Постанова від 30.04.2024 по справі 520/6540/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Волошин Д.А.

30 квітня 2024 р.Справа № 520/6540/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.,

Суддів: Курило Л.В. , Бегунца А.О. ,

за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 , Управління соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26.03. 2023 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача Управління соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (далі - відповідач-1) щодо припинення нарахування та виплати житлової субсидії з 01.06.2022 року;

- зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач-2) продовжити виплати житлової субсидії, починаючи з 01.12.2022 року.

В обґрунтування вимог позивачка зазначає, що до 31.05.2022 року їй призначалась та виплачувалася субсидія, так як вона не мала доходів для оплати житлово-комунальних послуг, оскільки навчалась на денній формі навчання у Харківському національному медичному університеті.

Після початку бойових дій на всій території України з 24.02.2022 року вона виїхала до бабусі в м. Куп'янськ, де і перебувала до вересня 2022 року. Після деокупації у вересні 2022 року м. Куп'янська та поновлення мобільного Інтернету їй стало відомо, що з 01.06.2022 року виплата субсидії припинена через ненадання додаткових документів. ЇЇ багаточисельні звернення до відповідача-1, Міністерства соціальної політики України та інших з приводу поновлення виплати їй субсидії позитивних результатів не надали.

У зав'язку із зміною законодавства в частині органу, на якого покладено функції нарахування та виплати субсидії з 01.12.2022 року, вона повинна була з 01.06.2022 року отримувати грошове кошти від УСЗНА Основ'янського району Харківської міської ради, а з 01.06.2022 року від відповідача-2.

Згідно чинного законодавства та постанов КМУ за період з 27.02.2022 року по теперішній час передбачено, що виплати субсидій продовжуються автоматично без зайвих звернень до цих органів, навіть при суттєвих змінах складу сім'ї та період воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення. Ця ж норма стосується й осіб, які перебувають за межами України.

Позивачка зазначає, що з 01.05.2021 року і до теперішнього часу в її сімейному та матеріальному стані нічого не змінилося. Вона продовжує бути одна зареєстрована в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , продовжує навчатися, доходи не отримує, а тому мала всі підстави для автоматичного продовження нарахування та виплати субсидії з 01.06.2022 року.

Звертаючись до суду позивачка просила визнати поважними причину пропуску нею строку звернення до суду з цим позовом.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 , відповідач-2 зазначає про призупинення виплати субсидії у період з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, у зв'язку з несплатою позивачкою ЄСВ протягом 3-х місяців.

Заперечуючи вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 , відповідач-1 зазначає про порушення позивачкою процесуального строку звернення до суду з адміністративним позовом, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України. Відповідач-1 зазначає про відсутність підстав для нарахування та виплати житлової субсидії позивачці з 01.06.2022 року по 30.11.2022 року, оскільки ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вказаний період не сплачений, а довідка про навчання для розгляду питання щодо призначення житлової субсидії на наступний період до Управління надана без відповідної заяви 14.12.2022 року, тобто після того, як всі функції щодо призначення житлових субсидій передані до ПФУ. Відповідач-1 зазначає, що з 01.12.2022року органи соціального захисту населення не призначають житлові субсидії з грудня 2022 року, у тому числі по тих заявах, що прийняті до 30.11.2022 року, а можуть провести лише перерахунок раніше призначених субсидій, а також за потреби змінити тарифи.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 року (розгляд справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково.

Судовим рішенням визнано протиправним і скасовано повідомлення відповідача-1 щодо припинення нарахування та виплати позивачці житлової субсидії. Управління соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради зобов'язано нарахувати (перерахувати) та виплатити ОСОБА_1 житлову субсидію за період з 01.06.2022 року по 30.09.2022 року.

В задоволені вимог адміністративного позову в іншій частині ОСОБА_1 відмовлено.

Судове рішення вмотивовано врахуванням посилань позивачки на те, що вона об'єктивно не мала можливості або мала суттєві перешкоди в триманні нової довідки про навчання у ВШЗ та можливості надати таку довідку до відповідного управління соціального захисту в травні червні 2022 року. Проте, оскільки пунктом 79 Положення встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, у відповідача була можливість перевірити можливість призначення позивачу субсидії на наступний період з тієї підстави, з якої позивачу було вперше призначено житлову субсидію, однак таких дії відповідачем не вчинено. Надана до суду довідка про навчання свідчить про наявність підстав для призначення житлової субсидії на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня 2022 року.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 року №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» Пенсійному фонду України забезпечити з 01.10.2022 року. виплату та з 01.12.2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

За висновком суду, оскільки Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради починаючи з жовтня 2022 року не здійснює відповідні виплати, у зв'язку з чим вимога позивача до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про виплату житлової субсидії за період з 01.10.2022 року по 30.11.2022 року не підлягає задоволенню.

З огляду на положення ч. 2 ст. 9 КАС України суд дійшов висновку, що зверненні до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування повідомлення Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.06.2022 року та зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради нарахувати (перерахувати) та виплатити житлову субсидію ОСОБА_1 за період з 01.06.2022 року по 30.09.2022 року.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області продовжити виплати житлової субсидії позивачу починаючи з 01.12.2022 року, суд зазначив, що оскільки позивачу припинено нарахування житлової субсидії з 01.05.2022 року , доказів передачі справи ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області матеріали справи не містять, то позивач мав можливість звернутись до закінчення опалювального сезону до належного органу із заявою та довідкою про навчання з метою отримання житлової субсидії на опалювальний період, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області продовжити виплати житлової субсидії ОСОБА_1 , починаючи з 01.12.2022 року.

Щодо доводів відповідача, викладених у відзиві, про пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд вказав, що як зазначила позивач в позовній заяві, в грудні 2022 року, після деокупації в вересні 2022 року міста Куп'янськ та поновлення мобільного Інтернету, ОСОБА_1 перевірила стан субсидії на сайті ДП «ІОЦ МІНСОЦПОЛІТИКИ УКРАЇНИ», де була зазначена інформації щодо призупинення дії субсидії.

За наведеного, суд дійшов висновку, що позивач дізналась про порушення свого права у грудні 2022 року та звернулась до суду протягом шестимісячного строку. Оскільки у суду відсутні інші данні про обізнаність позивача стосовно прийняття оскаржуваного рішення щодо припинення нарахування та виплати житлової субсидії та відповідачем таких даних до суду також не подано, суд приходить до висновку про подання позивачем позовної заяви у встановлений законом строк.

Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі позивачка ОСОБА_1 просить його скасувати в частині відмови в задоволені вимог та прийняти нове судове рішення по зобов'язання відповідача-1 нарахувати та виплатити житлову субсидію за період з 01.10.2022 по 30.11.2022 року та зобов'язати відповідача-2 продовжити виплати житлової субсидії, починаючи з 01.12.2022 року.

Аргументи, наведені позивачем в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у позові.

Відзиви на апеляційну скаргу від відповідачів не надходили, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.

Аргументи, наведені відповідачем в обґрунтування вимог апеляційної скарги, фактично аналогічні наведеному у відзиві на позов.

Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надійшов, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

За приписами ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (ч. 1 ст. 308). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308).

За приписами ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивачки, переглянувши судове рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги та перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, апеляційна скарга УСЗН Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради підлягає частковому задоволенню, а судове рішення на підставі ст. 317 КАС України слід частково скасувати, з наступних підстав.

Судовим розглядом справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 , станом на 14.03.2023 року, з 01.02.2021 року зареєстрована за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

Позивачка э студенткою денної форми навчання медичного факультету Харківського національного медичного університету.

Відповідачем-1 у 2021 році на підставі звернення позивачки і наданої довідки Харківського національного медичного університету від 07.09.2021 року № 199 (термін дії довідки - до 31.01.2022 року) останній по особовій справі № 828679 була призначена субсидії по ЖКП.

Загальна сума призначеної ОСОБА_1 субсидії по ЖКП складає: з 01.05.2021 року по 30.09.2021 року (неопалювальний період) - 2.853,15 грн, з 01.10.2021 року по 30.04.2022 року (опалювальний період) - 8.479,95 грн.

Виплата позивачці субсидії по ЖКП за квітень і травень 2022 року проведена Міністерством соціальної політики України.

З 01.05.2022 року виплата позивачці субсидії по ЖКП припинена.

05.09.2022 року та 07.02.2023 року позивачка отримала від Харківського національного медичного університету довідки про своє навчання на 4 курсі університету, форма навчання - денна. Термін дії довідок, відповідно - до 30.12.2022 року та до 30.06.2023 року (а.с. 12).

14.12.2022 ОСОБА_1 звернулась до Міністерства соціальної політики України та відповідача-1 із заявами, якими просила допомогти у поновлені її порушеного права щодо нарахування субсидії, додавши до звернень довідки Харківського національного медичного університету від 05.09.2022 року (а.с. 102).

Як убачається із листа відповіді відповідача-1 від 06.03.2023 року, - Управлінням розглянуті електронні звернення позивачки від 14.12.2022 року та від 15.01.2023 року щодо надання житлової субсидії і ОСОБА_1 повідомлено про те, що питання призначення житлової субсидії на наступний період з травня 2022 року було розглянуто без її звернення на підставі відомостей, отриманих на запити Управлення.

В призначенні субсидії позивачці відмовлено, оскільки доходів за період з 01.07.2021 року по 31.12.2021 року вона не мала, єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вона/за неї за вказаний період не сплачено. Довідка про навчання для розгляду питання щодо призначення житлової субсидії на наступний період до Управління позивачкою не надавалася.

Також позивачці ОСОБА_1 роз'яснено, що заяву про призначення та надання житлової субсидії з необхідними документами та/або відомостями вона може подати до Управління або до органу Пенсійного фонду України незалежно від місця проживання (а.с. 21-24).

14.02.2023 року на адресу позивачки відповідачем-2 направлено повідомлення про розгляд її звернення на гарячу лінію Державної установи «Урядовий контактний центр» від 18.01.2023 року, в якому відповідач-2 повідомив ОСОБА_1 про підстави припинення виплати їй субсидії по ЖКП та роз'яснив, що для подальшого отримання житлової субсидії їй необхідно подати заяву та декларацію в найближче відділення ПФУ або через веб портал електронних послуг ПФУ а.с. 14).

В матеріалах справи мається лист ПФУ від 20.02.2023 року (а.с. 25-26), яким на адресу відповідача-2 були скеровані звернення позивачки ОСОБА_1 від 15.01.2023 року (надійшло від Міністерства соціальної політики України) та від 23.01.2023 року (надійшло на урядову «гарячу» лінію) з рекомендацією забезпечити визначення права та проведення перерахунку житлової субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2022 троку до закінчення опалювального періоду, враховуючи інформацію, яка міститься в справі про одержувача житлової субсидії.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (з наступними змінами та доповненнями, далі - постанова КМУ № 848), якою затверджене Положення встановлено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу,зокрема, встановлено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Постановою КМУ № 848 передбачено, зокрема, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб.

Абзацом сьомим підпункту 3 пункту 14 постанови КМУ № 848 встановлено, що житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця, зокрема:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, (абзац восьмий п.п. 3 п. 14 постанови КМУ № 848);

Відповідно до абзацу дванадцятого підпункту 3 пункту 14 постанови КМУ № 848, - житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, також призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії: сплатили (за них сплачено) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії або перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.

Виходячи з наведених правових норм, колегія суддів зазначає. що субсидія по ЖКП з 01.05.2022 року може бути призначена, зокрема: - у випадку навчання особи за денною формою навчання у закладі вищої освіти; - у випадку отримання особою такого доходу як стипендія; - у випадку сплати нею (або за неї) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом кварталу, що передує кварталу перед місяцем, у якому житлова субсидія призначається без її звернення.

Колегія суддів зауважує, що відповідно до п.п. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу. Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

З огляду на положення Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VІ «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким регулюється нарахування і сплата єдиного соціального внеску, а також визначається перелік платників цього внеску (ст. 4 Закону) і база для його нарахування (ст. 7 Закону), пункту 3.32 Інструкцій зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, яка розроблена відповідно до Законів України «Про державну статистику» та «Про оплату праці», Порядку призначення і виплати стипендії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 року № 882, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1050), - серед виплат, що не відносяться до фонду оплати праці є суми стипендії (матеріальної і благодійної допомоги), виплачені особам, які не перебувають у трудових відносинах з підприємством.

Колегія суддів зазначає, що оскільки стипендія не є зарплатною виплатою, відповідно її сума не буде базою для оподаткування ЄСВ.

Пунктом 79 постанови КМУ № 848 встановлено, що уповноважені органи без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі) про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 цього Положення.

Згідно із пунктом 50 постанови КМУ № 848, - для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема, про:

- доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики (запит подається не пізніше 30 листопада 2022 р.);

- доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном, Пенсійним фондом України та Мінфіном;

- навчання особи, у яких обов'язково зазначаються форма навчання, дата початку та завершення навчання, - МОН у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МОН (пункт 50 доповнено новим абзацом згідно з постановою КМУ № 601 від 13.06.2023 року).

Постановою КМУ від 16.09.2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», що набрала чинності 23.09.2022 року, передано функції з призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійному фонду України.

Відповідно до означеної постанови з 01.10.2022 року Пенсійний фонд України проводить виплату субсидій та пільг; з 01.12.2022 року повноваження про призначення, нарахування і виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг переходить від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України.

До 30.11.2022 року заяви з необхідними документами для призначення субсидії приймають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або через Портал Дія за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання).

Також заяви з необхідними документами для призначення субсидії у будь-який час приймаються у сільських, селищних, міських радах територіальної громади або військової адміністрації та ЦНАПах за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження уповноваженому органу (з 01.12.2022 року - органам Пенсійного фонду України).

3 01.12.2022 року означені заяви приймають органи Пенсійного фонду України, у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія) незалежно від місця проживання.

Судовим розглядом справи установлено, що, отримавши 05.09.2022 року довідку № 325-е про своє навчання за денною формою навчання у ВНЗ, позивачка ОСОБА_1 до 01.10.2022 року (до закінчення неопалюваного періоду) і до 01.12.2022 року (під час опалюваного періоду) не надала цю довідку до відповідача-1 або з 01.12.2022 року (під час опалюваного періоду) - до відповідача-2. Також, отримавши 07.02.2023 року довідку № 690-е про своє навчання за денною формою навчання у ВНЗ (під час опалюваного періоду), позивачка ОСОБА_1 не надала цю довідку до відповідача-2.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що пунктом 76 постанови КМУ № 848 передбачено, якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, а також ті, житлові приміщення яких розташовані в адміністративно-територіальних одиницях, визначених у переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, не змогли звернутися за призначенням житлової субсидії протягом двох місяців від початку опалювального (неопалювального) сезону, житлова субсидія призначається з початку сезону (але не раніше дня виникнення права на житлову субсидію) у разі, коли таке звернення надійшло в будь-який місяць до закінчення сезону.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року № 204-р затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка» згідно з додатком, до якого включена Харківська область.

Крім того, колегія суддів зазначає, що матеріали справи не посвідчують ту обставину, що Міністерство соціальної політики України скерувало до Пенсійний фонд України або до відповідача-2 заяву позивачки ОСОБА_1 від 14.12.2022 року разом із додатком - довідкою 05.09.2022 року № 325-е про її навчання за денною формою навчання у ВНЗ.

При цьому, колегія суддів зауважує, що, з огляду на положення постанови КМУ від 16.09.2022 року № 1041, подати означену вище заяву в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики належало до 30.11.2022 року, оскільки з 01.12.2022 року повноваження про призначення, нарахування і виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг перейшли від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України.

В матеріалах справи відсутні данні, які б посвідчували ту обставину, що звертаючись у січні 2023 року на Урядову гарячу лінію Державної установи «Урядовий контактний центр» (у подальшому скерована до відповідача-2) позивачка ОСОБА_1 додавала до звернення довідки ВНЗ щодо свого навчання за денною формою навчання.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення відповідача-1 щодо припинення нарахування та виплати житлової субсидії з 01.06.2022 року, оскільки станом на 01.06.2022 року норма щодо автоматичного перепризначення субсидії (призначеної з підстави навчання за денною формою навчання у закладі вищої освіти) на наступні періоди без звернення особи не діяла, так як пункт 50 постанови КМУ № 848 доповнений абзацом про обов'язок відповідача здійснювати запити до навчальних закладів у червні 2023 року (постанова КМУ № 601 від 13.06.2023 року).

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача-1 нарахувати та виплатити житлову субсидію за період з 01.06.2022 року по 30.11.2022 року, оскільки судовим розглядом справи встановлено, що позивачкою не надавалась до відповідача довідка Харківського національного медичного університету від 05.09.2022 року № 325-е. При цьому, з 01.12.2022 року повноваження про призначення, нарахування і виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг перешли від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України й, таким чином, факт скасування рішення відповідача-1 про припинення виплати позивачці субсидії не призведе до відновлення її прав. Колегія суддів, також враховує наведені вище обставини щодо ненадання позивачкою до відповідачів довідок ВНЗ про своє навчання за денною формою навчання.

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача-2 продовжити виплати житлової субсидії, починаючи з 01.12.2022 року, оскільки з огляду на положення постанови КМУ № 848, позивачкою не вирішено питання щодо поновлення надання житлової субсидії, шляхом подання відповідної заяви, декларації та довідки ВНЗ про своє навчання за денною формою навчання.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Колегія суддів зазначає, що строк звернення до адміністративного суду, це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч. 1 ст. 122).

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122).

День, коли особа дізналася про порушення свого права - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Доказами того, що особа знала про порушення своїх прав, є, зокрема, умови, за яких вона мала реальну можливість дізнатися про порушення своїх прав. У той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Пунктом 64 постанови КМУ № 848 визначено, що заявник має право оскаржити до суду рішення уповноваженого органу щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії.

Відповідно до п. 60 постанови КМУ № 848, уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії.

Пунктом 61 цієї постанови визначено, що у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія).

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається:

номер рішення уповноваженого органу;

номер телефону заявника;

прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника;

прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування;

дата та час телефонного дзвінка (п. 62 постанови КМУ № 848).

В матеріалах справи мається повідомлення відповідача-1 про призначення субсидії по ЖКП по особовій справі № 828679 власнику житла ОСОБА_1 від 09.11.2022 року, з якого вбачається, що з 01.05.2022 року субсидію позивачці не призначено (т. 2 а.с. 4).

Таким чином, рішення, фактично, про не призначення позивачці субсидії на неопалюваний період (з 01.06.2022 року по 01.10.2022 року) відповідачем прийнято 09.11.2022 року.

Колегія суддів зауважує, що відповідач-1 як до відзиву на адміністративний позов ОСОБА_1 так і до апеляційної скарги на судове рішення не надав доказів виконання ним вимог п.п. 61 або 62 постанови КМУ № 848 щодо сповіщення позивачки про прийняте рішення.

Електронне звернення позивачки від 14.12.2022 року (вх. № Т-01-48/174/0/873-22 від 16.12.2022 року) відповідачем-1 було розглянуто лише 06.03.2023 року.

До суду апеляційної інстанції представником позивачки - адвокатом Топчийовим Є.В. наданий знімок екрану (скриншот) додатку банку на телефоні позивачки, з якого вбачається, що на картковий рахунок позивачки 03.11.2022 року надійшла сума 98,37 грн, призначення виплати - «Виплати Соціального фонду, субсидія» (а.с. 185).

Колегія суддів зауважує, що відповідно до постанови КМУ № 7 від 02.06.2004 року, житлова субсидія виплачується з 5 до 25 числа кожного місяця.

Оскільки остання виплата суми раніш призначеної субсидії по ЖКП позивачці здійснена 03.11.2022 року, колегія суддів погоджується із загальним висновком суду першої інстанції про звернення позивачки ОСОБА_1 до суду з позовом в межах строк, встановленого ст. 122 КАС України.

З урахуванням наведеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача-1 про залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду, у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду, частково задовольняє вимоги апеляційної скарги відповідача-1, скасовує судове рішення в частині, якою судом задоволені вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 та приймає рішення про відмову у задоволенні цих вимог ОСОБА_1 .

Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (№ 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (№ 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення (п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України).

Підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміні рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права (п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України).

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 292, 293, 308, 310, 311, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 року скасувати в частині задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасувати повідомлення Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.06.2022 року та про зобов'язання Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради нарахувати (перерахувати) та виплатити житлову субсидію ОСОБА_1 за період з 01.06.2022 по 30.09.2022 року, з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні цих вимог ОСОБА_1 .

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17 травня 2023 року по справі № 520/6540/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.В. Мельнікова

Судді Л.В. Курило А.О. Бегунц

Постанова у повному обсязі складена і підписана 08 травня 2024 року.