Постанова від 09.05.2024 по справі 380/13989/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/13989/23 пров. № А/857/600/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

суддя (судді) в суді першої інстанції - Потабенко В.А.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Львів,

дата складання повного тексту рішення - 06 грудня 2023 року,

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказу про внесення змін до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та нового (уточненого) розрахунку вислуги років на пенсію із зазначенням у них відомостей про вислугу років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язати видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у календарному обчисленні - 18 років 05 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 06 років 01 місяць 23 дні, у календарному обчисленні з урахуванням пільгової вислуги - 24 роки 07 місяців 22 дні; зобов'язати виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області новий (уточнений) розрахунок вислуги років для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зазначенням у ньому відомостей про пільгове обчислення вислуги років з відповідними коефіцієнтами під час перебування на посадах, вислуга років на яких підлягає зарахуванню в пільговому обчисленні, та про вислугу років згідно виданого наказу про внесення змін до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 20.11.2018. На підставі заяви про призначення пенсії, у грудні 2018 року уповноважений структурний підрозділ підготував пакет документів про призначення пенсії, до якого увійшли розрахунок вислуги років на пенсію від 13.12.2018 та розрахунок вислуги років на пенсію від 26.12.2018. Згідно із зазначеним розрахунком вислуги років на пенсію від 13.12.2018 відповідач зазначив: час служби у календарному обчисленні - 18 років 07 місяців 29 днів, час служби у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - не має, час навчання - не має, загальний трудовий стаж - 08 років 07 місяців 08 днів, вислуга років для призначення пенсії - 27 років 01 місяць 07 днів. З 21.11.2018 ГУ ПФУ у Львівській області відповідно до отриманих від ГУ НП документів та на підставі Закону № 2262 призначило йому пенсію за вислугу років, виходячи з 27 років, з урахуванням трудового стажу (календарних - 18,5 років), у розмірі 52% грошового забезпечення. Звертає увагу на те, що відповідно до відомостей послужного списку особової справи в окремі періоди своєї служби в органах внутрішніх справ він перебував на посадах, проходження служби на яких підлягало зарахуванню до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з коефіцієнтом 1,5 (один місяць служби за півтора місяця). Зазначає, що на дату звільнення з поліції відповідач не зарахував вислугу років у пільговому обчисленні за періоди перебування на вищевказаних посадах, а також в порушення вимог наказів МВС України не зазначив таку вислугу у наказі про звільнення з поліції та у розрахунках вислуги років на пенсію. Вказує, що відповідач на його звернення надав довідку від 13.06.2023 № Г-63/Оп/05/13-2023, складену на підставі послужного списку особової справи, про період проходження служби з урахуванням посад, що підлягали б на зарахуванню на пільгових умовах у передбаченому законом порядку, якою підтвердив зарахування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 додатково до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) окремих періодів служби на посадах у підрозділах оперативної служби та спеціальному підрозділі боротьби з організованою злочинністю, навів для цього накази МВС України від 28.08.2001 № 018 та від 14.11.2007 № 431, а також підтвердив вислугу років у календарному обчисленні 18 років 05 місяців 29 днів та визначив вислугу років у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 06 років 01 місяць 23 дні. Проте, одночасно згаданим листом від 13.06.2023 № Г-63/Оп/05/13-2023 відповідач відмовив йому у виданні наказу про внесення змін до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с в частині зазначення вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах та у виготовленні і направленні до ГУ ПФУ нового розрахунку вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах та у виготовленні і направленні до ГУ ПФУ нового розрахунку вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказу про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та нового (уточненого) розрахунку вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Головне управління Національної поліції внести відповідні зміни до наказу № 742 о/с від 19.11.2018 «По особовому складу» в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врахувавши змінену (збільшену) вислугу років. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що згідно з висновками Верховного Суду в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393. Отже, для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі ст. 12 Закону № 2262-XII враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності. У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 постанови № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» редакція Порядку № 383 зазнала змін (набрання чинності - 19.02.2022). Проте, відповідач не врахував, що позивача звільнено з військової служби та виключено зі списків особового складу ще до набрання чинності змін, внесених до постанови кабінету Міністрів України № 119 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Остаточною датою закінчення проходження служби позивачем в органах внутрішніх справ є 19.11.2018. Враховуючи вищенаведене, відповідач безпідставно при звільненні зі служби з органів поліції не зарахував деякі періоди роботи позивача у пільговому обчисленні, що у результаті вплинуло на визначення права позивача на призначення пенсії за вислугу років за ст. 12 Закону №2262-XII та встановлення її розміру за ст. 13 Закону №2262-XII. Тому належним способом захисту прав позивача суд першої інстанції вважав зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до наказу № 742 о/с від 19.11.2018 «По особовому складу» в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії відповідно до п. «а» ч. 1 ст 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 №742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років позивача для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врахувавши змінену (збільшену) вислугу років. При цьому, суд першої інстанції зазначив, що достатнім способом захисту порушених прав позивача буде спосіб зобов'язального характеру, однак без зазначення конкретної кількості пільгової вислуги років, розрахунок якої повинен здійснити відповідач із врахуванням висновків суду.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Національної поліції у Львівській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що при розгляді звернення позивача про оформлення та подання документів до відповідного органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії позивачу правомірно врахувало лише вислугу в календарному обчисленні, тому діяло лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, яка набула чинності 19.02.2022, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, згідно з якою пільгова вислуга років враховується лише при визначенні розміру пенсії та не береться до уваги при визначенні наявності у особи права на призначення пенсії за вислугу років.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що суд першої інстанції прийшов до обгрунтованого висновку про задоволення позовних вимог. Вказує, що предметом позову у цій справі не є зарахування пільгової вислуги років для призначення пенсії, як помилково вважає скаржник, оскільки така пільгова вислуга вже зарахована останнім та підтверджується довідкою ГУ НП у Львівській області від 13.06.2023 № Г-63/Оп/05/13-2023. Звертає увагу на те, що його звільнено з військової служби та виключено зі списків особового складу ще до набрання чинності змін, внесених до постанови Кабінету Міністрів України № 119.

Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу з наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржене, тому відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України в апеляційному порядку не переглядається.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника управління Головного управління МВС України у Львівській області, звільнено з органів внутрішніх справ у відставку з 31.10.2010 відповідно до витягу з наказу «По особовому складу» Головного управління МВС у Львівській області від 04.11.2010 № 15/81 о/с (а.с.9).

Вислуга років на день звільнення складала: у календарному обчисленні 17 років 00 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні 23 роки 01 місяць 17 днів, для виплати грошової допомоги при звільненні - 14 років 07 місяців 26 днів.

Згідно з протоколом за пенсійною справою 1303005813 (МВС) від 01.11.2010 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) (а.с.12).

Відповідно до довідки Управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України від 22.01.2015 № 1/1-257 ОСОБА_1 , з 16.01.2015 прийнятий знову на службу в органи внутрішніх справ та наказом Головного управління МВС України у Львівській області від 21.01.2015 № 15/1дск призначений на посаду начальника управління МВС України у Львівській області (а.с.13).

Відповідно до витягу з наказу «По особовому складу» ГУ НП від 19.11.2018 № 742 о/с полковника поліції ОСОБА_1 (0113333), заступника начальника управління-начальника організаційно-аналітичного відділу управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП, звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.19).

06.12.2018 ОСОБА_1 повторно (після припинення нарахування пенсії) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с.20).

Згідно протоколу за пенсійною справою № 1313019185 (НПУ) від 21.11.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію з 21.11.2018.

Відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію полковника поліції ОСОБА_1 від 26.12.2018, календарний строк служби - 18 років 05 місяців 29 днів; трудовий стаж (час роботи в цивільних організаціях, навчання та інше) - 08 років 07 місяців 08 днів. Загальний трудовий стаж для призначення пенсії - 27 років 01 місяць 07 днів (а.с.24).

08.05.2023 та 30.05.2023 позивач звертався із заявами до ГУ НП у Львівській області, у яких просив на підставі відомостей послужного списку надати довідку про зарахування до вислуги років для призначення пенсії періодів вислуги на посадах у підрозділах оперативної служби та спеціальному підрозділі боротьби з організованою злочинністю окремо у календарному обчисленні та окремо у пільговому обчисленні, а також про загальне підсумкове визначення усього часу служби у календарному обчисленні та у пільговому обчисленні (без урахування вислуги у календарному обчисленні). Також просив: видати наказ про внесення змін до наказу ГУ НП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с у частині зазначення вислуги років полковника поліції ОСОБА_1 для призначення пенсії на пільгових умовах: окремо у календарному обчисленні (без урахування вислуги у пільговому обчисленні) - 18 років 05 місяців 29 днів окремо у пільговому обчисленні (без урахування вислуги у календарному обчисленні - 05 років 11 місяців 28 днів, у календарному обчисленні з урахуванням пільгової вислуги - 24 роки 05 місяців 27 днів); виготовити новий (уточнений) розрахунок вислуги років для призначення пенсії; копію наказу ГУ НП у Львівській області про внесення змін до наказу ГУНП у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років для призначення пенсії полковнику ОСОБА_1 направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (а.с.26-28; 30-31).

ГУ НП у Львівській області листом від 13.06.2023 № Г-63/Оп/05/13-2023 повідомило позивача, що надсилає довідку, складену на підставі послужного списку особової справи, про період проходження служби в ОВС та Національній поліції, з урахуванням посад, які підлягали б зарахуванню на пільгових умовах, передбаченому законом порядку (а.с.34). Зазначило, що стаж служби в поліції при звільненні становить 15 років 05 місяців 29 днів, що не дає права на призначення пенсії за вислугою років, передбаченому п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою зазначено, що пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Відповідно до довідки ГУ НП у Львівській області від 13.06.2023 № Г-63/Оп/05/13-2023, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу у Збройних Силах України з 27.06.1995 по 14.12.1995; органах внутрішніх справ України з 22.08.1996 по 31.10.2010, з 16.01.2015 по 06.11.2015; у Національній поліції з 07.11.2015 по 20.11.2018. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», додатково до вислуги років для призначення пенсії зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, період служби на посадах:

- 22.08.1996 до 20.10.2001 - оперуповноважений відділу оперативної установки управління кримінального пошуку МВС України у Львівській області;

- 20.10.2001 до 05.01.2003 - оперуповноважений 1-го відділення зовнішнього спостереження відділу зовнішнього спостереження відділу зовнішнього спостереження управління кримінального пошуку УМВС України у Львівській області;

- 05.01.2003 до 04.03.2003 - заступник начальника відділу оперативної установки управління кримінального пошуку УМВС України у Львівській області;

- 04.03.2003 до 18.07.2003 - начальник відділу оперативної установки управління кримінального пошуку УМВС України у Львівській області;

- 18.07.2003 до 22.10.2004 - начальник відділу оперативної установки управління оперативної служби УМВС України у Львівській області;

- 23.10.2007 до 09.01.2008 - оперуповноважений відділу боротьби з корупцією з корупцією УБОЗ УМВС України у Рівненській області;

- 10.01.2008 до 01.03.2008 - начальник відділу розвідувально-пошукових заходів управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області;

- 01.03.2008 до 14.04.2008- виконуючий обов'язки заступника начальника управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області;

- 14.04.2008 до 31.10.2010 - заступник начальника управління оперативної служби ГУМВС України у Львівській області;

16.01.2015 до 06.11.2015 - начальник управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області.

Вислуга років у календарному обчисленні становить: 18 років 05 місяців 29 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги: 06 років 01 місяць 23 дні).

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказу про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та нового (уточненого) розрахунку вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років на пільгових умовах позивача для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до наказу № 742 о/с від 19.11.2018 «По особовому складу» в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах позивачу для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 №742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років позивача для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врахувавши змінену (збільшену) вислугу років.

Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно зі ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Згідно зі статтею ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» cтаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України № 1235 від 23.11.2016 року, зареєстрованого у Мінюсті України від 20.12.2016 № 1668/29798, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

На час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії Закон № 2262-XII містив наступні норми.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до пункту «б» статті 1-2 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно зі ст. 10 Закону № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-XII пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Відповідно до ст. 17 Закону № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:

а) військова служба;

б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

в) час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

г) час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

д) час перебування під вартою та час відбуття покарання в місцях позбавлення волі особами, які мають право на пенсію за цим Законом, безпідставно притягнутими до кримінальної відповідальності, репресованими особами, яких у подальшому було реабілітовано;

е) час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового тримання осіб, у тому числі дітей, які були насильно вивезені з тимчасово окупованої території колишнього Союзу РСР у період Другої світової війни та які після звільнення з цих місць були призвані або прийняті на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, якщо за час перебування в зазначених місцях примусового тримання ними не було вчинено злочину проти миру і людства;

є) час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства;

ж) час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу;

з) військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

и) час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони;

і) час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;

ї) час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи персоналу відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

й) служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим Законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.

Відповідно до ст. 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 17 Закону № 2262-XII обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 65 Закону № 2262-XII передбачено відповідальність за порушення законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Так, особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Кабінет Міністрів України відповідно до Закону № 2262-ХІІ прийняв постанову № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393).

Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються: служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/1340, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Наказом МВС України № 760 від 17.09.2018, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (надалі - Інструкція № 760), відповідно до якої підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:

1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).

До розрахунку вислуги років додаються такі документи:

- витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв'язку зі смертю із зазначенням вислуги років;

- копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);

- копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);

- копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);

2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;

3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Додатком 3 до Інструкції № 760 установлена форма розрахунку вислуги років для призначення пенсії, яка передбачає обчислення вислуги років у календарному та пільговому обчисленні.

Додатком 2 до Порядку формування та ведення особових справ поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.05.2016 № 377, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2016 за № 828/28958, установлена форма Послужного списку, який містить пункт 12 «Періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах». До цього пункту Послужного списку вносяться записи про службу, яка дає право на зарахування вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні, з посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років.

З огляду на вказане, набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі ст. 12 Закону № 2262-XII враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності.

Із матеріалів справи слідує, що після звільнення ОСОБА_1 зі служби в органах поліції календарний строк його служби становив 18 років 05 місяців 29 днів.

Проте після звільнення з служби після звернення позивача до ГУ НП у Львівській області, зокрема згідно з довідкою від 13.06.2023 № Г063/Оп/05/43-2023 (а.с.34) відповідач додатково зарахував до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця період служби на посадах:

- 22.08.1996 до 20.10.2001 - оперуповноважений відділу оперативної установки управління кримінального пошуку ГУ МВС України у Львівській області;

- 20.10.2001 до 05.01.2003 - оперуповноважений 1-го відділення зовнішнього спостереження відділу зовнішнього спостереження відділу зовнішнього спостереження управління кримінального пошуку УМВС України у Львівській області;

- 05.01.2003 до 04.03.2003 - заступник начальника відділу оперативної установки управління кримінального пошуку УМВС України у Львівській області;

- 04.03.2003 до 18.07.2003 - начальник відділу оперативної установки управління кримінального пошуку УМВС України у Львівській області;

- 18.07.2003 до 22.10.2004 - начальник відділу оперативної установки управління оперативної служби УМВС України у Львівській області;

- 23.10.2007 до 09.01.2008 - оперуповноважений відділу боротьби з корупцією з корупцією УБОЗ УМВС України у Рівненській області;

- 10.01.2008 до 01.03.2008 - начальник відділу розвідувально-пошукових заходів управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області;

- 01.03.2008 до 14.04.2008- виконуючий обов'язки заступника начальника управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області;

- 14.04.2008 до 31.10.2010 - заступник начальника управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області;

- 16.01.2015 до 06.11.2015 - начальник управління оперативної служби ГУ МВС України у Львівській області.

Таким чином, вислуга років позивача становить 18 років 05 місяців 29 днів та у пільговому обчисленні почала становити без урахування календарної вислуги - 06 років 01 місяць 23 дні.

У постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду прийшов до висновку, що Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів. Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

У зазначеній постанові колегія суддів касаційного суду також прийшла до висновку про необґрунтованість висновків відповідача про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Приймаючи висновок, викладений у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, Верховний Суд виходив із того, що редакція пункту 3 Постанови № 383 чинна на момент розгляду справи № 805/3923/18-а на відміну від статті 12 Закону № 2262-XII передбачала можливість зарахування пільгової вислуги років до стажу для призначення пенсії за вислугу років, оскільки абзац 1 пункту 3 Постанови № 393 до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» встановлював, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах […] час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів […], тож суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не було враховано приписи підзаконного нормативно-правового акта.

Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів вказує, що Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою № 393 визначено порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Відповідно до редакції Постанови № 393, яка була чинна на момент звільнення позивача зі служби, до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується період служби на пільгових умовах.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що остаточною датою закінчення проходження служби в органах внутрішніх справ є 19.11.2018.

Верховний Суд у постанові від 14.09.2022 у справі № 640/14718/20 дійшов таких висновків, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У рішенні Конституційного Суду України від 12.07.2019 № 5-р(I)/2019 Конституційний Суд України висловив думку, що за змістом ч. 1 ст. 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування (абзац четвертий пункту 5 мотивувальної частини).

Правова визначеність як елемент верховенства права не передбачає заборони на зміну нормативно-правового регулювання. На думку Конституційного Суду України, особи розраховують на стабільність та усталеність юридичного регулювання, тому часті та непередбачувані зміни законодавства перешкоджають ефективній реалізації ними прав і свобод, а також підривають довіру до органів державної влади, їх посадових і службових осіб. Однак очікування осіб не можуть впливати на внесення змін до законів та інших нормативно-правових актів (абзац 4 п. 4.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018).

Конституційний Суд України звертав увагу на те, що законодавець, змінюючи відносини у сфері пенсійного забезпечення з метою удосконалення соціальної політики держави шляхом перерозподілу суспільного доходу, не може убезпечити людину від зміни умов її соціального забезпечення. Зміни у цій сфері мають бути достатньо обґрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й у заздалегідь обміркований спосіб, базуватися на об'єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов'язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист (абзац четвертий п.п. 3.2 п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019).

Застосовуючи ці загальні підходи в контексті обставин справи, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що до спірних правовідносин слід застосовувати норму, яка діє на момент реалізації позивачем права на пенсію.

Із цих же мотивів колегія суддів вважає безпідставними доводи скаржника про те, що вирішуючи цей спір необхідно врахувати зміни у правовому регулюванні щодо обчислення вислуги років, внесені постановою Уряду від 16.02.2022 № 119, що набули чинності з 19.02.2022.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів враховує правову позицію Верховного Суду в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, викладену у постанові від 14.04.2021 по справі № 480/4241/18, зокрема про те, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Отже, суд апеляційної інтанції погоджується із висновком першої інстанції, що для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі ст. 12 Закону № 2262-XII враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності.

У межах цієї справи суд першої інстанції правильно встановив, що за поданням відповідача ГУ ПФУ у Львівській області з 21.11.2018 призначило позивачу як звільненому зі служби поліцейському пенсію на підставі п. «б» ст. 12 Закону №2262-XII як особі, яка досягнула 45-річного віку, має страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції.

Вказане відповідач також підтвердив у листі від 13.06.2023 № Г-63/Оп/05/13-2023.

Розмір пенсії визначений відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 №2262-XII - за страховий стаж 25 років - 50 % і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 % відповідних сум грошового забезпечення, що в даному випадку склало 52 % .

Проте колегія суддів звертає увагу, що відповідач зарахував до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця лише після звільнення зі служби та призначення пенсії, що вплинуло на загальний розмір вислуги років позивача. Вислуга років за наслідком перерахунку у календарному обчисленні становить 18 років 05 місяців 29 днів, у пільговому - 06 років 01 місяць 23 днів.

Відтак, загалом вислуга років позивача для призначення пенсії на день звільнення зі служби в поліції складала понад 24 роки, що є достатнім для призначення пенсії за вислугу років на умовах п. «а» ст. 12 Закону №2262-XII (при мінімально необхідній на той час вислузі - 24 роки), та давало позивачу право на обчислення його пенсії відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII, як звільненому зі служби в поліції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» - у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення і за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказу про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та нового (уточненого) розрахунку вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов'язання Головного управління Національної поліції внести відповідні зміни до наказу № 742 о/с від 19.11.2018 «По особовому складу» в частині зарахування вислуги років на пільгових умовах ОСОБА_1 для призначення йому пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області наказ про внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 19.11.2018 № 742 о/с та новий (уточнений) розрахунок вислуги років на пенсію, із зазначенням у них відомостей про вислугу років ОСОБА_1 для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врахувавши змінену (збільшену) вислугу років.

Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року у справі № 380/13989/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 09 травня 2024 року.