Справа №461/3668/24
Провадження №3/461/1564/24
07 травня 2024 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Кротова О.Б., за участю представника Львівської митниці Держмитслужби України Сліпенка С.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Львівської митниці Держмитслужби України про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), особи без громадянства, проживаючого в АДРЕСА_1 ,
за ст.473 Митного кодексу України,
01.02.2024 в зоні митного контролю ЦСС ТОВ «НП Глобал», під час митного огляду міжнародного поштового відправлення - посилки, відправником якої, згідно поштової митної декларації форми CN 23 № SHPL7933425094 є ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), що проживає/перебуває за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_1 , а отримувачем - ОСОБА_4 , що проживає/перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_2 було виявлено: комплект спеціальних механічних засобів відмикання замикаючих пристроїв «Multipick ELITE G-PRO», країна виробництва Німеччина - 10 шт. Вказаний предмет було скеровано на дослідження до СЛЕД Держмитслужби. Відповідно до висновку експертного дослідження від 22.02.2024 №142000-3302-0035 встановлено, що наданий на дослідження комплект універсальний інструмент має ознаки інструменту для здійснення аварійного відкриття або сервісного обслуговування замикаючих пристроїв, зазначеного в позиції 5А903.е.1 Єдиного списку товарів подвійного використання, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2004 №86. (спеціальні засоби відмикання замикаючих пристроїв для проникнення у приміщення, сховища, транспортні засоби тощо: п.1.механічні) Згідно вказаного висновку ринкова вартість комплекта «Multipick ELITE G-PRO» становить 14340,00 грн. Відповідно до ст.18 Всесвітньої поштової конвенції до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення. Враховуючи викладене вище, ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )порушив порядок пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, товарів заборонених до такого пересилання. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.
Окрім цього, 01.02.2024 в зоні митного контролю ЦСС ТОВ «НП Глобал», під час митного огляду міжнародного поштового відправлення - посилки, відправником якої, згідно поштової митної декларації форми CN 23 № SHPL0815769461 є ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), що проживає/перебуває за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_1 , а отримувачем - ОСОБА_5 ( ОСОБА_5 ), що проживає/перебуває за адресою: АДРЕСА_3 , тел. НОМЕР_3 було виявлено: набір металевих предметів різної форми, схожих на відмички для несанкціонованого відкриття замків в чохлі чорного кольору з маркуванням «Multipick» - 25 шт. Вказані предмети було скеровано на дослідження до СЛЕД Держмитслужби. Відповідно до висновку експертного дослідження від 28.02.2024 №142000-3302-0039 встановлено, що наданий на дослідження набір універсальних інструментів має ознаки інструменту для здійснення аварійного відкриття або сервісного обслуговування замикаючих пристроїв, зазначеного в позиції 5А903.е.1 Єдиного списку товарів подвійного використання, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2004 №86. Згідно вказаного висновку ринкова вартість набору «Multipick ELITE G-PRO» (23 шт) з 2 (двома) додатковими інструментами («клюшками») становить 11025,59 грн. Відповідно до ст.18 Всесвітньої поштової конвенції до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення. Товари та інші предмети, які заборонені до переміщення (пересилання) через митний кордон згідно із законодавством або є предметами контрабанди чи порушення митних правил, вилучаються підрозділом митного органу в установленому порядку. Відповідно до ст.37 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 N270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку» у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене вище, ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )порушив порядок пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, товарів заборонених до такого пересилання. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.
У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Оскільки до суду надійшло дві справи про вчинення ОСОБА_1 ( ОСОБА_7 )адміністративних правопорушень, та такі розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то відповідно до ст.36 КУпАП, справу №461/3668/24, провадження №3/461/1564/24, та справу №461/3668/24, провадження №3/461/1565/24, про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст.473 Митного кодексу України, слід об'єднати в одне провадження і об'єднаній справі надати номер справи №461/3668/24, провадження №3/461/1564/24.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 )в судове засідання не з'явився, однак про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Слід зазначити, що в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явилася на виклик, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
В судовому засіданні представник Львівської митниці Держмитслужби України ОСОБА_8 вважав вину ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )у вчиненні адміністративних правопорушень доведеною в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника Львівської митниці Держмитслужби України, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Відповідно до п.2.1.5 ч.2 ст.18 Всесвітньої поштової конвенції, до пересилання забороняється в усіх категоріях відправлень предметів ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення та предметів, що за своїм характером чи упакуванням можуть становити небезпеку для поштових працівників або населення.
Згідно з ч.2 ст.235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Пунктом 2 частини 1 статті 235 Митного кодексу України встановлено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил.
Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу, що тягне за собою конфіскацію зазначених товарів.
Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушень, передбачених ст.473 МК України, підтверджується протоколом про порушення митних правил №0397/20900/24 від 29.03.2024; протоколом про порушення митних правил №0407/20900/24 від 31.03.2024; домашніми транспортними документами; інвойсами; актами про проведення фізичного огляду товарів та інших предметів від 01.02.2024; актами про взяття проб (зразків) товарів від 01.02.2024; висновком експерта №142000-3302-0035 від 22.02.2024; висновком експерта №142000-3302-0039 від 28.02.2024; описом предметів вилучених у справі про ПМП №0397/20900/24 від 29.03.2024; описом предметів вилучених у справі про ПМП №0407/20900/24 від 04.04.2024, доповідними записками, службовими записками.
Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) складу порушень митних правил, передбачених ст.473 МК України, оскільки останній здійснив пересилання у міжнародному поштовому відправленні товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з вимогами ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, обставин справи, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) необхідно застосувати стягнення у виді конфіскації товарів, що були безпосереднім предметом порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі ч.1 ст.519 МК України з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) необхідно стягнути на користь Львівської митниці ДМС України витрати за зберігання товару на складі митниці у сумі 32,23 грн.
Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 473, 486, 519, 527, 528 МК України, ст.283 КУпАП, суд, -
справу №461/3668/24, провадження №3/461/1564/24, та справу №461/3668/24, провадження №3/461/1565/24, про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст.473 Митного кодексу України, об'єднати в одне провадження і об'єднаній справі надати номер справи №461/3668/24, провадження №3/461/1564/24.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ст.473 МК України, та накласти стягнення у виді конфіскації в дохід держави вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №0397/20900/24 від 29.03.2024 та №0407/20900/24 від 31.03.2024 товарів, а саме: комплекту спеціальних механічних засобів відмикання замикаючих пристроїв «Multipick ELITE G-PRO», країна виробництва Німеччина, який складається з 10 елементів в кількості 1 шт., та набору спеціальних механічних засобів відмикання замикаючих пристроїв «Multipick ELITE G-PRO», який складається з 25-ти елементів в кількості 1 шт.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Львівської митниці ДМС України 32,23 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Кротова О.Б.