Справа № 2-3743
2010 рік
16 серпня 2010 року місто Запоріжжя
Жовтневий районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого - судді - Скользнєвої Н.Г.,
при секретарі - Голубятнікової І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя про зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя про зобов'язання вчинити певні дії.
В обгрунтування своїх позовних вимог зазаначив, що він є пенсіонером за віком, отримує пенсію на загальних підставах та перебуває з 14 квітня 2008 року на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя. Після призначення пенсії продовжив працювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Відпрацювавши 24 місяці, відповідно до п.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, в квітні 2010 року звернувся до УПФУ у Жовтневому районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткового страхового стажу та із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
На підставі її заяви та документів про стаж та заробіток управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя проведено перерахунок його пенсії відповідно до показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197,91 грн.).
У зв”язку з викладеним вважає, що дії відповідача щодо використання при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2007 рік не передбачено ні Законом України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” від 09.07.2003р. № 1058-IV, ні іншими нормативно-правовими актами України.
На підставі викладеного, просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя неправомірними; зобов”язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя перерахувати його пенсію з 1 квітня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, яка становить 1650,43 грн.; судові витрати по справі покласти на управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя.
Позивач надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, зазначивши, що на позовних вимогах наполягає в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності. Крім того, представник відповідача надав письмові заперечення проти позовних вимог ОСОБА_1, з яких вбачається, що позивачу було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та п.п.3, 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та інших нормативно-правових актів. Частиною 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов”якове державне пенсійне страхування” (зі змінами та доповненнями) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та з застосуванням показника заробітньої плати (доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, котрий визначався згідно ст. 40 зазначеного Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” в частині визначення названого вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення чинності зазначеної норми в попередній редакції не ухвалювалося. У зв'язку з зазначеним, перерахунки пенсій проводились відповідно до п.п. 3, 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. Відповідно до листа Пенсійного Фонду України від 11.03.2009р. № 4096/02-01 для пенсійних виплат, призначених в 2009 році, враховується заробітна плата - 1573,99 грн., для пенсійних виплат, які перераховані у 2009 році відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” - 1197,91 грн. До законодавчого визначення застосування при перерахунку пенсії показника заробітньої плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008р., у 2009р. перерахунки проводяться із застосуванням показника заробітньої плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008р., у 2009р. перерахунки проводяться із застосуванням показника заробітньої плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007р. (1197,91 грн.) На підставі викладеного, просив суд у задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Запоріжжя відмовити.
Взявши до уваги заяви позивача та представника відповідача, письмові заперечення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1.є пенсіонером за віком, отримує пенсію на загальних підставах та перебуває з 14 квітня 2008 року на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Запоріжжя. Після призначення пенсії продовжив працювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. (а.с. 11)
Відпрацювавши 24 місяці, відповідно до п.4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, у квітні 2010 року звернувуся до УПФУ у Жовтневому районі м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням додаткового страхового стажу та із заробітньої плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітньої плати по Україні, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
На підставі заяви ОСОБА_2 та документів про стаж та заробіток управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя проведено перерахунок його пенсії відповідно до показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197,91 грн.). (а.с. 8-10)
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітньої плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітньої плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців срахового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, наж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Підпунктом 3 пункта 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, із застосуваннням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, є протиправними оскільки не відповідають вищезазначеним вимогам закону, а тому позовні вимоги позивача щодо визнання дій управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) неправомірними; зобов”язання управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 1 квітня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, яка становить 1650,43 грн., грунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.
Крім того, при подачі позовної заяви до суду позивач по справі ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 51 грн. 00 коп. та інформаційно-технійчний збір у розмірі 120 грн. 00 коп.. (а.с. 3).
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві прапорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - прапорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно з п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, від сплати державного мита звільняються Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації; Фонд України соціального захисту інвалідів і його відділення, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в цій частині позовна вимога позивача підлягає частковому задоволенню, а саме: в частині стягнення з управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-216, 88 ЦПК України, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'якове державне пенсійне страхування”, п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітньої плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду у Жовтневому районі міста Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 1 квітня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, яка становить 1650,43 грн.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі міста Запоріжжя на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, тобто в порядку ч. 1 ст. 294 ЦПК України.
Суддя: Н.Г. Скользнєва