Справа № 320/14252/23 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:
Перепелиця А.М.
09 травня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Костюк Л.О.;
суддів: Бужак Н.П., Кобаля М.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження з власної ініціативи питання щодо зупинення провадження у справі за розглядом апеляційної скарги ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2023 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 в здійсненні підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.03.2023, з визначенням посадового окладу (5 233, 80 грн.), розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 1,95, та з визначенням окладу за військовим званням (1 556, 72грн), розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 0,58, а також з обов'язковим значенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років 50% розрахованої із застосуванням вищенаведеного розміру посадового окладу за військовим званням і надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% із вищенаведеного розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за секретність в розмірі 10% від посадового окладу (5 233, 80грн) і премії в розмірі 208% (10 886,30 грн) від посадового окладу (5 233, 80 грн) визначеного шляхом множення 2 684 (двох тисяч шістсот чотирьох) гривень розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 1,95, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2023 пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2023, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з визначенням посадового окладу (5 233,80 грн), розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 1,95, та з визначенням окладу за військовим званням (1 556, 72грн), розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 0,58, а також з обов'язковим значенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років 50% розрахованої із застосуванням вищенаведеного розміру посадового окладу за військовим званням і надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% із вищенаведеного розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за секретність в розмірі 10% від посадового окладу (5 233,80 грн) і премії в розмірі 208% (10 886,30 грн) від посадового окладу (5 233,80 грн) визначеного шляхом множення 2 684 (двох тисяч шістсот чотирьох) гривень розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом 1 січня календарного 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт 1,95, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку із набранням законної сили рішенням у справі №826/6453/18, яким визнано протиправними та скасовано п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» під час визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням відповідач повинен застосовувати розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня відповідного року. Враховуючи наведене, вважає, що відмова відповідача у наданні до територіального управління пенсійного органу нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку із тим, що Урядом не приведено у відповідність підзаконні нормативно-правові акти, є протиправною та такою, що порушує вимоги чинного законодавства.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 в здійсненні підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.03.2023, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2023 пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2023, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з визначенням посадового окладу (5 233,80 грн), розрахованого шляхом множення розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного 2023 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 пенсії.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати рішення з мотивів неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції справа була розглянута у порядку письмового провадження, тому відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження, починаючи з 09 травня 2024 року.
Під час дослідження матеріалів справи, у колегії суддів виникла необхідність у розгляді питання щоло зупинення провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі з огляду на наступне.
Під час розгляду справи у порядку письмового провадження судовою колегією було встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 08.11.2023 року відкрито провадження в зразковій справі №380/19324/23 за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Верховним Судом у вказаній зразковій справі зазначено, що відповідно до пункту 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у всіх цих справах:
- позивачі - пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- відповідач - орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії, а саме ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок, у яких, на думку Позивача, всупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, та як наслідок, зобов'язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин.
Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 березня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо зменшення ОСОБА_2 в довідках від 13 червня 2023 року № С/9891 станом на 01 січня 2020 року, від 13 червня 2023 року № С/9892 станом на 01 січня 2021 року, від 13 червня 2023 року № С/9893 станом на 01 січня 2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року у справі № 380/18232/22, розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 , на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2023 року у справі № 380/18232/22, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на ОСОБА_2 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 65 % посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії - 35 % посадового окладу.
Не погодившись із цим рішенням суду, 03 квітня 2024 року засобами поштового зв'язку відповідач направив до Великої Палати Верховного Суду апеляційну скаргу.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_3 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, колегія суддів Верховного Суду переглядає зразкову справу № 380/19324/23, яка є типовою до даної адміністративної справи.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі, а тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. Розгляд справ у судах полягає саме в тому, щоб позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці. Відступ суду від попередньої позиції може бути, наприклад, виправданий з метою забезпечення того, що нове тлумачення відображає соціальні зміни та відповідає умовам сьогодення
Як рекомендовано у пункті 49 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів «Про якість судових рішень» судді повинні послідовно застосовувати закон, однак, коли суд вирішує відійти від попередньої практики, на це слід чітко вказувати в рішенні; з виняткових обставин може бути доречним, щоб суд зазначив, що таке нове тлумачення застосовуватиметься лише з дня ухвалення цього рішення або з дня, вказаного у рішенні.
Підстави для зупинення провадження у справі встановлено частинами 1, 2 статті 236 КАС України.
Згідно з п. 3 частини 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
За приписами ч. 4 ст. 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Згідно з ч. 2 ст. 321 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи, клопотання та заяви учасників справи, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення провадження у справі, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом апеляційної інстанції шляхом постановляння ухвал в порядку, визначеному цим Кодексом для постановляння ухвал суду першої інстанції.
З огляду на викладене, беручи до уваги ту обставину, що формування відповідних правових висновків у справі № 380/19324/23 може вплинути на наслідки розгляду даної справи, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі №320/14252/23 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23.
Керуючись статтями 34, 236, 311, 321, 325, 328 КАС України, колегія суддів,-
Зупинити провадження у справі №320/25716/23 за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23.
Зобов'язати учасників справи після усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі, повідомити про це суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду в порядку та строки, передбачені ст. 329 КАС України.
Головуючий суддя: Л.О. Костюк
Судді: Н.П. Бужак
М.І. Кобаль