Рішення від 06.05.2024 по справі 600/1320/23-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2024 р. м. Чернівці Справа №600/1320/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Даймондс корпорейшн", в інтересах якого звернулась адвокат Поляк Марія Володимирівна до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Даймондс корпорейшн" (позивач) до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області №398-15/2021 від 25.11.2021, яким відмовлено ТОВ "Даймондс корпорейшн" в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту) у зв'язку iз невідповідністю ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України;

зобов'язати Сторожинецьку міську раду Чернівецького району Чернівецької області повторно розглянути на найближчому пленарному засіданні чергової ceciї заяву ТОВ "Даймондс корпорейшн" про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомушкації в селі Панка (за межами населеного пункту).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення міської ради є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відмовляючи у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки орган місцевого самоврядування обґрунтував своє рішення обставинами, що не передбачені ч. 5 ст.128 Земельного кодексу України.

Разом із цим, твердження відповідача стосовно того, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,01 га, яка зазначена у клопотанні ТОВ"Даймондс корпорейшн" є частиною земельної ділянки площею 0,0200 га за кадастровим номером 7324584500:02:002:0572 та перебуває у оренді ПАТ "ВФ Україна", позивач вважає помилковими.

Позивач вказував, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у вказаних державних реєстрах відсутні будь-які зареєстровані речові права відносно земельної ділянки за кадастровим номером 7324584500:02:002:0572.

Крім того, позивач наголошував на тому, що згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7324584500:02:002:0572.

У зв'язку із цим, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 17.03.2023 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача. Зокрема, посилався на те, що згідно доданих до клопотання ТОВ "Даймондс корпорейшн" від 28.09.2021 графічних матеріалів (викопіювання з Публічної кадастрової карти з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки), бажане місце розташування земельної ділянки: село Панка Сторожинецького району (станом на сьогодні - Чернівецького) району, номер згідно Державного класифікатору об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ): 7324584500; Зона: 02; Квартал: 002 (орієнтовно зазначено розташований об'єкт нерухомості).

У відповідності до Договору оренди землі №17 від 25.09.2012, укладеного між орендодавцем - Сторожинецькою районною державною адміністрацією Чернівецької області та орендарем - Приватним акціонерним товариством "МТС Україна", в оренду на 49 років, передана земельна ділянка загальною площею 0,0200 га із кадастровим номером 7324584500:02:002:0572. Земельна ділянка передана для розміщення контейнера та вежі стільникового зв'язку, за межами населеного пункту села Панка.

Відповідач вказував, що такий договір зареєстровано відділом Держкомзему у Сторожинецькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.09.2012 №732458454000447.

Ухвалою суду від 13.04.2023 у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі №600/1320/23-а за позовом ТОВ "Даймондс корпорейшн" до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - відмовлено.

Ухвалою суду від 13.04.2023 в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін, - відмовлено.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Як свідчать матеріали справи, 28.09.2021 позивач звертався до Сторожинецької міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту).

До вказаного клопотання позивачем додано виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій та викопіювання з Публічної кадастрової карти з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Однак пунктом 2 рішення XV позачергової сесії VIIІ скликання Сторожинецької міської ради "Про розгляд клопотань ТОВ "Даймондс корпорейшн" №398-15/2021 від 25.11.2021 відмовлено ТОВ "Даймондс корпорейшн" в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту), у зв'язку iз невідповідністю ч. 5 ст.116 Земельного кодексу України;

Не погоджуючись із пунктом 2 вказаного рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавств та робить висновки по суті спору.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання відповідно до закону про регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.'

Згідно норм частини 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно статей 2 та 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Зокрема, частиною першою статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам встановлено статтею 128 ЗК України.

Згідно з частиною першою статті 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до частиною другої статті 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Таким чином, обов'язковим фактом є надання до заяви (клопотання) громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, документи, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд) та копію установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копію документа, що посвідчує особу.

Як вбачається із матеріалів справи, 28.09.2021 позивач звертався до Сторожинецької міської ради із заявою про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту).

До вказаної заяви позивачем додано виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій та викопіювання з Публічної кадастрової карти з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Водночас, як свідчать матеріали справи, позивачем не надано до заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки, визначених п. а) ч. 2 ст. 128 ЗК України документів.

При цьому, суд зазначає, що частиною п'ятою статті 128 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови в продажу земельної ділянки, який є вичерпним, а саме: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Тобто, підстави для відмови в продажу земельної ділянки є чітко визначеними у ч. 5 ст. 128 ЗК України.

