Постанова від 29.11.2007 по справі 6/305

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"29" листопада 2007 р.

Справа № 6/305

Суддя господарського суду Кіровоградської області Баранець О.М. розглянув матеріали

адміністративним позовом: Фермерського господарства "Сузір'я Стрільця - Агро", с. Володимиро-Іллінка Бобринецького району Кіровоградської області

до відповідача: Бобринецької міжрайонної державної податкової інспекції, м. Бобринець Кіровоградської області

про скасування акта

Представники:

від позивача - Гедзюк О.М., довіреність № 69 від 06.11.2007 року;

від позивача - Овчаренко Т.М., довіреність № 70 від 06.11.2007 року;

від відповідача - Ланчукувська О.А., довіреність № 17 від 29.10.2007 року;

від відповідача - Пономарьов О.В., довіреність № 1 від 29.03.2007 року;

від відповідача - Пугач С.В., довіреність № 18 від 29.10.2007 року.

Час прийняття постанови - 14 год. 56 хв.

Фермерське господарство «Сузір'я Стрільця-Агро» подано позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Бобринецької міжрайонної державної податкової інспекції № 0000182310/0 від 13.06.2007 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7655,20 грн. за порушення п.п. 2.8, 2.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року.

Фермерське господарство «Сузір'я Стрільця-Агро» змінило предмет позову та просить скасувати податкове повідомлення-рішення Бобринецької міжрайонної державної податкової інспекції № 0000182310/0 від 13.06.2007 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7655,20 грн. за порушення п.п. 2.8, 2.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року.

Позивач вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до наказу № 3 від 10.01.2006 року «Про призначення ліміту каси» ліміт каси продовжено в сумі 5121,88 грн. на 2006 рік. Висновок п. 3 резолютивної частини акту перевірки № 9/2310/30799680 від 07.06.2007 року не підтверджено належними доказами.

Відповідач заперечує проти адміністративного позову. Під час проведення перевірки позивача встановлено понадлімітні залишки готівки за перевіряємий період в сумі 3827,60 грн. Наказ № 3 від 10.01.2006 року «Про призначення ліміту каси», доданий позивачем до позовної заяви, виготовлений після проведення перевірки та не був наданий перевіряючим під час проведення перевірки.

29.11.2007 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, яка виготовлена в повному обсязі 30.11.2007 року.

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши пояснення представників сторін, здійснивши оцінку наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Бобринецька міжрайонна державна податкова інспекція за результатами виїзної планової перевірки фермерського господарства «Сузір'я Стрільця-Агро» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2005 року по 31.03.2007 року складено акт № 9/2310/30799680 від 07.06.2007 року.

Перевіркою встановлено порушення п. 2.8, п. 2.9 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 (далі - Положення № 637). У фермерського господарства «Сузір'я Стрільця-Агро» ліміт залишку готівки в касі на 2006 рік становить 384,62 грн. За 2006 рік перевищення ліміту залишку готівки в касі в сумі 3827,60 грн. (додаток № 5 до акту перевірки № 9/2310/30799680 від 07.06.2007 року).

У позивача встановлено ліміт залишку готівки в касі у сумі 384,62 грн. (розрахунок від 10 січня 2006 року). В акті перевірки зазначено, що у 2006 році фермерським господарством "Сузір'я Стрільця-Аrpo" допущено перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі на суму 3827,60 грн., а саме: 01.02.2006 року перевищення ліміту каси на 181,4 грн., 03.02.2006 року - на 67,35 грн., 16.08.2006 року - на 500,5 грн., 18.08.2006 року - на 359,5 грн., 22.08.2006 року - на 284,5 грн., 23.08.2006 року - на 259,5 грн., 05.09.2006 року - на 248,53 грн., 07.09.2006 року - на 138,56 грн., 13.09.2006 року - на 69,56 грн., 31.10.2006 року - на 503,16 грн., 08.11.2006 року - на 503,16 грн., 14.11.2006 року - на 403,19 грн., 16.11.2006 року - на 110,27 грн., 17.11.2006 року - на 110,27 грн. та 29.12.2006 року - на 88,15 грн.

Бобринецька міжрайонна державна податкова інспекція рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000182310/0 від 13.06.2007 року застосувала до фермерського господарства «Сузір'я Стрільця-Агро» штрафні (фінансові) санкції в сумі 7655,20 грн. за порушення п.п. 2.8, 2.9 Положення № 637.

