Рішення від 09.04.2024 по справі 160/25002/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2024 рокуСправа №160/25002/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.09.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної гвардії України, яка полягає у непідготовці та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за формою, наведеною у додатку 7 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів;

- зобов'язання Головного управління Національної гвардії України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за формою, наведеною у додатку 7 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він звернувся до відповідача із заявою щодо підготовки та направлення необхідних документів до пенсійного органу для призначення пенсії відповідно до п."а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Однак, відповідач відмовив в оформленні та направленні вказаних документів, оскільки календарна вислуга років на день звільнення позивача становить менше 23 роки 11 місяців 12 днів. Проте, право позивача на пенсію за вислугою років встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Верба І.О.) від 04.10.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розпорядженням керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2023 року №776д призначено повторний автоматизований розподіл справи, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_2 з посади судді за її поданням заяви про відставку, ухваленим рішенням Вищої ради правосуддя від 28.11.2023 року №1129/0/15-23.

04.12.2023 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №160/25002/23 була передана судді Луніній О.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

08.04.2024 до суду від Головного управління Національної гвардії України надійшов письмовий відзив на позов, в якому відповідач не визнає позовні вимоги в повному обсязі з наступних підстав. Вказує, що позивач не має необхідного стажу для призначення пенсії відповідно до п."а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Посилання на рішення суду у справі №160/3882/22 відповідач відхиляє та вказує, що ГУ не було стороною в даній справі та не має зобов'язань по виконанню даного рішення.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 , проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України в період з 30.11.2016 по 30.11.2021, приймав безпосередню участь в антитерористичній операції м. Маріуполь Донецької області та участь в Операції об'єднаних сил на сході країни ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Донецької області, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення Операції об'єднаних сил та має посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3 від 02.08.2017, що дає право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.

Наказом командира військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України №307 від 30.11.2021 з ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «а» п.2 ч.5, ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із закінченням строку контракту) припинено контракт про проходження військової служби у Національній гвардії України та виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України №307 від 30.11.2021 вислуга його років на 30 листопада 2021 року становить: час служби в календарному обчисленні - 23 роки 11 місяців 12 днів; час служби в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) -03 роки 03 місяці 20 днів.

20 грудня 2021 року ОСОБА_1 'звернувся до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України із письмовою заявою підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи, передбачені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.І ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року.

У зв'язку із неотриманням на вищезазначену заяву відповіді, 07.02.2022 ОСОБА_1 повторно звернувся до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України із письмовою заявою про надання відповіді на письмове звернення від 20 грудня 2021 року про підготовку та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для призначення пенсії за вислугу років.

Військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України листом від 15.02.2022 № 148 ОСОБА_1 надано відмову в підготовці та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів, передбачених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 та повідомлено про відсутність права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, зважаючи на відсутність встановленої пунктом «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необхідної календарної вислуги років.

Позивачем оскаржено дану відмову в судовому порядку.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 в адміністративній справі №160/3883/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 шляхом:

визнання дії Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів, передбачених постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.І ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, які оформлені листом №148 від 15.02.2022, протиправними;

зобов'язання Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці час проходження служби з 06.04.2017 по 07.06.2017; з 08.08.2017 по 07.10.2017; з 06.12.2017 по 07.02.2018; з 11.05.2018 по 08.08.2018; з 07.11.2018 по 08.02.2019; з 06.05.2019 по 12.08.2019; з 23.12.2019 по 13.02.2020; з 12.08.2020 по 12.11.2020, протягом якого ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції м. Маріуполь Донецької області та участь в Операції об'єднаних сил на сході країни ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Донецької області, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення Операції об'єднаних сил;

зобов'язання Військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи, передбачені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.І ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іїшшх осіб» від 09.04.1992 - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року у справі №160/3883/22 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України залишено без задоволення; рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 року в адміністративній справі № 160/3883/22 залишено без змін.

Адвокатським об єднанням листом від 12 січня 2023 року військовій частині НОМЕР_2 Національній гвардії України були направлені відповідні документи для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 у справі №160/3883/22.

27.04.2023 до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України направлено адвокатський запит з проханням надати детальну інформацію щодо вжитих заходів з виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 у справі №160/3883/22 та відповідне документальне підтвердження.

На адвокатський запит отримано відповідь із військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії /країни за №6/36/9/1-1266 від 05.05.2023, із якої вбачається, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 у справі №160/3883/22 військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України за вихідним №283 від 02.02.2023 до Головного управління Національної гвардії України були направленні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , для подальшої їх подачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Головним управлінням Національної гвардії України зазначені документи були розглянуті та повернуті до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України за вихідним №27/11/4-1621/11 від 20.02.2023, при цьому було зазначено, що зобов'язання з підготовки та направлення до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів для призначення пенсії ОСОБА_1 покладені на військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України (вхідний № НОМЕР_6 від 28.02.2023 року).

У зв'язку із чим, військова частина НОМЕР_2 Національної гвардії України безпосередньо подала документи для призначення пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а не через Головне управління Національної гвардії України, яке в свою чергу, будучи уповноваженим органом, мало підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання встановленої форми про призначення пенсії та всі необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років, які були оформлені військовою частиною.

02.05.2023 до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України за вхідним № 272 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області були повернуті документи для призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1 та повідомлено, що надані документи не відповідають вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Адвокатським об'єднанням «СОЛВЕРС МТКМ» направлено до Головного управління Національної гвардії України листа з проханням підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання та всі необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 та пункту "а" ч.І статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які оформлені Військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України.

На вказаний лист отримано відповідь із Головного управління Національної гвардії України від 23 червня 2023 року за №27/11/4-М-2463 наступного змісту «...Згідно з наказом командувача Національної гвардії України від 08.02.2019 № 85 у Національній гвардії України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України.

Ураховуючи викладене, інформуємо про те, що у військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України відсутні повноваження стосовно підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій.

Крім того, повідомляємо, що Головне управління Національної гвардії України не було стороною у справі № 160/3883/22.»

Головним управлінням Національної гвардії України листом від 09.08.2023 № 27/11/4-Т-3062 ОСОБА_1 надано відмову в оформленні подання про призначення пенсії за вислугу років та повідомлено про відсутність права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, зважаючи на відсутність встановленої пунктом «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необхідної календарної вислуги років, а також з посиланням на те, що Головне управління Національної гвардії України не було стороною у справі №160/3883/22.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду за даним позовом.

Надаючи оцінку встановленим по справі обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України №2262-XII (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону ( крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення та виплати пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Тобто, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Разом з тим, з урахуванням приписів статті 49 Закону № 2262 рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України.

Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Всупереч вимогам п. 12 Порядку № 3-1 відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, а також не надіслано їх до пенсійного органу для прийняття відповідного рішення. При цьому, відповідачем фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на відсутність у останнього календарної вислуги років.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Так, ст. 2, ч. 2 ст. 14 КАС України та ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» регламентовано, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, право ОСОБА_1 на отримання пенсії до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України №2262-XII встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тобто, у спірних правовідносинах відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень та по суті вирішив за орган, який призначає пенсії, щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії, а відтак і відсутності необхідності в направленні відповідних документів.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у підготовці та направленні до відповідного пенсійного органу документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років, є протиправною, а тому, позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Національної Гвардії України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи, передбачені постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 для вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав. Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд зробив висновок про задоволення позовної заяви в повному обсязі.

Відповідно до частини 5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

У позовній заяві заявлено клопотання про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 20500 грн.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

З аналізу положень статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі - сторона, яка хоче компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат. При цьому, такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.

З матеріалів справи вбачається, що між адвокатським об'єднанням «СОЛВЕРС МТКМ» та ОСОБА_1 01.01.2023 року укладений договір про надання правової (правничої) допомоги №11-23, предметом якого є здійснення адвокатським об'єднанням у відповідності до діючого законодавства - захисту, представництво або надання інших видів правової допомоги у всіх справах, які пов'язані чи можуть бути пов'язані із захистом та відновленням порушених, оспорюваних чи невизнаних прав та законних інтересів Клієнта (п.1.1 договору).

Відповідно до п. 3.1.5. договору - клієнт погодився оплачувати юридичну допомогу у відповідності до умов розділу 4 Договору.

У п. 4.1. договору сторони домовились, що юридичну допомогу, що надається адвокатським об'єднанням, клієнт зобов'язується виплатити в гривнях, що встановлюється за домовленістю сторін на підставі додаткової угоди до даного Договору без ПДВ.

За результатами надання юридичної допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої адвокатським об'єднанням юридичної допомоги і її вартість (п.4.6. договору).

Зі змісту актів наданої правової допомоги №1 від 13 січня 2023 року, № 2 від 28 квітня 2023 року, № 3 від 02 червня 2023 року, № 4 від 20 липня 2023 року, № 5 від ЗО серпня 2023 року, № 6 від 21 вересня 2023 року випливає, що розмір витрат на правову допомогу складається із:

1500,00 (одна тисяча п'ятсот) гривень 00 копійок: підготовка та вручення адвокатським об'єднанням «СОЛВЕРС МТКМ» нарочно листа від 12 січня 2023 року військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України, яким скеровані документи для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 року в адміністративній справі №160/3883/22 (віддано лист з доданими до нього документами з проставлянням відмітки про їх отримання);

1500,00 (одна тисяча п'ятсот) гривень 00 копійок: підготовка та направлення адвокатського запиту від 26 квітня 2023 року до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України з приводу надання детальної інформацію щодо вжитих заходів з виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 року в адміністративній справі №160/3883/22 та відповідне документальне підтвердження;

