справа № 380/9087/24
про передачу справи до іншого адміністративного суду
07 травня 2024 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними дій та скасування постанов -
ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Львова з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту патрульної поліції Національної України, щодо винесення постанов про накладення адміністративних стягнень по справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі та скасувати постанови: серія ЗАВ номер 2175054 від 24.04.2023 p., серія ЗАВ номер 2880257 від 24.07.2023 р. та серія ЗАВ номер 2879903 від 24.07.2023 р.
- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), які полягають у дії (відмові) та бездіяльності (невидачі) ОСОБА_1 , постійного посвідчення водія, взамін тимчасового без повторного складання іспитів і зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС), видати ОСОБА_1 постійне посвідчення водія взамін тимчасового посвідчення водія, виданого 30.10.2021 р. органом ТСЦ 4641 серії НОМЕР_1 строком дії до 30.10.2023 р. без повторного складання теоретичного та практичного іспитів у ТСЦ МВС.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 19.01.2024 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, третя особа ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, скасування постанов про накладення адміністративного стягнення, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання до вчинення дій - направлено для розгляду у Львівський окружний адміністративний суд.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 провадження в адміністративній справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 у справі № 466/262/24 роз'єднано позовні вимоги, виділивши у самостійне провадження вимогу про визнання протиправними дій Департаменту патрульної поліції Національної України, щодо винесення постанов про накладення адміністративних стягнень по справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі та скасувати постанови: серія ЗАВ номер 2175054 від 24.04.2023, серія ЗАВ номер 2880257 від 24.07.2023 та серія ЗАВ номер 2879903 від 24.07.2023.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2024 прийнято цю справу до провадження.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. В частині другій цієї статті зазначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно з ч. 3 ст. 20 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Як слідує з вищевикладеного, у цій справі розглядається позовна вимога ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними дій Департаменту патрульної поліції Національної України, щодо винесення постанов про накладення адміністративних стягнень по справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі та скасувати постанови: серія ЗАВ номер 2175054 від 24.04.2023 p., серія ЗАВ номер 2880257 від 24.07.2023 р. та серія ЗАВ номер 2879903 від 24.07.2023 р, якими його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Отже, спір у цій справі щодо законності постанов про притягнення позивача до адміністративної відповідальності належить до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 288 КАС України про адміністративні правопорушення постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено - у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом (частина 1 статті 25 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Кодексу адміністративного судочинства України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що адміністративна справа № 380/9087/24 підлягає передачі до місцевого загального суду як адміністративного, а саме до Шевченківського районного суду м. Львова за зареєстрованим місцем проживання позивача.
При цьому, суд звертає увагу, що розгляд цієї справи Львівським окружним адміністративним судом по суті, в силу вимог ч. 1 ст. 319 Кодексу адміністративного судочинства України, незалежно від змісту прийнятого рішення суду, призведе до порушення прав учасників справи, оскільки порушення правил предметної юрисдикції (підсудності) є безумовною підставою для скасування рішення суду із закриттям провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що справу необхідно передати для розгляду по суті до Шевченківського районного суду м. Львова.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено (ч. 6 ст. 29 КАС України).
Згідно з ч. 8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відтак, ураховуючи вищезазначене, справу слід передати на розгляд до Шевченківського районного суду м. Львова.
Керуючись ст.ст. 26, 29, 171, 243, 248, 256, 293-295 КАС України, суддя -
1. Адміністративну справу № 380/9087/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправними дій та скасування постанов передати на розгляд Шевченківського районного суду м. Львова.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у п'ятнадцятиденний строк з дати її складення.
Суддя Р.П. Качур