Постанова від 09.05.2024 по справі 360/1437/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 року справа №360/1437/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року у справі № 360/1437/23 (головуючий І інстанції Кисіль С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

В грудні 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернулася адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому представник позивача просив: визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Луганській області щодо ненарахування та невиплати позивачу з 13 жовтня 2023 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”; зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області нарахувати та виплатити з 13 жовтня 2023 року позивачу щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - постанова № 713), якою установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року без урахування вищезазначеної доплати у розмірі 2000,00 грн.

Вважаючи, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою № 713. Відповідач відмовив у задоволенні заяви у зв'язку з відсутністю правових підстав.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та просив задовольнити позовні вимоги.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року у справі № 360/1437/23 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у здійсненні ОСОБА_1 виплати з 01 серпня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 серпня 2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що оскільки після проведеного перерахунку пенсії Позивача її розмір збільшився більше ніж на 2000 грн підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 відсутні.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 від 23 липня 2008 року, виданим пенсійним фондом України, розрахунками та перерахунками пенсії за пенсійною справою № 1204008422-МНС.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2023 року, позов представника ОСОБА_1 - адвоката Драгомирової Олени Миколаївни до ГУ ПФУ в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Луганській області від 18 жовтня 2021 року № 860 “Про відмову в перерахунку пенсії”;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 12 липня 2021 року № 8/02-21/417, та фактично сплачених сум;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” з 01 липня 2021 року позивачу здійснено перерахунок пенсії позивачу та встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, розмір пенсії з 01 липня 2021 року складав 5272,36 грн, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01 липня 2021 року за пенсійною справою № 1204008422-МНС.

Щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” позивачу нараховувалась та виплачувалась з 01 липня 2021 року по 31 липня 2023 року, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1204008422-МНС.

У липні 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21 ГУ ПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 12 липня 2021 № 8/02-21/417, що підтверджується перерахунком пенсії станом на 01 серпня 2023 року за пенсійною справою № 1204008422-МНС.

Згідно з розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1204008422-МНС різниця між фактично виплаченою позивачу пенсією та донарахованою сумою доплати до пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 31 липня 2022 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21 складає 106 019,34 грн.

Відповідно до перерахунків пенсії за пенсійною справою № 1204008422-МНС після проведеного перерахунку за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21 розмір пенсії позивача з 01 грудня 2019 року склав 5042,65 грн, з 01 січня 2020 року - 6202,14 грн, з 01 березня 2022 року - 7070,44 грн, з 01 березня 2023 року - 8463,32 грн.

13 жовтня 2023 року представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом, в якому просила поновити виплату щомісячної доплату до пенсії, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”, у розмірі 2000,00 грн.

У відповіді від 19 жовтня 2023 року № 1200-0215-8/20910 ГУ ПФУ в Луганській області зазначило, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” визначено, що підвищення у розмірі 2000,00 грн встановлюється, починаючи з 01 липня 2021 року, до основного розміру пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року відповідно до статей 13, 21, 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та яке враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону. За нормами абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту (2000,00 грн), не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 визначено, що після проведення перерахунку пенсії у липні 2023 року на виконання рішення суду, з 01 квітня 2019 року основний розмір збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, отже підстави для нарахування з 01 липня 2021 року доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб”, відсутні. Розмір пенсії ОСОБА_1 визначено з урахуванням вимог рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-XII).

Вказаний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з частиною другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

14 липня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - постанова № 713).

Абзацом першим пункту 1 постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту (абзац другий пункт 1 постанови № 713).

Відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови № 713 особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 постанови № 713 щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Таким чином, унаслідок ухвалення Урядом вказаного нормативно-правового акта з 01 липня 2022 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року установлена щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Аналіз вищенаведених норм права, дає суду підстави для висновку про те, що перерахунок пенсії, проведення якої згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Судом установлено, що пенсія позивачу призначена довічно, а перерахунок пенсії здійснений у 2018 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - постанова № 103).

Після прийняття постанови № 103, Уряд не приймав нормативних актів про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців, поліцейських.

Таким чином, позивачу на підставі постанови № 713 повинна бути здійснена доплата у розмірі 2000,00 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що з 01 липня 2021 року до пенсії позивача була встановлена щомісячна доплата відповідно до постанови № 713 від 14 липня 2021 року розмірі 2000,00 грн.

Відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивачу з 01 серпня 2023 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 12 липня 2021 № 8/02-21/417, тобто усунуті порушення позивача при здійсненні йому перерахунку на підставі постанови № 103.

Із наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача з 01 серпня 2023 року судом установлено, що відповідачем позивачу виплачувалась доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн з 01 липня 2021 року, передбачена постановою № 713, а з 01 серпня 2023 року припинено виплату позивачу такої щомісячної доплати до пенсії.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22 зазначив, що “...відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2022 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2022 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії...”.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, тобто не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постановах від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 140/10795/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 160/14146/22, від 26 квітня 2023 року у справі № 380/14122/22.

На підставі вказаного суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що оскільки після проведеного на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 червня 2022 року у справі № 360/8255/21 перерахунку пенсії основний її розмір збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, а отже підстави для проведення виплати, передбаченої постановою № 713, відсутні.

Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Луганській області з 01 квітня 2019 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Судом установлено, що виплата позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн була припинена відповідачем з 01 серпня 2023 року.

Позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити нарахування та виплату позивачу з 13 жовтня 2023 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови № 713 у повному обсязі.

Частиною другою статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

До суду з позовною заявою позивач звернувся 05 грудня 2023 року.

Як наслідок, в наявності підстави для нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою № 713 з 01 серпня 2023 року.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до відповідача із заявою про необхідність нарахування та виплати щомісячної доплати за постановою № 713. При цьому відповідач не приймав жодного рішення за результатами надходження до нього цієї заяви, чим допустив протиправну бездіяльність у здійсненні виплати щомісячної допомоги. Отже вимога про визнання дій відповідача протиправними не підлягає задоволенню, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не відповідає об'єкту порушено права.

Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просив, суд першої інстанції на підставі частини другої статті 9 КАС України дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області у здійсненні виплати з 01 серпня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, установленої постановою № 713 зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області нарахувати та виплатити позивачу з 01 серпня 2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою № 713.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року у справі № 360/1437/23 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 січня 2024 року у справі № 360/1437/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 09 травня 2024 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

І.Д. Компанієць