Рішення від 25.04.2024 по справі 463/10294/23

Справа № 463/10294/23

Провадження № 2/463/474/24

РІШЕННЯ

іменем України

25 квітня 2024 року м. Львів

Личаківський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Яворського С.Й.

за участю секретаря с/з Козак О.В.

представника позивача адвоката Галушки Г.М.

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у справі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Яворівської міської ради Львівської області, третьої особи: ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, просить визнати незаконним та скасувати розпорядження Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року №06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня». Вирішити питання про розподіл судових витрат шляхом стягнення із відповідача на його користь 1 073,60 грн. судового збору.

Згідно матеріалів позовної заяви (т.1, а.с.1-12), відповіді на відзив (т.1, а.с.116-117) та письмових пояснень (т.1, а.с.156-158) заявлені позовні вимоги мотивує тим, що Розпорядженням голови Яворівської районної ради від 09 серпня 2018 р. № 136 «Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», призначено з 9 серпня 2018 року ОСОБА_2 директором Комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня».

На виконання вищевказаного розпорядження укладено з ОСОБА_2 контракт на строк до 01 травня 2020 року.

Розпорядженням голови Яворівської районної ради від 30 квітня 2020 р. № 65 «Про звільнення з посади директора КНП ЯРР ЛО «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_2 , звільнено з 01 травня 2020 року з посади директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_2 у зв'язку із закінченням строку трудового договору (контракту) згідно п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

Розпорядженням голови Яворівської районної ради від 30 квітня 2020 р. № 69 «Про тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯРР ЛО «Немирівська міська лікарня», покладено з 02 травня 2020 року тимчасове виконання обов'язків директора комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» на лікаря сімейної медицини ОСОБА_2 на період проведення конкурсу та призначення на посаду директора даного підприємства.

Рішенням Яворівської міської ради Львівської області від 26 січня № 50 затверджено Статут Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», відповідно до положень якого Засновником та Власником Підприємства є Яворівська міська рада Львівської області. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику (п. 1.4. Статуту).

Згідно п. 7.8. Статуту, у разі відсутності Директора Підприємства або неможливості виконувати свої повноваження з певних причин (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність тощо), його обов'язки виконує заступник Директора згідно з функціональними (посадовими) обов'язками або інша особа відповідно до розпорядження міського голови або наказу Директора Підприємства. У випадку відрядження та відпустки Директора тимчасове виконання обов'язків керівника може бути покладено на працівника Підприємства згідно наказу Директора.

Згідно з розпорядженням Яворівського міського голови Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року № 06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» знято з ОСОБА_2 , лікаря загальної практики сімейної медицини КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня», з 11 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». Покладено з 12 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на лікаря-педіатра поліклінічного відділення КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на ОСОБА_3 на період проведення конкурсу та призначення на посаду директора даного підприємства. Вказане розпорядження підписане заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Віталієм Денегою.

Оскаржуване розпорядження від 08 вересня 2023 року № 06-14/512 позивач вважає незаконним, оскільки прийняте не у спосіб, передбачений чинним законодавством, а також таким, що порушує його права (в тому числі трудові), так як правових підстав для зняття з ОСОБА_4 тимчасового виконання обов'язків та відповідно покладення на ОСОБА_3 тимчасового виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» не було. Стверджуючи про незаконність оскаржуваного розпорядження позивач покликається на наступні обставини.

На думку позивача, у розпорядженні міського голови про зняття з ОСОБА_2 тимчасового виконання обов'язків відсутні чіткі роз'яснення, яким чином ОСОБА_2 не забезпечив поточного керівництва КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». Відповідач не зазначив та не конкретизував, які саме обов'язки покладені на ОСОБА_2 не були ним виконані. Крім того, в оскаржуваному розпорядженні не вказано чи потягло «неналежне забезпечення» позивачем покладених на нього обов'язків у певні строки якихось негативних наслідків.

