Справа № 169/487/24
Провадження № 3/169/496/24
09 травня 2024 року селище Турійськ
Суддя Турійського районного суду Волинської області Тітівалов Р.К.,
з участю:
прокурора Антонюка В.В.,
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, та звільненою 30 листопада 2023 року із посади головного державного виконавця Турійського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), яка належить до категорії «В» посад державної служби, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями: зобов'язана була подати вказану декларацію до 30 грудня 2023 року, а подала - 07 лютого 2024 року, чим порушила вимоги частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»
Крім того, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, та звільненою 30 листопада 2023 року із посади головного державного виконавця Турійського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), яка належить до категорії «В» посад державної служби, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), за 2023 рік: зобов'язана була подати вказану декларацію до 01 квітня 2024 року, а подала - 10 квітня 2024 року, чим порушила вимоги частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Постановою судді від 01 травня 2024 року справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, об'єднані в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, визнала повністю, просила суворо не карати.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що протоколи відносно ОСОБА_1 складені відповідно до вимог закону, в діях останньої наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, просив визнати винною ОСОБА_1 та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суддя дійшов до такого висновку.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до вказаної статті суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За змістом частин першої, другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з пунктом 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону особи які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Встановлено, що ОСОБА_1 30 листопада 2023 року звільнена з посади головного державного виконавця Турійського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), яка належить до категорії «В» посад державної служби, за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення (а. с. 32, 38) та в контексті положень підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3, частини другої статті 45 Закону належить до суб'єктів відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
За таких обставин ОСОБА_1 , припинивши 30 листопада 2023 року виконання повноважень державного службовця, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто не пізніше 30 грудня 2023 року.
За результатом моніторингу Єдиного державного реєстру декларацій виявлено, що ОСОБА_1 подала декларацію (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 07 лютого 2024 року (а. с. 39-43), тобто з порушенням вимог частини другої статті 45 Закону.
Крім того, згідно з моніторингом Єдиного державного реєстру декларацій встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію (після звільнення) за 2023 рік 10 квітня 2024 року (а. с. 91-95), тобто з порушенням вимог частини другої статті 45 Закону.
Відповідно до повідомлення Національного агенства з питань запобігання корупції від 29 лютого 2024 року (а. с. 44) Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не функціонував належним чином у період: з 23 жовтня 2023 року до 14 листопада 2023 року, з 06 години 58 хвилин 23 грудня 2023 року до 21 години 09 хвилин, 25 грудня 2020 року з 10 години 27 хвилин до 11 години 02 хвилини; 15 грудня 2023 року та 02 січня 2024 року, з 11 години 26 хвилин по 12 годину 14 хвилин та з 12 години 41 хвилин по 12 годину 51 хвилина 18 січня 2024 року, з 15 години 25 хвилин по 17 годину 25 хвилин та 18 годину 15 хвилин до 18 годину 50 хвилин 28 січня 2024 року, з 21 години 33 хвилини до 22 години 13 хвилин 31 січня 2024 року, з 12 жовтня 2023 року до 01 лютого 2024 року.
Факт несвоєчасного подання декларації (при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями) та декларації (після звільнення) за 2023 рік у ході розгляду справи ОСОБА_1 не заперечувала та підтвердила, що подала вказані декларації 07 лютого 2024 року та 10 квітня 2024 року відповідно.
Будь-яких поважних та об'єктивних причин, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларацій у визначений Законом строк, чи перешкоджали цьому, у ході судового розгляду не встановлено.
Аналіз наведених вище обставин справи та положень закону дає достатні й обгрунтовані підстави для висновку, що ОСОБА_1 не виконала своєчасно у визначений законом строк та спосіб обов'язок щодо подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларація (після звільнення), за 2023 рік без поважних причин, що, в свою чергу, свідчить про недотримання нею вимог антикорупційного законодавства та наявність складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність, є щире розкаяння винної.
Обставини, що обтяжують відповідальність, відсутні.
Відповідно до положень статті 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суддею враховуються фактичні обставини справи, характер вчинених правопорушень та їхня кількість, особа правопорушниці, яка не працює, за останнім місцем роботи характеризується позитивно, будь-якої шкоди в результаті вчинення правопорушень не заподіяно, тяжких наслідків не настало, то суддя дійшов висновку, що до ОСОБА_1 з урахуванням положень статті 36 КУпАП слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі ввідповідно до санкції статті, за якою вона притягається до відповідальності.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути 605 гривень 60 копійок судового збору.
Керуючись статтями 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, та застосувати до неї на підставі статті 36 КУпАП остаточне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя