24 квітня 2024 року Справа № 480/1781/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника відповідачів ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії ,
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що він зареєстрований як суб'єкт підприємницької дільності, перебуває на обліку у ГУ ДПС у Сумській області.
12.10.2023 уклав з ТОВ “Біоопт” договір 10/23 за умовами якого зобов'язався поставити продукцію власного виробництва , а саме паливні брикети. Відповідно до договору доставка здійснюється за рахунок покупця.
На виконання умов договору здійснив поставку та склав видаткові накладні від 25.11.2023 № 2511, № 2611, від 27.11.2023 № 2711 та № 2811, від 30.11.2023 № 3011. Також 25.11.2023 склав податкові накладні № 14 та 15, 27.11.2023 склав податкові накладні № 16 та 17, а 30.11.2023 податкову накладну № 18.
05.12.2023 направив зазначені податкові накладні на реєстрацію до ЄРПН. Реєстрація їх була зупинена через відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
12.12.20223 подав на розгляд комісії ГУ ДПС у Сумській області пояснення та копії документів на підтвердження відомостей податкових накладних, а саме: видаткову накладну та товарно-транспортну накладну за кожним фактом поставки.
14.12.2023 отримав повідомлення про необхідність подання додаткових документів.
22.12.2023 подав на розгляд комісії додаткові документи. У цей же день отримав рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних № 10229321/3375502991, № 10229320/3375502991, № 10229325/3375502991, № 10229326/3375502991, № 10229318/3375502991.
Не погодившись з такими рішеннями оскаржив їх у адміністративному порядку. Рішеннями ДПС України від 28.12.2023 у задоволенні скарг відмовлено.
Такі рішення вважає протиправним. До скарг додав пояснення та усі необхідні документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Вони безпідставно не були враховані відповідачем.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у реєстрації податкових накладних комісії ГУ ДПС у Сумській області від 22.12.2023: № 10229321/3375502991, № 10229320/3375502991, № 10229325/3375502991, № 10229326/3375502991, № 10229318/3375502991. Зобов'язати ДПС України зареєструвати у ЄРПН податкові накладні, складені позивачем 25.11.2023 № 14,15, 27.11.2023 № 16, 17 та 30.11.2023 № 18 датою їх направлення.
Відповідачі у письмових відзивах позов не визнали. Пояснили, що реєстрація податкових накладних була зупинена за результатами автоматизованого моніторингу у зв'язку з відповідністю п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Чинним законодавством не передбачено обов'язку контролюючого органу зазначати в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування перелік документів, які потрібно подати платнику разом з поясненням.
Разом з поясненнями позивач надав лише видаткові та товарно-транспортні накладні, що не спростувало висновку про відповідність податкових накладних п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Комісією було запропоновано надати додаткові документи. У встановлений строк такі документи надані не були. За результатами розгляду документів комісія ГУ ДПС дійшла висновку, що підстави для реєстрації податкових накладної відсутні. Комісією ДПС України прийняті рішення про правомірність рішень комісії ГУ ДПС у Сумській області та відсутність підстав для задоволення скарги.
У судовому засіданні представник відповідачів заперечення підтримав із зазначених підстав. Додатково пояснив, що на розгляд комісії позивачем були надані лише видаткові та товарно-транспортні накладні. Інші документи, у тому числі додані позивачем до позову, на розгляд комісії надані не були і не досліджувались. Вважає, що вони не можуть братися до уваги при наданні оцінки правомірності рішень про відмову у реєстрації податкових накладних. Також ці документи не могли враховуватися при розгляді скарг, оскільки ДПС України приймались рішення про правомірність прийнятих комісією ГУ ДПС у Сумській області рішень про відмову у реєстрації податкових накладних .
Позивач у судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як суб'єктом підприємницької діяльності та платник податку на додану вартість.
12.10.2023 позивачем укладено з ТОВ “Біоопт” договір поставки за умовами якого він зобов'язався передати у власність покупця паливні брикети з деревини найменуванням, одиницею виміру та загальною кількістю, визначеними у замовленні покупця, або узгодженими сторонами у відповідних додатках ( а.с. 28-31).
Позивачем були складені та подані для реєстрації у ЄРПН податкові накладні: № 14, 15 від 25.11.2023, № 16,17 від 27.11.2023 та №18 від 30.11.2023. Відповідно до квитанцій від 05.12.2023 реєстрація податкових накладних зупинена у зв'язку з тим, що УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 4401 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання та обсягу постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 12-14, 22,25).
Позивачем на розгляд комісії ГУ ДПС у Сумській області надані видаткові та товарно-транспортні накладні щодо кожної з зазначених податкових накладних (а.с. 125-137). Комісією 14.12.2023 прийнято рішення про направлення позивачу повідомлення про необхідність подання додаткових документів (а.с. 117-118). Такі повідомлення направлені ОСОБА_2 , у електронному кабінеті платника податку та отримані ним 14.12.2023, що він сам підтверджує, зокрема у позовній заяві.
22.12.2023 позивачем подані на розгляд комісії додаткові документи, але вони прийняті не були через порушення строків подання (а.с. 138-142). Рішеннями комісії ГУ ДПС у Сумській області від 22.12.2023 № 10229321/3375502991, № 10229320/3375502991, № 10229325/3375502991, № 10229326/3375502991, № 10229318/3375502991 відмовлено у реєстрації податкових накладних (а.с.121-122, 143-147). Підставами для відмови зазначено ненадання платником податку документів для підтвердження інформації, відображеної у податкових накладних.
Не погодившись з таким рішенням позивач оскаржив його у адміністративному порядку до ДПС України, рішенням якої від 28.12.2023 у задоволенні скарг відмовлено.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 11.12.2019 № 1165 затверджено “Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” (далі Порядок). Відповідно до п. 3 Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації. Відповідно до п.п. 5, 7, 10-11 Порядку податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку одним з критеріїв ризиковості здійснення операцій визначено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Позивач стверджує, що є виробником товарів, які за договором постачав ТОВ “Біоопт”. Операції постачання визнані відповідачем такими, що відповідають п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій у зв'язку з відсутністю інформації про придбання їх позивачем. За змістом п. 1 Критеріїв позивачу фактично запропоновано підтвердити походження/наявність у нього товарів, про постачання яких зазначено у податкових накладних ним складених. На розгляд комісії ним були надані видаткові та товарно-транспортні накладні. Суд погоджується з твердженням відповідача про те, що такі документи не підтверджують походження товарів у позивача та не спростовують висновку про відповідність операцій п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено "Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі Порядок 520), відповідно до п. 9 якого за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі. Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Як було зазначено, 14.12.2023 ОСОБА_2 отримав повідомлення про необхідність подання додаткових документів. Останнім днем для подання документів був 21.12.2023. Додаткові документ були надані позивачем 22.12.2023 та не були прийняті через пропуск строку їх подання (а.с. 138-142). Відповідно, вони не були надані комісії ГУ ДПС у Сумській області. За таких обставин комісією правомірно були прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних. Підстави для їх скасування відсутні. У зв'язку з цим суд вважає такими, що не підлягають задоволенню і вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні, складені ОСОБА_2 .
У відповідності до вимог ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Сумській області про відмову про відмову у реєстрації податкових накладних від 22.12.2023: № 10229321/3375502991, № 10229320/3375502991, № 10229325/3375502991, № 10229326/3375502991, № 10229318/3375502991; зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 14 від 25.1.2023, № 15 від 25.11.2023, № 16 від 27.11.2023, № 17 від 27.11.2023 та № 18 від 30.11.2023 відмовити .
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10.05.2024
Суддя О.В. Соп'яненко