А тому, на переконання позивача, не можуть бути взяті до уваги твердження Відповідача щодо прийняття розпорядження «у зв'язку з системними порушеннями ОСОБА_2 чинного законодавства України». Долучені відповідачем до відзиву на позовну заяву акти проведення службового розслідування від 13.01.2023 р., 07.09.2023 р. та 14.08.2023 р. за своєю правовою природою є службовим документом, який фіксує факт проведення службового розслідування і є носієм доказової інформації про обставини, що стали підставами для його призначення. Висновки службового розслідування не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Зафіксовані в результатах службового розслідування обставини можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень суб'єкта владних повноважень, в основу яких покладені зазначені в ньому висновки. Отже, висновок за результатами службового розслідування є лише носієм певної інформації. Водночас, обов'язковою ознакою рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. У вищевказаних актах проведення службового розслідування, комісії рекомендували Яворівському міському голові притягунти ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності. Відповідно до ч. 2 п. 14 Порядку проведення службового розслідування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 р. № 950 за результатами розгляду акта службового розслідування суб'єкт призначення або керівник органу приймає в десятиденний строк з дати його надходження відповідне рішення. Всупереч наведеному, на думку позивача, Відповідачем не надано належних та допустимих доказів прийняття рішень Яворівським міським головою за результатами розгляду акта службового розслідування.

Спростовуючи зазначені відповідачем у письмових запереченнях твердження про те, що зняття з Позивача тимчасового виконання обов'язків директора відбулось через неналежне виконання ним трудових обов'язків, що на думку Відповідача, підтверджується актом проведення службового розслідування та розпорядженням про оголошення догани, позивач звернув увагу суду на те, що призначення виконуючим обов'язки за своєю природою є укладенням з працівником строкового трудового договору, строк закінчення якого пов'язується з настанням певної події - призначенням працівника на цю посаду на постійній основі. На думку позивача, Відповідач ототожнює вчинення Позивачем дисциплінарного проступку, за яке передбачено накладення одного з двох дисциплінарних стягнень (догана, звільнення), із закінченням строку трудового договору. У разі припинення трудового договору після закінчення його строку працівникові непотрібно подавати заяву, оскільки своє волевиявлення на укладання строкового трудового договору працівник виявив під час прийняття на роботу на умовах такого трудового договору. Проте, в даному випадку, строк трудового договору не закінчився, оскільки, в даному випадку це певна подія, яка повинна була настати - призначення на посаду директора даного підприємства.

Щодо тверджень Відповідача про те, що «… Позивач продовжував видавати накази про виплати собі заробітної плати без погодженням з Яворівським міським головою», сторона позивача звернула увагу суду на наступне. По-перше, подання заяви про правопорушення, не підтверджує факту вчинення правопорушення саме цією особою. Як напевно, відомо Відповідачу, в Україні діє презумпція невинуватості, зміст якого полягає в тому, що особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Презумпція невинуватості, крім кримінального процесу, підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення та означає, що всі сумніви стосовно події порушення та винуватості особи, яка притягується до відповідальності, тлумачяться на її користь; недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. По-друге, чинним законодавством України не передбачено видання кожного разу (щомісяця; два рази в місяць тощо) наказу про виплату заробітної плати. По третє, навіть, якщо припустити, що виплата заробітної плати дійсно потребує попередньої згоди Яворівського міського голови, то Відповідачем не вказано періоди, коли такі дії Позивача мали місце (до видання спірного розпорядження чи після).

Крім того, позивач вважає такими, що не заслуговують на увагу також твердження Відповідача у відзиві на позов про те, що ОСОБА_2 не був звільнений з займаної посади, а лише був відсторонений від виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня», оскільки згідно оскаржуваного розпорядження чітко зазначено про саме зняття з позивача ОСОБА_2 тимчасового виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». «Тимчасове виконання обов'язків» не є посадою з якої можна звільнити працівника. Більше того, в оскаржуваному розпорядженні не зазначені підстави відсторонення, передбачені ст. 46 КЗпП України, та строк такого відсторонення. Більше того, Відповідач не є суб'єктом, який уповноважений застосовувати чи навіть ініціювати застосування такого виду забезпечення кримінального провадження, передбаченого ст. 131 КПК України, як відсторонення від посади.

Разом з тим, за твердженням позивача, особа, на яку покладено тимчасове виконання обов'язків директора на момент прийняття спірного розпорядження, а саме ОСОБА_3 не відповідала єдиним кваліфікаційним вимогам для керівника закладу охорони здоров'я, тому правові підстави для призначення тимчасово виконуючою обов'язки директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на ОСОБА_3 були відсутні.

Зважаючи на положення пунктів 10, 19 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини 7 статті 78 Господарського кодексу України та пункту 7.5. Статуту Підприємства, Яворівський міський голова уповноважений на призначення та звільнення з посад, зокрема керівників комунальних підприємств, що належать до комунальної власності Яворівської територіальної громади, при цьому, на думку похивача, правом на призначення тимчасово виконуючого обов'язки керівника (покладення тимчасового виконання обов'язків) за вакантною посадою не наділений. Більше того, спірне розпорядження Яворівського міського голови підписане заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради В. Денегою. При цьому, законодавчі акти та локальні нормативні акти не передбачають повноважень заступника міського голови у сфері трудових відносин. У зв'язку із цим позивач вважає, що підписуючи спірне розпорядження від імені Яворівського міського голови, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради В. Денега діяв з перевищенням наданих йому повноважень.

Крім того, в порушення вимог ч. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України Відповідач не повідомив у передбачений законом строк Позивача про можливі зміни істотних умов праці (зняття тимчасового виконання обов'язків керівника), які мали наслідком зменшення розміру оплати праці (зняття доплати за виконання обов'язків директора).

З урахуванням зазначених вище порушень позивач стверджує, що розпорядження Яворівського міського голови Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року № 06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», прийнято в порушення вимог законодавства та положень Статуту Підприємства, є втручанням в поточне управління Підприємством та порушенням трудових прав працівників.

А тому з метою захисту своїх порушених трудових прав позивач звернувся до суду з позовом, який просить задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, передбачених в поданих письмових заявах по суті спору, та просив такі задовольнити в повному обсязі. В судовому засіданні 25.04.2024 року представник позивача зазначив про те, що на момент відкриття провадження у справі, керівником КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» була ОСОБА_3 , яка була залучена судом до участі у справі як третя особа на стороні відповідача. З інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань, позивачу стало відомо про зміну керівника КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». Відповідно до відомостей з ЄДРЮОФО-П та ГФ керівником закладу охорони здоров'я є - ОСОБА_5 . У зв'язку із цим представником позивача 23.04.2024 року було скеровано на адресу суду клопотання про заміну сторони правонаступником.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечила в повному обсязі з підстав їх необґрунтованості та безпідставності. Просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав, зазначених у відзиві на позов (т.1, а.с.105-107) та запереченнях (т.1, а.с.134-136).

Згідно наявних в матеріалах справи письмових заяв (відзив на позов та заперечення), поданих відповідачем по суті спору, останній обґрунтовує мотивованість та підставність заперечень щодо заявлених позивачем позовних вимог наступним чином.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно до ч. 8 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Згідно з вимогами статті 151-2 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України. У рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, частин 1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України. В абзаці 3 пункту 3 цього Рішення зазначено, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу й самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами. Згідно з абзацом 1 пункту 4 Рішення Конституційного Суду України органи місцевого самоврядування приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють дію норм права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). Аналогічною, з даних правовідносин, є позиція Верховного Суду України у постанові від 24 липня 2019 року у справі № 182/2428/116-а (2-a-0182/102/2016).

Яворівська міська рала Львівської області є правонаступником всього майна, прав та обов'язків 17 сільських рад відповідно до рішення Яворівської міської ради Львівської області №12 від 07.12.2020 року «Про початок реорганізаці сільських та селищних рад шляхом приєднання до Яворівської міської ради Львівської області».

Відповідно до п. 7.5 Статуту поточне керівництво (оперативне управління) Підприємством здійснює керівник підприємства - Директор, який призначається на посаду і звільняється з неї міським головою відповідно до порядку, визначеного чинним законодавством.

Згідно з розпорядженням Яворівського міського голови від 08.09.2023 № 06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_2 не був звільнений з займаної посади, а лише був відсторонений від виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». У зв'язку із цим сторона відповідача звернула увагу суду на те, що ОСОБА_2 продовжує працювати лікарем загальної практики сімейної медицини КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». Обов'язки директора ОСОБА_2 виконував тимчасово.

Оскаржене розпорядження було прийняте Яворівським міським головою у зв'язку з системними порушеннями ОСОБА_2 чинного законодавства України, які підтверджуються долученими до матеріалів справи актами проведення службових розслідувань.

Не погоджуючись з твердженням Позивача про те, що висновок за результатами службового розслідування є лише носієм певної інформації, сторона відповідача зазначила про те, що таке твердження є суто суб'єктивною думкою Позивача, що не може братися до уваги судом. На думку представника відповідача, складені за результатами службових розслідувань акти є документами, які підтверджують певні факти, зокрема, в даному випадку, фактів неналежного та безвідповідального виконання Позивачем тимчасово покладених на нього обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня». Більше того, за результатом службового розслідування від 13.01.2023р. було видано розпорядження Яворівського міського голови від 27.01.2023 № 06-14/24 «Про оголошення догани ОСОБА_2 », яким Позивачу було оголошено догану. З даним розпорядженням Позивач ознайомився і не оскаржував його, тому, вважаємо, що Позивач погодився і не заперечив проти факту притягнення його до дисциплінарної відповідальності. Більше того, всупереч цьому, Позивач продовжував видавати накази про щодо виплати собі заробітної плати без погодження з Яворівським міським головою. Про дане порушення Яворівська міська рада Львівської області повідомила правоохоронні органи.

З урахуванням зазначених обставин та наданих пояснень представник відповідача просила в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити в повному обсязі з підстав їх необґрунтованості та безпідставності.

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання з розгляду вказаної справи не з'явилася, про дату та час розгляду справи була повідомлена належним чином. Подала заяву про розгляд справи у її відсутності, проти позову заперечує з підстав його необґрунтованості та безпідставності, а тому в його задоволенні просить відмовити. Вважає оскаржуване розпорядження законним та обґрунтованим.

Ухвалою судді від 04.12.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, а провадження по справі відкрито з призначенням справи до розгляду в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.

Протокольною ухвалою від 25.04.2024 року, яка занесена до протоколу судового засіданні, відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача про заміну третьої сторони у справі з ОСОБА_3 на ОСОБА_5 . Відмовляючи в задоволенні зазначеного клопотання суд виходив з того, що ОСОБА_5 немає жодного відношення до зазначеної справи та оскаржуваного в її межах розпорядження Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року №06-14/512.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оглянувши матеріали справи та додані до неї письмові документи, дослідивши та перевіривши зібрані у справі докази, постановляючи рішення відповідно до вимог ст.265 ЦПК України, суд вважає, що позов слід задовольнити частково зважаючи на наступні підстави.

Відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Яворівської районної ради від 09 серпня 2018 р. № 136 «Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», призначено з 9 серпня 2018 року ОСОБА_2 директором Комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» (т.1 а.с.25).

На виконання вищевказаного розпорядження укладено з ОСОБА_2 контракт на строк до 01 травня 2020 року (т.1 а.с.26-31).

Розпорядженням голови Яворівської районної ради від 30 квітня 2020 р. № 65 «Про звільнення з посади директора КНП ЯРР ЛО «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_2 , звільнено з 01 травня 2020 року з посади директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_2 у зв'язку із закінченням строку трудового договору (контракту) згідно п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України (т.1 а.с.32).

Розпорядженням голови Яворівської районної ради від 30 квітня 2020 р. № 69 «Про тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯРР ЛО «Немирівська міська лікарня», покладено з 02 травня 2020 року тимчасове виконання обов'язків директора комунального некомерційного підприємства Яворівської районної ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» на лікаря сімейної медицини ОСОБА_2 на період проведення конкурсу та призначення на посаду директора даного підприємства (т.1 а.с.33).

Зазначене свідчить про виникнення між сторонами відносин із виконання обов'язків за вакантною посадою (може бути тільки на тимчасовій основі) до обрання за конкурсом чи призначення на посаду. Призначення в.о. за вакантною посадою є видом строкового трудового договору, строк якого закінчуються після призначення особи безстроково чи за контрактом.

Рішенням Яворівської міської ради Львівської області від 26 січня № 50 затверджено Статут Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», відповідно до положень якого Засновником та Власником Підприємства є Яворівська міська рада Львівської області. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику (п. 1.4. Статуту).

Згідно п. 7.8. Статуту, у разі відсутності Директора Підприємства або неможливості виконувати свої повноваження з певних причин (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність тощо), його обов'язки виконує заступник Директора згідно з функціональними (посадовими) обов'язками або інша особа відповідно до розпорядження міського голови або наказу Директора Підприємства. У випадку відрядження та відпустки Директора тимчасове виконання обов'язків керівника може бути покладено на працівника Підприємства згідно наказу Директора (т.1 а.с.36-50).

Оскаржуваним розпорядженням Яворівського міського голови Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року № 06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» знято з ОСОБА_2 , лікаря загальної практики сімейної медицини КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня», з 11 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». Покладено з 12 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на лікаря-педіатра поліклінічного відділення КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на ОСОБА_3 на період проведення конкурсу та призначення на посаду директора даного підприємства. Вказане розпорядження підписане заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Віталієм Денегою (т.1 а.с.34-35).

Відповідно до позиції КЦС ВС, висловленої в постанові від 22 серпня 2018 року, у справі №464/2149/15-ц, провадження № 61-5987зпв18, спір, який виник з приводу звільнення працівника з посади виконуючого обов'язки директора підприємства, що відповідно до частини третьої статті 99 ЦК України є дією уповноваженого органу, спрямованою на унеможливлення здійснення виконавчим органом - в. о директора повноважень у сфері управлінської діяльності, не є відстороненням працівника від роботи в розумінні трудового законодавства.

А тому суд відповідні покликання сторони відповідача про те, що оскаржуваним розпорядженням позивача відсторонено від роботи, вважає необгрунтованими.

Звертаючись до суду з вказаним позовом позивач обгрунтовує мотивовність та підставність подачі такого тим, що оскаржуване розпорядження Яворівського міського голови Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року № 06-14/512 є незаконним та прийнятим з порушенням встановленої законом процедури, оскільки, на думку сторони позивача, тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» з позивача ОСОБА_2 було знято за відсутності для цього правових підстав та з грубим порушенням процедури, а також відповідне розпорядження підписане неуповноваженою особою.

Щодо повноважності особи, яка підписала оскаржуване розпорядження, то суд вважає зазначити про наступне.

Діяльність та повноваження міського голови регламентується положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Як встановлено в судовому засіданні з пояснень представника відповідача оскаржуване розпорядження було підписано особою, на яку наказом міського голови було покладено виконання відповідних обов'язки у період його тимчасової відсутності (відпустки), а саме: заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Віталієм Денегою.

Відповідно до положень ст.53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Відтак, з урахуванням положень ст.53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» оскаржуване розпорядження підписане уповноваженою особою - заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Віталієм Денегою.

При цьому суд вважає необгрунтованими покликання представника позивача про те, що оскаржуване розпорядження у відповідності до вимог ст.53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» мало бути підписане відповідним секретарем ради, оскільки, як пояснила в судовому засіданні представник відповідача секретар здійснює повноваження голови в контексті діяльності само ради, при цьому забезпечення діяльності виконавчих органів ради покладено на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного розпорядження Яворівського міського голови Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року № 06-14/512 таке було прийнято з метою належного забезпечення поточного керівництва КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» та враховуючи акти проведення службового розслідування від 13.01.2023 року, 11.07.2023 року, 14.08.2023 року, розпорядження Яворівського міського голови від 27.01.2023 року №06-14/24 «Про оголошення догани ОСОБА_2 ».

Згідно долученої представником відповідача до матеріалів справи копії акту проведення службового розслідування від 13.01.2023 року (т.1 а.с.108-109) встановлено, що комісія за результатами проведеного службового розслідування встановила неналежне виконання відповідальними особами, зокрема ОСОБА_2 , своїх службових обов'язків, що проявляється у порушенні норм чинного законодавства України у сфері трудових та фінансових відносин, що призвело до фінансових втрат Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня». Комісія вважає за доцільне та рекомендує Яворівському міському голові притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді винесення догани: ОСОБА_6 , тимчасово виконуючому обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня».

Зокрема, зазначений акт складено з урахуванням наступних обставин. За результатами ревізії Підприємства встановлено фінансові порушення, які призвели до втрат на загальну суму 377,0 тис. грн., з яких в ході ревізії відшкодовано 94,9 тис. грн. та інших фінансових порушень на суму 398,5 тис. грн., що під час ревізії були усунуті в повному обсязі. Ревізією було встановлено, що в ревізійному періоді з 01.01.2019 по 30.08.2022. Підприємством здійснено видатки на заробітну плату з нарахуваннями лікарю-інтерну, який проходив інтернатуру на іншому підприємстві, а саме в Комунальному некомерційному підприємстві «Новояворівська районна лікарня» в сумі 184,9 тис. гривень. Також, за рахунок коштів місцевого бюджету у 2022 році Підприємством здійснено покриття витрат орендарів за спожиті ними комунальні послуги та енергоносії в загальній сумі 97,3 тис. гривень. Під час проведення ревізії було встановлено завищення підрядною організацією вартості робіт по об'єкту «Будівництво амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт. Немирів Яворівського району Львівської області (коригування)», внаслідок чого зайво сплачено підряднику і технічному нагляду 56,9 тис. гривень. Ревізією було встановлено, що кошти в сумі 21,6 тис. грн, які надійшли на погашення дебіторської заборгованості за комунальні послуги після завершення бюджетних періодів, були спрямовані на відновлення касових видатків. Впродовж ревізійного періоду було здійснено нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з фонду оплати праці працюючої в лікарні особи з інвалідністю на загальних підставах (22%, а не 8,41%), внаслідок чого зайво витрачено кошти на загальну суму 9,9 тис. гривень. Також, було виявлено зайво витрачені кошти на виплату обов'язкових надбавок в сумі 6,6 тис. грн. (з нарахуванням) та недотриманням цієї надбавки в сумі 5,5 тис. гривень. Підприємством здійснено заниження в актах обліку вартості, а саме матеріальних цінностей (медикаментів та інших медичних засобів), що надійшли у вигляді благодійної (гуманітарної) допомоги в період липень-серпень 2022 на суму 131,2 тис. гривень. Впродовж ревізійного періоду Підприємством не складався фінансовий план.

На виконання зазначеного акту Розпорядженням Яворівського міського голови №06-14/24 від 27.01.2023 року «Про оголошення догани ОСОБА_2 » - оголошено ОСОБА_2 , тимчасово виконуючому обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» 27 січня 2023 року догану за порушення трудової дисципліни, що полягає у порушенні норм чинного законодавства України у сфері трудових та фінансових відносин та призвело до фінансових втрат Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня». З вказаним розпорядженням позивач ознайомлений та копію такого отримав 27.01.2023 року, що стверджується підписом останнього на звороті вказаного розпорядження, копія я кого долучена до матеріалів справи (т.1 а.с.137).

З накладенням дисциплінарного стягнення у вигляді догани позивач погодився та відповідне розпорядження про його застосування у встановлений законом строк не оскаржував, так як про протилежне суд не повідомляв.

Згідно долученої представником відповідача до матеріалів справи копії акту проведення службового розслідування від 14.08.2023 року (т.1 а.с.110-111) встановлено, що комісія за результатами проведеного службового розслідування встановила зловживання із залучення коштів, які сплачуються певною категорією пацієнтів КНП Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», що проявляється у порушенні норм чинного законодавства України у сфері фінансових відносин та обліку. Комісія вважає за доцільне та рекомендує Яворівському міському голові притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді винесення догани ОСОБА_7 , тимчасово виконуючому обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня».

Зокрема, в ході роботи комісії зі слів головного бухгалтера КНП Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_8 було встановлено, що у КНП Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» на час перевірки постійно проживають та проходять лікування люди похилого віку та внутрішньо переміщені особи в кількості сто чоловік. Пацієнти проживають та лікуються у зазначеному закладі на безоплатній основі в межах фінансування оплачуваних послуг НСЗУ, але категорії осіб, які поступили до закладу за направленням та перебувають там понад визначений відповідним направленням строк, пропонується добровільно вносити кошти на спеціальний рахунок закладу з формулюванням «спонсорський внесок». Зазначений факт також було підтверджено громадянами, які під час роботи комісії проходили лікування у зазначеному Підприємстві, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 . Перелічені громадяни пояснили, що дійсно перераховували та перераховують кошти на спеціальний рахунок КНП Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» кошти за своє перебування в лікарні. Також, в деяких випадках кошти передавалися у готівковому розрахунку. Сума до сплати кожній людині диференційовано та до серпня 2023 року складала приблизно нараховується 111 2000, 00 грн., але в серпні 2023 року головний бухгалтер зазначеного підприємства ОСОБА_8 запропонувала їм сплатити 4000, 00 грн., що значно більше ніж мінімальна пенсія. Комісією зі слів головного бухгалтера КНП Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_8 було встановлено, що пацієнти, які перебувають у лікарні за направленням, строк перебування яких у лікарні закінчився, дійсно добровільно сплачують кошти на спеціальній рахунок Підприємства з формулюванням «спонсорський внесок». Всі ці кошти використовуються на покриття витрат щодо перебування зазначеної категорії осіб тому, що вони перебувають в лікарні понад строк який був визначений медичним направленням, а відповідно не оплачуються Національною службою здоров'я України. Комісії не було надано відповідного Порядку про залучення та коштів використання внесок» «спонсорський y Комунальному некомерційному підприємстві Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» та відповідні пояснення щодо обліку вказаного виду надходжень. Комісії усно було повідомлено, що в даний час на спеціальному рахунку Підприємства знаходиться 360 000, 00 грн. Звіт щодо залучених коштів до Яворівської міської ради Львівської області від КНП Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» не надходив.

Відомостей про те, що позивача ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено відповідне дисциплінарне стягнення за подію, яка зазначена в акті від 14.08.2023 року суду не надано та документів не долучено.

Відповідно до положень ст.148 КЗпП України, дисциплінарне стягнення застосовується роботодавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Як зазначила в судовому засіданні представник відповідача по факту події, яка відображена в акті від 14.08.2023 року, відносно ОСОБА_2 складено адміністративні протоколи про вчинення корупційного правопорушення, які скеровано для розгляду до Яворівського районного суду Львівської області і на момент розгляду зазначеної цивільної справи не розглянуті по суті, судове рішення не ухвалено.

Оцінюючи у відповідності до положень ст.80 ЦПК України представлений акт проведення службового розслідування від 14.08.2023 року на предмет його достатності як доказу на підтвердження обставин справи, які входять до предмета доказування та зазначених в ньому обставин, суд враховує наступне.

У відповідності до позиції, сформованої КАС ВС в постанові від 30 березня 2021 року, у справі № 420/3307/20 (адміністративне провадження № К/9901/21043/20), службове розслідуванням - це комплекс заходів, які здійснюються з метою уточнення причин, установлення обставин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, відповідальність за яке передбачена законодавством України, та ступеня вини особи (осіб), яка вчинила це правопорушення. Службовим документом, який фіксує факт проведення службового розслідування і є носієм доказової інформації про обставини, що стали підставами для його призначення, є висновок службового розслідування. За своєю правовою природою висновок службового розслідування, в якому відображено узагальнений опис виявлених порушень норм законодавства, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке безпосередньо породжує правові наслідків для суб'єктів відповідних правовідносин і має обов'язковий характер. Висновки службового розслідування не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Зафіксовані в результатах службового розслідування обставини можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень суб'єкта владних повноважень, в основу яких покладені зазначені в ньому висновки. Отже, висновок за результатами службового розслідування є лише носієм певної інформації.

Таким чином, наявність самого лише акту проведення службового розслідування від 14.08.2023 року не підтверджує доведеності обставин, які в ньому відображені. Такий акт є лише носієм певної інформації, не породжує обов'язкових юридичних наслідків та не має обов'язкового характеру. За відсутності підтверджуючих, викладені в акті обставини, доказів, оскільки такі стороною відповідача не представлено, самостійно акт проведення службового розслідування від 14.08.2023 року в основу оскаржуваного розпорядження покладений не міг бути та не є достатнім доказом на підтвердження викладених ньому обставин.

Згідно долученої до матеріалів справи копії акту проведення службового розслідування від 07.09.2023 року (т.1 а.с.112-13), комісія за результатами проведеного службового розслідування встановила приховування тимчасово виконуючим обов'язки директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» ОСОБА_2 факту пошкодження службового транспортного засобу марки Renault Duster (VIN - код НОМЕР_1 ) державний номерний знак НОМЕР_2 та не повідомлення про цей факт Яворівського РВП ГУНП у Львівській області та Яворівської міської ради Львівської області. Комісія вважає за доцільне та рекомендує Яворівському міському голові притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді винесення Догани ОСОБА_7 , тимчасово виконуючому обов'язки директора Яворівської міської ради Комунального некомерційного підприємства Львівської області «Немирівська міська лікарня». Комісія рекомендує юридичному відділу Яворівської міської ради Львівської області письмово повідомити Яворівський РВП ГУНП у Львівській області про факт пошкодження службового транспортного засобу марки Renault Duster (VIN - код НОМЕР_1 ) державний номерний знак НОМЕР_2 .

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити про те, що оцінка на предмет належності долученого представником відповідача до матеріалів справи копії акту проведення службового розслідування від 07.09.2023 року дає підстави стверджувати про те, що такий акт не є належним доказом у даній справі, оскільки не стосується предмету доказування, так як акт проведення службового розслідування від 07.09.2023 року не був підставою для винесення оспорюваного розпорядження, оскільки покликання на такий в оспорюваному розпорядженні теж відсутні.

Поряд з цим, в оскаржуваному розпорядженні є покликання на акт проведення службового розслідування від 11.07.2023 року, який з невідомих причин до матеріалів справи не долучений. Ні сторона позивача, ні представник відповідача в поданих письмових заявах по суті спору на такий акт не посилається, про неможливість представлення такого із зазначенням поважності причин суд не повідомляв та відповідно клопотань про витребування такого не представив.

Відповідно до положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з ст.147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.

Оцінюючи законність та вмотивованість оскаржуваного розпорядження на предмет наявності правових підстав для зняття з ОСОБА_2 , лікаря загальної практики сімейної медицини КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня», з 11 вересня 2023 року тимчасового виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня», та їх доказового підтвердження, суд вважає, одного лише акту службового розслідування від 13.01.2023 року та розпорядження від 27.01.2023 року прийнятого на його підставі, не було достатнім для прийняття оскаржуваного розпорядження Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року №06-14/512. Так як за вчинення дисциплінарного проступку, зазначеного в акті від 13.01.2023 року, позивача ОСОБА_2 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани (розпорядження від 27.01.2023 року). Крім того, як зазначено вище акта від 11.07.2023 року до матеріалів справи не долучено та не підкріплено викладені в ньому та в акті від 14.08.2023 року обставини відповідними доказами

Зважаючи на вищезазначене суд виснує про те, що оскаржуване розпорядження фактично було прийнято з урахуванням лише доказово доведених в діях позивача неправомірних дій, які відображені в акті від 13.01.2023 року та за яке його було покарано у вигляді застосування догани. Що в свою чергу свідчить про притягнення позивача ОСОБА_2 двічі за одне.

А тому з урахуванням наведеного суд вважає за необхідне визнати незаконним та скасувати розпорядження Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року №06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» в частині зняття з ОСОБА_2 , лікаря загальної практики сімейної медицини Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», з 11 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня».

Що стосується позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування оскаржуваного розпорядження в іншій його частині - покладення з 12 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на лікаря-педіатра поліклінічного відділення КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня» на ОСОБА_3 на період проведення конкурсу та призначення на посаду директора даного підприємства, то позов в цій частині не підлягає до задоволення. Оскільки в процесі розгляду справи з інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань, стало відомо про зміну керівника КНП ЯМР ЛО «Немирівська міська лікарня». Відповідно до відомостей з ЄДРЮОФО-П та ГФ керівником закладу охорони здоров'я є - ОСОБА_5 . Так як жодних вимог до ОСОБА_5 в межах даної справи не заявлялось і оспорюване розпорядження від 08 вересня 2023 року №06-14/512 прав та обов'язків ОСОБА_5 не стосується, в клопотанні про заміну третьої особи у справі було відмовлено.

У відповідності до положень ст.141 ЦПК України суд вважає за необхідне вирішити питання про розподіл судових витрат та стягнути з відповідача на користь позивача документально понесені судові витрати у вигляді 1 073,60 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст.10,12,13,76-80,259,263,264,273,354,355ЦПК України, ст.232 КЗпП України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_2 до Яворівської міської ради Львівської області, третьої особи: ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування розпорядження - задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження Яворівської міської ради Львівської області від 08 вересня 2023 року №06-14/512 «Про тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня» в частині зняття з ОСОБА_2 , лікаря загальної практики сімейної медицини Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня», з 11 вересня 2023 року тимчасове виконання обов'язків директора Комунального некомерційного підприємства Яворівської міської ради Львівської області «Немирівська міська лікарня».

В решті вимог - відмовити.

Стягнути з Яворівської міської ради Львівської області на користь ОСОБА_2 1 073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду в порядок та строки, передбачені ст.ст.354,355 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: ОСОБА_2 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 );

Відповідач: Яворівська міська рада Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, Яворівський район, м.Яворів, вул.Львівська, 15, код ЄДРПОУ:33213539).

Третя особа: ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 );

Повний текст судового рішення складено 30 квітня 2024 року.

Суддя: С.Й. Яворський