Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/1057/24
3/572/576/24
29 квітня 2024 року м. Сарни
Суддя Сарненського районного суду Рівненської області Довгий І.І., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
права передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснені,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
Із фабули протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 10 березня 2024 року о 03 год. 49 хв. в м.Сарни Рівненської області по вул.Європейська, 70, керував транспортним засобом «Skoda Octavia», що має номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови), від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив п.2.5 Правила дорожнього руху .
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності вину не визнає, пояснив суду, що 10 березня 2024 року він їхав додому в с.Рокитне Рівненської області, однак його зупинили працівники поліції і почали йому пропонувати “Задути” або проїхати в “медзаклад”. Однак він не міг зрозуміти, що саме “Задути” і що таке “ ОСОБА_2 ”. Не розімуючи значення цих виразів, він відмовився на будь-які пропозиції від працівників поліції.
Захисник ОСОБА_3 суду пояснив, що працівники поліції мали б особі, яка притягується до адміністративної відповідальності чітко зазначити процедуру відібрання зразків на визначення стану алкогольного сп'яніння та запропонувати проїхати в найближчий заклад охорони здоров'я, а не в “медзаклад”. Просить справи закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Із письмових доказів не вбачається, що працівник поліції, який складав протокол про адміністративне правопорушення відносно нього за ст.130 ч.І КУпАІІ, пропонував саме йому пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного висновку.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, за вчинення якого складено протокол відносно ОСОБА_1 , полягає, зокрема, у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 266 КУпАП встановлено, що під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд особи, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п. п. 6,8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМ України від 17 грудня 2008 року № 1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
До протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №202791 від 10.03.2024 року долучені акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, письмове направлення на огляд водія.
З оглянутого відеозапису з місця зупинки транспортного засобу не вбачається, що ОСОБА_1 працівники поліції пропонували проходити огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу - газоаналізатора Alkotest № 6810; відеозапис також не містить даних про відмову ОСОБА_1 проходити огляд в медичному закладі після відмови проходити такий огляд з використанням спеціальних технічних засобів, доводи останнього про відсутність відповідної пропозиції, не спростовані.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Досліджені письмові документи - акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та письмове направлення на огляд водія, складені поліцейським, є недостатніми доказами в обґрунтування інкримінованого правопорушення, враховуючи обставини проведення огляду водія не у відповідності до вимог ст. 266 КУпАП, приходжу до висновку про недійсність результатів такого огляду, провадження в даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП,
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення в його діях.
Копію постанови протягом трьох днів вручити особі, щодо якої її винесено.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя :