Ухвала від 22.10.2010 по справі 2-а-9977/10/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-9977/10/1570

Категорія:7Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Осіпова Ю.В.,

суддів -Косцової І.П., Романішина В.Л.,

при секретарі Безсмертній О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Одеської міської виборчої комісії Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року по справі за адміністративним позовом довіреної особи кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 -ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області та третьої особи на стороні відповідача - кандидата в депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_3 про часткове скасування постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області №601 від 15 жовтня 2010 року,

ВСТАНОВИЛА:

19 жовтня 2010 року Довірена особа кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 -ОСОБА_2 звернулася до окружного суду з адміністративним позовом до Одеської міської виборчої комісії Одеської області (далі ОМВК), в якому просила частково скасувати Постанову ОМВК №601 від 15 жовтня 2010 року в частині задоволення скарги ОСОБА_3

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначивши, що постанова ОМВК, яку оскаржує позивач, є законною та обґрунтованою, прийнятою у відповідності до вимог чинного законодавства.

Третя особа - кандидат в депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_3 проти задоволення позову заперечував, оскільки також вважав, що постанова ОМВК винесена в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачений законодавством.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року адміністративний позов кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі №41 з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа на стороні відповідача кандидат у депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_3, про часткове скасування Постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області №601 від 15.10.2010 року був задоволений.

Скасовано пункт перший постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 15 жовтня 2010 року №601 "Про розгляд скарги кандидата в депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_3 на дії кандидата Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 ОСОБА_1", яким задоволена скарга кандидата в депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_3 на дії кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 ОСОБА_1 та оголошено «попередження»кандидату в депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_1.

В апеляційній скарзі ОМВК ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали і доводи апеляційної скарги та вислухавши виступ позивача, яка заперечувала проти її задоволення, виступи представника відповідача та 3-ї особи в підтримку апеляційної скарги, та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

До такого висновку колегія суддів приходить з наступних підстав.

Так, згідно із ч.1 ст.105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі позовної заяви особисто позивачем або його представником.

У відповідності до вимог ч.ч.4,5 ст.106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання, а якщо позовна заява подається представником, то в ній зазначається ім'я представника, його поштова адреса, а також, одночасно із позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Частиною 3 ст.56 КАС України встановлено, що представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або Закону (законні представники).

Відповідно до ч.ч.1,4 ст.58 КАС України, повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріально або посадовою особою підприємства, установи, організації, в який довіритель працює, навчається, перебуває на службі, стаціонарному лікуванні, чи за рішенням суду або за місцем його проживання.

Таким чином, колегія суддів вважає, що даний адміністративний позов, фактично був поданий до суду 1-ї інстанції та підписаний довіреною особою кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 -ОСОБА_2 з порушенням вищенаведених процесуальних норм.

Так, повноваження «довіреної особи»визначені спеціальними законодавчими нормами -ч.11 ст. 56 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", згідно якої, «довірена особа»кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, має право: …9) за дорученням кандидата оскаржувати від його імені рішення, дії або бездіяльність територіальної, дільничної виборчої комісії, що порушують законні права кандидата, в порядку, передбаченому цим Законом.

Однак, будь яке доручення кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1, яке б уповноважувало ОСОБА_2 подавати до суду адміністративний позов від імені кандидата у депутати ОСОБА_1, в матеріалах справи відсутнє.

Окрім того, колегія суддів, в даному конкретному випадку, вважає необхідним також зазначити, що відповідно до ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії, бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають право суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму, а згідно зі змісту ч.1 абз.3 ст.85 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів»№2487-VІ від 10.07.2010р., суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду з позовом про оскарження рішення виборчої комісії в порядку, встановленому КАС України.

Як вбачається зі ст.12 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів»№2487-VІ від 10.07.2010р., суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборці; 2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані відповідно до цього закону, ЗУ «Про ЦВК»та інших законів України; 3) кандидати в депутати на посаду сільського, селищного, міського голови; 4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутатів в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Таким чином, по даній адміністративній справі позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не мала повноважень на її подачу та ведення справи, що в силу вимог п.2 ч.1 ст.155 КАС України, зумовлює залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 203 КАС України -постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, судова колегія, відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає за необхідне скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись вимогами Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів»№2487-VІ від 10.07.2010р. та ст.ст.172, 195, 196; п.4 ч.1 ст.199; ч.1 ст.203; п.3 ч.1 ст.205; ст.206; ч.5 ст.254 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Одеської міської виборчої комісії Одеської області -задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2010 року -скасувати.

Адміністративний позов Довіреної особи кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №41 з виборів депутатів Одеської міської ради ОСОБА_1 -ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, третя особа на стороні відповідача кандидат у депутати Одеської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №41 ОСОБА_3, про часткове скасування Постанови Одеської міської виборчої комісії Одеської області №601 від 15 жовтня 2010 року -залишити без розгляду.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: