Постанова від 10.05.2024 по справі 551/484/24

Справа № 551/484/24

Провадження №3/551/220/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" травня 2024 р. селище Шишаки

Шишацький районний суд Полтавської області в складі судді Сиволапа Д.С.,

секретаря судового засідання Бараненко В.В.,

за участю особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Шишаки Миргородського району Полтавської області матеріали, які надійшли з сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, не одруженого, працюючого комірником в ТОВ «Поле плюс», раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, РНОКПП - НОМЕР_1 ,

до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення близько 00-08 год. 07 квітня 2024 року в сел. Шишаки Миргородського району Полтавської області, по вул. Небесної Сотні водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mercedes-Benz» д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: нестійка хода, тремтіння рук, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження на стан сп'яніння відмовився від медзакладу та на алкотестер «Драгер» (викладено мовою оригіналу). Чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України в зв'язку з чим його дії кваліфіковані поліцейським за ч.1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав. Пояснив, що дійсно керував автомобілем та був зупинений поліцейськими. За декілька годин до цього він випив 0,5 літри пива про що й повідомив поліцейських. Від проходження огляду на стан сп'яніння не відмовлявся та декілька разів повідомляв про це поліцейським, однак останні сприйняли факт підтвердження ним вживання пива, як його відмову від проходження огляду на стан сп'яніння. Пояснення в протоколі він написав під диктовку працівників поліції.

Надаючи оцінку адміністративному матеріалу, а також поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд керувався наступними нормами.

Відповідно до вимог 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з п. 1.3 ПДР учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Статтею 266 КУпАП визначено порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції

Так, згідно з ч.ч. 1-4 вказаної статті особи, які керують транспортними і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 затверджено Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі Порядок).

Відповідно до пп. 2-3 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Огляд проводиться:

- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність);

- лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Згідно з п. 6-7 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.

Пунктом 8 Порядку визначено, що разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Повністю аналогічна норма міститься в п. 6 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 № 1395.

Спільним наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 затверджено Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція).

Відповідно до п.п. 2-3 Розділу І даної Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Пунктами 7-8 Розділу ІІ визначено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).

Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.

Системний аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції письмового направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проходження огляду на місці з використанням спеціальних технічних засобів або незгоди з результатами такого огляду є обов'язковим.

Якщо після оформлення направлення та доведення його змісту до водія, останній вчинить дії які свідчать про його відмову від проходження огляду в закладі охорони здоров'я у поліцейського виникає право скласти протокол за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи інших видів сп'яніння (пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).

При цьому відмова особи від проходження огляду на стан сп'яніння повинна бути чіткою, зрозумілою, такою, яка не викликає сумнівів чи неоднозначного її тлумачення, та яка не залежить від будь-яких зовнішніх факторів, у тому числі і дій чи намірів інших осіб.

Аналогічні правові позиції неодноразово наводились у постановах апеляційних судів у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП.

При дослідженні письмових матеріалів справи та доданого до протоколу відеозапису з портативного реєстратора поліцейського встановлено, що письмове направлення водія ОСОБА_1 для проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я поліцейськими не виписувалось та до відома водія відповідно не доводилось.

Водію в загальних рисах повідомлялось про можливість пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки із застосування алкотестера «Драгер» або в найближчому медичному закладі в м. Миргороді. При цьому частина розмови поліцейських з водієм мала неформальний, а подекуди й жартівливий характер.

На відеозаписі явних візуальних ознак алкогольного сп'яніння у водія ОСОБА_1 не спостерігається. Натомість відеозаписом зафіксовано, що водій ОСОБА_1 підтверджував, що вживав алкоголь - пиво, однак декілька разів вказував, що від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння він не відмовляється (час на відеозаписі 02-25 хв., 02-43 хв., 02-53 хв., 03-35 хв., 04-25 хв., 24-53 хв.). Суд також звертає увагу, що надання водієм усних пояснень щодо вживання алкоголю здійснювалось до того як його було повідомлено про ведення безперервної відеозйомка на нагрудний реєстраторі поліцейського (час на відеозаписі 07-50 хв.), а пояснення про згоду з протоколом йому дійсно були продиктовані поліцейською (час на відеозаписі 26-03 хв.).

Отже, поліцейські без достатніх на те правових підстав сприйняли усні пояснення ОСОБА_1 щодо вживання ним пива, як однозначне підтвердження факту його перебування у стані сп'яніння та відповідно подальше небажання водія проходити огляд на такий стан; не забезпечили його направлення до найближчого закладу охорони здоров'я та відразу склали на нього адміністративний протокол за відмову від проходження такого огляду.

За таких обставин, зважаючи на відсутність надходження від працівників поліції чітко визначеної вимоги пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчому медичному закладі, підкріпленої відповідним письмовим направленням, дії ОСОБА_1 , який неодноразово повторював, що не відмовляється від відповідного огляду, не можна розцінювати як його ухилення або однозначну відмову від проходження медичного огляду на стан сп'яніння, а отже вони не містять складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП за невиконання вимог п. 2.5 ПДР.

Жодних належних та достатніх доказів перебування ОСОБА_1 в стані сп'яніння суду не надано.

В зв'язку з цим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного та керуючись статтями 7, 130, 247, 251, 255, 266, 283-285, 287, 307, 308 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Шишацький районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Шишацького районного суду

Полтавської області Д.С.Сиволап