П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
08 травня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/34709/23
Головуючий в І інстанції: Бутенко А.В.
Дата та місце ухвалення рішення: 12.02.2024 р. м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шеметенко Л.П.
судді - Градовського Ю.М.
судді - Турецької І.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області», в якій просив:
- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» щодо відмови в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства України;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 лютого 2023 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, з урахуванням поновлення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») перерахунку основного розміру пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку його пенсії. Зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 лютого 2023 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, з урахуванням поновлення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») перерахунку основного розміру пенсії.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, наголошуючи на неповному з'ясуванні судом першої інстанції всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, неправильному застосуванні норм матеріального права.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, згідно якого суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Згідно наявних в матеріалах справи протоколів призначення та перерахунку пенсії, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 24.01.2023 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійна справа МВС, первинне призначення пенсії).
Листом від 24.10.2023 року Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» на заяву позивача про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року повідомлено, що на дату проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та деяким іншим категоріям осіб позивач отримував пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Ліквідаційною комісією довідки за прирівняною посадою не складались та до ГУПФУ не направлялись, а тому, підстави для складання оновленої довідки - відсутні.
Не погоджуючись із відмовою у виготовленні та складанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В позовній заяві позивач посилається на те, що з 19.11.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому, оскільки позивач станом на 01.01.2016 року (дата, з якої було прийнято рішення здійснити перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справи на підставі постанови КМУ № 103) отримував пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, яка йому поновлена, ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» безпідставно відмовило в підготовці та поданні до ГУПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з наступного.
Так, суд першої інстанції послався на те, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 6 якої у первинній редакції внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким вносились зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема пункту 4 Постанови № 704.
З огляду на зазначене, суд першої інстанції дійшов висновку, що з 29.01.2020 року, тобто, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 Постанови КМУ № 103 втратив чинність та була відновлена дія п. 4 Постанови КМУ № 704 у первісній редакції, тобто, в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з 29.01.2020 року у позивача знову виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 в первинній редакції.
Отже, з урахуванням того, що розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб в 2020, 2021, 2022 роках, а також 2023 році, є відмінними (більшими) від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в 2018 році, та оскільки розмір прожиткового мінімуму є основною складовою для визначення розміру посадового окладу, суд першої інстанції дійшов висновку, що у позивача є право на перерахунок пенсії згідно Закону № 2262-XII та на отримання довідки встановленого зразка від ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» для подальшого здійснення такого перерахунку пенсійним органом.
При цьому, суд першої інстанції зобов'язав ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» скласти та подати до ГУПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII та з врахуванням положень Порядку № 45, а також постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 лютого 2023 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, з урахуванням поновлення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») перерахунку основного розміру пенсії.
Проте, резолютивна частина рішення суду першої інстанції не відповідає висновкам мотивувальної частини, рішення суду першої інстанції не засновано на обставинах даної справи, висновки суду першої інстанції здійснені із застосуванням норм права, які не підлягали застосуванню.
Так, основною підставою для задоволення позову стали висновки мотивувальної частини рішення суду першої інстанції з посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Суд першої інстанції дійшов висновку, що з 29.01.2020 року, тобто, з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 Постанови КМУ № 103 втратив чинність та була відновлена дія п. 4 Постанови КМУ № 704 у первісній редакції, тобто, починаючи з 29.01.2020 року у позивача знову виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня відповідного календарного року.
Однак, згідно матеріалів справи позивачу призначена пенсія за вислугу років з 24.01.2023 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як працівнику МВС, а тому, положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Колегія суддів звертає увагу на те, що в позовній заяві позивач не посилався на наявність у нього права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ № 704 станом на 01.01.2023 року, як визначено судом першої інстанції в мотивувальній частині рішення суду.
В резолютивній частині рішення суду першої інстанції також відсутні посилання на Постанову КМУ № 704 та видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року.
Згідно резолютивної частини рішення, судом першої інстанції зобов'язано відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, при цьому, для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 року.
Водночас, в мотивувальній частині рішення суду першої інстанції відсутні будь-які обґрунтування щодо підстав для зобов'язання відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 року.
Тобто, фактично судом першої інстанції задоволені заявлені у даній справі вимоги позивача про зобов'язання відповідача видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 року, однак, без будь-яких обґрунтувань такого висновку.
В свою чергу, вирішуючи справу в межах заявлених у даній справі вимог, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з п.п. а, б, ж ст. 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII, в редакції на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно цього Закону), право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби):
а) особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу;
б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту;
ж) державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Відповідно до вимог ч.ч. 3, 12, 17, 18 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро України та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ст. 51 Закону № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За правилами п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-XII), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1, в редакції на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-XII).
Відповідно до п.п. 1, 7, 12, 17, 18 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-12, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема:
- заява про призначення пенсії (додаток 1);
- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Згідно з п.п. 23, 24 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
В позовній заяві позивач посилається на те, що з 19.11.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно Закону № 2262-ХІІ, а тому, оскільки позивач станом на 01.01.2016 року (дата, з якої було прийнято рішення здійснити перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ на підставі постанови КМУ № 103) отримував пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, яка йому поновлена, ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» безпідставно відмовило в підготовці та поданні до ГУПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року.
Що стосується рішення суду у справі № 826/12704/18, на яке посилається позивач, колегія суддів зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
В свою чергу, пунктом 3 Постанови № 103 було передбачено: перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Тобто, як на підставу для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії, позивач посилається на скасування в судовому порядку п. 3 Постанови № 103, яким було передбачено здійснення перерахунку пенсій згідно із Законом № 2226-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, виплачених поліцейським у січні 2016 року.
При цьому, позивач зазначає, що станом на 01.01.2016 року - на дату, з якої було прийнято рішення здійснити перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справи на підставі Постанови КМУ № 103, він отримував пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, яка йому поновлена.
Проте, доводи позовної заяви про те, що станом на 01.01.2016 року позивач отримував пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, яка йому поновлена, не відповідають матеріалам справи.
Так, згідно наявних в матеріалах справи протоколів призначення та перерахунку пенсії від 24.01.2023 року та від 01.03.2023 року, позивачу призначено пенсію за вислугу років з 24.01.2023 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (пенсійна справа МВС).
В протоколі від 01.03.2023 року чітко вказано - первинне призначення пенсії.
Крім того, в листі ГУПФУ в Одеській області від 28.09.2023 року, копія якого додана до позовної заяви, пенсійним органом вказано про те, що позивачу призначено пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ з 24.01.2023 року, тому, надати перерахунки пенсії з 01.01.2016 року до дати призначення пенсії не має можливості.
Таким чином, згідно матеріалів справи, позивачу призначена пенсія згідно Закону № 2262-ХІІ з 24.01.2023 року (первинне призначення) та станом на 01.01.2016 року позивач не отримував пенсію згідно цього Закону, а тому, доводи позовної заяви про те, що станом на 01.01.2016 року позивач отримував пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, яка йому поновлена, є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Позивач просить зобов'язати відповідача підготувати та подати до ГУПФУ в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року у зв'язку із скасуванням в судовому порядку п. 3 Постанови № 103 згідно рішення суду у справі № 826/12704/18.
Тобто, у даній справі позивач просить скласти саме оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, на дату набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, датою перерахунку пенсії визначає 01.02.2023 року.
За встановлених судом апеляційної інстанції у даній справі обставин, враховуючи, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ з 24.01.2023 року, колегія суддів приходить до висновку, що набрання законної сили (19.11.2019 року) рішенням суду у справі №826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, не зумовило виникнення у позивача права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
Враховуючи доводи заявленого позову та матеріали справи, колегія суддів вважає, що у задоволенні позову про зобов'язання відповідача скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 року слід відмовити.
На підставі наведеного, оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції неправильно застосуванні норми матеріального права, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції скасуванню із прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року - скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Судове рішення складено у повному обсязі 08.05.2024 р.
Суддя-доповідач: Л.П. Шеметенко
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: І.О. Турецька