Рішення від 10.05.2024 по справі 200/1229/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 року Справа№200/1229/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про

визнання протиправною бездіяльності щодо не виключення із розрахунку заробітної плати (доходу) при визначенні розміру пенсії періодів знаходження на обліку у центрі зайнятості з 01.01.2001 по 30.06.2001 та періоду роботи у КП “ЖЕК м.Українськ” з 06.12.2002 по 31.03.2003;

визнання протиправними дій щодо виключення із розрахунку заробітної плати (доходу) при визначенні розміру її пенсії періоду її роботи у ВП “ВО ОКП “Донецьктеплокомуненерго” з 01.03.2020 по 31.07.2022 року;

зобов'язання з 02.09.2023 перерахувати пенсію згідно заяви про перерахунок пенсії за вх. № 23102/П-0500-233 та відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, шляхом виключення із розрахунку заробітної плати (доходу) при визначенні розміру пенсії періодів знаходження на обліку у центрі зайнятості з 01.01.2001 по 30.06.2001 та період роботи у КП “ЖЕК м.Українськ” з 06.12.2002 по 31.03.2003, а також шляхом включення у розрахунок заробітної плати (доходу) при визначенні розміру пенсії періоду роботи у ВП “ВО ОКП “Донецьктеплокомуненерго” з 01.03.2020 по 31.07.2022, з урахуванням висновків суду, а також провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаною з позовною заявою.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що не погодившись із розрахунком пенсії позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем надано відповідь про те, що в результаті перерахунку заробітна плата розрахована на підставі ст.40 Закону №1058 за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 та з 01.07.2000 по 01.07.2022, яка склала 17330,11 грн. Із розрахунку заробітної плати в межах 10% виключено 49 місяців (період з 01.07.2001 по 30.06.2002 та період з 01.04.2003 по 30.04.2006), із розрахунку заробітної плати понад 10% додатково виключено 29 місяців карантину з 01.03.2020 по 31.07.2022 року. Відповідно до протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії відповідно до рішення відповідача № 057250004595 від 07.12.2023 розмір пенсії позивача після перерахунку склав 8099,35 грн. Новий розмір пенсії сплачено позивачу у січні 2024 році, в тому числі доплата за період з 02.09.2022 по 31.12.2023 року.

Позивач, після перевірки розрахунку, середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії, здійсненого відповідачем виявила, що такий розрахунок менш вигідний для неї ніж той, який запропоновано зробити згідно її заяви про перерахунок пенсії. Вважає, що її середній заробіток повинен бути в розмірі 20159,86 грн. замість 17330,11 грн.

Тому звернулась до суду з позовом.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, обґрунтований тим, що відповідно записів трудової книжки позивач працювала з 05.09.1983 по 23.06.2001 на підприємстві ВАТ «Селидівський хлібокомбінат», з 03.07.2001 по 27.06.2002 отримувала допомогу по безробіттю. Вказали, що згідно аналізу розрахунку заробітку для обчислення пенсії, період отримання допомоги по безробіттю з 03.07.2001 по 27.06.2002, періоди роботи з 01.04.2003 по 30.04.2006, з 01.03.2020 по 31.07.2022 виключено оптимізацією з обчислення розміру пенсії автоматично. Вказали, що ст. 40 Закону №1058 визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії: ч.1 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Просили відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 14 березня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .

Позивач отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.09.2022 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/4494/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.08.2022 року №057250004595 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 03.08.2022 року №1128 про призначення їй пенсії за віком із зарахуванням до її страхового стажу періодів її роботи з 05.09.1983 року по 23.06.2001 року на підприємстві ВАТ «Селидівський хлібокомбінат».

Позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в порядку ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Просила перерахувати призначену пенсію на більш вигідних умовах (збільшити розмір пенсії) шляхом включення до розрахунку середньомісячного заробітку заробітну плату за період з 01 липня 1995 по 30 червня 2000, виключення до розрахунку середньомісячного заробітку заробітну плату за періоди з 01.01.2001 по 02.07.2001, з 01.01.2002 по 28.06.2002, з 06.12.2002 по 30.01.2006 та доплатити різницю по пенсійним виплатам, визначену за новим розміром нарахованої пенсії.

08.12.2023 за вих.№24531-23102/П-02/8-0500/23 відповідачем направлено лист, в якому зазначили, що заробітна плата, з якої обчислена пенсія позивача, розрахована за період з 01.07.2000 по 31.07.2022 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу.

Статтею 40 Закону № 1058 визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Повідомлено, що в результаті проведеної перевірки встановлено, що довідка № 66-71 відповідає даним у первинних документах, про що складено відповідний акт.

В грудні 2023 року позивачу проведено перерахунок пенсії по заробітній платі з 02.09.2022 з урахуванням довідки № 66-71. Страховий стаж обчислений відповідно до вимог ст. 24 Закону №1058, який врахований по 31.07.2022 та складає 41 рік 2 місяці 9 днів. Коефіцієнт страхового стажу - 0,41167.

Заробітну плату розраховано на підставі ст. 40 Закону № 1058 за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 та з 01.07.2000 по 31.07.2022, яка складає 17330,11 грн (10846,37 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2019 - 2021 роки х 1,59778 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Із розрахунку заробітної плати в межах 10% виключено 49 місяців (період з 01.07.2001 по 30.06.2002 та період з 01.04.2003 по 30.04.2006).

Із розрахунку заробітної плати понад 10% додатково виключено 29 місяців карантину з 01.03.2020 по 31.07.2022 року.

В листі наведено розрахунок пенсії позивача з 02.09.2022 року.

Згідно форми рс-право стаж на право позивача складає 41 рік 02 місяці 09 днів.

Як вбачається з перерахунку пенсії позивачу призначено за рішенням суду №200/4494/22 від 07.11.2022 пенсію з 02.09.2022 по довічно.

Згідно протоколу/розпорядження щодо призначення /перерахунку пенсії розмір пенсії позивача складає 8099,35 грн.

Відповідачем надано розрахунки, в яких в графі «Оптимізація» містяться позначки «++» в період з 01.01.1995 по 31.12.1999 року. За період з 01.07.2000 по 31.07.2022 позначки «++» відсутні.

До позову відповідачем додано довідку, видану Покровським районним архівним відділом, від 26.09.2022 №13/17.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону № 1058-IV.

Так, зокрема, за правилами частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У відповідності до вимог частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, їх відділеннях (в тому числі підготовчих) вищих і середніх спеціальних учбових закладах, в партійних школах і школах профруху. Підставою для таких записів є накази

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач, з використанням функції Пенсійного калькулятора на порталі ПФУ, самостійно обчислила середній заробіток, що склало 20159,86 грн.

Страховий стаж позивача, зарахований по 31.07.2022 становить 41 рік 02 місяці 09 днів.

Заробітна плата для обчислення пенсії позивача врахована за період страхового стажу за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 та з 01.07.2000 по 31.07.2022 за даними реєстру застрахованих осіб.

Відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі №200/4494/22 до страхового стажу зараховано період роботи позивача з 05.09.1983 року по 23.06.2001 року на підприємстві ВАТ «Селидівський хлібокомбінат».

Враховуючи норми статті 40 Закону № 1058-1V, при розрахунку пенсії період заробітної плати, починаючи з 01.07.2000 відповідає періоду зарахованого страхового стажу, відображеного у реєстрі застрахованих осіб, враховуючи рішення суду. Оптимізація заробітку проведена автоматизованим способом.

Із розрахунку заробітної плати в межах 10% виключено 49 місяців (період з 01.07.2001 по 30.06.2002 та період з 01.04.2003 по 30.04.2006). Із розрахунку заробітної плати понад 10% додатково виключено 29 місяців карантину з 01.03.2020 по 31.07.2022 року.

Тобто, не здійснюючи позивачу перерахунок пенсії на вказаних умовах, відповідач діяв правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства. Позивачем не спростовано належними та достовірними доказами розрахунок розміру її заробітку при обчисленні пенсії, який був проведений відповідачем.

Крім того, Верховний Суд розглядав справи, в яких поставало таке ж питання, і, зокрема, у постанові від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а дійшов такого висновку:

« порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у ст. 40 Закону № 1058-ІV й абзацом 1 ч. 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.

Суд зазначає, що законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-ІV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії .»

У справі, що розглядається, первинне призначення пенсії позивачу відбулося з 02.09.2022 та оптимізацію проведено відповідачем при призначенні пенсії, тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.

Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

В зв'язку з відмовою в задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності щодо не виключення із розрахунку заробітної плати (доходу) при визначенні розміру пенсії періодів знаходження на обліку у центрі зайнятості з 01.01.2001 по 30.06.2001 та періоду роботи у КП “ЖЕК м.Українськ” з 06.12.2002 по 31.03.2003; визнання протиправними дій щодо виключення із розрахунку заробітної плати (доходу) при визначенні розміру її пенсії періоду її роботи у ВП “ВО ОКП “Донецьктеплокомуненерго” з 01.03.2020 по 31.07.2022 року; зобов'язання з 02.09.2023 перерахувати пенсію згідно заяви про перерахунок пенсії за вх. № 23102/П-0500-233 та відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, шляхом виключення із розрахунку заробітної плати (доходу) при визначенні розміру пенсії періодів знаходження на обліку у центрі зайнятості з 01.01.2001 по 30.06.2001 та період роботи у КП “ЖЕК м.Українськ” з 06.12.2002 по 31.03.2003, а також шляхом включення у розрахунок заробітної плати (доходу) при визначенні розміру пенсії періоду роботи у ВП “ВО ОКП “Донецьктеплокомуненерго” з 01.03.2020 по 31.07.2022, з урахуванням висновків суду, а також провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов