Рішення від 10.05.2024 по справі 420/7285/24

Справа № 420/7285/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 05 березня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024, № 9/3-593 від 22.02.2024, № 9/3-594 від 22.02.2024, № 9/3-595 від 22.02.2024, № 9/3-596 від 22.02.2024;

2. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024 починаючи з 01.04.2019, № 9/3-593 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2021, № 9/3-595 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2023, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Департаментом з питань виконання кримінальних покарань до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області 23.02.2024 направлено довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: № 9/3-592 від 22.02.2024 за нормами чинними на 05.03.2019, № 9/3-593 від 22.02.2024 за нормами чинними на 01.01.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 за нормами чинними на 01.01.2021, № 9/3-595 від 22.02.2024 за нормами чинними на 01.01.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 за нормами чинними на 01.01.2023. Діючи в інтересах позивача, 26.02.2024 представник звернулась з адвокатським запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області і просила повідомити коли та у якому відсотковому розмірі ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років. Чи обмежується відсотковий розмір пенсії ОСОБА_1 станом на цей час, надати документальне підтвердження. Чи здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області обчислення, перерахунок та виплата з 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ згідно довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024, № 9/3-593 від 22.02.2024, № 9/3-594 від 22.02.2024, № 9/3-595 від 22.02.2024, № 9/3-596 від 22.02.2024. Якщо так - надати цьому документальне підтвердження (розрахунок ОСОБА_1 станом на дату звернення із адвокатським запитом, витяг з пенсійної справи, докази перерахування пенсії на банківську картку пенсіонера). Якщо ні - надати належним чином оформлену копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024, № 9/3-593 від 22.02.2024, № 9/3-594 від 22.02.2024, № 9/3-595 від 22.02.2024, № 9/3-596 від 22.02.2024. З відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.03.2024 № 1871-1767/А-03/8- 2100/24 встановлено, що у відповідача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідками Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024 станом на 05.03.2019, № 9/3-593 від 22.02.2024 станом на 01.01.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 станом на 01.01.2021, № 9/3-595 від 22.02.2024 станом на 01.01.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 станом на 01.01.2023. Проте, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку та виплати призначеної позивачу пенсії за вислугу років на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024, № 9/3-593 від 22.02.2024, № 9/3-594 від 22.02.2024, № 9/3-595 від 22.02.2024, № 9/3-596 від 22.02.2024 ОСОБА_1 вважає незаконною та такою, що порушує його право на належний рівень соціального забезпечення, гарантоване Конституцією України.

Ухвалою судді від 11.03.2024 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження у порядку статті 262 КАС України.

Ухвалою суду від 26.03.2024 повернуто без розгляду відзив відповідача від 19.03.2024.

28.03.2024 до суду надійшов відзив (вх..№ЕС/12901/24) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з проханням відмовити у задоволенні позову, посилаючись на таке. Позивачем пропущено строк на звернення до суду з вимогами щодо здійснення перерахунку з 01.04.2019. Головне управління зазначає, що скасування п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку розмірів посадового окладу позивача та не може слугувати підставою для надання до Головного управління оновлених довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 14.02.2024, оскільки постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 не створює підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача. Тобто, право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення виникає виключно у зв'язку з прийняттям рішенням Кабінетом Міністрів України про перерахунок такої пенсії конкретно визначеній категорії пенсіонерів, що має наслідком застосування відповідної процедури, передбаченої, зокрема, п. 3 Порядку № 45, згідно якої на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Втім, іншого рішення, окрім як Постанови № 103, Урядом прийнято не було, а відповідні оновлені довідки про розмір грошового забезпечення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань на виконання відповідних норм діючого законодавства не було направлено на адресу Головного управління, на підставі яких позивачу був здійснений перерахунок пенсії. Отже, оскільки у вказаний період Уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262- ХІІ, як і не приймав інших рішень щодо перерахунку таких пенсій, тому сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 такою підставою бути не може. Більш того, позивачем не надано жодних доказів здійснення зміни збільшення з посадових окладів або інших складових грошового забезпечення позивача за посадою, яку останній обіймав на момент звільнення з військової служби, а тому й відсутні передбачені законом підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки.

Виходячи з викладеного Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, що не заперечується відповідачем та підтверджується іншими матеріалами справи.

Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України 22.02.2024 було сформовано довідку №9/3-592 (а.с.22) на ім'я ОСОБА_1 , з якої вбачається, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймала позивач з 05.03.2019 становить 16251,19 грн та складається з:

- посадового окладу;

- окладу за військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за вислугу років (45%);

- надбавки за особливості проходження служби (30,7%);

- премія (53,6%).

Також, 22.02.2024 Департамент з питань виконання кримінальних покарань, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, склав та видав на ім'я ОСОБА_1 наступні довідки про розмір грошового забезпечення:

- №9/3-593 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 зі складовими: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років 45%; надбавка за особливості проходження служби 38,8%; премія 65,7% (а.с.21);

- №9/3-594 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 зі складовими: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років 45%; надбавка за особливості проходження служби 44,0%; премія 82,4% (а.с.20);

- №9/3-595 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 зі складовими: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років 45,4%; надбавка за особливості проходження служби 45,4%; премія 117,3% (а.с.19);

- №9/3-596 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 зі складовими: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років 45%; надбавка за особливості проходження служби 45,2%; премія 151,9% (а.с.18).

В подальшому, представник позивача - адвокат Хараїм О.В., звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про проведення перерахунку її пенсії з 01.04.2019, 01.01.2020, 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.02.2024.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області на її заяву надано відповідь у формі листа від 01.03.2024 №1871-1767/А-03/8-2100/24 (а.с.23), в якому зазначено про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок від 22.02.2024 у зв'язку з тим, що відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій з 01.04.2019, 01.01.2020 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не надходило.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019, 01.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.02.2024, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма статті 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №704). Датою набрання чинності постанови є 1 березня 2018 року, про що вказано у самій постанові.

Постановою КМУ №704 підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, посадових осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби, головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби та деяких інших категорій військовослужбовців.

Зокрема, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу у розмірах та порядку, визначених законодавством (підпункт 5 пункту 6 ).

Підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, оскільки зазначеною постановою Уряду підвищено грошове забезпечення військовослужбовців.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», (далі - Порядок №45), встановив порядок перерахунку пенсій.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови №103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

Тобто, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зазначені висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, що наведені у постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на вказані органи покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Поряд з цим, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Зазначені висновки суду відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області після одержання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача №9/3-592 від 22.02.2024, зобов'язане було перерахувати пенсію позивачу починаючи з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії (05 березня 2019 року - день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18).

Також, відповідач після одержання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача від 22.02.2024, зобов'язане було перерахувати пенсію позивачу починаючи з 01.02.2020, 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови позивачу в проведені перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024 починаючи з 01.04.2019, №9/3-593 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2021, №9/3-595 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2023.

Суд звертає увагу позивача на тому, що відповідачем були допущені саме протиправні дії, що виразились у письмовій відмові здійснити відповідний перерахунок, а не бездіяльність.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

За висновком Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі №328/4303/16-а органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що похідні позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ, на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024 починаючи з 01.04.2019, №9/3-593 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2021, №9/3-595 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Позивачем, за звернення до суду з даним адміністративним позовом судовий збір не сплачувався на підставі п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а відтак підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 120, 139, 241-246, 250, 255, 258, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведені перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024 починаючи з 01.04.2019, №9/3-593 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2021, №9/3-595 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІІ, на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-592 від 22.02.2024 починаючи з 01.04.2019, №9/3-593 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2020, № 9/3-594 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2021, №9/3-595 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2022, № 9/3-596 від 22.02.2024 починаючи з 01.02.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА