Постанова від 09.05.2024 по справі 560/10217/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/10217/22

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Фелонюк Д.Л.

Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.

09 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Ватаманюка Р.В. Капустинського М.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії з 01.12.2019 з включенням до складових грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії надбавки грошового утримання (100%), надбавки за безперервний стаж роботи в ОВС (90%), премії (25%);

- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в т.ч.: посадовий оклад - 2450 грн; оклад за спеціальним званням - 2200 грн; надбавка за стаж в поліції (50%) - 2325 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50%) - 3487,50 грн; надбавка грошового утримання (100%) - 10462,50 грн; надбавка за безперервний стаж роботи в ОВС (90%) - 9416,25 грн; премія - 30,14% - 9102,37 грн; індексація - 887,09 грн; усього 40330,71 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 27.12.2022 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

За змістом грошового атестату №44 грошове забезпечення позивача складалось з: посадового окладу; окладу за спеціальним званням; процентної надбавки за вислугу років (40%); надбавки за ОУС; надбавки грошового утримання (100%); надбавки за безперервну службу (90%); премії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.02.2022 у справі №560/11171/21, яке набрало законної сили, зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням індексації грошового забезпечення, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії.

На виконання рішення суду Департамент пенсійних питань та соціального захисту МВС України виготовив та направив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 18.07.2022 №49/7676. За змістом цієї довідки розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 визначено з урахуванням таких складових: посадовий оклад (2450,00 грн); оклад за спеціальним званням (2200,00 грн); надбавка за стаж служби в поліції (2325,00 грн); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (3487,50 грн); премія 30,14% (3153,40 грн); індексація - 887,09 грн.

Вказане слугувало підставою для звернення позивача до суду із даним адміністративним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив у видачі нової довідки, відповідно, вимога позивача про зобов'язання виготовити та направити нову довідку із включенням відповідних складових не може бути задоволена.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за № 2262-XII (надалі, також Закон № 2262-XII).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі, також Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (надалі, також Порядок № 45) від 13 лютого 2008 року у Додатку 2 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року за № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі, також Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Так, Пунктами 4-11 Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Таким чином, з 19 листопада 2019 року, дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, суд ураховує, що у постановах Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі №821/256/17 та від 25 листопада 2019 року у справі № 809/325/18 касаційний суд висловив правову позицію, у відповідності до якої в довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії.

На підставі викладеного вище суд зазначає, що позивач реалізував своє право на отримання пенсії у належному йому розмірі, відповідно до Постанови № 988, а саме йому виготовлено та надано довідку про грошове забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Колегія суддів встановила, що до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, зазначеного в довідці Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України від 18.07.2022 №49/7676 включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, станом на 19.11.2019, згідно з Постановою №988, а саме: посадовий оклад (2450,00 грн); оклад за спеціальним званням (2200,00 грн); надбавка за стаж служби в поліції (2325,00 грн); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (3487,50 грн); премія 30,14% (3153,40 грн) (а.с. 14).

Суд вважає помилковими твердження позивача щодо необхідності включення до довідки від 18.07.2022 №49/7676 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки грошового утримання (100%), надбавки за безперервний стаж роботи в ОВС (90%), премії (25%).

Згідно з Постановою №988 встановлення та виплати таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення як надбавки грошового утримання, надбавки за безперервний стаж роботи в ОВС не передбачено. Тому правових підстав для включення таких додаткових видів грошового забезпечення до довідки від 18.07.2022 №49/7676 не було, оскільки останні не входять до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 19.11.2019.

Крім цього, позивач не обґрунтував заявлений у позовній вимозі відсотковий розмір премії - 25%. Водночас, у довідці від 18.07.2022 №49/7676 вказано розмір премії - 30,14%.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив у видачі нової довідки.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України

Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий Сапальова Т.В.

Судді Ватаманюк Р.В. Капустинський М.М.