06 травня 2024 року м. Дніпросправа № 340/9196/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року
у справі № 340/9196/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови в відновленні та переведенні пенсії за віком позивачки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву від 04.05.2023 року про відновлення та переведення пенсії за віком позивачки з урахуванням висновків суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі № 340/9196/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Судом зазначено, що позиція, викладена у листі-відмові ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 23.05.2023 року суперечить принципу верховенства права, оскільки витребування пенсійної справи позивачки з органу пенсійного фонду за попереднім місцем її проживання (реєстрації) покладається саме на орган, що призначає пенсію, а позбавлення Управління можливості направлення відповідного запиту про витребування пенсійної справи не може слугувати підставою для відмови у призначенні пенсії за віком відповідно Закону №1058-ІV. Суд вказав, що позивачкою вчинено всі залежні від неї заходи для отримання пенсії за місцем проживання, але при цьому, з незалежних від неї обставин, витребування пенсійної справи від пенсійних органів РФ є неможливим. У зв'язку із повномасштабним вторгненням збройних сил російської федерації на територію Автономної республіки Крим і розірванням дипломатичних стосунків з країною-агресором, звернення органів ПФ України до компетентних органів російської федерації для витребування пенсійної справи є неможливим, що взагалі позбавляє таких осіб, як позивачка, можливості отримувати пенсію. Це, в свою чергу, порушує її право власності та право на соціальний захист, а також позбавляє засобів до існування. Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, листом від 23.05.2023 № 5748-6096/Д-02/8-1100/23 протиправно відмовило позивачці у переведенні пенсії з підстав неможливості отримання пенсійної справи з Пенсійного фонду держави агресора та ненадання доказів про припинення виплати пенсії, порушивши такими діями право позивачки на соціальний захист. Суд вважав, що належним способом поновлення порушених прав позивачки у заявленому до розгляду спорі є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області повторно розглянути заяву позивачки від 04 травня 2023 року про переведення виплати пенсії за місцем проживання, з урахуванням правової позиції, викладеної в цьому рішенні.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі № 340/9196/23, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник вказує, що згідно п.4 Порядку №234 пенсійний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів російської федерації. Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії. Скаржник зазначає, що з 2022 року припинено приймання міжнародних відправлень з призначенням до російської федерації, у зв'язку з чим, переведення виплати пенсії позивачки за новим місцем проживання буде можливим за умови отримання пенсійної справи, в тому числі з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного фонду рф, на підставі заяви за формою встановленої додатком 2 до Порядку №22-1.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачка є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_1 від 04 лютого 2000 року, та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи фактичного місця проживання особи, позивачка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ..
Позивачка стверджує, що у зв'язку із вторгненням 20 лютого 2014 року військ російської федерації на територію Автономної республіки Крим Пенсійний фонд російської федерації припинив виплату їй пенсії.
04 травня 2023 року позивачка письмово звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відновлення та виплати їй пенсії за фактичним місцем проживання, як громадянці України.
Однак, листом від 23.05.2023 № 5748-6096/Д-02/8-1100/23 відповідач відмовив позивачці.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України №1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV).
Стаття 1 Закону №1058-IV передбачає, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно статті 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч. 1 статті 49 Закону №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 2 статті 49 Закону №1058-IV встановлено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Пунктом 14-4 розділу XV Закону №1058-IV встановлено, що громадянам, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, виплата пенсій та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, здійснюються за рахунок коштів, які надходять від платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розташованих на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Громадяни України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства російської федерації та не одержують пенсії та соціальні послуги від органів пенсійного забезпечення російської федерації, мають право на отримання виплат згідно з цим Законом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №1058-IV (надалі Порядок №22-1).
Згідно пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 1.6 розділу І Порядку №22-1 розгляд заяв, передбачених пунктом 1.1 цього розділу, поданих громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації, здійснюється з урахуванням Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №234.
Відповідно до Порядку №234 територіальний орган на підставі поданих документів надсилає запит щодо витребування пенсійної справи до органів російської федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку. Виплата пенсії після надходження пенсійної справи разом з документами про припинення виплати пенсії поновлюється з дати припинення виплати за місцем попереднього отримання пенсії.
Враховуючи зазначені приписи Порядку №234, колегія суддів вважає, що в спірному випадку витребування пенсійної справи позивачки з органу пенсійного фонду рф покладається саме на пенсійний орган, а позбавлення відповідача можливості направлення запиту про витребування пенсійної справи не може слугувати підставою для відмови у поновлені виплати пенсії.
Відтак, апеляційний суд відхиляє доводи скаржника стосовно неможливості направлення запиту про витребування пенсійної справи до органів російської федерації.
Суд першої інстанції обґрунтовано вказав, що у зв'язку із повномасштабним вторгненням збройних сил рф і розірванням дипломатичних стосунків з країною-агресором, звернення органів пенсійного фонду України до компетентних органів рф для витребування пенсійної справи є неможливим, що взагалі позбавляє таких осіб, як позивачка, можливості отримувати пенсію, а це порушує право власності та право на соціальний захист, а також позбавляє засобів до існування.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачці у переведенні пенсії з підстав неможливості отримання пенсійної справи з пенсійного фонду рф та ненадання доказів про припинення виплати пенсії, порушивши право позивачки на соціальний захист. Натомість, доводи скаржника, що ця відмова є правомірною, свого підтвердження не знайшли.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі № 340/9196/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко