Рішення від 08.05.2024 по справі 380/24463/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2024 року м. Львівсправа № 380/24463/23

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» про стягнення суми штрафу в розмірі 34000,00 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві (Позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» (Відповідач/ТОВ «ОККО-ДРАЙВ»), в якому просить:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» в судовому порядку до Державного бюджету України суму штрафу згідно з рішенням від 23 березня 2023 року № 5/4833 в розмірі 34000,00 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, створило перешкоди для виконання Головним управлінням Держпродспоживслужби в місті Києві покладених на нього функцій шляхом ненадання документів, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що є порушенням абзаців 3, 5 статті 11 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - також Закон № 877), пункту 3 частини першої статті 18 Закону України від 21 червня 2012 року № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення» (далі - також Закон № 5007). У зв'язку з цим Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві винесло рішення від 23 березня 2023 року № 5/4833 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким на підставі пункту 6 частини першої статті 18 та пункту 4 частини першої статті 20 Закону № 5007 вирішило застосувати до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн. У визначений рішенням 15-денний строк ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» вищевказану суму штрафу добровільно не сплатило, а тому позивач звернувся з цим позовом до суду про стягнення застосованої до відповідача суми штрафу в судовому порядку.

З огляду на викладене адміністративний позов просить задовольнити повністю.

Відповідно до пункту третього частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 23 жовтня 2023 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою судді від 07 листопада 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін; роз'яснено відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Вказану ухвалу відповідач отримав 07 листопада 2023 року в електронному кабінеті, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Проте станом на момент ухвалення судом рішення у цій справі відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ураховуючи наведене, а також беручи до уваги те, що встановлений ухвалою судді від 07 листопада 2023 року про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі п'ятнадцятиденний строк на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, минув, суд відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України вирішує цю справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі фактичні обставини цієї справи.

Листом від 14 лютого 2023 року № 15.2.1-4/3265 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів повідомила Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві про погодження проведення останнім позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість (бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне).

16 лютого 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві видало наказ № 174 «Про проведення позапланового заходу (перевірки)», яким наказало відповідним посадовим особам Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами здійснити позаплановий захід (перевірку) ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 59 у термін з 20 лютого 2023 року по 03 березня 2023 року.

16 лютого 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві видало направлення № 7-174 на проведення заходу щодо суб'єкта господарювання ТОВ «ОККО-ДРАЙВ».

На підставі наказу від 16 лютого 2023 року № 174 та направлення від 16 лютого 2023 року № 7-174 посадові особи Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві розпочали перевірку ТОВ «ОККО-ДРАЙВ».

20 лютого 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві видало вимогу № 14.0/1345 про надання інформації та копій документів, які стосуються проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю). Зазначену вимогу отримала уповноважена особа ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» - менеджер АЗС Швець Анастасія, що підтверджується вчиненим нею власноручним підписом на зазначеній вимозі.

03 березня 2023 року посадові особи державного нагляду (контролю) за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін склали акт № 174-10, в якому зазначено про те, що до останнього дня перевірки ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» не надало Головному управлінню Держпродспоживслужби в місті Києві вказаних у вимозі від 20 лютого 2023 року № 14.0/1345 інформації та копій документів, які стосуються проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю). Відтак зроблено висновок про створення ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» перешкод для виконання Головним управлінням Держпродспоживслужби в місті Києві покладених на нього функцій шляхом ненадання документів, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що є порушенням абзаців 3, 5 статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 3 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

23 березня 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві винесло рішення № 5/4833 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким на підставі пункту 6 частини першої статті 18 та пункту 4 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вирішило застосувати до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.

Згідно із цим рішенням зазначена сума адміністративно-господарських санкцій підлягає перерахуванню до Державного бюджету України у 15-денний строк з дня отримання рішення; суб'єкту господарювання у 3-денний строк після сплати адміністративно-господарських санкцій належить письмово повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві, зазначивши номери та дати платіжних доручень, за якими сплачено адміністративно-господарські санкції, із наданням належним чином засвідчених копій; у разі невиконання рішення сума адміністративно-господарських санкцій стягується в судовому порядку; рішення може бути оскарженого суб'єктом господарювання до суду.

Рішення від 23 березня 2023 року № 5/4833 позивач скерував ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» листом від 21 червня 2023 року № 140/6139, яке згідно з даними відстеження з офіційного сайту Укрпошти, трек-номер 0600029255706 отримано ним 10 липня 2023 року.

У визначений цим рішенням термін відповідач добровільно адміністративно-господарські санкції не сплатив, рішення про їх застосування у встановлений строк не оскаржив.

Зміст спірних правовідносин полягає у тому, що за недотримання відповідачем вимог абзаців 3, 5 статті 11 Закону № 877, пункту 3 частини першої статті 18 Закону № 5007 позивач застосував до нього адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн, у передбачений рішенням термін відповідач добровільно адміністративно-господарські санкції не сплатив, тому такі належить стягнути з відповідача у судовому порядку.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення регулює Закон України від 21 червня 2012 року № 5007-VI «Про ціни і ціноутворення».

Органи державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначені статтею 16 Закону № 5007.

Так, відповідно до абзацу другого частини першої статті 16 Закону № 5007 органом державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.

Пунктом шостим частини першої статті 18 Закону № 5007 передбачено, що уповноважений орган має право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Положення № 667).

Згідно з пунктом 1 Положення № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема з контролю за цінами.

Відповідно до підпункту 11 пункту 4 Положення № 667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Абзацом першим пункту 7 Положення № 667 установлено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку про те, що Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві, як територіальний орган Держпродспоживслужби, в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці є органом, уповноваженим приймати рішення про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Закон України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Обов'язки суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) встановлені статтею 11 Закону № 877.

Так, абзацами третім, п'ятим цієї статті визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;

надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Крім цього, пунктом третім частини першої статті 18 Закону № 5007 передбачено, що уповноважений орган має право одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.

Суд встановив, що на підставі наказу від 16 лютого 2023 року № 174 та направлення від 16 лютого 2023 року № 7-174 посадові особи Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві розпочали перевірку ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» з питань дотримання ним вимог порядку формування, встановлення та застосування цін на товари, які мають істотну соціальну значущість (бензин марки А-92, бензин марки А-95, дизельне пальне).

20 лютого 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві видало вимогу № 14.0/1345 про надання інформації та копій документів, які стосуються проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Зазначену вимогу отримала уповноважена особа ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» - менеджер АЗС Швець Анастасія, однак до останнього дня перевірки ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» не надало Головному управлінню Держпродспоживслужби в місті Києві вказаних у вимозі від 20 лютого 2023 року № 14.0/1345 інформації та копій документів, які стосуються проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), про що вказано в акті від 03 березня 2023 року № 174-10.

Адміністративно-господарські санкції за порушення законодавства про ціни і ціноутворення передбачені статтею 20 Закону № 5007.

Так, згідно з пунктом четвертим частини першої цієї статті до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Абзацом першим частини другої статті 20 Закону № 5007 встановлено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

Відповідно до частини третьої статті 20 Закону № 5007 порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.

Частиною першою статті 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Суд встановив, що 23 березня 2023 року Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві винесло рішення № 5/4833 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким на підставі пункту 6 частини першої статті 18 та пункту 4 частини першої статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вирішило застосувати до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.

Вказане рішення позивач скерував ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» листом від 21 червня 2023 року № 140/6139, яке згідно з даними відстеження з офіційного сайту Укрпошти, трек-номер 0600029255706 отримано ним 10 липня 2023 року.

Однак у встановлений цим рішенням 15-денний термін застосовані до ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» адміністративно-господарські санкції відповідач не сплатив.

Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій у судовому порядку ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» не оскаржило.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 18 Закону № 5007 уповноважений орган має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Беручи до уваги встановлені обставини справи та наведені вище норми права, суд доходить висновку, що позивачем дотримано процедуру та строки застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Тож позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про стягнення з ТОВ «ОККО-ДРАЙВ» в судовому порядку суми штрафу згідно з рішенням від 23 березня 2023 року № 5/4833 в розмірі 34000,00 грн належить задовольнити повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві (вул. Волинська, 12, м. Київ, 03151) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» (вул. Івана Франка, 14а, смт Славське, Стрийський район, Львівська область, 82660) про стягнення суми штрафу в розмірі 34000,00 грн - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОККО-ДРАЙВ» (вул. Івана Франка, 14а, смт Славське, Стрийський район, Львівська область, 82660, код ЄДРПОУ 20122395) суму штрафу згідно з рішенням від 23 березня 2023 року № 5/4833 в розмірі 34000,00 грн до Державного бюджету України (отримувач - ГУК у Святошинському районі м. Києва/21081100, код ЄДРПОУ - 37993783, рахунок - UA598999980313030106000026009, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), призначення платежу - 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи та інші санкції).

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 08 травня 2024 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна