Постанова від 28.10.2010 по справі 2а-1271/2010

Справа №2а-1271/2010

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2010 року

Новокаховський міський суд Херсонської області у складі:

Головуючої судді: Сапронової Л.В.

При секретарі: Хорольській О.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка про зобов'язання перерахунку пенсії та визнання бездіяльності неправомірною, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в зв'язку з чим 20.04.2010 року їй встановлено інвалідність II групи, перебуває на обліку в Новокаховському УПФ.

Згідно ст.. 49 ЗУ «Про статус та соціальний Захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі №796-12) пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державної пенсії, б) доповненої особі за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається під час виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 4 ст. 54 ЗУ №796-12 у всіх випадках пенсія інвалідам, в яких встановлено зв'язок з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС не повинна бути менше восьми мінімальних пенсій за віком.

У 2007 році вона мала III групу інвалідності та мала право на отримання пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, розмір її пенсії складав 525 грн., а повинен був становити 2436 грн. (406x6).

Крім того, згідно ст. 50 ЗУ №796-12 відповідач повинен їй був доплачувати до пенсії за інвалідність 50% від мінімальної пенсії в сумі 203 грн.

У зв'язку з відмовою відповідача в перерахуванні пенсії, вона вимушена була звернутись до суду. 6 листопада 2007 року Новокаховський міський суд виніс постанову про визнання неправомірною відмову Новокаховського УПФ в перерахунку основної та додаткової пенсії.

На підставі прийнятого рішення відповідач перерахував позивачці пенсію, яка становить 3700 гривень.

20.04. 2010 року позивачці встановлено II групу інвалідності. Для перерахунку розміру пенсії відповідно до ст. 54 ЗУ №796-12 вона звернулась до відповідача та надала відповідні документи. В перерахунку пенсії з шести мінімальних пенсій за віком до восьми їй було відмовлено та навпаки розмір щомісячного пенсійного забезпечення було зменшено до 1090 грн. та додаткової пенсії до 141,20 грн.

Зміна групи інвалідності не давала права відповідачу зменшувати розмір ії пенсії, оскільки п. 4 розділу 15 Прикінцевих положень ЗУ «Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій за нормами вказаного закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Просила суд визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії в зв'язку з отриманням II групи інвалідності. Зобов'язати УПФ в м.Н.Каховка провести перерахунок та виплачувати пенсію згідно ст.49, 50, 54 ЗУ №796-12 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та доплату за отриману інвалідність в розмірі 75 відсотків від мінімальної пенсії, починаючи з 20 квітня 2010 року.

В попередньому судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги в повному обсязі; 28.10.2010 року в судове засідання не з'явилась; в поданій до суду заяві просила розглянути справу у її відсутність у зв'язку з хворобою.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 06.11.2007 р. (справа №2-а-2042007) та ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2009 р. встановлено здійснити перерахунок основної та додаткової пенсій відповідно до статей 49, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру шести мінімальних пенсії за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком як інваліду?орнобильцю III групи І категорії з 01 червня 2007 року та нараховувати та сплачувати основну та додаткову пенсії відповідно до зазначених статей.

На підставі зазначених рішень суду, з 01.06.2007 р. позивачці здійснено перерахунок пенсії та обчислено основну пенсію із розміру шести прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 50% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Перерахунок проведено, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.11.2009 року, розмір пенсії позивачки становив 3752,90 грн., у тому числі:

3438,00 грн. - основний розмір пенсії (573,00 грн. х 6); 286,50 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1 категорії (573,00 грн. х 50%); 28,40 грн. - підвищення до пенсії як непрацюючій особі згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 №198.

20 квітня 2010 року повторним оглядом МСЕК позивачці встановлено II групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З цієї дати пенсійна справа приведена у відповідність із постановами Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. №654 і від 28.05.2008 №530, які регулюють пенсійне забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Основний розмір пенсії встановлено по II групі інвалідності в сумі 1090,00 грн., додаткової пенсії - 141,20 грн. (607,00 грн. х 20%), разом 1231,20 грн. Просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, визнана інвалідом IІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серія НОМЕР_1, та посвідченням серії НОМЕР_2.

Як пенсіонер позивачка перебуває на обліку в УПФУ, отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід IІ групи з 20.04.2010 р., розмір якої складає: 1090 грн. - державна пенсія і 141 грн. 20 коп. - додаткова пенсія, які визначені на підставі постанов Кабінету Міністрів України, № 654 від 16.07.2008 р. та № 530 від 28.05.2008 р.

Позивачка звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок державної та додаткової пенсій, у розмірах, встановлених статтями 50 та 54 Закону № 796-ХІІ, але в проведенні такого перерахунку пенсії їй було відмовлено листом від 25.06.2010 р.

Між тим, в силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по IІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІI групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи конституційні норми пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачці не могли бути застосовані розміри, встановлені постановами Кабінету Міністрів України.

Розрахунковою величиною для визначення державної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачених ст.ст. 50 і 54 Законом № 796-ХІІ, є мінімальна пенсія за віком, розмір якої, в силу ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка підлягає застосуванню за аналогією закону, був визначений на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімальної пенсії) для розрахунку пенсії позивачу, через відсутність іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, що не може впливати на реалізацію громадянином свого конституційного права на соціальний захист та його судовий захист, що випливає з ч. 4 ст. 8 КАСУ.

Наведене є підставою для висновку про те, що позивачці мав бути визначений розмір пенсії із розрахунку мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не у розмірі мінімальних виплат, визначених постановами КМУ, тому відповідач незаконно відмовив позивачці у проведенні перерахунку.

Слід зазначити, що на протязі 2010 року розмір прожиткового мінімуму поетапно збільшувався, що випливає з положень Закону України ”Про державний бюджет на 2010 рік” від 27.04.2010 року.

Водночас, за приписами ч. 3 ст. 67 Законом № 796-ХІІ (у редакції Закону 231-V від 05.10.06 р.), яка набула чинності з 31.10.06 р., у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є і встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок має здійснюватися з дня встановлення цього мінімуму.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у 2010 році складав: з 1 квітня 706 гривень, з липня 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень (ст. 52 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2010 рік” ).

Проаналізувавши обставини по даній справі суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, слід визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку і виплати позивачці пенсії з дотриманням вимог статей 50 і 54 Закону № 796-ХІІ, зобов'язавши здійснити такий перерахунок і виплати, з врахуванням раніше отриманих сум, державної пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 20.04.2010р з мотивів зазначених вище.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8,19, 22,46 Конституції України, ст.ст. 49, 50,54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8-11, 71, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити

2. Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в України в м.Нова Каховка у здійсненні перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, із розмірів, встановлених статтями 50 і 54 Закону України № 796- XІІ "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ОСОБА_1

3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсій як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, інваліду ІІ групи по захворюванню, щодо якого встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, із розміру державної пенсії - не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткової пенсії - 75 % мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, починаючи з 20.04.2010р.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через Новокаховський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.В. Сапронова