Рішення від 09.05.2024 по справі 400/2345/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 р. № 400/2345/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88008,

провизнання протиправним та скасування рішення від 07.02.2024 року № 143750003630; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (з урахуванням заяви про виправлення недоліків) про:

1) визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 143750003630 від 07.02.2024 року про відмову у призначенні пенсії;

2) зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до страхового стажу при призначенні пенсії за віком:

- періоди роботи відображені в трудовій книжці НОМЕР_1 від 23.08.1982 року з 09.04.1982 по 24.08.1982 в Тернівському цукрокомбінаті; з 20.09.1982 по 29.01.1983 в Ханти-Мансійському національному окрузі Автобази № 4 тресту «Приобьтрубопроводстрой»; з 29.01.1983 по 19.01.1984 в Спеціалізованому управлінні дорожно-будівельних робіт; з 17.02.1984 по 09.10.1984 в ОРС-4 ПО «Тюменьтрансгаз» Березовського району Ханти-Мансійського національного округа; з 20.11.1984 по 07 07.1987 в Морському торгівельному порту «Южний»; з 27.07.1987 по 16.05.1995 в Радгоспі «Примор'я»; з 28.09.1998 по 27.03.1999 в Березанському районному центрі зайнятості Миколаївської області; з 03.01.2008 по 31.01.2008 у Фермерському господарстві «Тетяна»; з 04.03.2008 по 26.02.2009 в Березанському районному центрі зайнятості Миколаївської області;

- періоди роботи, згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 18.05.1995 року, з 18.05.1995 по 26.09.1998 роки у Фермерському господарстві «Хорс», з 29.03.1999 по 20.09.2005 роки у Фермерському господарстві «Хорс»;

- період проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР з 13.04.1979 по 20.04.1981 роки;

3) зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити та виплатити з 01.12.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за віком.

Відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки у позивача відсутній необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком.

Відповідач, ГУ ПФУ у Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки страховий стаж позивача становить 1 рік 11 місяців 09 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком (необхідно 29 років).

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 01.02.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області про призначення пенсії за віком.

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто ГУ ПФУ в Закарпатській області.

07.02.2024 ГУ ПФУ в Закарпатській області прийнято рішення № 143750003630, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком.

У рішенні зазначено, що пенсійний вік, визначений ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 60 років.

Необхідний страховий стаж, визначений ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 27 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1058, у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу 20 років. У разі відсутності необхідного страхового стажу право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 років.

Вік заявника 63р. 2 м. 1д.

Страховий стаж заявника - 1 рік 11 місяців 09 днів.

До страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_3 від 23.08.1982, оскільки відтиск печатки на титульній сторінці відсутній, вказана дата народження дописана іншим чорнилом, що суперечить вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Міністерством соціального захисту населення України 29.07.1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 року № 110.

До страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_4 від 18.05.1995 з 18.05.1995 по 26.06.1998, 29.03.1999 по 20.09.2005, оскільки необхідно надати довідку про сплату внесків. Відповідно до ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", члени фермерського господарства, особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпечення в порядку, встановленому законом.

До страхового стажу не зараховано періоди проходження військової служби згідно військового квитка НОМЕР_5 від 10.04.1979, оскільки міститься виправлення щодо закінчення служби. Для зарахування даного періоду необхідно надати уточнюючу довідку.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України № 1058, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону № 1058).

Згідно ч. 2, 4 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Щодо незарахування періодів роботи позивача згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 у зв'язку з порушенням заповнення трудової книжки: відтиск печатки на титульній сторінці відсутній, вказана дата народження дописана іншим чорнилом, суд зазначає наступне.

На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретній посаді, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Окрім того, Верховний Суд у постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 04.07.2023 по справі № 580/4012/19.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, відповідач протиправно відмовив у зарахуванні зазначеного періоду роботи позивача до страхового стажу.

Щодо незарахування до страхового стажу позивача періодів роботи з 18.05.1995 по 26.06.1998, з 29.03.1999 по 20.09.2005 суд зазначає наступне.

Статтею 8 Закону України № 1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 3 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч.10 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Невнесення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата ФГ "Хорс" за позивача страхових внесків не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Внаслідок невиконання ФГ "Хорс" обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаних підприємствах, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а, від 23.03.2020 по справі № 535/1031/16-а.

Тому позов в цій частині належить задовольнити.

Стосовно незарахування до страхового стажу періоду проходження строкової служби в Збройних Силах СРСР з 13.04.1979 по 20.04.1981 суд зазначає, що ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до стажу роботи зараховується також: в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

На підтвердження проходження військової служби позивач надав відповідачу копію військового квитка НОМЕР_5 , відповідно до якого у період з 13.04.1979 по 20.04.2021 позивач проходив строкову військову службу.

Також в матеріалах справи міститься довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.02.2024 № 483, відповідно до якої ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в Збройних Силах СРСР в період з 13.04.1979 по 20.04.1981.

Тому відповідач вказаний період повинен зарахувати до страхового стажу позивача.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити та виплатити йому пенсію за віком з 01.12.2023, суд зазначає наступне.

Згідно приписів частини першої ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Втручання суду в повноваження суб'єкта публічної влади можливе лише тоді, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи законодавства, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.

Тобто, враховуючи вищевказані норми чинного законодавства, вищевказані позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем, тому суд вважає, що з метою належного та ефективного захисту прав позивача, відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву позивача від 01.02.2024 року про призначення йому пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тому позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України та належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ПФУ у Закарпатській області, оскільки спірне рішення прийнято саме ним.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88008, ідентифікаційний код 20453063) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 07.02.2024 року № 143750003630.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до страхового стажу періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 23.08.1982 року з 09.04.1982 по 24.08.1982 в Тернівському цукрокомбінаті; з 20.09.1982 по 29.01.1983 в Ханти-Мансійському національному окрузі Автобази № 4 тресту «Приобьтрубопроводстрой»; з 29.01.1983 по 19.01.1984 в Спеціалізованому управлінні дорожно-будівельних робіт; з 17.02.1984 по 09.10.1984 в ОРС-4 ПО «Тюменьтрансгаз» Березовського району Ханти-Мансійського національного округа; з 20.11.1984 по 07 07.1987 в Морському торгівельному порту «Южний»; з 27.07.1987 по 16.05.1995 в Радгоспі «Примор'я»; з 28.09.1998 по 27.03.1999 в Березанському районному центрі зайнятості Миколаївської області; з 03.01.2008 по 31.01.2008 у Фермерському господарстві «Тетяна»; з 04.03.2008 по 26.02.2009 в Березанському районному центрі зайнятості Миколаївської області; періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 18.05.1995 року, з 18.05.1995 по 26.09.1998 роки у Фермерському господарстві «Хорс», з 29.03.1999 по 20.09.2005 роки у Фермерському господарстві «Хорс»; період проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР з 13.04.1979 по 20.04.1981 роки.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) від 01.02.2024 року про призначення пенсії за віком.

5. В решті позову відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, 88008, ідентифікаційний код 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) судовий збір у сумі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 коп.), сплачений квитанцією № 66689 від 03.08.2023 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко