Заводський районний суд м. Запоріжжя
69106 Україна м. Запоріжжя вул. Мирослава Симчича 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/2751/24
Провадження №: 3/332/1725/24
09 травня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Сінєльнік Р.В., розглянувши матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, який проходить військову службу на посаді стрільця військової частини НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_1
- за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення , -
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення № 1 від 23.03.2024 року, старший солдат ОСОБА_1 22.03.2024 року, близько 18-15 год. в районі н.п. (інформація обмежена для запобіганню несанкціонованому поширенню інформації про переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчиненому в умовах воєнного або надзвичайного стану), будучи військовою особою та проходячи військову службу , знаходився у стані наркотичного сп'яніння під час виконання бойових завдань за призначенням , під час воєнного стану . Зазначене підтверджується матеріалами : (висновок «Обласного клінічного закладу з надання психіатричної допомоги » Запорізької обласної ради № 2942 від 22.03.2024 з відмовою ОСОБА_1 від огляду та пояснення свідків ).
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що справа підлягає поверненню на доопрацювання.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за дії, передбачені частиною першою(розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння) або другою (участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів) цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складений з порушеннями вимог ст. 256 КУпАП, а саме:матеріали справи містять протиріччя, а саме : в протоколі зазначено, що старший солдат ОСОБА_1 знаходився у стані наркотичного спяніння, однак зазначене документально не підтверджено . В матеріалах справи міститься висновок КНП ""ОКЗНПД" ЗОР щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів , що знижують увагу та швидкість реакції № 2942 від 22.03.2024 року , згідно якого ОСОБА_1 відмовився від огляду.
Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про повернення адміністративного матеріалу для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення щодо військовослужбовця ОСОБА_1 за ч.3 ст. 172-20 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для доопрацювання та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В.Сінєльнік