09 травня 2024 року Справа № 280/1019/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки в розмірі 7 405,03 гривень;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки в розмірі 7 405,03 гривень починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що з 09.08.2017 її було саме переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та не, здійснено перерахунок із застосуванням розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що з 26.01.2024 року становить 7 405 (сім тисяч чотириста п'ять) гривень 03 копійки. Наголошує на тому, що має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування коефіцієнту середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення на пенсію, тобто із застосуванням коефіцієнту середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що становить 7405,03 грн. Вважає, також за доцільне здійснити оптимізацію заробітку шляхом виключення його невисоких коефіцієнтів, що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії. Позивач вважає правомірним призначення їй пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передують року звернення за пенсією, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З огляду на викладене, просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, надавши свій письмовий відзив 07 березня 2024 року за вх. №11204. Зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» встановлено, що у 2023 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 проводиться з 01 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески і яка враховується для обчислення пенсій, у розмірі 1,197, тобто для перерахунку пенсії застосовується середній заробіток 7405,03 грн.(6186,32 х 1,197). Зазначає, що згідно з матеріалами електронної пенсійної справи позивача, перерахунок відповідно до ч. 4 ст.42 Закону № 1058 було проведено в автоматичному режимі з 01.04.2022 року, також з 01.03.2023 року здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати 7405,03 відповідно до Постанови № 168. Вказує, що розмір пенсії позивача розраховано із заробітної плати 13390,98000 грн. (3764.40 середній показник заробітної плати за 2014-2016 роки) при загальному стажі роботи 42 роки 11 місяців 24 дні. Виходячи з вищезазначеного, пенсія позивачу розрахована та виплачується згідно норм чинного законодавства України, отже підстави для задоволення вимог позивача відсутні. У задоволенні позовної заяви просить суд відмовити.
Ухвалою суду від 06.02.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 19.02.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1019/24 без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 2011 року перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років, у відповідності до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 09.08.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як отримувач пенсії за віком.
Листом від 27.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивачку, що при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком використано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки 3764,40 грн. В подальшому позивачці було проведено індексацію пенсії згідно з п. 1 Постанови КМУ від 24.02.2023 з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 (3764,40 грн.х1,17х1,11х1,11х1,14х1,1997 = 7405,03грн.)
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії протиправним та з вимогою вчинити певні дії позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини 1статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1, 2 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до абз. 2 п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом на інший. В цьому випадку показник середньої заробітної плати, який застосовується при визначенні заробітку для обчислення пенсії, має бути незмінним.
Судом встановлено, що позивачці у 2011 році було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення”, яким були передбачені інші умови і порядок призначення та обчислення пенсії.
При цьому, суд погоджується з доводами позивачки про те, що у 2017 році їй мало бути призначено пенсію за віком Закону № 1058-IV та при призначенні позивачу пенсії за віком у 2017 році, відповідно до Закону №1058-IV мав бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, що в даному випадку є за 2014-2016, оскільки за призначенням пенсії відповідно до норм вказаного Закону позивач звернулась вперше.
При цьому, позивач у позовній заяві стверджує, що при призначенні пенсії за віком їй не здійснено перерахунок із застосуванням розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, та просить у прохальній частині позову здійснити їй такий перерахунок.
Водночас, як зазначає відповідач у листі від 27.10.2023, відзиві на позовну заяву та підтверджують надані розрахунки, ОСОБА_1 пенсію за віком розраховано саме з використанням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки з 09.08.2017, тобто з дня її призначення. Вказане також підтверджується долученим до справи розрахунком заробітку для обчислення, де у строчці "середній заробіток за три попередні роки" вказано 2014-2016 роки. Доказів зворотнього суду не надано.
Тому, доводи позивача не підтверджуються наданими письмовими доказами.
Щодо розрахунку пенсії в розмірі 7 405,03 гривень починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат, суд зауважує наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Як вказує відповідач, з 01.03.2023 року в автоматичному режимі здійснено перерахунок пенсії позивача, відповідно до ч. 4 ст.42 Закону № 1058-IV, Постанови № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197, тобто 7405,03грн.
Таким чином, пенсію позивачки розраховано із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 7405,03 грн. з 01.03.2023, що охоплюється періодом, про який просить позивач у позовній заяві (починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду).
Враховуючи викладене, суд висновує, що матеріалами справи не підтверджується порушення прав позивачки, на які вона покликається, тому суд наразі не вбачає підстав для зобов'зання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки в розмірі 7 405,03 гривень починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, оскільки такий перерахунок вже здійснено.
Суд також не приймає до уваги покликання позивача на те, що слід здійснити оптимізацію заробітку шляхом виключення його невисоких коефіцієнтів, оскільки позивач ніяк не обгрунтовує такі доводи та не просить про такий перерахунок у прохальній частині позову.
Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
За приписами статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд зазначає, що відповідачем наданими доказами доведено відсутність порушень прав позивача з боку відповідача, на які покликається позивач у даному позові, тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 09 травня 2024 року.
Суддя Л.Я. Максименко