Рішення від 07.05.2024 по справі 560/3731/24

Справа № 560/3731/24

РІШЕННЯ

іменем України

07 травня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідачів в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 01.02.2024 року № 968210194603 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII "Про державну службу";

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 в стаж державної служби період роботи в органах державної податкової служби: в Кам'янець-Подільській податковій інспекції з 23.09.1993 року по 15.10.1997 року (04 роки 5 днів) і з 03.11.1997 року по 03.03.2008 року (10 років 03 місяці 19 днів), та в Державній податковій інспекції Хотинського району Чернівецької області за період з 10.12.2008 року по 24.06.2016 року (07 років 05 місяців 23 дні), всього загальний стаж державної служби 21 рік 09 місяців 17 днів;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату з 26.01.2024 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках від 25.01.2024 року № 7 і № 8, виданих Головним управлінням Державної податкової служби України у Чернівецькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2018 року отримувала пенсію по інвалідності, з 2022 року отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

26 січня 2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію державного службовця згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII із врахуванням довідок про заробітну плату від 25.01.2024 року № 7 і № 8, виданих Головним управлінням Державної податкової служби України у Чернівецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 01.02.2024 року № 968210194603 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця згідно Закону України "Про державну службу" в зв'язку із відсутністю стажу роботи на посадах віднесених до відповідних посад державної служби, та присвоєнням спеціальних звань під час служби в податкових органах.

Позивач вважає, що пенсійний орган протиправно відмовив їй у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII, оскільки має достатньо стажу державної служби, тому звернулася в суд за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою суду від 15 березня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала в суд відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнала, у задоволенні позову просить відмовити.

Обгрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача пояснила, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

26.01.2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок про заробітну плату від 25.01.2024 року № 7 та № 8, виданих головним управлінням ДПС України в Чернівецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві № 968210194603 від 01.02.2024 року позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року в зв'язку із відсутністю стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що позивачу правомірно відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов заявила клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України передбачено право суду відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а саме: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Так як дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому суд вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві подала в суд відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнала та просить відмовити в задоволенні позову.

Обгрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача пояснила, що 26.01.2024 року ОСОБА_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

За принципом екстериторіальності, органом, що приймає рішення за заявою позивача, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

За результатами розгляду заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в зв'язку із відсутністю стажу державної служби.

Періоди роботи працівників державних податкових адміністрацій (інспекцій), посадових осіб державної податкової служби/органів доходів і зборів на посадах у період перебування на яких були присвоєні персональні спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що за відсутності стажу роботи на посадах які відносяться до державної служби у позивача відсутнє право на отримання пенсії державного службовця, в зв'язку із чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Позивач подала в суд відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві в якій зазначила, що її позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню, а рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.02.2024 року № 968210194603 є протиправним та має бути скасовано.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

30.05.2018 року позивачу встановлено 2 групу інвалідності довічно, що підтверджується копією довідки серії АВ № 1112285 до акта огляду Кам'янець-Подільською міжрайонною медико-соціальною експертною комісією, та призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

З 2022 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV.

Наказом Хотинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області від 24.06.2016 року № 21-О позивач 24.06.2016 року звільнена із займаної посади начальника відділу доходів і зборів з фізичних осіб в зв'язку із скороченням штатної чисельності Хотинської ОДПІ, відповідно до пункту 1 статті 40 КЗпП України.

Розпорядженням Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради від 23.06.2018 року № 80/к позивач призначена на посаду спеціаліста з кадрових питань відділу загальної та організаційної роботи з 25.06.2018 року.

З 25.06.2018 року по 23.08.2022 року позивач працювала у вказаному органі місцевого самоврядування на таких посадах: спеціаліста з кадрових питань відділу загальної та організаційної роботи; головного спеціаліста з кадрових питань сектору юридичних та кадрових питань; головного спеціаліста з кадрових питань відділу з юридичних та кадрових питань; головного спеціаліста загального відділу.

23.08.2022 року позивач на підставі розпорядження від 19.08.2022 року № 123/2022-р звільнена із посади головного спеціаліста загального відділу Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради.

26.01.2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення її із пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Заява та додані до неї документи прийняті 26.01.2024 року та зареєстровані за № 826.

Для обчислення розміру пенсії за віком державного службовця, позивач до заяви додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" № 7 від 25.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.01.2024 року за посадою начальника відділу доходів і зборів з фізичних осіб Хотинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області та № 8 від 25.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видані Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року на посаді начальника відділу доходів і зборів з фізичних осіб Хотинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.02.2024 року № 968210194603 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, оскільки періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах під час перебування на яких було присвоєно персональні та спеціальні звання, не враховуються до стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Стаж державної служби ОСОБА_1 , відсутній, оскільки згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 30.12.1994 року прийнята присяга державного службовця та з 30.12.1994 року присвоєно спеціальне звання інспектора податкової служби.

Про прийняте рішення позивач повідомлена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.03.2024 року № 2200-0304-8/21215.

У вказаному листі зазначено, що до стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, не зараховано періоди роботи в податковій інспекції з 23.09.1993 року по 03.03.2008 року та з 10.12.2008 року по 01.05.2016 року (21 рік 10 місяців 12 днів).

За документами пенсійної справи станом на 01.05.2016 року у позивача відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 20 листопада 1980 року заповненої на ім'я ОСОБА_1 , починаючи із 23.09.1993 року по 15.10.1997 року та з 03.11.1997 року по 03.03.2008 року позивач працювала в державній податковій інспекції Кам'янець-Подільського району (Кам'янець-Подільській ДПА, Кам'янець-Подільській ДПІ) на різних посадах, а саме: старшого державного податкового ревізора-інспектора; головного державного податкового ревізора-інспектора; головним державним податковим інспектором.

Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 20 листопада 1980 року, починаючи із 10.12.2008 року по дату звільнення-24.06.2016 року позивач працювала в державній податковій інспекції у Хотинському районі на таких посадах, а саме: головного державного податкового ревізора-інспектора; старшого державного податкового ревізора-інспектора; начальника відділу податкового контролю юридичних осіб; начальника відділу оподаткування фізичних осіб; начальника відділу доходів і зборів фізичних осіб; начальника відділу податків і зборів з фізичних осіб.

Присяга державного службовця згідно Закону України "Про державну службу" прийнята 30.12.1994 року.

Протягом роботи в органах державної податкової служби позивачу присвоювалися спеціальні звання, останнє-"Радник податкової та митної справи II рангу".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначені Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі-Закон № 889-VIII), який згідно із пунктом 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII набрав чинності з 1 травня 2016 року.

Статтею 90 Закону № 889-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII (далі-Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пунктів 8, 11 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частинами 1, 8 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частинами 17 статті 37 Закону № 3723-XII, період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, затверджено "Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб", (далі Порядок № 622).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 622, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 2 Порядку № 622 встановлено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу":

-мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

-займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку № 622, встановлено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають:

-чоловіки, які досягли віку 62 роки.

жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 4 Порядку № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

-посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

-розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

-у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

-матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 622, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, правління Пенсійного фонду України постановою 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI № "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", що додаються:

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Частиною 2 статті 25 Закону № 3723-XII, установлено категорії посад державних службовців.

Згідно із частиною 3 статті 25 Закону № 3723-XII, віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Відповідно до частини третьої статті 46 Закону України "Про державну службу" Кабінет Міністрів України постановою від 25 березня 2016 року № 229 затвердив "Порядок обчислення стажу державної служби", яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, (далі Порядок № 229).

Частиною 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби".

Згідно із пунктами 1, 2, 3 Порядку № 229, цей Порядок визначає механізм обчислення стажу державної служби.

Обчислення стажу державної служби здійснює служба управління персоналом державного органу.

Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тощо).

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж державної служби обчислюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 229, до стажу державної служби зараховуються:

-час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону;

-час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Згідно із пунктом 6 Порядку № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

До 1 травня 2016 року-дати набрання чинності Законом № № 889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, обчислення стажу державної служби проводилося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", прийнятої на виконання постанови Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року "Про введення в дію Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, (далі Порядок № 283).

Згідно із пунктом 5 Порядку № 283, обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба):

-на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців;

-на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, врегульовані Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-III, який набрав чинності з дня його опублікування-04.07.2001 року, (далі Закон № 2493-III).

Відповідно до статті 14 Закону № 2493-III, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: шоста категорія-посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Віднесення інших посад органів місцевого самоврядування, не зазначених у цій статті, до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням керівників відповідних органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 21 Закону № 2493-III, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2493-III, дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Відповідно до частин 3, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Порядок № 22-1).

Пунктами 1.1, 1.8, 1.9 розділу I Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.

Перелік документів які додаються до заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, встановлений пунктом 2.1 розділу II Порядку № 22-1.

Відповідно до пункту 2.8 Порядку № 22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Згідно із пунктами 4.1, 4.3, 4.7 Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Дослідження змісту наведених правових норм, дає підстави суду зробити такі висновки:

1) пенсійне забезпечення державних службовців, починаючи із 1 травня 2016 року здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням положень пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII;

2) з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII;

3) для призначення особі пенсії державного службовця за віком, переведення на пенсію державного службовця за віком після 1 травня 2016 року необхідні такі умови:

-на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01 травня 2016 року), державний службовець повинен займати посаду державної служби та мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, при цьому на час досягнення встановленого пенсійного віку особа повинна працювати на посаді державного службовця;

-на день набрання чинності Законом № 889-VIII (01 травня 2016 року), державний службовець повинен мати не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, при цьому право на отримання пенсії державного службовця не залежить від місця роботи на час досягнення встановленого пенсійного віку;

4) стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII (01 травня 2016 року), обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством;

5) перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України;

6) для переведення з одного виду пенсії на інший, особі необхідно подати заяву та документи перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1;

7) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду;

8) до стажу державної служби зараховується робота на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів державної податкової служби та час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування";

9) довідки про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI № "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", видаються особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями із врахуванням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на пенсію.

Аналізуючи встановлені у справі обставини та надаючи їм правову оцінку відповідно до вказаних правових норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 , підлягає задоволенню частково за таких підстав:

-позивач має достатньо страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, оскільки така пенсія їй була призначена з 2022 року;

-станом на 1 травня 2016 року позивач перебувала на державній службі, так як працювала на відповідній посаді спеціаліста в апараті органу державної податкової служби та мала стаж такої служби на вказану дату не менше 20 років, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці;

-в період з 25.06.2018 року по 23.08.2022 року позивач перебувала на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби в органі місцевого самоврядування, а саме Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради;

-на дату звернення із заявою про переведення на пенсію державного службовця за віком (26.01.2024 року) позивач не перебувала на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, оскільки звільнена з такої посади у Слобідсько-Кульчієвецькій сільській раді 23.08.2022 року;

-на дату звернення позивача із заявою про переведення на інший вид пенсії, стаж її державної служби становив більше 20 років;

-для одержання пенсії державного службовця по інвалідності у позивача в наявності належний страховий стаж, також вона досягла пенсійного віку, встановленого статтею 28 Закону № 1058-IV.

Враховуючи те, що стаж роботи на посадах спеціалістів в державних податкових органах відноситься до стажу державної служби і враховується при призначенні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу", суд робить висновок, що необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 20 листопада 1980 року із 23.09.1993 року по 15.10.1997 року та з 03.11.1997 року по 03.03.2008 року в державній податковій інспекції Кам'янець-Подільського району (Кам'янець-Подільській ДПА, Кам'янець-Подільській ДПІ) на різних посадах, а саме: старшого державного податкового ревізора-інспектора; головного державного податкового ревізора-інспектора; головним державним податковим інспектором, та із 10.12.2008 року по дату звільнення-24.06.2016 року в державній податковій інспекції у Хотинському районі на посадах головного державного податкового ревізора-інспектора; старшого державного податкового ревізора-інспектора; начальника відділу податкового контролю юридичних осіб; начальника відділу оподаткування фізичних осіб; начальника відділу доходів і зборів фізичних осіб; начальника відділу податків і зборів з фізичних осіб.

Відповідач-Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у листі яким повідомило позивача про результати розгляду її заяви про переведення на пенсію за віком державного службовця вказує, що стаж роботи за вказаний період становить більше 20 років.

Враховуючи, що у позивача станом на 01.05.2016 року стаж державної служби становить більше 20 років, на дату звернення із заявою про переведення на пенсію державного службовця за віком вік заявника становить 61 рік і такі обставини відповідають вимогам чинного законодавства при вирішенні питання про призначення пенсії державного службовця за віком, суд вважає, що у позивача виникло право на переведення її на пенсію державного службовця за віком відповідно до поданої нею заяви від 26.01.2024 року.

Оскільки позивач має право на переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII із врахуванням статті 37 Закону № 3723-XII, необхідно визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.02.2024 року № 968210194603 яким позивачу відмовлено у переведенні із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, оскільки періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах під час перебування на яких було присвоєно персональні та спеціальні звання, не враховуються до стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з 26.01.2024 року із врахуванням виплачених сум.

Що стосується врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" при призначенні та обчисленні розміру пенсійних виплат за пенсією державного службовця за віком № 7 від 25.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.01.2024 року за посадою начальника відділу доходів і зборів з фізичних осіб Хотинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області та № 8 від 25.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року на посаді начальника відділу доходів і зборів з фізичних осіб Хотинської ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити, так як на дату звернення із заявою про переведення на пенсію державного службовця за віком 26.01.2024 року позивач не перебувала на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, та звільнена з останньої такої посади у Слобідсько-Кульчієвецькій сільській раді 23.08.2022 року, тому такі довідки повинні бути видані саме вказаним органом місцевого самоврядування, а не Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області.

Переведення позивача на пенсію державного службовця з 26.01.2024 року відповідає змісту частини 3 статті 45 Закону №1058-IV, так як переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання відповідної заяви.

Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII звернулася до пенсійного органу 26.01.2024 року, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись саме з дня звернення з відповідною заявою із врахуванням вже сплачених сум пенсійних виплат.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", позивач звільнена від сплати судового збору та не сплачувала його, тому судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 01.02.2024 року № 968210194603 яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи із 23.09.1993 року по 15.10.1997 року, із 03.11.1997 року по 03.03.2008 року, та із 10.12.2008 року по 24.06.2016 року в органах Державної податкової служби України, відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 20 листопада 1980 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 26.01.2024 року пенсії державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII в розмірі 60 % суми заробітної плати, без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 25.01.2024 року № 7 та № 8, виданих Головним управлінням ДПС України у Чернівецькій області із врахуванням правових висновків суду та із врахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16,м. Київ,04053 , код ЄДРПОУ - 42098368)

Головуючий суддя В.К. Блонський