08 травня 2024 року справа №360/1305/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гайдара А.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 360/1305/23 (головуючий І інстанції Пляшкова К.О.) за позовом Худякова Віталія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Донецькій області та скасувати рішення ГУПФУ в Донецькій області від 6 жовтня 2023 року № 909270125520;
- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області від 20 жовтня 2023 року № 6284-6352/М-02/8-1200/23 про відмову в поновленні виплати пенсії та виплаті заборгованості з дня припинення виплати;
- зобов'язати ГУПФУ в Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії і сплатити заборгованість по ній з дня припинення її виплати на загальних підставах, без застосування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 року позов задоволений частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 6 жовтня 2023 року № 909270125520 про відмову позивачу в поновленні виплати пенсії;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити позивачу з 1 травня 2023 року нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а також виплатити заборгованість з пенсії, яка утворилась за період її несплати, починаючи з 1 травня 2023 року, на рахунок, відкритий у ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК»;
- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Відповідач 1 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідно до пункту 5 частини першої статті 49 Закону №1058-IV нарахування пенсії позивачу з 01.05.2023 року призупинено у зв'язку з отриманням інформації, яка потребує проведення фізичної ідентифікації особи - пенсіонера. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати (частина друга статті 49 Закону №1058-IV). Для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно особисто звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою та необхідними документами.
У відповіді позивачу від 20.10.2023 вих.№6284-6352/М-02/8-1200/23 було зазначено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих рф територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено, зокрема, відповідно до пункту 5 частини першої статті 49 Закону, виплата пенсії може бути відновлена відповідно до абзацу 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 № 806, яка набула чинності 08.08.2023) за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу.
Поновлення виплати пенсії через представника або засобами телекомунікаційного зв'язку законодавством не передбачено. Надання заяви про поновлення виплати пенсії засобами Вебпорталу, законодавством не передбачено.
Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України наразі перебуває на затвердженні в Мінсоцполітики та Мінцифри.
За поновленням виплати пенсії ОСОБА_1 , згідно чинного законодавства, до органів Пенсійного фонду не звертався.
Відповідач 2 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Апелянт зазначив, що 17.04.2023 до уповноваженого органу Пенсійного фонду України надійшов лист №2800-030202- 9/20894 від 17.04.2023 стосовно повідомлень СБУ.
За наслідком розгляду вказаного листа, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 49 Закону 1058, з 01.05.2023 нарахування пенсії ОСОБА_1 було автоматично призупинено до з'ясування обставин.
Позивач 15.08.2023 року засобами електронного зв'язку (через систему ВЕБ-портал) звернувся до уповноваженого органу Пенсійного фонду України з заявою щодо поновлення виплати пенсії.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови № 637 під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи ПФУ, зокрема, ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.
Таким чином, оскільки вказана заява не була подана в порядку передбаченому чинним законодавством (що позбавляло уповноважений орган здійснити низку передбачених чинним законодавством обов'язкових дій при розгляді такого типу заяв), було прийнято рішення відмовити Позивачу в поновлені пенсії у зв'язку з порушенням норм Порядку 22-1.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що всі документи у цій справі, що надійшли в паперовому вигляді або через офіційну електронну пошту суду скановано та експортовано в КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Відповідно до ст. 311 КАС України апеляційний розгляд справи здійснений в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, доводи апеляційних скарг і дійшов висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач з 22 січня 1999 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області.
За матеріалами справи згідно пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 1058-IV нарахування пенсії позивачу з 1 травня 2023 року автоматично призупинено (рішення про припинення не приймалось), оскільки надійшла інформація відповідно до повідомлення СБУ, надісланого листом Пенсійного фонду України від 17 квітня 2023 року № 2800-030202-9/20894 (зареєстровано 17 квітня 2023 року за № 498/16), яка потребує уточнення та виникла необхідність в проведенні фізичної ідентифікації позивача. Дата останньої виплати пенсії позивачу - квітень 2023 року, сума 12926,63 грн. Пенсія за період з 1 травня 2023 року по 30 листопада 2023 року не нараховувалась.
З матеріалів електронної пенсійної справи позивача судом встановлено наступне.
Позивач 6 серпня 2023 року звернувся на веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про подовження виплати пенсії, яку розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області та прийнято рішення від 09 серпня 2023 року про відмову в поновленні пенсії, мотивоване тим, що для поновлення виплати пенсії відповідно до п.1.1 Порядку № 22-1 необхідно особисто звернутися безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати пенсії з документами, що посвідчують особу (паспорт, ідентифікаційний код) та за бажанням особи одержувати пенсію через установу банку - заяви на проведення виплати пенсії через банківський рахунок. Враховуючи вищевикладене, проводити поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 згідно поданої заяви немає підстав.
Позивач 15 серпня 2023 року звернувся на веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, яку розглянуто за принципом екстериторіальності ГУПФУ в Донецькій області та прийнято рішення від 6 жовтня 2023 року № 909270125520 про відмову в поновленні пенсії, мотивоване тим, що згідно з пунктом 1.1 постанови від 07.07.2014 № 13-1 Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» заява про поновлення виплати пенсій подається до територіального органу Пенсійного фонду України особисто. Оскільки заяву подано на веб-портал, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в поновленні виплати пенсії у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Позивач 25 вересня 2023 року звернувся на веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, яку розглянуто за принципом екстериторіальності ГУПФУ в Донецькій області та прийнято рішення від 28 вересня 2023 року № 909270125520 про відмову в поновленні пенсії, мотивоване тим, що згідно з пунктом 1.1 постанови від 07.07.2014 № 13-1 Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» заява про поновлення виплати пенсій подається до територіального органу Пенсійного фонду України особисто. Оскільки заяву подано на веб-портал, прийнято рішення відмовити позивачу в поновленні виплати пенсії у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Листом ГУПФУ в Луганській області від 20 жовтня 2023 року вих. № 6284-6352/М-02/8-1200/23 повідомлено, що позивач на електронну пошту Пенсійного фонду України подав звернення щодо отримання відповіді на заяву від 15 серпня 2023 року № 1968. Повідомлено про необхідність подання заяви про поновлення виплати пенсії особисто до територіального органу Пенсійного фонду України. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, виплату якої відповідно до пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 1058-IV призупинено з 1 травня 2023 року у зв'язку з отриманням від правоохоронних органів інформації, яка потребує фізичної ідентифікації особи. За наданою засобами вебпорталу заявою від 15 серпня 2023 року № 1968 про поновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, яку розглянуто за принципом екстериторіальності, рішенням ГУПФУ в Донецькій області від 6 жовтня 2023 року № 909270125520 (на заміну рішення про опрацювання заяви) позивачу відмовлено в поновленні виплати пенсії, оскільки надання заяви про поновлення виплати пенсії засобами вебпорталу законодавством не передбачено.
Водночас повідомлено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих рф територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено, зокрема, відповідно до пункту 5 частини першої статті 49 Закону № 1058-IV, виплата пенсії може бути відновлена відповідно до абзацу 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 № 806, яка набула чинності 08.08.2023) за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу. Для забезпечення відеоконференцзв'язку засобами смартфону, персонального компьютера, у тому числі ноутбука через загальновідомі месенджер - додатки (Viber, Whats App, Signal, Telegram тощо), або засобами програмного забезпечення для проведення відеоконференції (Skype, Zoom, Google Meet тощо) необхідно в заяві зазначити про обраний спосіб зв'язку, згоду на проведення ідентифікації, номер телефону, номер електронної пошти тощо. Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України наразі перебуває на затвердженні в Мінсоцполітики та Мінцифри.
Рішення про припинення виплати пенсії відповідачами не приймалося.
За ч. 3 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі -Закон № 1058) виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 5 Закону № 1058).
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 46 Закону № 1058).
Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 47 Закону № 1058).
За ч.ч. 1, 2 ст. 49 Закону № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; {Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009} 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Позивачу припинено виплату пенсії з підстав, які не передбачені статтею 49 Закону № 1058 та без прийняття відповідного рішення.
Крім того, є безпідставними посилання відповідачів на постанови Кабінету Міністрів України, якими реалізована права зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на пенсійне забезпечення, оскільки позивач не є внутрішньо переміщеною особою та відповідачами не надано суду жодних доказів протилежного.
Також, є безпідставними посилання відповідачів на постанови Кабінету Міністрів України, якими встановлено інші підстави для виплати пенсії, не визначені в частині першій статті 49 Закону № 1058-IV, оскільки єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України, до повноважень якого належить прийняття законів.
В свою чергу, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
Водночас, за змістом конституційних норм, Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само, як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню. За загальним правилом «закон» це нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, який приймається відповідно до особливої процедури парламентом та регулює найважливіші суспільні відносини. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін.
У свою чергу, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Отже, право особи на отримання пенсії (у тому числі за минулий час) як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України, а тому обмеження такого права можливо лише на підставі законів, що приймаються Верховною Радою України.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України не є законом, тому не можуть звужувати чи скасовувати права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили, і у сфері спірних правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, не можуть застосовуватись.
Відповідно, встановлення постановами Кабінету Міністрів України інших підстав для припинення виплати пенсії, відмінних від визначених частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV, не є іншим випадком припинення виплати пенсії, передбаченим законом, у розумінні пункту 5 частини першої статті 49 цього Закону.
Нормативно-правовим актом, який регулює питання поновлення пенсії є Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
За абз. 1 пункту 1.1 розділу I Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про поновлення виплати пенсії) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал або засоби Порталу Дія) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I Порядку № 22-1).
Згідно абз. 3 пункту 1.1 розділу I Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
Заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (пункт 1.2 розділу I Порядку № 22-1).
За абз. 1-3 пункту 1.8 розділу I Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Згідно абз. 7 пункту 1.8 розділу I Порядку 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Таким чином, заява про поновлення пенсії, як і заява про призначення пенсії можуть подаватися заявниками до територіального органу Пенсійного фонду України через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Позивач звернувся із заявою від 15 серпня 2023 року про поновлення виплати пенсії через вебпортал Пенсійного фонду України, подання якої неможливе без використання електронного підпису.
Ці обставини свідчать, що позивачем особисто та у належний спосіб подано заяву про поновлення виплати пенсії.
Отже, рішення ГУПФУ в Донецькій області від 6 жовтня 2023 року № 909270125520, яким позивачу відмовлено у поновленні виплати пенсії, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Також, суд звертає увагу, що наразі відсутній чіткий механізм відновлення виплати пенсій особам, які знаходяться на тимчасово окупованій рф території України, а тому існуючі «загальні» норми не повинні тлумачитись Пенсійним фондом України з надмірним формалізмом, зважаючи на те, що непроведення виплати пенсії таким особам відбулося не з вини позивача, а знаходячись в окупації й так є постраждалою від дій агресора.
Очевидним є те, що необхідність приїзду людей похилого віку, які знаходяться на тимчасово окупованій рф території України, виключно з метою особистого звернення до пенсійного органу є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права. Такий підхід суперечить тезам, покладеним Конституційним судом України в основу рішення від 7 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 щодо неприпустимості обмеження конституційних прав і свобод, рівності конституційних прав громадян незалежно від місця проживання, а також наражає на небезпеку при проходженні окупаційних блок постів та кордонів.
В умовах воєнного стану ще більш очевидною стає невідповідність надмірного формалізму при застосуванні відповідачем норм Порядку № 22-1 принципу верховенства права, за яким людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, стає в умовах воєнного стану.
Оскільки зі змісту Закону № 1058-ІV та самого визначення поняття пенсія випливає, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому цей вид виплат не є строковим і не може бути призначений на певний строк. У цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Тому виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, оскільки це б обмежувало право особи на отримання державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка має виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну або строку виплати пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом в постановах від 11 квітня 2018 року у справі № 820/5621/15, від 24 квітня 2018 року у справі № 167/592/17.
Отже, нарахування та виплата пенсії позивачу має здійснюватися постійно до виникнення підстав, визначених частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV, та прийняття рішення про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду України або судом, або до іншого законодавчого регулювання порядку та строків нарахування пенсій.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 6 жовтня 2023 року № 909270125520 про відмову позивачу в поновленні виплати пенсії;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити позивачу з 1 травня 2023 року нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а також виплатити заборгованість з пенсії, яка утворилась за період її несплати, починаючи з 1 травня 2023 року, на рахунок, відкритий у ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК».
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 360/1305/23 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 8 травня 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді А.А. Блохін
А.В. Гайдар