Справа № 569/20871/23
29 квітня 2024 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О.В.,
за участі секретаря судового засідання Янка М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України
до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради,
про усунення перешкод у користуванні приміщенням та зняття з реєстрації
В судовому засіданні брали участь:
представник позивача: ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ;
відповідачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
представник відповідачів: ОСОБА_8 ;
представник третьої особи: ОСОБА_9
Позивач 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (4 ТВУЗ) звернувся до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради про усунення перешкод у користуванні приміщенням та зняття з реєстрації.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ОСОБА_1 06.05.2014 звільнений з військової служби за підпунктом 3 п. 92 (у зв'язку зі скороченням штатів) Положення про проходження військової служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу. З 28.07.2002 року відповідач був прийнятий на квартирний облік в 4 ТВУЗ Держспецзв'язку за п. 6 ст. 34 Житлового кодексу, як такий що потребує поліпшення житлових умов.
Відповідно до пункту 3.5 Інструкції про порядок забезпечення осіб рядового та начальницького складу Держспецзв'язку і членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 28.02.2011 р. № 42, зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україні- 29.03.2011 за № 411/19149 (втратила чинність на підставі наказу Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 р. № 3), до одержання житлового приміщення осіб рядового та начальницького складу Держспецзв'язку і члени їх сімей мають право зареєструватися за місцезнаходженням Адміністрації Держспецзв'язку, Департаменту забезпечення Держспецзв'язку, регіональних органів та територіальних підрозділ Держспецзв'язку, в яких вони проходять службу.
13 квітня 2007 року Рівненським міським відділом внутрішніх справ УДМС України в Рівненській області, ОСОБА_2 , 1974 року народження, паспорт № НОМЕР_1 , орган, що видав № 5610, ОСОБА_3 , 2007 року народження, ОСОБА_4 , 2010 року народження, ОСОБА_1 , 1972 року народження, відомості про паспорт НОМЕР_2 , виданий Сарненським РВ УМВС України в Рівненській області 18.01.1996, були зареєстровані за місцезнаходженням 4 ТВУЗ Держспецзв'язку за адресою: АДРЕСА_1 (далі - відповідачі). З метою запобігання порушенню законодавства у сфері реєстрації місця проживання осіб в Україні, 4 ТВЗУ Держспецзв'язку рекомендованим листом звертався до відповідачів з вимогою здійснити відповідні дії із зняття реєстрації місця проживання за місцезнаходженням 4 ТВЗУ Держспецзв'язку, проте вимоги відповідачі не виконали.
Просить усунути перешкоди у користуванні власністю, а саме: адміністративно-технічних будівель спеціального призначення № 1-23 4 ТВУЗ Держспецзв'язку за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом зняття з реєстрації відповідачів.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 30.10.2023 справу прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання, залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради, зобов'язано третю особу подати до суду письмовий висновок щодо розв'язання спору у справі.
Ухвалою суду від 10.01.2024 витребувано від 4 територіального вузла урядового спецзв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації додаткові докази.
01 квітня 2024 року від 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надійшли письмові пояснення щодо висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради № 08-01-43/24 від 28.02.2024, в яких вказують, що в процесі підготовки та складання оскаржуваного висновку, всупереч всім встановленим органом опіки та піклування фактам та доказам що їх підтверджують, зокрема, той факт, що вказані особи взагалі відсутні за відповідною адресою; не встановлення дійсної адреси їх проживання разом з дітьми, тобто місцезнаходження дітей; та що найголовніше - належність приміщень за адресою: по АДРЕСА_2 взагалі до нежитлових (знаходяться адміністративно-технічні будівлі - кабінети, аудиторії, нежитлові приміщення). Всупереч всім зібраним органом опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Орган опіки) фактів, робить висновок від 28.02.2024 про те, що зняття з державної реєстрації ОСОБА_3 , 2007 року народження та ОСОБА_4 , 2010 року народження, може призвести до порушення охоронюваних законом житлових прав дітей. Висновок Орган опіки не містить жодного аргументу та доказу на підтвердження правомірності та логічності висновку щодо можливих порушень прав дітей, його обгрунтування є суперечливим та немотивованим. Відповідачі взагалі ніколи не проживали і фактично не проживають за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки ці приміщення є адміністративними та не придатними для проживання. Зважаючи на висновок Органу опіки від 28.02.2024, Службою у справах дітей виконавчого комітету Рівненської міської ради не з'ясовано де саме та в яких умовах знаходяться діти відповідачів.
Ухвалою суду від 03.04.2024 підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду по суті на 29.04.2024.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі.
Відповідачі та їхній представник у судовому засіданні позов не визнали, просили суд відмовити у його задоволені.
Представник третьої особи в судовому засіданні вказала, що підтримує висновок органу опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради № 08-01-43/24 від 28.02.2024.
Дослідивши письмові матеріали у справі, та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Відповідно до положень ст.15, 16 ЦК України, ст.4, 5 ЦПК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, і має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - 4 ТВУЗ Держспецзв'язку) є територіальним підрозділом, який входить до загальної структури Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, що утворений Адміністрації Держспецзв'язку у межах загальної структури, чисельності особового складу Держспецзв'язку і виділених коштів для забезпечення виконання покладених на Держспецзв'язок завдань.
Відповідно до пп. 25, п.2., розділу 2 Положення про 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 23.05.2023 № 433, 4 ТВУЗ Держспецзв'язку відповідно до покладених на нього завдань... «забезпечує цільове використання, ефективну експлуатацію та утримання земельних ділянок, адміністративних і господарських будівель, стаціонарних технічних засобів та інженерних споруд, інших об'єктів, у тому числі комунального призначення, та іншого майна, що перебувають в оперативному управлінні територіального вузла.»
Згідно з Наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 20.01.2010 № 35/ДСК «Про Укріплення нерухомого майна» (зі змінами) за 4 ТВУЗ Держспецзв'язку - закріплено на праві оперативного управління нерухоме майно, в тому числі адміністративно-технічної будівлі спеціального призначення, та Технічні будівлі спеціального призначення, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 .
25 січня 2022 року 4 ТВУЗ Держспецзв'язку внесено зміни до Єдиного державного оеєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо місцезнаходження, відповідно до чого адреса 4 ТВУЗ Держспецзв'язку разом з адміністративно-технічними будівлями спеціального призначення та Технічними будівлями спеціального призначення приведена у відповідність, а саме з АДРЕСА_3 на АДРЕСА_2 .
Відповідно до витягу з протоколу № 15 засідання житлової комісії в/ч НОМЕР_3 від 21.01.2002 слідує, що ОСОБА_1 був прийнятий на квартирний облік в 4 ТВУЗ Держспецзв'язку як такий що потребує поліпшення житлових умов.
Згідно витягу з наказу № 36-ос від 30.04.2014 вбачається, що ОСОБА_1 06.05.2014 звільнений з військової служби за підпунктом 3 п. 92 (за станом здоров'я) у запас Збройних сил України.
Відповідно до пункту 3.5 Інструкції про порядок забезпечення осіб рядового та начальницького складу Держспецзв'язку і членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 28.02.2011 р. № 42, зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україні - 29.03.2011 за № 411/19149 (втратила чинність на підставі наказу Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 р. № 3), до одержання житлового приміщення особи рядового та начальницького складу Держспецзв'язку і члени їх сімей мають право зареєструватися за місцезнаходженням Адміністрації Держспецзв'язку, Департаменту забезпечення Держспецзв'язку, регіональних органів та територіальних підрозділ Держспецзв'язку, в яких вони проходять службу.
13 квітня 2007 року Рівненським міським відділом внутрішніх справ УДМС України в Рівненській області, ОСОБА_2 , 1974 року народження, паспорт № НОМЕР_1 , орган, що видав № 5610, ОСОБА_3 , 2007 року народження, ОСОБА_4 , 2010 року народження, ОСОБА_1 , 1972 року народження, відомості про паспорт НОМЕР_2 , виданий Сарненським РВ УМВС України в Рівненській області 18.01.1996, були зареєстровані за місцезнаходженням 4 ТВУЗ Держспецзв'язку за адресою: АДРЕСА_1 .
4 ТВЗУ Держспецзв'язку рекомендованим листом звертався до відповідачів з вимогою здійснити відповідні дії із зняття реєстрації місця проживання за місцезнаходженням 4 ТВЗУ Держспецзв'язку, проте вимоги відповідачі не виконали.
Згідно з висновком Органу опіки та піклування Виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.03.2024 №08-01-43/24, працівниками служби у справах дітей Виконавчого комітету Рівненської міської ради було здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_2 та встановлено що дане приміщення є адміністративним, а не житловим, в якому ніхто не проживає, зокрема і відповідачі. Проте, зняття з державної реєстрації ОСОБА_3 , 2007 року народження та ОСОБА_4 , 2010 року народження, може призвести до порушення охоронюваних законом житлових прав дітей.
За приписами ст. 326 Цивільного кодексу України, у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ст. 1. Закону України "Про управління об'єктами державної власності", управління обєктами державної власності-здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону суб'єктами управління об'єктами державної власності є міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, державне підприємство, установа, організація.
Відповідно до п.7 Положення про 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 17.01.2022 № 27, територіальний вузол входить до загальної структури Держспецзв'язку, підпорядковується та підконтрольний Адміністрації Держспецзв'язку, через орган управління територіальними підрозділами Держспецзв'язку, функції якого покладені на структурний підрозділ Адміністрації Держспецзв'язку, який в межах компетенції та наданих повноважень функції органу управління з планування застосування територіальних органів Адміністрації Держспецзв'язку та територіальних підрозділів Держспецзв'язку.
За приписами ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно положень ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, затвердженого Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації № 3 від 05.01.2016 (зі змінами), до одержання житлового приміщення військовослужбовці Держспецзв'язку і члени їх сімей, які не забезпечені житлом та не зареєстровані за місцем проходження військової служби, мають право зареєструватися за місцезнаходженням підрозділом Держспецзв'язку (4 ТВУЗ Держспецзв'язку), за місцем проходження військової служби.
Судом встановлено, що за адресою: АДРЕСА_2 відповідачі не проживають, ОСОБА_1 не проходить військову службу, не належить до особового складу 4 ТВУЗ Держспецзв'язку, не є членом сім'ї військовослужбовця Держспецзв'язку - реєстрація відповідачів за місцезнаходженням підрозділу Держспецзв'язку порушує законні права та інтереси 4 ТВУЗ Держспецзв'язку.
У постанові Верховного Суду України від 16.01.2012 по справі № 6-57цс11 зазначено, що вирішення питання про зняття особи з реєстрації обліку залежить, зокрема, від вирішення питання про право користування такої особи житловим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства, (ст.ст. 71, 72, 116, 156, ЖК У PCP; ст. 405 ЦК України). Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред'явивши водночас одну із таких вимог: про позбавлення права власності на житлове приміщення; про позбавлення права користування житловим приміщення; про визнання особи безвісно відсутньою; про оголошення фізичної особи померлою.
За змістом ст.72 Житлового кодексу, визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Статтею 405 ЦК України передбачено, що члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право користування цим житлом. Право користування житлом втрачає член сім'ї власника у разі відсутності без поважних причин понад один рік.
Відповідно пп.2 п.50 «Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265, зняття з задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування)здійснюється на підставі: ... рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житло або права користування житлом, про виселення, про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошенню її померлою.
Відповідно до статті 91 ЦК України, юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
Виходячи із загальних положень про право власності, власнику належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Захист права власності регулюється нормами Цивільного кодексу України.
Право оперативного управління - правова форма закріплення державного майна за державними установами (організаціями). Державне майно надається державній установі у володіння, користування та розпорядження в межах, установлених законодавством, з метою забезпечення діяльності відповідної установи і належного використання майна.
Згідно із частиною 6 статті 19 Сімейного кодексу України, суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
При вирішенні питання про зняття з місця реєстрації малолітніх дітей з приміщення позивача, суд ураховує норми частини 2 статті 2 Конвенції «Про права дитини від 20 листопада 1989 року» (далі - Конвенція), відповідно до якої Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації або покарання на підставі статусу, діяльності, висловлюваних поглядів чи переконань дитини, батьків дитини, законних опікунів чи інших членів сім'ї.
Згідно ст. 27 Конвенції, Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Батько(-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
За статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства», охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
У відповідності до статті 18 Закону України «Про охорону дитинства», діти - члени сім'ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем. Органи опіки та піклування зобов'язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.
Таким чином, саме батьки дитини несуть відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини та дотримання прав дитини, в тому числі на належне житло, а права дитини на житло залежить від правомірності користування цим житлом її батьками, з якими дитина має право проживати.
Згідно із положеннями статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Зазначена норма матеріального права визначає право власника вимагати від осіб, які не є членами його сім'ї, а також не відносяться до кола осіб, які постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство, усунення порушень свого права власності у будь-який час будь-яким шляхом, який власник вважає прийнятним.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі №695/2427/16ц.
З огляду на викладене, ураховуючи, що відповідачі ніколи не проживали у спірному приміщенні, яке являється нежитловим (знаходяться адміністративно-технічні будівлі - кабінети, аудиторії, нежитлові приміщення), обов'язків щодо утримання житла не виконують, фактично проживають за іншою адресою, що ними не оспорюється, суд дійшов висновку, що права дітей - ОСОБА_3 , 2007 року народження та ОСОБА_4 , 2010 року народження, не порушуються, а тому позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що при подачі до суду позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2 684, 00 грн.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Водночас суд зазначає, що солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.
За таких обставин, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 1 342, 00 грн з кожного (2 684, 00 грн/3 = 1 342, 00 грн).
Керуючись ст. 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради, про усунення перешкод у користуванні приміщенням та зняття з реєстрації задовольнити.
Усунути перешкоди у користуванні власністю, а саме: адміністративно-технічних будівель спеціального призначення №1-23 4 ТВУЗ Держспецзв'язку за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом зняття з реєстрації ОСОБА_1 , 1972 року народження, ОСОБА_2 , 1974 року народження, ОСОБА_3 , 2007 року народження, ОСОБА_4 , 2010 року народження.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України витрати по сплаті судового збору в сумі 1 342 грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України витрати по сплаті судового збору в сумі 1 342 грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: 4 територіальний вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв"язку та захисту інформації України (м.Рівне, вул.Соборна, 227-Д, код ЄДРПОУ 34781331);
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 );
відповідачка: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 );
відповідач: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 );
відповідач: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 );
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Рівненської міської ради (м.Рівне, вул.Поштова, 2, 33028, код ЄДРПОУ 25675397).
Повне судове рішення складене та підписане 07.05.2024.
Суддя Левчук О. В.