Рішення від 10.05.2024 по справі 160/6952/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2024 рокуСправа №160/6952/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.03.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладене у формі листа №12779-5735/Н-01/8-0400/24 від 29.02.2024, про відмову в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця в частині неврахування довідки №2 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої 24.01.2024 Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 24.01.2024 пенсії державного службовця, з урахуванням довідки №2 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої 24.01.2024 Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію в розмірі 11120,82 грн за віком на підставі ЗУ «Про державну службу» виходячи із середньомісячного заробітку 18534,70 грн з 24.01.2024. Для обрахунку пенсії за віком позивачу була враховано довідка від 24.01.2024 №1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, відповідно до якої заробітна плата станом на 31.01.2024 на посаді начальника служби у справах дітей Царичанської районної державної адміністрації, становить: 18534,70 грн, у тому числі посадовий оклад 13719,00 грн, надбавка за ранг (4 ранг) 700,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) (за стаж державної служби 25 років) 4115,70 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за січень 2024 року. 01.02.2024 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії за віком з врахуванням виплат за місяць, що передує місяцю звернення, відображених в довідці від 24.01.2024 №2 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Дніпровською районною державно адміністрацією Дніпропетровської області, яка була долучена до звернення позивача від 24.01.2024. Для обрахунку пенсії за віком позивачу не була врахована довідка від 24.01.2024 №2. 29.02.2024 відповідач рішенням, оформленим листом №12779-5735/Н-01/8-0400/24 відмовив у заяві від 01.02.2024 щодо перерахунку пенсії з врахуванням довідки від 24.01.2024 №2. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин статті 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач має право на обчислення пенсії державного службовця у порядку статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ із врахуванням усіх складових її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» в частині неврахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 24.01.2024 №2, виданої Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, яка містить виплати за місяць, що передує місяцю звернення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 відкрито провадження в адміністративній справі №160/6952/24; призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

30.04.2024 представником відповідача через автоматизовану систему «Електронний суд» подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає та просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначає, що за наслідками розгляду заяви від 24.01.2024 позивача було переведено на пенсію за віком згідно із Законом України «Про Державну службу». Розрахунок пенсії проведено на підставі довідки про складові заробітної плати від 24.01.2024 №1. Заяву позивача від 01.02.2024 щодо здійснення розрахунку пенсії з урахуванням довідки №2 від 24.01.2024, надану в довільній формі, Головним управлінням розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та надано відповідь з роз'ясненням порядку обчислення пенсії. Таким чином, лист №12779-5735/Н-01/8-040/24 від 29.02.2024 не є відмовою в перерахунку пенсії. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.12.2023 №1409 «Питання оплати праці державних службовців 2024 році» дата набрання чинності - 01.01.2024, згідно з якою змінені умови оплати праці державних службовців та затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів держаних органів у 2024 році та перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад. Головним управлінням проведено класифікацію посад державних службовців. Станом на сьогодні Кабінетом Міністрів України не внесено зміни до Постанови №622 щодо порядку призначення пенсій державним службовцям з урахуванням зміни умов оплати праці державних службовців визначених постановою від 29.12.2023 №1409. Після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних змін до Порядку №622, призначені після 01.01.2024 пенсії державним службовцям будуть перераховані.

Згідно з частинами п'ятою, восьмою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

24.01.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно із Законом України «Про Державну службу».

Рішенням від 31.01.2024 №046950003993 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про державну службу», розрахунок пенсії проведено на підставі довідки про складові заробітної плати від 24.01.2024 №1, відповідно до якої заробітна плата станом на 31.01.2024 на посаді начальника служби у справах дітей Царичанської районної державної адміністрації становить 18534,70 грн, у тому числі оклад 13719,00 грн, надбавка за ранг (4 ранг) 700,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) (за стаж державної служби 25 років) 4115,70 грн.

За даними вказаного рішення, страховий стаж (повний) - 40 років 2 місяці 20 днів, в тому числі держслужбовці - 20 років 3 місяці 4 дні. Пенсію призначено з 24.01.2024 у розмірі 60% від заробітку, розмір пенсії склав 11120,82 грн.

01.02.2024 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, у якій зазначила, що при обрахунку їй пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» не враховано виплати за місяць, що передує місяцю звернення, відображені в довідці від 24.01.2024 №2, виданій Дніпровською РДА, яка була долучена до звернення від 24.01.2024, вимагала визнати протиправним, неправомірним і безпідставним рішення про неврахування при обчисленні пенсії виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, переглянути обрахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», оскільки на дату подання заяви та винесення рішення жодних змін у постанову Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» не внесено.

Згідно з довідкою від 24.01.2024 №2, виданою Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, на ім'я ОСОБА_1 , для призначення згідно з пунктами 10, 12 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 27 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 25957,14 грн.

На звернення позивача від 01.02.2024 (вх. №5735/Н-0400-24 від 02.02.2024) з питання пенсійного забезпечення надано лист від 29.02.2024 №12779-5735/Н-01/8-0400/24, яким повідомлено наступне.

Позивач перебуває на обліку та отримувала пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) 3 12.12.2023.

Згідно з особистою заявою від 24.01.2024 позивача переведено з пенсії за віком, відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон №889).

До заяви про перерахунок позивачем надано довідку від 24.01.2024 №1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року та від 24.01.2024 №2 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року, які видані Дніпровською районною Державною адміністрацією Дніпропетровської області.

Відповідно до пункту 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ (далі - Закон №3723) мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, якщо до набрання чинності Законом №889 їм не призначалася пенсія відповідно до Закону №3723.

31 травня 2016 року набув чинності Закон №889, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723.

При призначенні таких пенсій починаючи з 1 травня 2016 року застосовується Порядок №622.

Пунктом 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено право державних службовців на призначення пенсій відповідно до статті 37 Закону №3723.

З 01.01.2024 змінились умови оплати праці держслужбовців.

У Порядок №622 зміни не внесено і питання врахування довідок про заробіток законодавчо не врегульовано.

Враховуючи викладене при обчисленні розміру пенсії застосовано дані довідки від 24.01.2024 №1 за січень 2024 року.

Не погодившись з такою позицією пенсійного органу, позивач з метою захисту власних прав та інтересів звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 цього Закону право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідно виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Страховий стаж, це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону №1058-IV).

Із змісту наведених правових норм Закону №1058-IV видно, що:

- право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку;

- в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати як пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника;

- особі яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором;

- переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду;

- розрахунок розміру пенсійних виплат згідно із пенсією на яку було переведено особу за її заявою проводиться тільки із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, визначені Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до статті 90 цього Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено «Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Порядок №622).

Пунктом 2 Порядку №622 встановлено, що згідно із пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»:

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, відповідно до наведених правових норм Законів України №3723-XII, №889-VIII, Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» мають жінки, а саме:

- державні службовці та особи, за наявності не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016), займали посади державної служби (працювали на посадах державних службовців), та мають не менш як 10 років стажу на посадах державної служби у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців та на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працювали на посадах державних службовців;

- особи, які на день набрання чинності цим Законом (01.05.2016), мали не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- державні службовці та особи, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: за наявності страхового стажу 30 років;

- особи, яким не призначали пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» за умови наявності достатнього страхового стажу, стажу державної служби та досягнення певного віку.

Відповідно до приписів Порядку №622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Правління Пенсійного фонду України постановою від 17.01.2017 №1-3 (далі - Постанова №1-3) затвердило форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу». Такими довідками є: - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Виходячи з аналізу законодавства, яке регулює спірні правовідносини, видно, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення та поняттям переведення пенсії з виду на вид, яким є всі подальші зміни виду пенсії.

Перерахунок пенсії за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії, у зв'язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 24.01.2024 отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про державну службу», перейшовши з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На момент виходу на пенсію позивач не займала посади державної служби, у зв'язку з чим пенсія призначена у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі згідно з довідкою від 24.01.2024 №1, виданою Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області.

Отже, позивача переведено з одного виду пенсії, за віком, на інший вид - пенсію за віком, в межах іншого закону.

Вказані види пенсії відрізняються підставами їх призначення та механізмами визначення їх розміру, з чого слідує, що спірні правовідносини не стосуються перерахунку одного і того ж виду пенсії.

Позивачем при зверненні до органу Пенсійного фонду подані дві довідки від 24.01.2024 №1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та №2 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Зазначені довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-XII є джерелом інформації про доходи позивача, що повинні враховуватися при обчисленні розміру її пенсії, однак відповідачем не враховано довідку від 24.01.2024 №2, чим, на думку суду, допущено протиправну бездіяльність щодо неврахування зазначеної довідки при призначенні позивачеві пенсії.

Поряд з цим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладеного у формі листа №12779-5735/Н-01/8-0400/24 від 29.02.2024, оскільки вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, таким листом повідомлено позивача про розгляд її звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».

За таких обставин, з метою відновлення порушених прав та інтересів позивача, суд з урахуванням частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування під час призначення ОСОБА_1 пенсії за віком довідки від 24.01.2024 №2, виданої Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року.

У зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 24.01.2024 з урахуванням довідки від 24.01.2024 №2, виданої Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд робить висновок, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Щодо питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду, в розмірі 1211,20 грн, що документально підтверджується квитанцією до платіжної інструкції від 11.03.2024 №18.

Оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі, пропорційному до задоволених позовних вимог, в сумі 908,40 грн.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування під час призначення ОСОБА_1 пенсії за віком довідки від 24.01.2024 №2, виданої Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 24.01.2024 з урахуванням довідки від 24.01.2024 №2, виданої Дніпровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський