Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про повернення позовної заяви
09 травня 2024 року Справа №200/2803/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аканов О.О., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Краматорської міської ради (місцезнаходження: 84300, Донецька область, м.Краматорськ пл.Миру 2, код ЄДРПОУ 04052809), третя особа ОСОБА_2 (місце реєстрації : АДРЕСА_2 ) про
визнання неправомірною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради та зобов'язання Краматорської міської ради та Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради внести зміни до реєстрового запису №12550-П від 03.11.1993 року реєстрової книги КП «БТІ» вилучивши запис про право власності на частину квартири АДРЕСА_3 за ОСОБА_2 ;
підтвердження права власності на житло за адресою АДРЕСА_4 за громадянкою ОСОБА_1 та громадянкою ОСОБА_3 , -
Позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, який обгрунтований тим, що метою захисту права власності та зупинення розгляду заяви про реєстрацію права власності на належне ОСОБА_1 та її дочці нерухоме майно зроблено адвокатські запити в КП БТІ м. Краматорська, Управління ЖКГ Краматорської міської ради, Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради. На адвокатські запити отримано з Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради довідку №19903 щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013року згідно якої станом на 31.12.2012 року право власності на квартиру за адресою АДРЕСА_4 зареєстровано у КП БТІ в рівних долях за ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Крім того, вказала, що ОСОБА_2 в вказаній квартирі ніколи не проживав, не був зареєстрований і не має жодних підстав для отримання права власності.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд дійшов висновку про необхідність його повернення позивачеві, виходячи з наступного.
Згідно з пункту 6 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Згідно з частин 4-5 статті 172 КАС України, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом. Не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе у тому числі таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних та суспільних інтересів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства, якими є цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
У рішенні від 22 грудня 2009 року у справі «Безімянная проти росії» (заява № 21851/03) ЄСПЛ наголосив, що «погоджується з тим, що правила визначення параметрів юрисдикції, що застосовуються до різних судів у рамках однієї мережі судових систем держав, безумовно, розроблені таким чином, щоб забезпечити належну реалізацію правосуддя. Заінтересовані держави повинні очікувати, що такі правила будуть застосовуватися. Однак ці правила або їх застосування не повинні обмежувати сторони у використанні доступного засобу правового захисту».
Щодо позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради та зобов'язання Краматорської міської ради та Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради внести зміни до реєстрового запису №12550-П від 03.11.1993 року реєстрової книги КП «БТІ» вилучивши запис про право власності на частину квартири АДРЕСА_3 за ОСОБА_2 .
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Поширення юрисдикції адміністративних судів на усі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень. Для вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і цивільних справ недостатньо застосування виключно формального критерію визначення складу учасників справи. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
В позовних вимогах про визнання неправомірною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради та зобов'язання Краматорської міської ради та Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради внести зміни до реєстрового запису №12550-П від 03.11.1993 року реєстрової книги КП «БТІ» вилучивши запис про право власності на частину квартири АДРЕСА_3 за ОСОБА_2 наявний публічно-правовий спір, оскільки такі позовні вимоги стосуються бездіяльності відповідача в частині виконання покладених на нього функцій, відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та підсудна окружним адміністративним судам.
Щодо позовних вимог про підтвердження права власності на житло за адресою АДРЕСА_4 за громадянкою ОСОБА_1 та громадянкою ОСОБА_3 .
Цивільну юрисдикцію розуміють як компетенцію загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.
За загальним правилом у порядку цивільного судочинства загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових правовідносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу.
За приписами ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно довідки №19903 щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, яка видана управлінням реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади про те, що станом на 31.12.2012 право власності на квартиру/будинок за адресою: АДРЕСА_4 зареєстровано у Комунальному підприємстві "Бюро технічної інвентаризації" за ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 .
Як вбачається з копії свідоцтва про право власності, яка додана до позову, виконавчим комітетом міської ради м.Краматорськ підтверджено, що квартира за адресою АДРЕСА_5 належить на праві (приватної, спільної) власності ОСОБА_1 , ОСОБА_3 .
Таким чином спір стосується правовідносин, пов'язаних з правом власності на квартиру, що є позовом про право, який підлягає розгляду судами загальної юрисдикції в порядку цивільно-процесуального законодавства.
Оскільки, позивачем в одній позовній заяві заявлено декілька позовних вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства та щодо яких не допускається об'єднання в одне провадження, відповідно до частин 4-5 статті 172 КАС України, позовна заява підлягає поверненню у відповідності до правил статті 169 КАС України.
Керуючись ч. 4 ст. 169, ст. 248, ст. 256 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Краматорської міської ради (місцезнаходження: 84300, Донецька область, м.Краматорськ пл.Миру 2, код ЄДРПОУ 04052809), третя особа ОСОБА_2 (місце реєстрації : АДРЕСА_2 ) про визнання неправомірною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради та зобов'язання Краматорської міської ради та Управління реєстраційних повноважень та ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради внести зміни до реєстрового запису №12550-П від 03.11.1993 року реєстрової книги КП «БТІ» вилучивши запис про право власності на частину квартири АДРЕСА_3 за ОСОБА_2 ; підтвердження права власності на житло за адресою АДРЕСА_4 за громадянкою ОСОБА_1 та громадянкою ОСОБА_3 - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя О.О. Аканов