Рішення від 06.05.2024 по справі 580/1942/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2024 року справа № 580/1942/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу з 01 серпня 2023 року перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10 липня 2023 року № 21/13 ПФ вих-23 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням індексації (базового ОСНП за 2022 рік, базового ОСНП за 2023 рік); щомісячних доплат до пенсії (доплати до 100 грн; 50024 доплати до 100 грн індексації 01.03.2023);

- зобов'язати відповідача провести позивачу з 01 серпня 2023 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10 липня 2023 року № 21/13 ПФ вих-23, з урахуванням індексації (базового ОСНП за 2022 рік, базового ОСНП за 2023 рік); щомісячних доплат до пенсії (доплата до 100 грн, 50024 доплати до 100 грн індексації 01.03.2023).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі № 580/10207/23, яке набрало законної сили відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.08.2023 на підставі оновленої довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10 липня 2023 року № 21/13 ПФ вих-23. Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити виплату пенсії з урахуванням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення та надбавок/підвищень до пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням фактично виплачених сум. Відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для здійснення вказаного перерахунку пенсії. Позивач вважає вказану бездіяльність протиправною та такою, що порушує його право на соціальний захист.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не надано.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі № 580/10207/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.08.2023 на підставі довідки від 10.07.2023 № 21/13ПФвих-23, виданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, та виплатити різницю пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29.11.2023 у справі № 580/10207/23 відповідач здійснив перерахунок пенсійного забезпечення позивача з 01.08.2023, розмір якого обчислено із грошового забезпечення, визначеного довідкою Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10.07.2023 № 21/13ПФвих-23 та обмежив її десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити виплату пенсії з урахуванням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення та надбавок/підвищень до пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням фактично виплачених сум відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10.07.2023 № 21/13ПФвих-23.

Відповідач листом повідомив позивачу про відсутність підстав для здійснення вказаного перерахунку.

Вважаючи вказану бездіяльність протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з нормами статті 2 Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 №3668-VI (надалі Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Про пенсійне забезпечення, Про судоустрій і статус суддів, постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 2 розділу «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №3668-VI закріплено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Підпунктом 8 пункту 6 цього розділу частину 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ викладено у новій редакції, а саме: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.»

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIІІ цю норму доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 положення цієї правової норми визнано неконституційними.

Отже, з 20.12.2016 відповідна частина ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка обмежувала максимальний розмір пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відсутня як правова норма.

З перерахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області пенсії позивача з 01.08.2023, вчиненого на виконання рішення суду, вбачається, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням максимального розміру пенсії. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 01.08.2023 становить 40 134,36 грн (підсумок пенсії), але, з урахуванням макимального розміру, до виплати - 20 930,00 грн.

Надаючи правову оцінку доводам відповідача про застосування до спірних правовідносин положень ст. 2 Закону № 3668-VI щодо обмеження максимального розміру пенсії, які неконституційними не визнавались, суд зазначає наступне.

Забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей закріплено у ч. 5 ст. 17 Конституції України.

Отже, зазначені особи мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі, у тому числі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність, її економічну та інформаційну безпеку (рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004).

Організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей пов'язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю достатніх засобів для існування (ст. 46 Конституції України), а особливістю виконуваних ними обов'язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (ч.1 ст. 17 Конституції України).

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Отже, норми - принципи ч. 5 ст.17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Водночас, положення ст. 2 Закону №3668-VI, на які посилається відповідач, якими обмежено максимальний розмір пенсії, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Конституційним Судом України у рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 вказано: « обмеження максимального розміру пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України».

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України (п. 3 цього рішення).

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 4 цієї правової норми закріплено, якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу з 01 серпня 2023 року перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10 липня 2023 року № 21/13 ПФ вих-23 про розмір грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 17.05.2021 у справі № 343/870/17, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 серпня 2023 року перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10 липня 2023 року № 21/13 ПФ вих-23 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням індексації (базового ОСНП за 2022 рік, базового ОСНП за 2023 рік); щомісячних доплат до пенсії (доплати до 100 грн; 50024 доплати до 100 грн індексації 01.03.2023).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 серпня 2023 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону від 10 липня 2023 року № 21/13 ПФ вих-23, з урахуванням індексації (базового ОСНП за 2022 рік, базового ОСНП за 2023 рік); щомісячних доплат до пенсії (доплата до 100 грн, 50024 доплати до 100 грн індексації 01.03.2023).

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