Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
07 травня 2024 року № 520/1620/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (код ЄДРПОУ 08734011), Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", в якому просив суд:
- визнати протиправною відмову Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (код ЄДРПОУ - 08734011) щодо надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 статусу ветерана органів внутрішніх справ згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту»;
- скасувати лист (рішення) відповідача про відмову у наданні позивачу статусу ветерана органів внутрішніх справ № 33/41-2405 від 31.07.2023;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (код ЄДРПОУ - 08734011) надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус ветерана органів внутрішніх справ згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту»;
- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» (код ЄДРПОУ - 08734011) видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення ветерана органів внутрішніх справ та нагрудний знак згідно п. 2 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 липня 2023 року він звернувся із заявою до ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» про надання йому статусу ветерана органів внутрішніх справ України відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту». Листом № 33/41-2405 від 31.07.2023 ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» відмовлено у наданні ОСОБА_1 статусу ветерана органів внутрішніх справ. Підставою для відмови стало те, що календарна вислуга складає - 16 років 09 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 06 місяців 21 дні, навчання - 02 років 04 місяці 21 днів. Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 24.01.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 06.03.2024 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601). Розгляд справи розпочато спочатку.
Відповідач Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування заперечень на позов зазначив, що оскільки вислуга років позивача на час звільнення у календарному обчисленні дорівнює 19 рок. 02 міс. 02 дн., то надання статусу ветерана органів внутрішніх справ неможливе. Навчання у цивільних навчальних закладах є періодом часу, який зараховується до вислуги років для призначення пенсії, але не видом служби, періоди проходження якої враховуються для надання статусу "Ветерана органів внутрішніх справ". Пунктом 38 Розділу ІІI Положення про ДУ ТМО вказано, що до основних завдань ТМО входить, зокрема, ПРИЙОМ від колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, членів їхніх сімей заяв, документів для забезпечення соціального захисту відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист». Із положення не вбачається, що ДУ ТМО уповноважене надавати статус Ветерана органів внутрішніх справ тощо. Отже, МВС України не визначало територіальні медичні об'єднання уповноваженими органами з питань надання статусу Ветерана внутрішніх справ.
Відповідач МВС України не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в якому зазначив, що МВС України права позивача не порушувало, протиправних дій відносно позивача не вчиняло. Також по суті заявлених вимог вказав, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює питання, пов'язанні з призначенням пенсії за вислугу років, та жодним чином не стосується надання статусу ветерана органів внутрішніх справ. Законодавець чітко зазначив виключний випадок, коли додатково зараховується до вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі, а саме при призначенні пенсій. Статтею 17 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. Навчання у цивільних вищих навчальних закладах (незалежно від форми навчання) є періодом часу, який зараховується до вислуги років для призначення пенсії, але не видом служби, періоди проходження якої враховуються для надання статусу «Ветерана органів внутрішніх справ». З Положення ДУ «ТМО в Харківській області» вбачається, що сектор має повноваження щодо прийняття документів для наступної їх передачі уповноваженому органу. Крім того, сектор має повноваження видавити раніше оформленні посвідчення (раніше наданий статус) особам, при цьому сектору не надані повноваження щодо надання статусу «ветеран органів внутрішніх справ» та оформлення відповідного посвідчення.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
У період з 22 березня 1994 по 30 грудня 2010 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах.
Відповідно до наказу Головного управління МВС України в Харківській області № 195 о/c від 29.12.2010, начальника сектору КР Нововодолазького РВ ГУ підполковника міліції ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних сил (за ст. 64 п. «Ж»/за власним бажанням). Вислуга років на день звільнення складає: у календарному обчисленні 19 рок. 02 міс. 02 дн., у пільговому обчисленні - 27 рок. 06 міс. 21 день.
Відповідно до свідоцтва про хворобу № 11 від 10.01.2011 у ОСОБА_1 було встановлено діагноз: Гіпертонічна хвороба 2 ст. (гіпертонічна ангіопатія сітчатки). Пролапс мітрального клапана 1 ст. СН-1ст. Вказаною військово-лікарською комісією встановлено, що вказане захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до наказу Головного управління МВС України в Харківській області № 06 о/c від 19.01.2011, пункт наказу ГУ від 29.12.2010 № 195 о/с в частині звільнення з органів внутрішніх справ України в запас Збройних сил за ст. 64 п. «Ж»/за власним бажанням/ Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України підполковника міліції ОСОБА_1 /Т-217941/, начальника сектору карного розшуку Нововодолазького РВ ГУ, з 30.12.2010, змінено, звільнивши в запас Збройних сил за ст. 64 п. «Б»/через хворобу/ того ж Положення. Підстава: заява ОСОБА_1 від 13.01.2011, свідоцтво про хворобу від 10.01.2011 № 11, видане ВЛК госпіталю ГУ.
14 червня 2021 року ОСОБА_1 пройшов огляд медико - соціальної експертної комісії, яка встановила йому ІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
18 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» про надання йому статусу ветерана органів внутрішніх справ України відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту».
Листом № 33/41-2405 від 31.07.2023 ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області» повідомлено ОСОБА_1 про неможливість вирішення питання про надання йому статусу ветерана органів внутрішніх справ у зв'язку з тим, що календарна вислуга складає - 16 років 09 місяців 08 днів, у пільговому обчисленні вислуга років складає - 27 років 06 місяців 21 дні, навчання - 02 років 04 місяці 21 днів. Проте законодавством чітко визначено, що для надання статусу ветерана органів внутрішніх справ обов'язковою умовою є наявність відповідної кількості календарних років вислуги саме служби, а не інших періодів навчання, роботи тощо, які враховуються при призначення пенсії.
Позивач, вважаючи що його право на отримання статусу ветерана органів внутрішніх справ порушено, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.1998 № 203/98-ВР ветеранами військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції України, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються громадяни України:
1) які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД;
2) особи з інвалідністю I та II групи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, чи при виконанні службових обов'язків по охороні громадського порядку, боротьбі із злочинністю та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
3) особи з інвалідністю I та II групи, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції України, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, які мають вислугу військової служби і служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції України, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 20 років і більше;
4) військові пенсіонери, нагороджені медаллю "Ветеран Збройних Сил СРСР" за законодавством колишнього Союзу РСР;
5) які бездоганно прослужили на військовій службі 20 і більше років у календарному або 25 та більше років у пільговому обчисленні і звільнені з військової служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України.
Порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран військової служби», зразок та опис посвідчення «Ветеран військової служби», зразок та опис нагрудного знака «Ветеран військової служби» затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1601 «Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран військової служби».
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран органів внутрішніх справ» № 742 від 01.06.2002 року поширено дію «Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран військової служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1601, на видачу посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран органів внутрішніх справ».
Пунктом 3 Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран військової служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1601, визначено, що підставою для видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби" є:
наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку та довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення інвалідності I чи II групи, яка настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби, - для осіб, зазначених у пункті 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивачем при зверненні до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» було подано останньому: копію паспорту ОСОБА_1 копію картки платника податків ОСОБА_1 , копію пенсійного посвідчення ОСОБА_1 , копію витягу з наказу №6 о/с від 19.01.2011, копію свідоцтва про хворобу №11 від 10.01.2011, копію довідки МСЕК серія 12 АА Б №293978.
Відповідно до п.п. 5,7,9,12 Розділу 3 Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого Наказом ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» 03.04.2019 №22 (у редакції наказу ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» від 30.04.2021 № 28, чинній станом на день звернення позивача до першого відповідача), до функцій сектору відноситься:
- прийом заяв та документів, які дають право на отримання посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби» та нагрудних знаків відповідно до законодавства;
- надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам МВС України, особам, які мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, що є підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення, отримання пільг, посвідчень тощо;
- видача особам, яким надано відповідний статус, оформлених посвідчень учасника бойових дій, посвідчень «Ветеран органів внутрішніх справ», нагрудних знаків, листів талонів.
- здійснення поточного контролю за:
дотриманням законодавства при оформленні документів, що є підставою для проведення реєстрації бюджетних зобов'язань та здійснення соціальних виплат;
дотриманням законодавства при оформленні документів, що є підставою для проведення призначення чи перерахунку раніше встановлених пенсій пенсіонерам МВС України; додержанням чинних положень з соціальних та гуманітарних питань.
- забезпечення:
достовірності інформації, включеної для реєстрації бюджетних фінансових зобов'язань стосовно соціальних виплат;
повноти та достовірності даних підтвердних документів, які є підставою для проведення соціальних виплат;
оформлення та зберігання оброблених первинних документів, які є підставою для відображення у бухгалтерському обліку операцій та складення звітності щодо проведених соціальних виплат, а також облікових справ пенсіонерів МВС України;
користувачів у повному обсязі правдивою та неупередженою інформацією про проведені пенсійні перерахунки, стан з соціальних виплат тощо.
Як вбачається з Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», до повноважень сектору не віднесено оцінку поданих особою документів та надання висновку про наявність або відсутність підстав отримання відповідного статусу.
В той же час, як вбачається з відповіді ДУ «ТМО в Харківській області» від 31.07.2023, останнім фактично зазначено про відсутність у позивача права на отримання відповідного статусу, тобто вирішено питання по суті подану заяву, що не віднесено до повноважень ДУ «ТМО в Харківській області».
Проте, обов'язок щодо направлення до уповноваженого органу МВС, якому належать повноваження щодо встановлення або відмови у встановленні статусу ветерана органів внутрішніх справ ДУ «ТМО в Харківській області» всупереч вимог чинного законодавства здійснені не були, чим було порушено права позивача.
Щодо уповноваженого підрозділу станом на день винесення рішення судом, суд зазначає наступне.
Наказом Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області” від 30.01.2024 №196 внесено зміни до Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого Наказом ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» 03.04.2019 №22.
Відповідно до п. 3 Розділу 1 Положення у редакції зазначеного наказу діяльність Сектору координується Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України (далі - ДППСЗ МВС).
Відповідно до п.п. 3, 7, 8 Розділу 3 Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» до функцій сектору віднесено зокрема:
- прийом від колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії України, внутрішніх військ МВС, членів їхніх сімей заяв, документів для, зокрема: Установлення статусу (учасник війни, учасник бойових дій, ветеран органів внутрішніх справ), пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- видача колишнім особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Національної гвардії України, внутрішніх військ МВС та членам їхніх сімей, зокрема: Посвідчення «Учасник бойових дій», «Ветеран органів внутрішніх справ», листів-талонів на право одержання проїзних документів (квитків) із 50- відсотковою знижкою їх вартості, нагрудних знаків.
- направлення до ДППСЗ МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій, отримання пільг, посвідчень тощо пенсіонерам органів внутрішніх справ та членам їх сімей.
Відтак, зі змісту Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» у редакції, чинній на момент розгляду справи, вбачається, що уповноваженим підрозділом, до якого відповідачем ДУ «ТМО в Харківській області» мають направлятися матеріали щодо отримання пільг, посвідчень тощо пенсіонерам органів внутрішніх справ є Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України.
При розгляді справи судом встановлено, що уповноваженим органом заява позивача по суті розглянута не була, рішення за вказаною заявою уповноваженим органом не прийнято. При цьому суд не уповноважений вирішувати питання, віднесені до компетенції інших органів влади та перебирати на себе повноваження таких органів, а має повноваження щодо надання оцінки рішенням, діям чи бездіяльності при розгляді відповідних питань такими органами.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивачем при зверненні до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» було подано останньому: копію паспорту ОСОБА_1 копію картки платника податків ОСОБА_1 , копію пенсійного посвідчення ОСОБА_1 , копію витягу з наказу №6 о/с від 19.01.2011, копію свідоцтва про хворобу №11 від 10.01.2011, копію довідки МСЕК серія 12 АА Б №293978.
Оцінка змісту вказаних документів та врахування інформації, що зазначена у вказаних документах, відноситься до компетенції уповноваженого органу МВС, та останнім не надавалась, вказані документи не розглядались, оскільки не були направлені на адресу такого органу.
Враховуючи встановлені обставини справи та норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд вважає належним способом захисту прав позивача визнання протиправними дій Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» при розгляді заяви ОСОБА_1 від 18.07.2023 стосовно надання статусу ветерана органів внутрішніх справ згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту», зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» направити до уповноваженого підрозділу МВС України заяву ОСОБА_1 від 18.07.2023 з додатками для вирішення по суті.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог у вказаний судом спосіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» при розгляді заяви ОСОБА_1 від 18.07.2023 стосовно надання статусу ветерана органів внутрішніх справ згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціального захисту».
Зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» направити до уповноваженого підрозділу МВС України заяву ОСОБА_1 від 18.07.2023 з додатками для вирішення по суті.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 07.05.2024.
Суддя Білова О.В.