Рішення від 10.05.2024 по справі 560/2963/24

Справа № 560/2963/24

РІШЕННЯ

іменем України

10 травня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування повідомлення,зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування повідомлення від 14.02.2024 №А3302409155003811741, реєстраційний номер в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва ВР01:2409-1550-220-0352 про відмову в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:007:0187 на об'єкт будівництва "Реконструкція частини житлового будинку, господарської будівлі (хліва літера В). нежитлової споруди з добудовою нежитлового приміщення з почерговою здачею по АДРЕСА_1 " та зобов'язання видати будівельний паспорт.

В обґрунтування позову зазначає, що відмова у видачі будівельного паспорта на забудову належної позивачу на праві власності земельної ділянки є протиправною, оскільки відповідачу були надані усі необхідні для цього документи. Посилається на те, що відмова порушує права власника земельної ділянки на забудову відповідно до цільового призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спору.

У відзиві Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що заяву щодо видачі будівельного паспорта було опрацьовано, встановлено невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

У відповіді на відзив та додаткових поясненнях позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 на праві власності належить житловий будинок загальною площею 62,7 кв. м., житловою площею 20,1 кв. м. з прибудовами (цегляний погріб, цегляний хлів, цегляна господарська будівля, нежитлова споруда з добудовою нежитлового приміщення загальною площею 69,1 кв. м.), які розташовані на земельній ділянці з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) загальною площею 0,0566 га, кадастровий номер 6810100000:03:007:0187 за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказане підтверджується договором дарування земельної ділянки та житлового будинку з надвірними будівлями, що розташовані на ній від 19.09.2023, копія якого надана до позову, витягом з Державного реєстру речових прав на житловий будинок (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 922156668101), копією договору дарування нежитлової споруди з добудовою нежитлового приміщення від 12.09.2023, копією витягу з Державного реєстру речових прав на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:03:007:01787 (індексний номер 346226295 від 12.09.2023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 985941568101), копією технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, копією технічного паспорта на нежитлову споруду з добудовою нежитлового приміщення.

05.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:03:007:0187 на об'єкт будівництва реконструкція частини житлового будинку, господарської будівлі (хліва літера В), нежитлової споруди з добудовою нежитлового приміщення з почерговою здачею по АДРЕСА_1 .

До заяви було додано: паспорт громадянина України, технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, договір дарування нежитлової споруди з добудовою нежитлового приміщення від 12.09.2023, витяг з Державного реєстру речових прав на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:03:007:01787 (індексний номер 346226295 від 12.09.2023), технічний паспорт на нежитлову споруду з добудовою нежитлового приміщення, договір дарування нежитлової споруди з добудовою нежитлового приміщення від 12.09.2023, витяг з Державного реєстру речових прав на споруду (індексний номер 346226295 від 12.09.2023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1035185968101), заяви сусідів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про погодження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 , ескізні наміри забудови реконструкції частини житлового будинку, господарської будівлі (хліва літера В). нежитлової споруди з добудовою нежитлового приміщення з почерговою здачею по АДРЕСА_1 .

За результатами розгляду заяви Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради повідомленням від 14.02.2024 №А3302409155003811741 відмовило у наданні будівельного паспорта відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011, у зв'язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, державним будівельним нормам стандартам і правилам. У повідомленні зазначено, що відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватись на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без врахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Оцінюючи правомірність повідомлення, суд виходить з наступного.

Закон України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Частиною 2 статті 5 Закону №3038-VI передбачено, що вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.

Згідно з ч.1 ст.16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.

Порядок обміну інформацією між містобудівним кадастром та Державним земельним кадастром встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.5 ст.16 Закону №3038-VI обмеження у використанні земель (територій), визначені комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту, детальним планом території, підлягають внесенню до містобудівного кадастру, а також Державного земельного кадастру в порядку, встановленому Законом України «Про Державний земельний кадастр».

Статтею 27 Закону №3038-VI передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 05.07.2011 №103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок (пункт 1.1).

Згідно із пунктом 1.2 цього Порядку будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Розроблення будівельного паспорта здійснюється відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні (п.1.4. Порядку №103)

Відповідно до положень п.2.1 Порядку №103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.3 Порядку №103 визначено, що уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.

Згідно з п.2.4 Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику, зокрема, через невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам; подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.

У наданні будівельного паспорту позивачу відмовлено у зв'язку з тим, що наміри забудови, які зазначені у зверненні, не відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Водночас, у повідомленні не зазначається у чому саме полягає така невідповідність, яким нормам чи будівельним умовам не відповідають наміри забудови.

Судом встановлено, що цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:03:007:0187 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), власником є ОСОБА_1 .

Згідно із положеннями статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Оскільки земельна ділянка, яка належить позивачу на праві власності, за цільовим призначенням відноситься до земель житлової та громадської забудови, вона може використовуватись для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно із статтею 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Отже, власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення, про що також зазначає Верховний Суд у постановах від 09.02.2023 у справі №1540/3905/18, від 04.07.2023 у справі №280/12008/21.

В свою чергу, відповідач не надав належних доказів стосовно намірів позивача використовувати належну йому земельну ділянку не за цільовим призначенням або всупереч вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, державним будівельним нормам стандартам і правилам.

Також, відповідачем не надано до суду доказів про намір позивача здійснити забудову належної йому на праві власності земельної ділянки без дотримання встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" вимог.

Таким чином, відмова відповідача у наданні позивачу будівельного паспорта є необґрунтованою, оскільки з оскаржуваного повідомлення не є зрозумілою конкретна підстава для такої відмови.

Згідно з частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На думку суду, належним способом захисту є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу йому будівельного паспорту на забудову зазначеної земельної ділянки, а також додані документи, та вирішити її з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Оскільки відповідач не довів правомірність прийнятого ним повідомлення, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про відмову ОСОБА_1 в наданні будівельного паспорта, прийняте 14.02.2024 за №А3302409155003811741 (реєстраційний номер в ЄДЕССБ ВР01:2409-1550-220-0352)

Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.02.2024 про видачу будівельного паспорта з доданими документами, та вирішити її з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 травня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради (вул. Героїв Майдану, 12,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 26381710)

Головуючий суддя І.С. Козачок