07 травня 2024 року м. Дніпросправа № 160/30833/23
Суддя І інстанції - Кучма К.С.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.10.2023 року №047350006213 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати період навчання ОСОБА_1 у Стахановському промислово-економічному технікумі з 01.09.2000 року по 01.07.2004 роки до пільгового страхового стажу;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 09.08.2004 року по 31.10.2014 року у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля», період роботи з 05.11.2014 року по 11.12.2018 року у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля», період роботи з 08.01.2019 року по 15.09.2023 року на ВП «Шахтоуправління Першотравенське» ПрАТ «ДТЕК «ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» (шахта Степанова) на провідних посадах та на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці з повним підземним робочим днем у пропорції за кожний повний рік роботи 1 рік і 3 місяці згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року позовну заяву задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.10.2023 року № 047350006213 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2023 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зарахувавши до пільгового стажу період навчання з 01.09.2000 року по 01.07.2004 року та зарахувати періоди роботи з 09.08.2004 року по 31.10.2014 року, з 05.11.2014 року по 11.12.2018 року, з 08.01.2019 року по 15.09.2023 року до пільгового стажу за професіями згідно із постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 р. з урахуванням кратності стажу 1 рік 3 місяці, відповідно до роз'яснення № 8 від 20.01.1992 р. Міністерства соціального забезпечення України «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовної заяви - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована правомірністю рішення №047350006213 від 05.10.2023 року про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з огляду на відсутність у позивача необхідного стажу, згідно із Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року №202 - 25 років.
В письмовому відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просив відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.09.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності заяву про призначення пенсії позивача було розглянуто Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області та прийнято рішення від 05.10.2023 року №047350006213 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням встановлено: вік заявника на дату звернення 37 років 10 місяці 26 днів. Стаж роботи за Списком №1 становить 18 років 06 місяців 08 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці зараховано періоди роботи на пільгових умовах згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №414 від 15.09.2023 р. та індивідуальних відомостей про застраховану особу (довідка Форми ОК-5).
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до форми РС-право, станом на 20.12.2023 року, позивачу враховано наступні періоди трудової діяльності:
- з 01.09.2001 р. - по 31.12.2003 р.(навчання у вищих/середн.НЗ);
- з 09.08.2004 р. - по 31.12.2004 р. (Список №1);
- з 01.01.2005 р. - по 03.07.2006 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в);
- з 04.07.2006 р. - по 31.05.2014 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в);
- з 01.06.2014 р. - по 23.06.2014 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в);
- з 01.07.2014 р. - по 22.07.2014 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в);
- з 05.11.2014 р. - по 29.06.2016 р. (Список №1);
- з 30.06.2016 р. - по 30.06.2016 р.;
- з 01.07.2016 р. - по 30.07.2016 р. (Список №1);
- з 31.07.2016 р. - по 31.07.2016 р.;
- з 01.08.2016 р. - по 20.10.2016 р. (Список №1);
- з 21.10.2016 р. - по 31.10.2016 р.;
- з 01.11.2016 р. - по 28.11.2016 р. (Список №1);
- з 29.11.2016 р. - по 30.11.2016 р.;
- з 01.12.2016 р. - по 30.03.2017 р. (Список №1);
- з 31.03.2017 р. - по 31.03.2017 р.;
- з 01.04.2017 р. - по 26.11.2017 р. (Список №1);
- з 27.11.2017 р. - по 30.11.2017 р.;
- з 01.12.2017 р. - по 29.04.2018 р. (Список №1);
- з 30.04.2018 р. - по 30.04.2018 р.;
- з 01.05.2018 р. - по 30.08.2018 р. (Список №1);
- з 31.08.2018 р. - по 31.08.2018 р.;
- з 01.09.2018 р. - по 28.09.2018 р. (Список №1);
- з 29.09.2018 р. - по 30.09.2018 р.;
- з 01.10.2018 р. - по 02.12.2018 р. (Список №1);
- з 08.01.2019 р. - по 09.01.2019 р. (навчання за фахом);
- з 10.01.2019 р. - по 23.02.2022 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в);
- з 24.02.2022 р. - по 24.02.2022 р.;
- з 25.02.2022 р. - по 27.04.2022 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в);
- з 28.04.2022 р. - по 29.04.2022 р.;
- з 30.04.2022 р. - по 15.09.2023 р. (ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в).
Страховий стаж заявника становить - 20 років 10 місяців, додаткові роки за Списком №1 - 18 років, всього з урахуванням кратності - 38 років 10 місяців.
Не погодившись із рішенням пенсійного органу про відмову в призначенні пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі - Закон №1058-ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Аналогічні положення містить ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За приписами статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” №1788-XII від 05.11.1991 (зі змінами) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Як вбачається з оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.10.2023 року №047350006213 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, за результатами розгляду документів, доданих до заяви, до стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці зараховано періоди роботи на пільгових умовах згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №414 від 15.09.2023 р. та індивідуальних відомостей про застраховану особу (довідка Форми ОК-5).
Разом з тим, спірним у межах даної справи є зарахування періоду навчання ОСОБА_1 у Стахановському промислово-економічному технікумі з 01.09.2000 року по 01.07.2004 роки до пільгового страхового стажу, а також зарахування до його пільгового стажу періодів роботи з 09.08.2004 року по 31.10.2014 року; з 05.11.2014 року по 11.12.2018 року, з 08.01.2019 року по 15.09.2023 року на провідних посадах та на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці з повним підземним робочим днем у пропорції згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8.
Щодо зарахування періоду навчання ОСОБА_1 у Стахановському промислово-економічному технікумі з 01.09.2000 року по 01.07.2004 роки до пільгового страхового стажу, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом д частини 3 статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Законом України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" № 103/98-ВР від 10 лютого 1998 року, з наступними змінами і доповненнями, а саме ч. 1 ст. 38 "Гарантії соціального захисту здобувача освіти та випускника закладу професійної (професійно-технічної) освіти", обумовлено: час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
За положенням ст.3 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта є складовою системи освіти України. Професійна (професійно-технічна) освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійна (професійно-технічна) освіта здобувається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.
Професійне (професійно-технічне) навчання - складова професійної (професійно-технічної) освіти. Професійне (професійно-технічне) навчання передбачає формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності на ринку праці та мобільності, перспектив її кар'єрного зростання впродовж життя.
Відповідно до ст. 5 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта здобувається громадянами України в державних і комунальних закладах професійної (професійно-технічної) освіти безоплатно, за рахунок держави, а у державних та комунальних акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищах та центрах професійної освіти - у межах державного та/або регіонального замовлення безоплатно, на конкурсній основі.
За змістом статті 17 Закону України «Про професійно-технічну освіту», професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.
Статтею 18 вказаного Закону визначено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійно-технічної освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Згідно з частиною 4 статті 19 вказаного Закону, професійно-технічні навчальні заклади незалежно від форм власності та підпорядкування розпочинають діяльність, пов'язану з підготовкою кваліфікованих робітників та наданням інших освітніх послуг, після отримання ліцензії. Ліцензія видається у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою передбачено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Аналогічний висновок щодо зарахування періоду навчання позивача в технікумі до пільгового стажу міститься в постанові Верховного Суду від 04 березня 2020 року у справі №367/945/17.
Судом встановлено, що в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 01.09.2001 року містяться записи про спірний період навчання:
- запис №1 - 01.09.2000 року Стахановський гірничий технікум. Зарахований до числа студентів першого курсу денного відділення. Наказ №93 від 18.08.2000 р.;
- запис №2 - 05.06.2001 року Стахановський гірничий технікум перейменовано в Стахановський промислово-економічний технікум;
- запис №3 - 24.11.2003 року прийнятий учнем підземного гірничого робітника 1 розряду з повним робочим днем під землею у Відокремленому підрозділі "Шахтоуправління "Луганське" Державного підприємства "Луганськвугілля". Наказ 1135/к від 26.11.2003 р.;
- запис №4 - 09.01.2004 року переведений підземним гірноробочим 3 розряду з повним робочим днем під землею у Відокремленому підрозділі "Шахтоуправління "Луганське" Державного підприємства "Луганськвугілля". Наказ 21/к від 08.01.2004 р.;
- запис №5 - 30.04.2004 року звільнений у зв'язку із закінченням виробничої практики. Наказ 461/к від 05.05.2004 р.;
- запис №6 - 01.07.2004 року відрахований у зв'язку із закінченням технікума. Наказ №50с від 01.07.2004 р.;
- запис №7 - 09.08.2004 року прийнятий підземним гірноробочим 3 розряду з повним робочим днем під землею. Наказ №852/к від 11.08.2004 року.
Таким чином, записами у трудовій книжці підтверджується факт проходження позивачем навчання у період з 01.09.2000 року по 01.07.2004 року, та працевлаштування за набутою професією 09.08.2004 року, що відповідно до вимог ч.1 ст.38 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" є підставою для зарахування всього періоду навчання до пільгового стажу.
За таких обставин, вірним є висновок суду першої інстанції щодо незараховання до пільгового стажу позивача періоду його навчання у Стахановському промислово-економічному технікумі з 01.09.2000 року по 01.07.2004 року.
Щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 09.08.2004 року по 31.10.2014 року; з 05.11.2014 року по 11.12.2018 року, з 08.01.2019 року по 15.09.2023 року на провідних посадах та на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці з повним підземним робочим днем у пропорції згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, колегія суддів зазначає наступне.
За приписами частин 5, 6 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: - у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Крім того, відповідно до частини 6 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 02.10.2018 № 18997/2-18/54, до законодавчого врегулювання і внесення змін до статті 114 Закону № 1058 вважається за доцільне застосовувати Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Роз'яснення 8).
Відповідно до Роз'яснення 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах і в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності із статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та в металургії із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного вибою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виймальних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік і 3 місяці роботи; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.
Крім цього, Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 «Про заходи щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», у якій є Додаток, який містить перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», який у свою чергу містить Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 є чинною.
У листі Міністерства соціальної політики України № 12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 № 1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788), обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно вказаного листа, у зв'язку з тим, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечений» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
Листом від 02.10.2018 № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 № 12281/0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно листа Міністерства соціальної політики України №1209-27 від 12.09.2018, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону № 1058, органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 враховують роз'яснення № 8.
З огляду на вищевикладене відповідач, зараховуючи спірні періоди роботи позивача до пільгового стажу відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, зобов'язаний здійснити таке зарахування із застосуванням роз'яснення № 8.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №047350006213 від 05.10.2023 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача спірні періоди його роботи із застосуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та повторно розглянути заяву від 27.09.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
В повному обсязі постанова складена 07 травня 2024 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун