Рішення від 06.05.2024 по справі 380/16782/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2024 рокусправа № 380/16782/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби за контрактом з 01.10.2014 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019, із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

- визнати протиправним та скасувати наказ від 14.05.2019 № 126-ОС "По особовому складу";

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за період військової служби за контрактом від 29.04.2019 по 30.07.2021;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за період військової служби за контрактом від 29.04.2019 по 30.07.2021, з помісячною сплатою єдиного соціального внеску для обов'язкового пенсійного страхування для зарахування цього періоду до страхового пенсійного стажу позивача;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби за контрактом з 01.10.2014 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019, із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, у розмірі, передбаченому частиною п'ять статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з наступного розрахунку: 8190 грн (1638,00 грн х 5).

Ухвалою від 25.07.2023 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків

Ухвалою від 09.08.2023 позовна заява повернута позивачеві в частині вимог про:

- визнання протиправним та скасування наказу від 14.05.2019 № 126-ОС "По особовому складу";

- зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, у розмірі, передбаченому частиною п'ять статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з наступного розрахунку: 8190 грн (1638,00 грн х 5).

Ухвалою від 09.08.2023 відкрито провадження у справі в частині вимог про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби за контрактом з 01.10.2014 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року;

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019, із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за період військової служби за контрактом від 29.04.2019 по 30.07.2021;

- зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за період військової служби за контрактом від 29.04.2019 по 30.07.2021, з помісячною сплатою єдиного соціального внеску для обов'язкового пенсійного страхування для зарахування цього періоду до страхового пенсійного стажу позивача;

- зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби за контрактом з 01.10.2014 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019, із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом з 21.02.2007 по 30.07.2021. Позивач має статус учасника бойових дій. 01.08.2021 позивач звільнений зі служби у запас у зв'язку із закінченням строку контракту. Під час проходження військової служби позивачу невірно було нараховане та виплачене грошове забезпечення. Зауважує, що у відповідача були відсутні правові підстави (накази про продовження перебування в розпорядженні начальника загону) після 28.04.2019, однак, внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, поновлення виплати грошового забезпечення після 28.04.2019 не відбулось. Зазначає, що внаслідок невиплати грошового забезпечення за час перебування у розпорядженні начальника загону в період від 29.04.2019 по 30.07.2021, відповідач порушив гарантоване конституційне право на оплату праці.

Крім того, за весь період з 29.04.2019 по 30.07.2021 відповідач не нараховував та не здійснював сплату за позивача, як за застраховану особу, обов'язкових платежів до бюджету, а саме: єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, як за застраховану особу, внаслідок чого 29 місяців не були зараховані органами ПФУ до страхового стажу.

Позивач стверджує, що виплата грошового забезпечення була припинена на підставі наказу № 52-ос від 28.02.2019 "Про особовий склад", в який пізніше були внесені зміни наказом № 126-ос від 14.05.2019 "Про внесення змін". Як вбачається із тексту наказу № 52-ос від 28.02.2019 (у редакції наказу № 126-ос від 14.05.2019), підставою для його прийняття слугувала ухвала Луцького міськрайонного суду від 28.02.2019 та службова записка начальника відділу кадрів від 28.02.2019. При цьому, докази того, що в період 29.04.2019 по 30.07.2021 по відношенню до позивача були застосовані/продовжено будь-які інші заходи кримінального провадження, які б надавали право відповідачу продовжувати припинення виплати, відсутні.

Зауважує, що з метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату грошового забезпечення з 29.04.2019 по 30.07.2021 та нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період служби від 2014 року по 28.04.2019 з урахуванням відповідного базового місяця-січень 2008 року. Проте, відповідач у відповіді від 09.05.2023 № 11/7578-23 вказав про відсутність правових підстав для такого перерахунку.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача, зазначивши, що починаючи з 01.10.2014 по 31.04.2019 індексація йому не нараховувалася та не виплачувалася у повному розмірі, посадовий оклад не змінювався, що підтверджено долученими до позовної заяви особистими картками грошового забезпечення за 2016, 2017, 2018, 2019 роки та архівними відомостями за ці роки. Крім того, з "Розрахунку нарахованої та виплаченої індексації ОСОБА_1 " за період з січня 2014 року по 01.08.2021 вбачається, що позивачу виплачена індексація грошового забезпечення у розмірі 31 731,89 грн, яка була розрахована виходячи з того, що базовий місяць листопад 2012 року, а не січень 2008 року.

Також, в період з 01.03.2018 по 24.12.2019 (останній місяць нарахування індексації грошового забезпечення - квітень 2019 року), індексацію грошового забезпечення необхідно було розрахувати та виплачувати відповідно до п. 5 Порядку № 1078. Оскільки, підвищення посадового окладу з березня 2018 року відбулося у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 Постанови № 704, якою змінені (підвищені) розміри окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням відповідних категорій військовослужбовців, саме березень 2018 року є місяцем підвищення доходів позивача (базовим місяцем) після березня 2018 року.

Враховуючи вищенаведене, позивач вважає, що саме січень 2008 року та березень 2018 року є базовими місяцями для нарахування індексації його грошового забезпечення.

Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач у своєму відзиві заперечує проти заявлених позовних вимог у зв'язку із наступним. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, починаючи з січня 2016 року сума індексації не зменшується у разі збільшення будь-яких складових грошового забезпечення (премії, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за кваліфікацію тощо). До січня 2016 року, у разі зростання грошового забезпечення (в тому числі за рахунок збільшення розміру надбавки за вислугу років, надбавки за кваліфікацію тощо) місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Тобто, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" враховувалися будь-які зміни в бік підвищення грошового забезпечення за рахунок постійних його складових, як наприклад зміна окладу за військовим званням чи надбавки за вислугу років, а не тільки збільшення посадового окладу.

Відповідач стверджує, що фактично до грудня 2015 року зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів було визначено як підстава для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для цілей визначення наявності або відсутності підстав для нарахування індексації. Тобто, до 01.12.2015 будь-яке зростання доходів громадян, у тому числі військовослужбовців, мало наслідком зміну базового місяця для нарахування індексації. Таким чином, базовий місяць, який встановлювався до 01.12.2015 для обрахунку індексації не був прив?язаний виключно до події зростання тарифних окладів працівника, а з 01.12.2015 на зміну базового місяця для нарахування індексації стало впливати виключно підвищення тарифних ставок (окладів). При цьому зміна тарифних ставок у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 не відбувалась. Оскільки ж у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 розміри тарифних окладів не змінювались, а зміна тарифних окладів, на яку посилається позивач відбулась в минулому - до 01.12.2015, підстави для зміни місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення ("базового місяця") відсутні.

Також не погоджується із твердженням позивача щодо права на індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019 розраховану як різниця між сумою індексації і розміром підвищення її грошового доходу, оскільки, позивач включає до складу грошового забезпечення "щомісячну додаткову грошову винагороду", яка не враховується при визначенні розміру грошового забезпечення.

Щодо не здійснення нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення за період військової служби за контрактом від 29.04.2019 по 30.07.2021, відповідач зазначає таке.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.02.2019 у справі №161/3517/19 у межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22018030000000098 від 17.07.2018, за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України підозрюваного ОСОБА_2 було відсторонено від посади інспектора прикордонного контролю 2 категорії - перекладача групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " на час проведення досудового розслідування і судового розгляду кримінального провадження № 22018030000000098 строком на два місяці, тобто до 28.04.2019 включно.

Наказом від 28.02.2019 № 52-ОС "Про особовий склад" було зараховано в розпорядження начальника загону старшого прапорщика ОСОБА_1 , звільнивши з посади інспектора прикордонного контролю 2 категорії - перекладача групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", у зв'язку з відстороненням від посади на час проведення досудового розслідування і судового розгляду, згідно підпункту 5 пункту 127 Положення, з 01 березня по 28 квітня 2019 року та припинено виплату грошового забезпечення з 01 березня 2019 року.

Наказом від 14.05.2019 № 126-ОС "Про особовий склад" були внесені зміни до наказу 28.02.2019 № 52-ОС та до підпункту 6.1 пункту 6 внесені зміни: "у зв?язку з відстороненням від посади на час проведення досудового розслідування і судового розгляду, згідно підпункту 5 пункту 127 та пункту 136 Положення, з 01 березня по 28 квітня 2019 року".

Відповідно до підпункту 5 пункту 127 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 № 1115/2009 (у редакції, чинній на момент прийняття рішення) зарахування військовослужбовців у розпорядження начальників, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого проходження такими військовослужбовцями військової служби допускається у разі відсторонення військовослужбовця від посади під час досудового розслідування або судового провадження - до закінчення строку застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження або до його скасування в порядку передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, а якщо вчинено злочин у сфері службової діяльності, - до набрання вироком законної сили. 3 огляду на зазначене відмічає, що злочини у сфери службової та професійної діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави - не суспільно небезпечні та протиправні діяння, які посягають на встановлений порядок реалізації службовими особами своїх повноважень (управлінських функцій) в межах наданих їм прав та покладених на них обов'язків, якими заподіюється шкода правам, свободам, чи право охоронюваним (законним) інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, а також авторитету органів влади, об'єднань громадян, суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб від імені та (або) в інтересах яких діють службові особи. Позивач підозрювався за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, який відноситься до злочинів у сфері службової діяльності.

Відповідно до пунктів 2, 5 глави 5 розділу V Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558 військовослужбовцям, відстороненим від посад відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, з наступного після відсторонення від посад дня за період, протягом якого вони не перебували на посаді, виплачуються оклад за військовим званням і надбавка за вислугу років.

У разі ухвалення судом виправдувального вироку, закриття кримінального провадження військовослужбовцям, які були відсторонені від посад, поновлюється виплата посадових окладів і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вони не отримували у зв'язку з відстороненням від посад. з дня, з якого вони приступили до виконання обов'язків за посадою.

Грошове забезпечення, яке втратили військовослужбовці внаслідок незаконних дій, відшкодовується їм відповідно до Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".

Оскільки позивач підозрювався у вчиненні злочину у сфері службової діяльності його було зараховано у розпорядження начальника прикордонного загону відповідно до підпункту 5 пункту 127 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009 (у редакції чинній на момент прийняття рішення) та в спірний період обов'язки за посадою не виконував. Військова частина НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) є установою, що фінансується державного бюджету і як розпорядник бюджетних коштів, відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України може брати бюджетні зобов'язання та провадити видатки лише в межах бюджетних асигнувань.

Відповідач наголошує, що спеціальними нормами права (які підлягають застосуванню під час воєнного стану) визначено, що військова частина НОМЕР_2 виконує заходи необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а отже і видатки з Державного бюджету України спрямовуються саме на ці цілі.

Таким чином, вищенаведене свідчить про те, що військова частина НОМЕР_2 діяла лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дїї є необґрунтованими, та не підлягають задоволенню.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 у період з 21.02.2007 по 30.07.2021 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Держприкордонслужби України.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2019 № 52-ОС старшого прапорщика ОСОБА_1 зараховано в розпорядження начальника загону, звільнивши з посади інспектора прикордонного контролю 2 категорії - перекладача групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип Б) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " І категорії (тип Б) у зв'язку з відстороненням від посади на час проведення досудового розслідування і судового розгляду, згідно підпункту 5 пункту 127 Положення, з 01 березня по 28 квітня 2019 року. Припинено виплачу грошового забезпечення з 01.03.2019.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.05.2019 № 126-ОС внесені зміни до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 28.02.2019 № 52-ОС, підпункту 6.1 пункту 6, виклавши його в наступній редакції:

"6.1. Старшого прапорщика ВОРОБ? ОСОБА_3 , звільнивши з посади. інспектора прикордонного контролю 2 категорії - перекладача групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (тип Б) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " І категорії (тип Б), у зв'язку з відстороненням від посади на час проведення досудового розслідування і судового розгляду, згідно підпункту 5 пункту 127 Положення, з 01 березня по 28 квітня 2019 року.

Виплачувати старшому прапорщику ОСОБА_1 з 01 березня по 28 квітня 2019 року оклад за військовим званням і надбавку за вислугу років, відповідно до пункту 2 розділу 5 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558 "Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України".

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.07.2021 № 206-ОС припинено контракт та звільнено з військової служби за підпунктом "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону у запас старшого прапорщика ОСОБА_1 , який перебуває в розпорядженні начальника загону (остання штатна займана посада - інспектор прикордонного контролю 2 категорії - перекладач групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (тип Б) відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " І категорії (тип Б) НОМЕР_3 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_6 ), з правом носіння військової форми одягу.

Згідно із наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.07.2021 № 249-ОС ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 01.08.2021.

26.04.2023 представник позивача звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, у якій просила:

- нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 01.03.2019 по 30.07.2021;

- нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з 01.01.2014 по 30.07.2021 із урахуванням базового місяця січня 2008 (за період січень 2014 - лютий 2018), а з 01.03.2018 по 30.07.2021 індексацію розрахувати відповідно до п. 5 Порядку № 1078;

- перерахунок та виплату посадового окладу та окладу за військове звання виходячи із прожиткового мінімуму встановленого на 1 січня календарного року.

Листом від 09.05.2023 № 11/7578-23-Вих військова частина НОМЕР_1 надала відповідь на наяву, роз'яснивши, що ОСОБА_1 припинена виплата грошового забезпечення з 01.03.2019 на підставі ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.02.2019. Крім того, індексація грошового забезпечення за період служби виплачену відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМУ від 07.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" у повному обсязі. Також зазначено, що згідно Постанови № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом станом на 01.01.2018.

Вважаючи дії відповідача щодо не застосування під час обрахунку індексації грошового забезпечення базового місяця січня 2008 року та не нарахування грошового забезпечення за період перебування у розпорядженні протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та правові норми.

Щодо вимоги позивача про нарахування та виплату грошового забезпечення за період з 29.04.2019 по 30.07.2021, з помісячною сплатою єдиного соціального внеску для обов'язкового пенсійного страхування для зарахування цього періоду до страхового пенсійного стажу, суд зазначає наступне.

У позовній заяві позивач стверджує, що виплату грошового забезпечення було припинено на підставі наказу № 52-ос від 28.02.2019 "Про особовий склад", в який пізніше були внесені зміни наказом № 126-ос від 14.05.2019 "Про внесення змін". При цьому, підставою для їх прийняття слугувала ухвала Луцького міськрайонного суду від 28.02.2019 та службова записка начальника відділу кадрів від 28.02.2019.

Як встановлено судом, ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.02.2019 клопотання слідчого СВ УСБУ у Волинській області задоволено. Відсторонено підозрюваного ОСОБА_1 від посади інспектора прикордонного контролю 2 категорії - перекладача групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " на час проведення досудового розслідування і судового розгляду кримінального провадження №22018030000000098 строком на два місяці, тобто до 28 квітня 2019 року включно.

На підставі вказаної ухвали суду наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.02.2019 №52-ОС ОСОБА_1 зараховано в розпорядження начальника загону у зв'язку з відстороненням від посади на час проведення досудового розслідування і содового розгляду, згідно підпункту 5 пункту 127 Положення, з 01 березня по 28 квітня 2019 року.

Частинами 1, 5 ст. 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" №661-IV від 03.04.2003 передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Згідно із ч. ч. 3, 4 ст. 25 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" військовослужбовці Державної прикордонної служби України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства. Соціальний захист працівників Державної прикордонної служби України забезпечується на загальних підставах відповідно до законодавства про працю, якщо інше не передбачено трудовим договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення згідно із ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України, визначає Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558 (далі - Інструкція № 558).

Пунктом 2 розділу I Інструкції № 558 визначено, що термін грошове забезпечення означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Спірні правовідносини виникли з приводу невиплати позивачу грошового забезпечення з урахуванням його додаткових видів за період усунення його від виконання службових обов'язків на період проведення досудового розслідування і судового розгляду.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям залежно від умов проходження служби визначений розділом V Інструкції № 558.

Відповідно до п. 2 глави 5 розділу V Інструкції № 558 військовослужбовцям, відстороненим від посад відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, з наступного після відсторонення від посад дня за період, протягом якого вони не перебували на посаді, виплачуються оклад за військовим званням і надбавка за вислугу років.

У разі скасування постанов про відсторонення від посад за період, протягом якого вони не перебували на посадах унаслідок відсторонення від них, основні та додаткові види грошового забезпечення, яких вони не отримували, військовослужбовцям не виплачуються. При цьому грошове забезпечення, яке втратили військовослужбовці внаслідок незаконних дій, відшкодовується їм у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".

Порядок проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженим Указом Президента України від 29.12.2009 № 1115/2009 (далі - Положення № 1115/2009).

Відповідно до п. 127 Положення № 1115/2009 зарахування військовослужбовців у розпорядження начальників, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого проходження такими військовослужбовцями військової служби допускається у разі, зокрема, відсторонення військовослужбовця від посади під час досудового розслідування або судового провадження - до закінчення строку застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження або до його скасування в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, а якщо вчинено злочин у сфері службової діяльності, - до набрання вироком законної сили.

Як зазначалось вище підставою для зарахування позивача у розпорядження начальника загону та виплати позивачу окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років з 01.03.2019 по 28.04.2019 слугувала ухвала Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28.02.2019.

Згідно із вказаною ухвалою ОСОБА_1 оголошена підозра за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Статтею 368 КК України передбачена відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. Вказане кримінальне правопорушення віднесене до кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг.

Тобто, з урахуванням приписів пункту 127 Положення № 1115/2009, позивач був відсторонений від посади за вчинення злочину у сфері службової діяльності до набрання вироком законної сили.

Проте, суд зауважує, що пунктом 2 глави 5 розділу V Інструкції № 558 визначено право військовослужбовця на отримання окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років з наступного після відсторонення від посади дня та за весь період, протягом якого військовослужбовець не перебував на посаді.

Поряд з цим, згідно архівної відомості про виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення у 2019 році, позивачу ані у вказаний в наказі від 14.05.2019 № 126-ОС період, ані після 28.04.2019 не був нарахований оклад за військове звання та надбавка за вислугу років.

Зважаючи на наведене вище нормативне регулювання, суд дійшов висновку, що у ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні підстави не нараховувати та не виплачувати позивачу оклад за військове звання та надбавку за вислугу років у період з 01.03.2019 по 30.07.2021.

Також суд зауважує, що у разі ухвалення судом виправдувального вироку, закриття кримінального провадження військовослужбовцям, які були відсторонені від посад, поновлюється виплата посадових окладів і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які вони не отримували у зв'язку з відстороненням від посад, з дня, з якого вони приступили до виконання обов'язків за посадою (п. 5 глави 5 розділу V Інструкції № 558).

Відповідно до п. 6 глави 5 розділу V Інструкції № 558 грошове забезпечення, яке втратили військовослужбовці внаслідок незаконних дій, відшкодовується їм відповідно до Закони України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду", право на відшкодування шкоди в розмірах і в порядку, передбачених цим Законом, виникає у випадках:

1) постановлення виправдувального вироку суду;

1--1) встановлення в обвинувальному вироку суду чи іншому рішенні суду (крім ухвали суду про призначення нового розгляду) факту незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході кримінального провадження обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують чи порушують права та свободи громадян, незаконного проведення оперативно-розшукових заходів;

2) закриття кримінального провадження за відсутністю події кримінального правопорушення, відсутністю у діянні складу кримінального правопорушення або не встановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи у суді і вичерпанням можливостей їх отримати;

4) закриття справи про адміністративне правопорушення.

Як встановлено судом, ухвалою Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 28.02.2023 у справі № 154/1345/19 кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22018030000000098 від 17.07.2018 про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, закрите на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, звільнивши його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

Відтак, з урахуванням закриття кримінального провадження, в межах якого позивачу були висунуті обвинувачення за ст. 368 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності, відсутні підстави для відшкодування позивачу грошового забезпечення, яке він втратив у період з 29.04.2019 по 30.07.2021.

Відтак, вимоги позивача щодо нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 29.04.2019 по 30.07.2021 підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу оклад за військове звання та надбавку за вислугу років за цей період.

Щодо проведення індексації грошового забезпечення позивача, суд враховує таке.

У позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату індексації його грошового забезпечення за такі періоди:

- з 01.10.2014 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січня 2008 року;

- з 01.03.2018 по 28.04.2019 із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.10.2014 по 28.02.2018, суд зауважує наступне.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-XII).

Статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За приписами ст. 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону № 1282-ХІІ.

У первинній редакції частина перша статті 4 цього Закону передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Надалі до цієї норми були внесені зміни Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав законну силу 01.01.2016.

Тож з 01.01.2016 за правилами частини першої статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Інші положення статті 4 цього Закону з 2003 року й дотепер залишилися незмінними.

Зокрема, ч. 2 ст. 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Згідно із ч. 3 ст. 4 Закону № 1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 1282-ХІІ підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 6 Закону № 1282-XII).

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".

Так, пункт 1 Порядку № 1078 (у редакції постанови Уряду від 17.07.2003 № 1078) передбачав, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Своєю чергою, пункт 5 Порядку у тій же редакції визначав, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної допомоги сім'ям з дітьми, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Отже, положеннями Порядку № 1078 було запроваджено правило, у силу якого календарний місяць підвищення розміру мінімальної заробітної плати та календарний місяць зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (що має місце у випадку підвищення винагороди за працю) є подією, яка припиняє раніше розпочату процедуру нарахування індексації наростаючим підсумком і ця процедура розпочинається знову лише у наступному календарному місяці.

У подальшому постановою Уряду від 13.06.2012 № 526 (набрала чинності 21.06. 2012) пункт 10-1 Порядку № 1078 було доповнено новим абзацом, згідно з яким обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Одночасно цією ж постановою Уряду відбулося доповнення Порядку № 1078 новим пунктом 10-2, відповідно до якого для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Отже, з 21.06.2012 було введено у дію нове спеціальне правило визначення базового календарного місяця для початку процедури індексації - календарний місяць прийняття найманого працівника на роботу.

Це правило застосовувалося до 01.12. 2015 та було скасоване на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Зокрема, відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції постанови Уряду № 1013) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Абзацом 2 п. 5 Порядку № 1078 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Згідно з абз. 3 п. 5 Порядку № 1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

За змістом абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку № 1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Абзац 6 п. 5 Порядку № 1078 визначає, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Також у новій редакції на підставі постанови Уряду № 1013 був викладений пункт 10-2 Порядку № 1078, за приписами якого для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Отже, Порядок № 1078 у редакції, яка застосовувалася до 01.12.2015, містив поняття "базовий місяць". Базовим місяцем уважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати). Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

Таким чином до 01.12.2015 новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового доходу міг бути місяць прийняття (виходу) працівника на роботу, місяць збільшення заробітної плати, а нарахування й виплата індексації мали індивідуальний характер для кожного працівника.

На вказані особливості попереднього правового регулювання Верховний Суд уже звертав увагу у пункті 45 постанови від 19.05.2022 у справі № 200/3859/21, а також у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.

Відтак, для правильного визначення базового місяця для нарахування індексації за період з 01.10.2014 до 01.12.2015 необхідно встановити місяць прийняття (виходу) працівника на роботу, місяць збільшення заробітної плати.

Згідно долученого до матеріалів справи розрахунку нарахованої та виплаченої індексації ОСОБА_1 у період з жовтня 2014 по грудень 2015 нараховувалась індексація грошового забезпечення, при цьому базовим місяцем враховувався місяць збільшення заробітної плати позивача.

Відтак, позивач помилково вважає, що саме січень 2008 року є базовим місяцем з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення за період з 01.10.2014 по 30.11.2015.

З урахуванням наведеного суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у цій частині.

Разом з тим, як слідує із запроваджених Постановою № 1013 змін, у подальшому з 01.12.2015 почали діяти єдині правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації для всіх працівників, незалежно від дати їхнього прийняття, переведення чи виходу на роботу. Внаслідок цих змін Порядок № 1078 у редакції, що застосовується з 01.12.2015, не містить поняття "базовий місяць" і передбачає уніфікований підхід до обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації всіх працівників.

Для проведення індексації з 01.12.2015 замість терміну "базовий місяць" використовується поняття "місяць підвищення доходу", яке має інший зміст, а саме, це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таке визначення означеного поняття висновується із системного тлумачення пункту 5 Порядку № 1078 у редакції, яка була запроваджена з 01.12.2015.

Місяць підвищення доходу при зростанні заробітної плати визначається тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). Тож з 01.12.2015 зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.

У цьому полягає одна з основних відмінностей понять "місяць підвищення доходу" і "базовий місяць", позаяк визначення останнього залежало також від факту зростання заробітної плати за рахунок будь-якої її постійної складової.

Між тим, вилучення терміну "базовий місяць" та запровадження поняття "місяць підвищення доходу" не вплинуло на правило обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Як у "базовому місяці", так і у "місяці підвищення доходу" індекс обчислення споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення цього індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком із наступного місяця.

Таким чином, ураховуючи наведені нормативні положення, слідує висновок, що розрахунок індексації грошового забезпечення позивача, як військовослужбовця, з 01 грудня 2015 року не прив'язаний до місяця прийняття (виходу) на військову службу.

Початком відліку для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав.

Аналіз приписів Постанови № 1013 у взаємозв'язку із запровадженими нею змінами до пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078 дають підстави дійти висновку про те, що для проведення подальшої індексації грошового забезпечення відповідачу з 01.12.2015 належало переглянути "базовий місяць", визначений за старими правилами, змінивши його на "місяць підвищення доходу", тобто на місяць останнього підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою, займаною ОСОБА_1

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Зокрема, у період з 01.01.2008 по 01.03.2018 схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка була чинною.

Починаючи від січня 2008 року посадовий оклад позивача за займаною посадою не змінювався. Він змінився лише у березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою встановлені нові розміри окладів військовослужбовців.

Тож з огляду на місяць підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців та правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, саме січень 2008 року є місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 , за яким і слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 до 28.02.2018.

Під час вирішення справи суд враховує правову позицію Верховного Суду, сформовану у постановах від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21, від 20.04.2022 у справі № 420/3593/20, від 12.05.2022 у справі № 200/7006/21 стосовно тлумачення у подібних правовідносинах пунктів 2, 5, 10-2 Порядку № 1078 при розв'язанні питання про місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення.

Водночас, суд наголошує, що за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця.

Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу).

Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретну дію на користь позивача провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов'язати до її вчинення у судовому порядку.

Вищезазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а, від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами у цій справі, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 є саме січень 2008 року. Тому, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у період з 01.12.2015 по 28.02.2018, з урахуванням базового місяця січня 2008 року.

Щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019 із застосуванням базового місяця - березень 2018 року та відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, суд зважає на таке.

У період спірних правовідносин Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок № 1078) визначав правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно із п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв'язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.

У разі коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, Кабінет Міністрів України приймає рішення про підвищення тарифних ставок (окладів) працівникам бюджетної сфери, органам державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів з урахуванням суми індексації, яка складається на момент підвищення.

Працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв'язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та положень цього Порядку.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.07.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) вступила у дію 01.03.2018, якою було затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців.

Відповідно до абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 1078 значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з наступного місяця.

Тобто, базовим місяцем індексації у період з 01.03.2018 є березень 2018 року, що відповідачем не заперечується.

Також відповідно до офіційних даних, які містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 року до жовтня 2018 року індекс споживчих цін, який обчислюється наростаючим підсумком не перевищував поріг індексації 103%.

У даний період спірним між сторонами є виплата суми індексації у разі настання обставин, передбачених абзацами 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.

Із системного аналізу абз. 3, 4, 5 п. 5 Порядку № 1078 можна дійти висновку, що не нараховується індексація у місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки), якщо розмір такого підвищення (з урахуванням всіх складових, що не мають разового характеру) перевищує суму можливої індексації у відповідному місяці. Якщо ж сума підвищення не перекриває суму можливої індексації, визначається різниця між нею та сумою підвищення.

Отже, для з'ясування питання чи має позивач право на застосування при нарахуванні його індексації грошового забезпечення починаючи з березня 2018 року згідно приписів абзацу 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078, необхідно з'ясувати розмір грошового забезпечення позивача за попередній місяць (лютий 2018 року), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без урахування складових, що мають разовий характер, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 року).

Відповідно до архівних відомостей у лютому 2018 року грошове забезпечення позивача складало 8356,04 грн та складалося з: посадового окладу 645,00 грн, окладу за військовим званням 65,00 грн; надбавки за вислугу років 248,50 грн; надбавка за ВОВЗ - 862,65 грн, надбавка за ОУС ризиком - 96,75 грн, винагорода за бойове чергування - 32,25 грн, премія - 3225,00 грн., компенсація взамін - 95,15 грн, винагорода 2016 - 3085,74 грн.

При цьому, грошове забезпечення позивача у березні 2018 року складало 8442,81 грн та складалося з: посадового окладу 2820,00 грн, окладу за військовим званням 1020,00 грн; надбавки за вислугу років 1728,00 грн, винагорода за бойове чергування - 32,25 грн, премія - 2622,60 грн., компенсація взамін - 168,53 грн, винагорода 2016 - 51,43 грн.

Відтак, грошовий дохід позивача збільшився на 86,77 грн.

Щодо суми індексації, яка мала скластися у березні 2018 року, то з урахуванням цифрових значень наявних у матеріалах справи, розрахунків в довідці про отримане грошове забезпечення та суми індексації, врахування в якості базового місяця січня 2008 року, приписів п. 4, 5 Порядку № 1078, даних Мінстатистики щодо індексів споживчих цін її розмір мав складати 4463,15 грн (1762,00 грн прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.03.2018 року помножений на 253,3% - величина приросту споживчих цін поділений на 100%).

Відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн. - 86,77 грн. = 4376,38 грн.

При вирішення даної адміністративної справи суд враховує правові висновки, викладені у постанові Верховного суду 20.04.2023 у справі № 320/8554/21 та у постанові Верховного Суду від 19.10.2023 у справі № 380/9726/20, у якій суд відмітив, що:

"…100. Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, то буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суди попередніх інстанцій повинні встановити:

- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А) (визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року). В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку №1078);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б) (визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078));

- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

101. Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

102. Сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А)".

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на встановлені судом обставини, відповідач протиправно не нараховував та не виплачував позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4376,38 грн у місяць за період з 01.03.2018 по 28.04.2019 відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивач звільнений від сплати судового зору на підставі п. 13, ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) окладу за військове звання та надбавки за вислугу років у період з 29.04.2019 по 30.07.2021.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) оклад за військове звання та надбавку за вислугу років за період з 29.04.2019 по 30.07.2021.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 у не повному розмірі.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.04.2019 відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_5 ) індексацію грошового забезпечення у розмірі 4376,38 грн у місяць за період з 01.03.2018 по 28.04.2019 відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна