Справа № 580/1147/24 Суддя (судді) першої інстанції: Валентина ЯНКІВСЬКА
07 травня 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя - Голяшкін О.В.,
судді - Заїка М.М., Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20.02.2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просив:
- визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Черкаській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії із розрахунку грошового забезпечення з 01.02.2022 року та 01.03.2023 року відповідно до довідок № 6805-7800/6811 від 19.12.2023 року та № 6805-7801/6811 від 19.12.2023 року, наданих Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, - протиправною;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Черкаській області від 29.12.2023 року щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії із розрахунку 80% сум грошового забезпечення з 01.02.2022 року та 01.03.2023 року відповідно до довідок № 6805-7800/6811 від 19.12.2023 року та № 6805-7801/6811 від 19.12.2023 року, наданих Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2022 року із розрахунку 80 % сум грошового забезпечення відповідно до довідки № 6805-7800/6811 від 19.12.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2023 року із розрахунку 80 % сум грошового забезпечення відповідно до довідки № 6805-7801/6811 від 19.12.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Отримавши від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області довідки для проведення перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року та 01.01.2023 року, звернувся з ними до відповідача, який в свою чергу, відмовив у проведенні перерахунку пенсії за вказаний період. Позивач вважає протиправною бездіяльність та рішення відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 20.02.2024 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 29.12.2023 року про відмову в перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2022 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6805-7800/6811 від 19.12.2023 року та з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області №6805-7801/6811 від 19.12.2023 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2022 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6805-7800/6811 від 19.12.2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6805-7801/6811 від 19.12.2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для перерахунку пенсії є не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, а й відповідна заява пенсіонера. Відтак, зважаючи, що у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року, відмова відповідача у реалізації такого права особи є протиправною.
Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог, суд зазначив, що вимоги в частині перерахунку пенсії, виходячи з 80 % грошового забезпечення, а також щодо нарахування та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, є передчасними, оскільки заявлені на майбутнє і за відсутності доказів порушених прав особи.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії позивачу було проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, а в подальшому і на виконання рішення суду. Стверджує, що хоча за правилами п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 з урахуванням рішення суду у справі № 826/6453/18 з 29.01.2020 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів є розмір прожиткового мінімуму на 1 січня відповідного календарного року, однак ці обставини не утворюють підстав для перерахунку пенсії, оскільки не пов'язані із прийняттям Урядом України відповідного рішення. Окремо звертає увагу, що сам факт наявності довідки для перерахунку пенсії не може бути безумовною підставою для її перерахунку.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін. Зазначає, що право на перерахунок пенсії виникає в силу положень закону, вважає безпідставним посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України, оскільки останній не належить до нормативно-правових актів та не встановлює правил поведінки. Також посилається на те, що в апеляційній скарзі ГУ ПФ у Черкаській області не враховується позиція Верховного Суду щодо подібних правовідносин.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не є предметом апеляційного оскарження, то судова колегія вважає за необхідне здійснювати перевірку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги ГУ ПФ у Черкаській області.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.08.2023 року у справі № 580/4795/23, залишеного без змін без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2023 року, видано позивачу довідки від 19.12.2023 року № 6805-7800/6811 та № 6805-7801/6811 станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявами, в яких просив провести перерахунок його пенсії на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області № 6805-7800/6811 від 19.12.2023 року та № 6805-7801/6811 від 19.12.2023 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області рішеннями від 29.12.2023 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі вищезазначених довідок.
Не погоджуючись з цими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі - Постанова №103), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), а також позиції Верховного Суду, суд першої інстанції прийшов до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що після визнання протиправними та нечинними окремих положень Постанови № 103 алгоритм дій, які повинен здійснити відповідач при перерахунку пенсії, не змінився, а підставою для такого перерахунку може бути, зокрема, заява пенсіонера.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону, згідно ч. ч. 1, 2, 4 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Положеннями абз. 1 п. 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено у новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і Додатку 2 Порядку №45.
Відтак, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до Додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФ в Черкаській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями п. п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і Додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Так, на момент видачі позивачу оновлених довідок про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з Додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У свою чергу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1),
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 року у справі № 686/15836/16-а, від 27.02.2019 року у справі № 753/23503/16, від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 13.01.2022 року у справі № 400/799/19 та від 15.06.2022 року у справі № 813/3311/18.
Викладеним спростовується посилання відповідача на те, що положеннями чинного законодавства не передбачено проведення перерахунку пенсії на підставі заяви пенсіонера і доданих до неї документів.
Колегія суддів наголошує, що п. 4 Постанови № 704 (у первинній редакції) було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 12, 13, 14.
Також Додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постанова № 704 набрала чинності з 01.03.2018 року.
Разом з тим, 24.02.2018 року набрала чинності Постанова № 103, п. 6 якої у первинній редакції внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, п. 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатками 1, 12, 13 і 14.
Отже, з 24.02.2018 року змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме: замість розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) передбачено використання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови № 103 і з цієї дати фактично відновлено дію п. 4 Постанови № 740 у первісній редакції, тобто розрахунковою величиною є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Водночас, п. 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII (далі - Закон № 1774), який набрав чинності 01.01.2017 року, визначено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Таким чином, оскільки норма п. 3 розд. ІІ Закону України № 1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи п. 4 Постанови № 704 у редакції до внесення змін Постановою № 103, а також Додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, то колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача з 01.01.2022 року та з 01.01.2023 року права на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, в якій розміри посадового окладу, окладу за військовими (спеціальними) званнями повинні бути визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно Додатків 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.08.2022 року у справі № 440/6017/21, від 10.01.2023 року у справі № 120/8682/21-а, від 06.02.2023 року у справі № 160/2775/22.
При цьому суд апеляційної інстанції підкреслює, що з 01.01.2022 року та з 01.01.2023 року відбулося збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на підставі відповідних Законів України про Державний бюджет України на відповідний рік, а відтак позиція ГУ ПФ в Черкаській області про те, що підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців не мало місце, є помилковою.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Викладене, у свою чергу, свідчить про обґрунтованість висновків Черкаського окружного адміністративного суду про те, що право на перерахунок пенсії з урахуванням довідок від 19.12.2023 року № 6805-7800/6811 та № 6805-7801/6811 виникло у позивача з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року відповідно, оскільки, як було підкреслено вище, скасування 05.03.2019 року у судовому порядку п. п. 1, 2 Постанови № 103 у контексті спірних правовідносин не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45, а відповідну послідовність дій, як було встановлено раніше, було дотримано у межах спірних правовідносин.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що, отримавши довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 19.12.2023 року № 6805-7800/6811 та № 6805-7801/6811 та заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, ГУ ПФ в Черкаській області було зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі поданих документів у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону.
Твердження скаржника про безпідставне неврахування судом першої інстанції листа Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54, в якому підтримано позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданих довідок про розмір грошового забезпечення, суд апеляційної інстанції вважає помилковим, оскільки такий лист не належить до нормативно-правових актів, не охоплюється поняттям «джерело права», а також містить протилежні чинному правовому регулюванню спірних правовідносин висновки.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20.02.2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.В. Голяшкін
Судді М.М. Заїка
Е.Ю. Швед
Повний текст постанови складено 07.05.2024 року.