Номер справи 220/755/24
Номер провадження 3/220/398/24
09 травня 2024 року Суддя Великоновосілківського районного суду Донецької області Якішина О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Маріупольської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця м. Сміла, Черкаська область, стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 1 стрілецького батальйону, солдата, не судимого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП,
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 р. військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 01 серпня 2023 року № 451/2023, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 серпня 2023 року № 3275-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
У такий спосіб, з моменту видання первинного Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2023 року Про введення воєнного стану в України» на території України почав діяти режим воєнного стану (особливий період), який триває і до теперішнього часу.
Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 01.11.2023 № 1815 солдата ОСОБА_1 , призначено на посаду стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частина НОМЕР_2 , останній вважається, що справи, посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків.
У відповідності до ст.ст. 17, 65 Конституції України ст. 17 Закону України «Про оборону України», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно зі ст.ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовець зобов'язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Пунктом 2 розділу 10 «Особливості збереження стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат під час ведення бойових дій, проведення антитерористичної операції» «Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України», затвердженої Наказом Міністра оборони України 29 червня 2005 року № 359, передбачено, що військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі.
Згідно з розділом 6 «Поводження з гранатами, догляд і зберігання», Загальних положень «Прийомів і правил метання ручних гранат», розділу 7 «Прийоми і правила метання ручних осколкових гранат» «Настанови зі стрілецької справи (Ручні гранати)» розробленої в Головному управлінні бойової підготовки Сухопутних військ Збройних Сил України і затвердженої Головним Командуванням Сухопутних військ у 2005 році (надалі - Настанова), всі запаси гранат і запалів, крім тих, що носять з собою, зберігають у заводській укупорці, гранати переносяться військовослужбовцями в гранатних сумках, запали до гранат розміщуються в них окремо від гранат, при цьому кожний запал повинен бути загорнений в папір або чисту ганчірку, а заряджати гранату (вставляти запал) дозволяється тільки перед її метанням, а переносити гранати без сумок забороняється. На заняттях і навчанні метання гранат проводять за командою командира, а в бою - в залежності від обставин, за командою або самостійно.
Однак, солдат ОСОБА_1 проходячи військову службу за призовом під час мобілізацією на посаді стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частина НОМЕР_2 порушив вищенаведені правила поводження із боєприпасами вчинивши військове адміністративне правопорушення, тим самим заподіявши собі тілесні ушкодження за наступних обставин.
В грудні 2023 року, більш точного часу та дати не встановлено, старший солдат ОСОБА_1 , перебуваючи у АДРЕСА_2 , знайшов уніфікований запал ручної гранати (Далі - УЗРГМ-2). Солдат ОСОБА_1 , розуміючи, що зазначений предмет становить підвищену небезпеку для оточуючих, вказану гранату на склад не здав, а залишив її у себе.
Далі, 06.12.2023 р, приблизно о 23-00 год., після виконання бойових завдань перебуваючи в приміщенні кімнати житлового будинку АДРЕСА_3 , де тимчасово розміщувався особовий склад підрозділу 1 стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 , в порушення вимог ст. ст. 11, 21, 22, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту ЗСУ та «Настанови зі стрілецької справи (Ручні гранати)» розробленої в Головному управлінні бойової підготовки Сухопутних військ Збройних Сил України і затвердженої Головним Командуванням Сухопутних військ у 2005 році, діючи із адміністративною протиправною недбалістю, передбачаючи можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити, в результаті необережного поводження з вибуховими предметами, в присутності інших військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 солдатів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та старшого солдата ОСОБА_4 тримаючи в руках запал УЗРГМ-2, не виконуючи бойових завдань за призначенням на бойових позиціях, за відсутності обґрунтованих обставин для застосування гранати та її метання, граючись, зняв (висунув) запобіжну чеку запалу УЗРГМ-2, внаслідок чого стався вибух вказаного вибухового предмету, спричинивши собі тілесні ушкодження у вигляді мінно-вибухової травми: вогнепальне поранення рогівки з внутрішньо-очним стороннім тілом, тотальна гіфема, травматична катаракта, частковий гемофтальм правого ока, непроникаюче поранення склери з вколоченим стороннім тілом, травматична ерозія рогівки, рвана рана кон'юнктиви лівого ока, травматична ампутація нігтьових фаланг 4 та 5 пальця правої кисті, що відносяться до тяжких тілесних ушкоджень, що небезпечні для життя в момент їх заподіяння.
26.04.2024 р. кримінальне провадження № 12023052620000558 від 08.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 414 КК України закрито в порядку ч.1 п.2 ст. 284 КПК України.
Таким чином, солдат ОСОБА_1 , порушив правил поводження із вибуховими предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, вчинене в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі. Свою провину у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-19 ч. 2 КУпАП визнав у повному обсязі. Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до ст.268 КУпАП, присутність особи-правопорушника при розгляді справи про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП не є обов'язковим, тому суд вважає, можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінюючи зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєному адміністративному правопорушенні повністю доведена та підтверджена матеріалами адміністративної справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії від 26.04.2024 року, в якому викладені обставини скоєного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення, та на окремому аркуші, відповідно до яких він не оспорював обставини викладені в протоколі та зазначив, що 06.12.2023 р. близько о 23-00 год. він відпочиваючи після виконання бойових завдань в с.Новоочеретувате граючись із запалом УЗРГМ-2, який знайшов на бойових позиціях, зняв запобіжну чеку запалу, внаслідок чого відбувся його підрив, який спричинив йому тілесні ушкодження. Про дану подію щиро шкодує та щиро розкаюється;
- рапортом командира 1 стрілецького батальйону в/ч НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_5 на ім'я командира в/ч НОМЕР_2 від 07.12.2023 р., з якого вбачається, що 06.12.2023 р. о 23-00 год. в розташуванні 1 стрілецької роти в АДРЕСА_3 , в результаті необережного поводження з боєприпасами стався вибух запалу УЗРГМ, в результаті чого отримав травмування солдат військової служби за призивом під час мобілізації ОСОБА_1 , стрілець-помічник гранатометника 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частина НОМЕР_2 . Просить призначити службове розслідування за даним фактом з метою уточнення причин і обставин;
- копіє повідомлення тво. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 до Відділення поліції №1 Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області про вчинення кримінального правопорушення від 08.12.2023 р.;
- копією наказу командира в/ч НОМЕР_2 від 07.12.2023 р. №2989 про призначення службового розслідування за фактом не бойового травмування 06.12.2023 р. солдатом військової служби за призивом під час мобілізації ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_7 , в яких він пояснив, що 06.12.2023 р. близько о 23 год. 40 хв. він прибув до місця події. За результатами опитування та огляду де трапився випадок з'ясувалось, що в АДРЕСА_3 після виконання бойових завдань, в місті відпочинку підрозділу до кімнати де відпочивали солдати ОСОБА_2 та ОСОБА_8 увійшов солдат ОСОБА_1 , тримаючи у руках запал УЗРГМ-2, граючись та висунувши запобіжну чеку запалу зрозумівши, що він накоїв, відвернувся від товаришів і в цей час стався вибух. Після чого солдат ОСОБА_1 почав кричати щоб йому дали турнікет. Після надання первинної допомоги він зробив доповідь до підпорядкування військової частини та відвіз солдата ОСОБА_1 до пункту надання медичної допомоги;
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_2 , в яких свідки підтвердити обставини скоєного правопорушення, а саме те, що 06.12.2023 р. о 23-00 год. у кімнаті будинку АДРЕСА_3 , де відпочивали після виконання бойових завдань солдат ОСОБА_8 та солдат ОСОБА_10 , увійшов солдат ОСОБА_11 та по необережності, граючись висунув запобіжну чеку запалу УЗРГМ-2. Зрозумівши, що запал вибухне ОСОБА_1 повернувся з ним до стіни та в цей час стався вибух, від якого ОСОБА_1 отримав травмування пальців на руці. Після чого ОСОБА_1 була надана перша медична допомога.;
- актом службового розслідування від 20.01.2024 р., з якого вбачаються, що за неналежне поводження зі зброєю на солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 , стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частина НОМЕР_2 , накладено дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідальність;
- копією військового квитка Серії № НОМЕР_3 , відповідно до якого ОСОБА_1 є військовослужбовцем;
- копію наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) №315 від 01.11.2023 р., згідно якого, солдата військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 призначено на посаду стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частина НОМЕР_2 , останній вважається, що справи, посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків;
- копію наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) №317 від 03.11.2023 р., згідно якого, солдат військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 , стрілець-помічник гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти 1 стрілецького батальйону військової частина НОМЕР_2 , вибув з району виконання завдань за призначенням на території Донецької області після забезпечення заходів із правового режиму воєнного стану для забезпечення заходів із правового режиму воєнного стану на лінію бойового зіткнення на території Донецької області з 02.11.2023 р.;
- копією первинної медичної картки форми 100, виданої медичною ротою військової частини НОМЕР_2 від 06.12.2023 р., з якої вбачається, що солдату військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_1 , було встановлено діагноз «Травматична ампутація 1-2 фаланг IV-V пальців правої кісті»;
- витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12023052620000558 від 08.12.2023 р.;
- постановою від 26.04.2024 року про закриття кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 12023052620000558 від 08.12.2023 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 414 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КК України у зв'язку зі встановленою під час досудового розслідування у діянні відсутності складу кримінального правопорушення;
Частина 1 ст.172-19 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами.
Частина 2 ст. 172-19 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» з 17.03.2014 року і по теперішній час на території України діють умови особливого періоду.
Відповідно до Указу Президента 24.02.2022 р. введено воєнний стан в Україні.
Відтак, станом на день вчинення адміністративного правопорушення в Україні діє особливий період.
Дослідивши надані матеріали, суд прийшов до висновку, що солдат ОСОБА_1 проходячи військову службу за призовом під час мобілізацією порушив правила поводження із вибуховими предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду.
Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-19 КпАП України.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КпАП України, а саме порушення правил поводження вибуховими предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч.2 та ч.7 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Кримінальне провадження за даним фактом, внесене до ЄРДР № 12023052620000558 від 08.12.2024 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 414 КК України, закрито 26.04.2024 року на підставі п.2 ч.1 ст.284 КК України у зв'язку зі встановленою під час досудового розслідування у діянні відсутності складу кримінального правопорушення. Отже, строк накладення адміністративного стягнення збігає 26.07.2024 р.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання щодо міри адміністративного стягнення, яке необхідно призначити ОСОБА_1 , враховуючи особу правопорушника, який є військовослужбовцем, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, враховуючи ступінь вини ОСОБА_1 у скоєному ним адміністративному правопорушенні, яка доведена матеріалами справи, а також враховуючи обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, яким є визнання своєї вини порушником у скоєнні вказаного адміністративного правопорушення та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд піддає ОСОБА_1 адміністративному стягненню у межах санкції ч. 2 ст. 172-19 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі, визначеному законом. Суд вважає, що саме ця міра покарання буде достатньою для виправлення порушника та запобігання вчиненню ним нових адміністративних правопорушень.
Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Отже, відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 221, 283, 172-19 ч. 2 КпАП України, Закону України «Про судовий збір» суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-19 КпАП України та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн..00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави на розрахунковий рахунок - UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, МФО-899998, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код суду (ЄДРПОУ) - 02895834, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. Якішина