1500,00 (одна тисяча п'ятсот) гривень 00 копійок: підготовка та направлення адвокатським об'єднанням «СОЛВЕРС МТКМ» до Головного управління Національної гвардії України листа від 01 червня 2023 року з приводу оформлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області подання встановленої форми та всіх необхідних документів, які оформлені Військовою частиною НОМЕР_2 Національної гвардії України, для призначення пенсії за вислугу років;

1500,00 (одна тисяча п'ятсот) гривень 00 копійок: підготовка та направлення (з описом вкладення) начальнику фінансово-економічного управління Головного управління Національної гвардії України полковнику Миколі Кутняку заяви про призначення пенсії за вислугу років за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року№ 10-1) (заява про призначення/перерахунок пенсії), з доданими до неї документами згідно з Порядком №3-1 та письмової заяви з проханням оформити подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком №3-1 (додаток 7 до цього Порядку), і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області;

1000,00 (одна тисяча) гривень 00 копійок: надання консультацій і роз'яснень з правових питань щодо оскарження протиправної відмови Головного управління Національної гвардії України в оформленні подання про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років;

10000,00 (десять тисяч) гривень 00 копійок: збір та підготовка позовних матеріалів, складання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовної заяви про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України щодо підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за формою, установленою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (додаток 7 до цього Порядку) та всіх необхідних документів та зобов'язання Головного управління Національної гвардії України вчинити певні дії (фіксована сума, яка сплачена 100% єдиним авансовим платежем);

3000,00 (три тисячі) гривень 00 копійок: підготовка та участь адвоката в усіх судових засіданнях в Дніпропетровському окружному адміністративному суді (фіксована сума, яка сплачена 100% єдиним авансовим платежем та не змінюється);

500,00 (п'ятсот) гривень 00 копійок: відрядження адвоката до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для подання позову безпосередньо до канцелярії суду (фіксована сума, яка сплачується 100% єдиним авансовим платежем).

Згідно п.4.4. умов договору про надання правової допомоги №11-23 від 01.01.2023 оплата за даним договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання клієнтом рахунку, акту прийому-передачі наданих послуг.

В підтвердження сплати вартості правової допомоги надано акти наданої правової допомоги та рахунок-фактуру.

Матеріали справи містять ордер серії АЕ №1127928 від 29.09.2023 з правом представництва інтересів позивача в суді адвокатом Адвокатського об'єднання «СОЛВЕРС МТКМ» Манукяном Г.Г.

Адвокат Манукян Г.Г. здійснює професійну діяльність на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДП №4523 від 04.10.2019.

Вирішуючи питання щодо співмірності витрат, суд зазначає таке.

Пунктом 3 частини 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, справа за позовом ОСОБА_1 до ГУ Національної гвардії України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії є справою незначної складності.

Ця обставина вказує на те, що витрати на професійну правничу допомогу у такій справі не можуть бути значними.

Надані адвокатом послуги зі звернення до Військової частини, до відповідача не є витратами, пов'язаними з судовою адміністративною справою.

Надані адвокатом послуги за Актом прийому-передачі наданих послуг №6 від 21.09.2023 (збір та підготовка позовних матеріалів, складання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позовної заяви про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України щодо підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за формою, установленою Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (додаток 7 до цього Порядку) та всіх необхідних документів та зобов'язання Головного управління Національної гвардії України вчинити певні дії на суму 10000 грн) є фактично однією послугою з підготовки та складання позовної заяви до суду.

Витрати пов'язані з підготовкою та участю адвоката в судових засіданнях не можуть бути задоволені, оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження без виклику сторін.

При цьому, суд зазначає, що доказів оплати наданих послуг представник позивача не надав.

Проте, враховуючи приписи частини сьомої статті 139 КАС України витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною чи тільки має бути сплачено (правовий висновок наведений у додатковій постанові Верховного Суду від 18.08.2021 у справі №300/3178/20 (адміністративне провадження №К/9901/19007/21)).

Відповідно до статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Оскільки, у зв'язку із неправомірними діями відповідача, позивач був змушений звернутися до суду за захистом порушеного права, тому ним були понесені витрати на професійну правничу допомогу, суд, враховуючи принцип співмірності, дійшов висновку про необхідність стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесених витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної гвардії України, щодо непідготовки та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії за формою, наведеною у додатку 7 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та всіх необхідних документів.

Зобов'язати Головне управління Національної гвардії України (вул. Святослава Хороброго, 9-А, м. Київ, 03151, ЄДРПОУ 08803498) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) пенсії за формою, наведеною у додатку 7 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та всіх необхідних документів.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Національної гвардії України (вул. Святослава Хороброго, 9-А, м. Київ, 03151, ЄДРПОУ 08803498) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна