Рішення від 10.05.2024 по справі 580/1058/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року справа № 580/1058/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач-2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача-2 від 12.01.2024 за № 232450002081 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати відповідача-2 зарахувати позивачу періоди його роботи з 13.08.1984 по 08.01.1992 в колгоспі «Icкpa», з 01.09.1992 по 24.07.1992 в Креселецькому лісничистві, з 01.01.1986 по 02.02.2001 в колгоспі «Іскра», 02.02.2001 звільнений в порядку переводу з СТОВ «Живун» у філію СТОВ «Смілянське», з СТОВ «Смілянське» в агрофірма «Головківська», з 20.11.2002 по 25.10.2005 на СТОВ «Смілянське», з 04.04.2006 по 01.11.2006 ТОВ «Головківске-3», з 29.07.2007 по 08.12.2008, з 29.04.2009 по 22.12.2009 , з 23.04.2010 по 30.12.2010 на ТОВ «Чигиринзерно»; з 20.03.2014 по 31.12.2015 в СТОВ «Тясмин», з 04.04.2016 по 30.11.2016, з 20.03.2017 по 17.11.2017, з 02.04.2018 по 07.11.2018, з 18.03.2019 по 07.11.2019, з 24.03.2020 по 28.12.2020, з 01.04.2021 по 22.11.2021, з 07.04.2022 по 30.11.2022, з 01.03.2023 по теперішній час в ТОВ «Жемчужина Агро 2009» трактористом - машиністом до пільгового стажу, у зв'язку із чим призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно не призначив йому пенсію на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного стажу. Позивач зазначає, що має відповідний стаж роботи трактористом, що підтверджується записами у трудовій книжці та довідками. Тому вважає, що має право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами.

13.03.2024 вх. № 13295/24 від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що позивач звернувся із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу. Страховий стаж позивача становить 31 рік 8 місяців 4 дні, пільговий стаж - 10 років 2 місяці 4 дні. Пільговий стаж обчислено відповідно до рішень Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.01.2023 № 1 та від 22.12.2023 № 15. Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.01.2023 № 1, на підставі наданих комісії документів, підтверджено періоди роботи у СТОВ «Живун» на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984 до 31.12.1984 та з 01.01.1990 до 31.12.1990. Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 22.12.2023 № 15 на підставі наданих комісії документів підтверджено періоди роботи у СТОВ «Живун» на посаді тракториста-машиніста з 15.08.1984 до 30.04.1985, з 01.04.1986 до 31.12.1987, з 01.01.1988 до 31.12.1988 (207 в/днів), з 01.01.1989 до 31.12.1989 (173 в/дні), з 01.01.1990 до 31.12.1991, з 01.08.1992 до 31.08.1994, з 01.09.1995 до 31.12.1997, з 01.04.1998 до 31.12.1998, з 01.03.1999 до 31.12.2000. Також, згідно із записами трудової книжки та відомостями Реєстру застрахованих осіб (по спеціальному стажу роботи) позивач працював у СТОВ «Смілянське» та ТОВ «Чигиринзерно» трактористом-машиністом, тому позивачу рекомендовано надати довідку, передбачену додатком № 5 до Порядку № 637. З огляду на зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення від 12.01.2024 № 232450002081 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

20.03.2024 вх. № 14370/24 від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, що 05.01.2024 позивач звернувся із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України за призначенням пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 12.01.2024 № 232450002081 у призначенні пенсії позивачу було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Страховий стаж позивача становить 31 рік 8 місяців 4 днів. Пільговий стаж - 10 років 2 місяці 4 дні. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Пільговий стаж обчислено відповідно до рішень Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області № 1 від 27.01.2023 та № 15 від 22.12.2023. Відповідно до записів трудової книжки та відомостей Реєстру застрахованих осіб (по спеціальному стажу роботи) позивач працював в СТОВ «Смілянське», ТОВ «Чигиринзерно» трактористом-машиністом, тому рекомендовано заявнику надати уточнюючі довідки. При зверненні в територіальні органи Пенсійного фонду України з приводу призначення пенсії на пільгових умовах особа повинна надати уточнюючу довідку встановленого зразка про стаж роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, яку видає підприємство, установа, організація, де працювала особа або його правонаступник. Основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці є уточнюючі довідки та наказ по підприємству, організації. Виходячи з вищезазначеного, вбачається, що за спірні періоди відсутнє підтвердження. Також позивачем не зазначені причини не надання уточнюючих довідок. Враховуючи усе наведене вище вважаємо, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявами про підтвердження стажу роботи трактористом.

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.01.2023 № 1, на підставі наданих комісії документів, підтверджено періоди роботи у СТОВ «Живун» на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984 до 31.12.1984 та з 01.01.1990 до 31.12.1990.

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 22.12.2023 № 15 на підставі наданих комісії документів підтверджено періоди роботи у СТОВ «Живун» на посаді тракториста-машиніста з 15.08.1984 до 30.04.1985, з 01.04.1986 до 31.12.1987, з 01.01.1988 до 31.12.1988 (207 в/днів), з 01.01.1989 до 31.12.1989 (173 в/дні), з 01.01.1990 до 31.12.1991, з 01.08.1992 до 31.08.1994, з 01.09.1995 до 31.12.1997, з 01.04.1998 до 31.12.1998, з 01.03.1999 до 31.12.2000.

05.01.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення йому пенсії за віком.

На вказану заяву позивача щодо призначення пенсії, Головне управління ПФУ в Запорізькій області рішенням від 12.01.2024 № 232450002081 відмовило у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

За наслідками розгляду документів позивача встановлено, що його вік станом на час звернення становить 57 років 2 місяці 15 днів, страховий стаж - 31 рік 8 місяців 4 дні, пільговий стаж - 10 років 2 місяці 4 дні.

У рішенні зазначено, що до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Пільговий стаж обчислено відповідно до рішень Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.01.2023 № 1 та від 22.12.2023 № 15. Додатково повідомлено, що відповідно до записів трудової книжки та відомостей з Реєстру застраховних осіб заявник працював в СТОВ "Смілянське" та ТОВ "Чигиринзерно" трактористом - машиністом, тому необхідно рекомендувати заявнику надати довідку, відповідно до п. 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності записів у ній № 637 від 12.08.1993.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058).

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень цього Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7.

Так, до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 26.02.2019 у справі № 497/2223/16-а, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Як встановлено судом рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.01.2023 № 1, на підставі наданих комісії документів, підтверджено періоди роботи у СТОВ «Живун» на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984 до 31.12.1984 та з 01.01.1990 до 31.12.1990. Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області від 22.12.2023 № 15 на підставі наданих комісії документів підтверджено періоди роботи у СТОВ «Живун» на посаді тракториста-машиніста з 15.08.1984 до 30.04.1985, з 01.04.1986 до 31.12.1987, з 01.01.1988 до 31.12.1988 (207 в/днів), з 01.01.1989 до 31.12.1989 (173 в/дні), з 01.01.1990 до 31.12.1991, з 01.08.1992 до 31.08.1994, з 01.09.1995 до 31.12.1997, з 01.04.1998 до 31.12.1998, з 01.03.1999 до 31.12.2000.

Отже, стаж роботи позивача трактористом до 31.12.2000 підтверджено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області та не заперечується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_1 позивача, після 2000 року наявні такі періоди роботи трактористом:

- з 20.11.2002 до 25.10.2005 у ДП "Головківське" СТОВ "Смілянське";

- з 04.04.2006 до 01.11.2006 у ТОВ "Головківське-3";

- з 29.03.2007 до 08.12.2008 у ТОВ "Чигиринзерно";

- з 29.04.2009 до 22.12.2009 у ТОВ "Чигиринзерно";

- з 23.04.2010 до 30.12.2010 у ТОВ "Чигиринзерно";

- з 20.03.2014 до 31.12.2015 у СТОВ "Тясмин";

- з 04.04.2016 до 30.11.2016 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 20.03.2017 до 17.11.2017 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 02.04.2018 до 07.11.2018 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 18.03.2019 до 07.11.2019 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 24.03.2020 до 28.12.2020 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 01.04.2021 до 22.11.2021 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 01.04.2022 до 30.11.2022 у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009";

- з 01.03.2023 до 05.01.2024 (моменту звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії) у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009".

На момент звернення до суду із даним позовом працює у ТОВ "Жемчужина Агро - 2009".

Судом розраховано, що пільговий стаж позивача на посаді тракториста з 20.11.2002 до 05.01.2024 (моменту звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії) складає 13 років 9 місяців 24 дні.

На підставі ч. 1 ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788) основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

У постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 Верховний Суд дійшов висновку, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії.

Трудова книжка позивача за спірні періоди містить всі необхідні записи про періоди роботи позивача трактористом. Також місться посилання на накази, дати прийняття та звільнення з роботи, підписи відповідальних осіб та печатки, записи не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, що не викликає у суду сумнівів у їх достовірності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що доводи відповідача у спірному рішенні про необхідність надання уточнюючих довідок за періоди роботи позивача в СТОВ «Смілянське» та ТОВ «Чигиринзерно» є безпідставними та необґрунтованими, а позивач має право на зарахування до пільгового стажу тракториста всіх періодів його роботи трактористом.

Отже, стаж позивача, що дає право на призначення пільгової пенсії, у вищевказані періоди роботи трактористом у ДП "Головківське" СТОВ "Смілянське", ТОВ "Головківське-3", ТОВ "Чигиринзерно", СТОВ "Тясмин" та ТОВ "Жемчужина Агро - 2009" підтверджений належними доказами та підлягає зарахуванню.

Згідно із частинами 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Оцінюючи вказані підстави відмови суд встановив, що за наслідками розгляду документів позивача встановлено, що його вік станом на час звернення становить 57 років 2 місяці 15 днів, страховий стаж - 31 рік 8 місяців 4 дні, пільговий стаж - 10 років 2 місяці 4 дні. Ці обставини не є спірними.

Разом з тим, як встановлено судом, позивачу підлягає зарахуванню: пільговий стаж трактористом з 20.11.2002 до 25.10.2005, з 04.04.2006 до 01.11.2006, з 29.03.2007 до 08.12.2008, з 29.04.2009 до 22.12.2009, з 23.04.2010 до 30.12.2010, з 20.03.2014 до 31.12.2015, з 04.04.2016 до 30.11.2016, з 20.03.2017 до 17.11.2017, з 02.04.2018 до 07.11.2018, з 18.03.2019 до 07.11.2019, з 24.03.2020 до 28.12.2020, з 01.04.2021 до 22.11.2021, з 01.04.2022 до 30.11.2022, з 01.03.2023 до 05.01.2024, що у сукупності становить 13 років 9 місяців 24 дні.

Оскільки п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах, передбачає вік виходу на пенсію на пільгових умовах - 55 років, страховий стаж 29 років та пільговий стаж - 20 років, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів спірного рішення про відсутність необхідного пільгового стажу.

Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 12.01.2024 № 232450002081 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи є визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

В пункті 9 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003, вказано: "Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13)".

У пункті 2.3 рішення Конституційного Суду України від 11.10.2018 року у справі № 7-р/2018 цим судом зроблено висновок, що «...В Україні визнається і діє принцип верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України). Конституційний Суд України вважає, що принцип юридичної визначеності як один із елементів верховенства права не виключає визнання за органом публічної влади певних дискреційних повноважень у прийнятті рішень, однак у такому випадку має існувати механізм запобігання зловживанню ними. Згідно з юридичною позицією Конституційного Суду України «цей механізм повинен забезпечувати, з одного боку, захист особи від свавільного втручання органів державної влади у її права і свободи, а з другого - наявність можливості у особи передбачати дії цих органів» (абзац третій підпункту 2.4 пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 8 червня 2016 року № 3-рп/2016).

У Доповіді «Верховенство права», схваленій Європейською Комісією «За демократію через право» на 86-му пленарному засіданні (Венеція, 25-26 березня 2011 року), до елементів верховенства права віднесено, зокрема, юридичну визначеність та заборону свавілля (пункт 41).

У пункті 45 Доповіді зазначено, що потреба у визначеності не означає, що органові, який ухвалює рішення, не повинні надаватись дискреційні повноваження (де це необхідно) за умови наявності процедур, що унеможливлюють зловживання ними; у цьому контексті закон, яким надаються дискреційні повноваження певному державному органові, повинен вказати чітко і зрозуміло на обсяг такої дискреції; не відповідатиме верховенству права, якщо надана законом виконавчій владі дискреція матиме характер необмеженої влади; отже, закон повинен вказати на обсяг будь-якої дискреції та на спосіб її здійснення із достатньою чіткістю, аби особа мала змогу відповідним чином захистити себе від свавільних дій влади.

Щодо заборони свавілля у пункті 52 Доповіді вказано таке: хоча дискреційні повноваження є необхідними для здійснення всього діапазону владних функцій у сучасних складних суспільствах, ці повноваження не мають здійснюватись у свавільний спосіб; їх здійснення у такий спосіб уможливлює ухвалення суттєво несправедливих, необґрунтованих, нерозумних чи деспотичних рішень, що є несумісним із поняттям верховенства права.

Отже, наведені юридичні позиції Конституційного Суду України, відповідні положення Доповіді дають підстави стверджувати, що конституційний принцип верховенства права вимагає законодавчого закріплення механізму запобігання свавільному втручанню органів публічної влади при здійсненні ними дискреційних повноважень у права і свободи особи».

У постанові Верховного Суду від 20.03.2018 у справі № 461/2579/17 викладено правові позиції про те, що «Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційні повноваження в більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними). Таким чином, дискреційні повноваження завжди мають межі, встановлені законом».

Нормативно-правовим актом, яким регулюються умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах є Закон № 1058, зокрема ст. 114.

Враховуючі визначені цією нормою підстави та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах чоловікам, які працюють трактористами-машиністами, а також наявність у позивача усіх необхідних умов для призначення пенсії на пільгових умовах - вік та стаж (загальний і спеціальний), суд дійшов висновку, що вирішення питання призначення пенсії у даному випадку не є дискреційним повноваженням Пенсійного органу.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 145 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Частиною 3 ст. 245 КАС України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача-2 зарахувати до: пільгового стажу позивача трактористом-машиністом стаж роботи з 20.11.2002 до 25.10.2005, з 04.04.2006 до 01.11.2006, з 29.03.2007 до 08.12.2008, з 29.04.2009 до 22.12.2009, з 23.04.2010 до 30.12.2010, з 20.03.2014 до 31.12.2015, з 04.04.2016 до 30.11.2016, з 20.03.2017 до 17.11.2017, з 02.04.2018 до 07.11.2018, з 18.03.2019 до 07.11.2019, з 24.03.2020 до 28.12.2020, з 01.04.2021 до 22.11.2021, з 01.04.2022 до 30.11.2022, з 01.03.2023 до 05.01.2024, а також повторно розглянути заяву від 05.01.2024 з доданими документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1 211,20 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивача.

Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 12.01.2024 за № 232450002081 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр-т. Соборний 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) періоди його роботи з 13.08.1984 по 08.01.1992 в колгоспі «Icкpa», з 01.09.1992 по 24.07.1992 в Креселецькому лісничистві, з 01.01.1986 по 02.02.2001 в колгоспі «Іскра», з 20.11.2002 по 25.10.2005 на СТОВ «Смілянське», з 04.04.2006 по 01.11.2006 ТОВ «Головківске-3», з 29.07.2007 по 08.12.2008, з 29.04.2009 по 22.12.2009 , з 23.04.2010 по 30.12.2010 на ТОВ «Чигиринзерно»; з 20.03.2014 по 31.12.2015 в СТОВ «Тясмин», з 04.04.2016 по 30.11.2016, з 20.03.2017 по 17.11.2017, з 02.04.2018 по 07.11.2018, з 18.03.2019 по 07.11.2019, з 24.03.2020 по 28.12.2020, з 01.04.2021 по 22.11.2021, з 07.04.2022 по 30.11.2022, з 01.03.2023 по теперішній час в ТОВ «Жемчужина Агро 2009» трактористом - машиністом до пільгового стажу, а також повторно розглянути заяву від 05.01.2024 з доданими документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр-т Соборний 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір за подання позову в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