За результатами розгляду скарг фермерського господарства «Сузір'я Стрільця-Агро» Державна податкова адміністрація у Кіровоградській області рішенням № 2918/10/25-037 від 06.08.2007 року та Державна податкова адміністрація України рішенням № 9335/6/25-0415 від 27.09.2007 року залишила рішення Бобринецької міжрайонної державної податкової інспекції рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000182310/0 від 13.06.2007 року без змін, а скарги без задоволення.

Господарський суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України;

Приписами ст. 2 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у ст. 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Ст. 3 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачено право органів державної податкової служби здійснювати контроль за додержанням юридичними особами всіх форм власності, норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що передбачає можливість проведення перевірок та прийняття рішень про застосування штрафних санкцій у випадку за перевищення встановленого ліміту готівки в касі.

Положення № 637 розроблено відповідно до ст. 33 Закону Україні «Про Національний банк України» та визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання строків цих виплат (пункти 2.8 та 2.9 Положення).

Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи (п. 5.3 Положення).

Фермерським господарством «Сузір'я Стрільця-Агро» 10.01.2006 року складено розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі на 2006 рік в сумі 384,62 грн. затверджений печаткою. Середньоденна видача готівки становила 384,62 грн. (а.с. 42).

Господарський суд вважає, що вказаний розрахунок не може вважатися встановленням на 2006 рік ліміту залишку готівки в касі фермерського господарства "Сузір'я Стрільця-Агро" враховуючи відсутність підписів керівника та головного бухгалтера фермерського господарства "Сузір'я Стрільця-Агро" (п. 5.2 Положення № 637).

Якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною (п. 5.9 Положення № 637).

Фактично фермерським господарством «Сузір'я Стрільця-Агро» ліміт залишку готівки в касі на 2006 рік не встановлено, а тому вся готівка, що перебувала в касі на протязі 2006 року і не здана до кінця дня, вважається понадлімітною.

Доводи скаржника, щодо наявності наказу № 3 від 10.01.2006 року «Про призначення ліміту каси» спростовується наступним.

Керівник господарства Гедзюк О.М. та головний бухгалтер Овчаренко Т.М. відмовились від підписання акт перевірки № 9/2310/30799680 та надання пояснень в ході перевірки, що підтверджується актом № 1 відмови від підпису до акту № 9/2310/30799680 від 08.06.2007 року.

Копія наказу № 3 від 10.01.2006 року не була надана до заперечення до акту перевірки та під час розгляду скарги в Державній податковій адміністрації у Кіровоградській області.

Крім того господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

В наказі № 3 від 10.01.2006 року «Про призначення ліміту каси вказане наступне.

«Згідно наказу № 7 від 11.02.2005 року про встановлення ліміту каси в сумі 5121,88 грн., продовжити дію наказу на 2006 рік. Виконання даного наказу виконати гол. бухг. Овчаренко Т.М.. Контроль за виконання наказу Гедзюк О.М.»

Згідно п. 7.21 Положення під час перевірки дотримання підприємством ліміту каси визначається наявність самостійно встановленого ліміту каси та відповідність його розрахунку вимогам п. 5.3 та п. 5.4 Положення № 637.

Фермерське господарство «Сузір'я Стрільця-Агро» не відноситься до підприємств сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, тому ліміт каси встановлюється на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси, або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника.

Наказ № 3 від 10.01.2006 року не відповідає вимогам законодавства, так як ліміт продовжений бути не може, а повинен бути переглянутий та розрахований на 2006 рік фактично за три будь-які три місяці поспіль з останніх дванадцяти, що передують строку встановлення ліміту каси, тобто за 2005 рік. Ліміт на 2005 рік був встановлений та затверджений 11.02.2005 року, згідно Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України № 72 від 19.02.2001 року, тобто до набрання чинності Положення, яке діє з 16.02.2005 року.

Позивач не надав суду доказів, що ліміт залишку готівки в касі на 2006 рік в сумі 5121,88 грн. розрахований виходячи із середньоденної видачі готівки з каси фактично за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти, що передують строку встановлення (перегляду) ліміту каси (відповідно до п. 5.4 Положення № 637).

За поясненнями представників позивача розрахунок ліміту залишку готівки в касі фермерського господарства "Сузір'я Стрільця-Агро" на 2006 рік в сумі 384,62 грн. не було підписано, враховуючи незгоду власника. Залишок готівки в касі в сумі 5121,88 грн. не був розрахований виходячи із середньоденної видачі готівки з каси фактично за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти, що передують строку встановлення (перегляду) ліміту каси (відповідно до п.5.4 Положення 637).

Наказ, який доданий до позовної заяви, фактично не може існувати, оскільки не передбачений Положенням № 637.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 71, 160, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя

О.М.Баранець