Рішення від 09.05.2024 по справі 420/4801/24

Справа № 420/4801/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України щодо не виплати додаткової доплати ОСОБА_1 за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за періоди з 12 березня 2020 року по 30 червня 2020 року; 01 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року; 01 листопада 2020 року по 31 липня 2021 року; 01 вересня 2021 року по 30 червня 2023 року;

- зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за періоди з 12 березня 2020 року по 30 червня 2020 року; 01 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року; 01 листопада 2020 року по 31 липня 2021 року; 01 вересня 2021 року по 30 червня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України в період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2. Незважаючи на те, що як військовослужбовець забезпечував правопорядок і безпеку громадян на кордоні та внаслідок виконання свої службових обов'язків мав безпосередній контакт з населенням, позивач отримав додаткову доплату до грошового забезпечення, встановлену Постановою КМУ № 485 від 10.06.2020 р., відповідно до Порядку № 375 від 29.04.2020 р. у 2020 році - лише у липні, вересні та жовтні, у 2021 році - лише у серпні. Натомість, за періоди з 12.03.2020 р. по 30.06.2020 р.; 01.08.2020 р. по 31.08.2020 р.; 01.11.2020 р. по 31.07.2021 р.; 01.09.2021 р. по 30.06.2023 р. дана доплата позивачу не виплачувалась, попри відсутність відмінностей умов праці чи виконання позивачем завдань іншого характеру. Вважаючи, що має право на дані додаткові виплати, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити додаткову доплату за службу в особливих умовах пропорційно відпрацьованому часу протягом 2020-2023 років. Листом від 26.01.2024 р. № 09/М-7-27 відповідач відмовив у виплаті доплати у зв'язку із відсутністю розпорядження головного розпорядника коштів, асигнувань резервного фонду державного бюджету та відповідних клопотань і наказів на виплату. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 16.02.2024 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.

Ухвалою від 28.02.2024 р. внесено виправлення в ухвалу суду від 16.02.2024 р., а саме: в тексті рішення вказано вірне ім'я позивача - " ОСОБА_2 ".

04.03.2024 р. відповідач надав до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що позивач у зазначені у позові періоди під час виконання своїх обов'язків не забезпечував життєдіяльність населення, що підтверджується відсутністю рапортів начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " 1 категорії (тип Б) про те, що позивач виконував свої обов'язки в умовах забезпечення життєдіяльності населення та мав контакт з ним (населенням). Тому підстави для виплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення, встановленої Постановою КМУ № 485 від 10.06.2020 р., відповідно до Порядку № 375 від 29.04.2020 р. відсутні.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 28.12.2023 р. № 761-ос ОСОБА_1 інспектора прикордонної служби 1 категорії інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип А), звільненого в запас Збройних Сил України за п.п."г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причин (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу, військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років)) п.3 ч.5 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з 28 грудня 2023 року. Вислуга років станом на 28 грудня 2023 року становить: календарна: 21 рік 05 місяців 18 днів, пільгова: 21 рік 05 місяців 18 днів, всього: 31 рік 02 місяці 19 днів.

05.01.2024 р. позивач звернувся до командира ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України із заявою, в якої просив нарахувати та виплатити додаткову доплату за службу в особливих умовах.

Листом від 26.01.2024 р. № 09/М-7-27 повідомив, що доплата військовослужбовцям, які забезпечували життєдіяльність населення на період дії карантину з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби СОVID - 19, виплачується лише при наявності розпорядження головного розпорядника коштів, асигнувань резервного фонду державного бюджету та відповідних клопотань і наказів на виплату. Розпорядження, асигнування та накази, які діяли на той час, відсутні.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги" від 13.07.2020 р. № 306-ос та витягу з додатку до цього наказу, позивачу як військовослужбовцю, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої службових обов'язків має безпосередній контакт з населенням повинні були виплатити додаткову допомогу до грошового забезпечення граничному розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за 55 днів відповідно до відпрацьованого часу: березень - 13 днів; квітень - 20 днів, травень - 12 днів, червень - 10 днів.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги" від 04.09.2020 р. № 406-ос та витягу з додатку до цього наказу позивачу як військовослужбовцю, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої службових обов'язків має безпосередній контакт з населенням повинні були виплатити додаткову допомогу до грошового забезпечення в розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за 20 днів відповідно до відпрацьованого часу у липні 2020 року.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги" від 25.09.2020 р. №435-ос та витягу з додатку до цього наказу позивачу як військовослужбовцю, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої службових обов'язків має безпосередній контакт з населенням повинні були виплатити додаткову допомогу до грошового забезпечення в розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за 9 днів відповідно до відпрацьованого часу у серпні 2020 року.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги" від 22.10.2020 р. №483-ос та витягу з додатку до цього наказу позивачу як військовослужбовцю, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої службових обов'язків має безпосередній контакт з населенням повинні були виплатити додаткову допомогу до грошового забезпечення в розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за 3 дня відповідно до відпрацьованого часу у вересні 2020 року.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги" від 12.08.2021 р. №367-ос та витягу з додатку до цього наказу позивачу як військовослужбовцю, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої службових обов'язків має безпосередній контакт з населенням повинні були виплатити додаткову допомогу до грошового забезпечення в розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за 18 днів відповідно до відпрацьованого часу у січні 2021 року.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги" від 31.08.2021 №403-ос та витягу з додатку до цього наказу мені як військовослужбовцю, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання свої службових обов'язків має безпосередній контакт з населенням повинні були виплатити додаткову допомогу до грошового забезпечення в розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за 10 днів відповідно до відпрацьованого часу у лютому 2021 року.

Згідно архівних відомостей з січня по грудень 2020 року позивачу виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) у липні в сумі - 11563,33 грн.; у вересні в сумі - 4131,90 грн.; у жовтні в сумі - 2499,81 грн.

Крім того, як вбачається з архівних відомостей з січня по грудень 2021 року позивачу виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) у серпні в сумі - 6039,28 грн.

Відповідно до архівних відомостей за 2020-2023 роки додаткова доплата за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) за періоди з 12.03.2020 р. по 30.06.2020 р.; 01.08.2020 р. по 31.08.2020 р.; 01.11.2020 р. по 31.07.2021 р.; 01.09.2021 р. по 30.06.2023 р. відповідачем не нараховувалася та не виплачувалася.

Не погоджуючись із тим, що йому не нараховано та не виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдина система їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній та політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначені та врегульовані Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).

Згідно з абз.1 ч.1 ст.9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.4 ст.9 Закону № 2011-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12.03.2020 р. на усій території України карантин.

Пунктом 1 Порядку використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 р. № 485 встановлено, що вказаний Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмою "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками".

Пунктом 4 Порядку № 485 встановлено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 375 "Про деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" (далі - Постанова №375) на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

За приписами п.п.2-5 Постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03.06.2020 р. № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину" (далі - Наказ № 431), яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Суд зазначає, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа обіймає посаду, яка відноситься до окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 р. № 342 "Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі - Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Персональний перелік працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, визначається керівником (керівником державної служби) відповідної установи, організації, органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування (пункт 3 Постанови № 342).

Абзацом 2 пункту 4 Постанови № 375 встановлено, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Крім того, виходячи зі змісту пункту 1 Постанови № 375, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім військовослужбовцям та працівникам Державної прикордонної служби України, а лише окремим категоріям військовослужбовців та працівників, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення, у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

При цьому, за змістом Постанови № 375 виплата здійснюється пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах, тобто враховується час роботи, яка виконувалась за наявності наведених вище умов.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

З матеріалів справи слідує, що під час проходження військової служби у період дії карантину позивач виконував функціональні обов'язки, які пов'язані із забезпеченням правопорядку та безпеки людей, мавши безпосередній контакт з населенням, працюючи на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії інструктора кінологічного відділення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип А), що відноситься до категорій осіб, на яких розповсюджується дія Постанови № 375.

Суд звертає увагу на те, що відповідач жодним чином не заперечує належність позивача до такої категорії працівників.

Також, як вбачається із матеріалів справи, відповідно до наказів начальника НОМЕР_2 прикордонного загону "Про виплату додаткової допомоги від 13.07.2020 р. № 306-ос, від 04.09.2020 р. № 406-ос, від 25.09.2020 р. № 435-ос, від 22.10.2020 р. № 483-ос, від 12.08.2021 р. № 367-ос, від 31.08.2021 № 403-ос позивачу виплачувалась додаткова доплата до грошового забезпечення у встановленому цими наказами розмірах.

Однак порівнявши додатки до цих наказів в частині стосовно позивача та копії архівних відомостей за спірний період суд встановив, що не за всі дні чергування позивачу здійснено нарахування та виплату додаткову доплату до грошового забезпечення на виконання Постанови № 375.

З огляду на викладене, враховуючи, що у спірний період позивач працював (проходив службу) за наявності всіх умов, що дають право на встановлення додаткової доплати, передбаченої Постановою № 375, відповідач мав встановити та виплачувати позивачу в цей період додаткову доплату пропорційно відпрацьованому часу у відповідних умовах.

Факт не нарахування та невиплати позивачу додаткової доплати до грошового забезпечення, передбаченої Постановою № 375, у спірний період також підтверджено і самим відповідачем.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що підставою для виплати додаткової доплати є рапорт начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " 1 категорії (тип Б), оскільки за наявності всіх умов, визначених у п.1 Постанови № 375, додаткова доплата до грошового забезпечення відповідної особи встановлюється виданням керівником наказу про таку доплату. Відсутність відповідного рапорту та наказу керівника є елементами протиправної бездіяльності відповідача.

При цьому, неподання рапортів начальником відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " категорії (тип Б), не видання відповідних наказів керівником військової частини НОМЕР_1 не є перешкодою для задоволення позову, оскільки у випадку задоволення вимог позивача відповідач зобов'язаний видати такі накази за спірний період, визначивши розмір додаткової доплати до грошового забезпечення, після чого нарахувати і виплатити позивачу невиплачену за цей час доплату.

Посилання представника відповідача на те, що відповідач не є розпорядником коштів та не має повноважень щодо прийняття рішень чи подання звернень про виділення таких коштів, а було виплачено додаткову доплату виключно у межах наданих асигнувань, суд вважає безпідставними, оскільки відсутність коштів на рахунку відповідача для виплати доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Аналогічна позиція щодо подібних правовідносин висловлена Верховним Судом у постанові від 26.04.2023 р. у справі № 420/19450/21.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати додаткової доплати позивачу за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за періоди з 12 березня 2020 року по 30 червня 2020 року; 01 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року; 01 листопада 2020 року по 31 липня 2021 року; 01 вересня 2021 року по 30 червня 2023 року та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за періоди з 12 березня 2020 року по 30 червня 2020 року; 01 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року; 01 листопада 2020 року по 31 липня 2021 року; 01 вересня 2021 року по 30 червня 2023 року.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" № 303-A, п.29).

Також згідно з п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 1211,20 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідача на його користь.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не виплати додаткової доплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за періоди з 12 березня 2020 року по 30 червня 2020 року; 01 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року; 01 листопада 2020 року по 31 липня 2021 року; 01 вересня 2021 року по 30 червня 2023 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 р. пропорційно відпрацьованому часу в особливих умовах за періоди з 12 березня 2020 року по 30 червня 2020 року; 01 серпня 2020 року по 31 серпня 2020 року; 01 листопада 2020 року по 31 липня 2021 року; 01 вересня 2021 року по 30 червня 2023 року.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко