Постанова від 09.05.2024 по справі 382/829/24

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/829/24

Провадження № 3/382/584/24

ПОСТАНОВА

09 травня 2024 року м. Яготин

Суддя Яготинського районного суду Київської області Нарольський М. М., перевіривши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ "АВТОГАЗТРЕЙД", зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 930/10-36-07-02 від 25.04.2024 року, під час проведення документальної планової перевірки ТОВ "АВТОГАЗТРЕЙД"(податковий номер 40529333), яке знаходиться за адресою Київська область, Яготинський район, м. Яготин, вул. Незалежності, 82а, кв. (офіс) 59, щодо встановлення дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства та правильності нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 30.09.2023 встановлено, що посадова особа ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), директор ТОВ "АВТОГАЗТРЕЙД" вчинив порушення в частині ведення податкового обліку, а саме: п.44.1 ст.44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження податку на прибуток підприємств на загальну суму 139115 грн, в тому числі за 2018 рік на суму 57200 грн., за 2019 рік на суму 22569 грн, за 2021 рік на суму 3678 грн, за 2022 рік на суму 55668 грн.; п.44.1 ст.44, п.189.1 ст. 189, п.198.1 198.3 абзацу г п. 198.5 ст. 198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 138418 грн, у тому числі за липень 2018 на суму 10179 грн, за серпень 2018 на суму 7558 грн, за листопад 2018 на суму 26698 грн, за грудень 2018 на суму 12477 грн., за січень 2019 на суму 17193 грн, за березень 2019 на суму 29327 грн, за квітень 2019 на суму 30479 грн, за липень 2019 на суму 963 грн, за серпень 2019 на суму 1880 грн та за вересень 2019 на суму 1664 грн.

Дата, час і місце вчинення порушення: порушення виявлено 25.04.2024 за адресою: АДРЕСА_2 , акт перевірки від 25.04.2024 року № 26277/10-36-07-02-12/40529333. Відповідальність за вказані дії передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП адміністративними правопорушеннями є відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено суті адміністративного правопорушення, а саме в чому виражається (в яких діях, бездіяльності ОСОБА_1 ) порушення порядку ведення податкового обліку в ТОВ "АВТОГАЗТРЕЙД"-що саме порушено при веденні податкового обліку, які фактичні обставини свідчать про порушення податкового обліку, що призвело до заниження податку на прибуток підприємств на загальну суму 139115 грн., в тому числі за 2018 рік на суму 57200 грн, за 2019 рік на суму 22569 грн, за 2021 рік на суму 3678 грн, за 2022 рік на суму 55668 грн (за якими саме господарськими операціями не було встановлено реальність виконання послуг/постачання товарів; які первинні документи було складено безпідставно та відображено в бухгалтерському та податковому обліку; коли ці первинні документи було складено безпідставно та коли їх було відображено в бухгалтерському та податковому обліку, що було внесено до бухгалтерського та податкового, яке не мало бути внесено і це призвело до заниження податку на прибуток підприємств тощо).

Крім цього, до матеріали справи не містять належного та відповідного документу на підтвердження займаної посади особи (директораТОВ "АВТОГАЗТРЕЙД") та його повноважень, щодо якого складено протокол про адміністративне правопорушення (засвідчений належним чином наказ про призначення, рішення про призначення, посадової інструкції, статуту тощо) станом на час адміністративного правопорушення.

Крім цього, додана копія акту перевірки містить лише посилання на певні обставини, які ним встановлено з посиланням на докази, які були досліджені, перевірені та оціненні перевіряючими особами. Перевірка цих обставин та оцінка цих доказів входить до повноважень судді при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Також, суд звертає увагу, що відповідно до п. 5.27 Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації. Вимоги до оформлення документів (ДСТУ 4163-2003) затвердженого наказом Держспоживстандарту України № 55 від 07.04.2003 року відмітка про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Відповідно до п. п. 8, 9 гл. 10 р. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях затверджених наказом МЮ України № 1000/5 від 18.06.2015 року напис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії. Сторінки копії документів (за винятком тих, що мають один аркуш) нумеруються і відмітка про засвідчення копії може доповнюватися відміткою «Всього в копії _____ арк.».

Додана до протоколу про адміністративне правопорушення копія витягу з акту належним чином не засвідчені, а саме відсутні найменування посади, особи, яка засвідчує копію і дата засвідчення копії, що ставить під сумнів відповідність її оригіналу.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол не містить підпису особи, яка його склала.

Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року).

При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати/збирати докази на підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, п. 4 листа ВССУ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.

Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду тощо.

Враховуючи, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, а вказані вище недоліки та неповнота не можуть бути усунуті в суді, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП разом з долученими до них матеріалами необхідно повернути до Головного управління Державної податкової служби у Київській областідля належного оформлення.

Керуючись, ст. 254, 256, 278, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Головного управління Державної податкової служби у Київській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя М. М. Нарольський