Таким чином, на органи місцевого самоврядування, до компетенції яких віднесено здійснення продажу земельних ділянок комунальної власності громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених Земельного кодексу України, покладено обов'язок щодо розгляду заяв (клопотань) відповідних суб'єктів з приводу продажу таких земельних ділянок у місячний строк.

Разом з цим, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Тобто, обов'язку органу місцевого самоврядування зі здійснення розгляду заяви (клопотання) заінтересованої особи з приводу продажу земельної ділянки комунальної власності протягом місячного строку, встановленому нормою ч. 3 ст. 128 ЗК України кореспондує обов'язок скликання не рідше ніж один раз на місяць сесії сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення), районної чи обласної ради з питань відведення земельних ділянок, встановлений нормою ч. 5 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування”.

З наведеного слідує, що за наслідками розгляду заяви позивача відповідач, як суб'єкт владних повноважень, мав прийняти одне із можливих рішень, а саме: 1) рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки; 2) рішення про відмову в продажу земельної ділянки із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Як свідчать матеріали справи, пунктом 2 рішення XV позачергової сесії VIIІ скликання Сторожинецької міської ради "Про розгляд клопотань ТОВ "Даймондс корпорейшн" №398-15/2021 від 25.11.2021 відповідачем відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту), у зв'язку iз невідповідністю ч.5 ст.116 Земельного кодексу України.

За змістом частини п'ятої статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Мотивуючи правомірність пункту 2 рішення XV позачергової сесії VIIІ скликання Сторожинецької міської ради, відповідач посилався на те, що бажане місце розташування земельної ділянки збігається із розташуванням орендованої земельної ділянки, згідно договору оренди землі від 25.09.2012 №17, що вбачається із викопіювання з Публічної кадастрової карти.

Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що пунктом 1 розпорядження Сторожинецької районної державної адміністрації Чернівецькій області від 05.07.2012 №532 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (терміном на 49 років) для розміщення контейнера та вежі стільникового зв'язку в адміністративних межах Панківської сільської ради, вул. Шевченка Сторожинецького району Чернівецької області Приватному акціонерному товариству "МТС Україна" (проект землеустрою) зберігатиметься у відділі Держкомзему у Сторожинецькому районі згідно пункту 13 Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 №1553.

Згідно пункту 2 вказаного розпорядження визначено передати в довгострокову оренду терміном на 49 Приватному акціонерному товариству "МТС Україна" земельну ділянку для розміщення контейнера та вежі стільникового зв'язку, площею 0, 0200 га, що розташована за межами с. Панка в адміністративній межі Панківської сільської ради (вул. Шевченка).

Як вбачається із матеріалів справи, 25.09.2012 між Сторожинецькою районною державною адміністрацією Чернівецькій області (Орендодавець) та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" (Орендар) укладено договір оренди землі №17, згідно п. 1 якого, на підставі розпоряджень Сторожинецької районної державної адміністрації Чернівецькій області за №532 від 05.07.2011 та №733 від 24.09.2012, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення контейнера та вежі стільникового зв'язку, яка знаходиться за межами населеного пункту с. Панка, Панківської сільської ради по вул. Шевченка, Сторожинецького району Чернівецької області.

В оренду передано земельну ділянку загальною площею 0,0200 га, кадастровий №7324584500:02:002:0572 (п. 2 договору оренди).

Отже, із вказаного слідує, що земельна ділянка, щодо якої відповідачем відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0100 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту) належить на праві користування Приватному акціонерному товариству "МТС Україна".

У зв'язку із цим, суд наголошує на тому, що позивачем не надано ні до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області до заяви про надання такого дозволу, а ні до суду документів, які б підтверджували припинення права власності чи користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7324584500:02:002:0572 Приватним акціонерним товариством "МТС Україна".

Відтак, суд погоджується із доводами відповідача щодо відсутності передбачених чинним законодавством, підстав для надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0100 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту).

Суд бере до уваги твердження позивача стосовно того, що відповідач обґрунтував свою відмову у задоволенні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки обставинами, що не передбачені ч. 5 ст. 128 ЗК України, положенням якої чітко визначено вичерпні підстави для відмови в продажі земельної ділянки, однак, з огляду на вищенаведені обставини справи, відповідач правомірно відмовив позивачу у задоволенні його заяви з посиланням на ч. 5 ст. 116 ЗК України, згідно якої, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Разом з тим суд зауважує, що надані позивачем до заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0100 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту) документи, не давали відповідачу підстав для прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної для позивача земельної ділянки, оскільки у такий спосіб відповідач протиправно порушив би право користування вказаною земельною ділянкою Приватного акціонерного товариства "МТС Україна".

У зв'язку із цим, варто зазначити, що відмова відповідача у оскаржуваному рішенні мотивована невідповідністю земельної ділянки ч.5 ст.116 Земельного кодексу України, а не ст. 128 ЗК України, на думку суду, жодним чином не змінює факту наявності підстав для відмови позивачу у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність шляхом викупу земельної ділянки, орієнтовною площею 0,01 га, для розміщення та експлуатації об'єктів i споруд телекомунікації в селі Панка (за межами населеного пункту), з огляду на не надання до заяви про надання такого дозволу документів, які б підтверджували припинення права власності чи користування земельною ділянкою Приватним акціонерним товариством "МТС Україна", як того вимагає ч. 5 ст. 116 ЗК України.

Щодо доводів відповідача стосовно того, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна у вказаних державних реєстрах відсутні будь-які зареєстровані речові права відносно земельної ділянки за кадастровим номером 7324584500:02:002:0572, а згідно відповіді Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7324584500:02:002:0572, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямовання на забезпечення визнання та захисту державою таких прав врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV(далі - №1952-IV).

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону №1952-IV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Як зазначалось вище, договір оренди землі №17 між Сторожинецькою районною державною адміністрацією Чернівецькій області (Орендодавець) та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" (Орендар) укладено 25.09.2012.

У 2012 реєстрація договору оренди землі здійснювалась на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" від 09.09.2009 №1021 (Порядок - №1021).

Відповідно до п.п. 16-2 -16-4 Порядку №1021 для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини) власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи: 1) копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб; 2) документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки; 3) договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договір суборенди земельної ділянки (її частини) (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору); 4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття номера та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи; 5) документи про внесення плати за надання послуг із: здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди частини земельної ділянки; перевірки обмінного файла - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки. Під час подання заяви фізична особа пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі подання заяви уповноваженою особою - також документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені такої особи. Документ, що підтверджує повноваження діяти від імені іноземної особи повинен бути легалізований в установленому законодавством порядку. Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом. Територіальний орган Держземагентства відмовляє у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини), якщо: 1) документи подані не в повному обсязі; 2) подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Порядком. У разі відмови у державній реєстрації за результатами перевірки поданих документів територіальний орган Держземагентства протягом трьох робочих днів готує висновок про відмову в такій реєстрації та повертає подані документи сторонам або уповноваженим ними особам для доопрацювання за актом приймання-передачі.

Державна реєстрація договору оренди земельної ділянки, договору суборенди земельної ділянки (її частини) здійснюється протягом 14 календарних днів з дня подання документів.

Відповідно до ст.1 Закону №3613-VI Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;

Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Згідно з частинами 2-4 ст.5 Закону №3613-VI Кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. Порядок ведення Кадастру визначається КМУ відповідно до вимог цього Закону. Державний земельний кадастр є державною власністю.

Документами Кадастру, які створюються під час його ведення, є, зокрема, Поземельні книги (ч.1 ст.18 цього Закону).

За приписами ч.1 ст.22 Закону №3613-VI документи, які є підставою для внесення відомостей до Кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (ч.1 ст.24 Закону №3613-VI).

Статтею 25 цього ж Закону передбачено Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів.

Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки.

Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі.

Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

До Поземельної книги в паперовій формі долучаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до неї.

Форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

З пунктів 4, 5 Порядку вбачається, що ведення Кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи. До складу Держземагентства та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом №3613-VI та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.

Відповідно до змісту п.9 Порядку до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держгеокадастру у районах, містах республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення належать: внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району, міста республіканського (Автономної Республіки Крим) чи обласного значення; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; формування поземельних книг на земельні ділянки, внесення записів до них, забезпечення зберігання поземельних книг; (підпункти 1-3).

Згідно з п.49 Порядку Поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об'єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107-137 цього Порядку.

Таким чином, станом на 25.09.2012, день укладання між Сторожинецькою районною державною адміністрацією Чернівецькій області та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" договору оренди землі №17, суд зазначає, що його реєстрація здійснена у відповідності до законодавства, яке діяло на момент його укладання.

Відтак, державна реєстрація договору оренди земельної ділянки здійснювалася шляхом відкриття Поземельної книги.

Тому, аргументи позивача щодо відсутності інформації щодо реєстрації речових прав відносно земельної ділянки за кадастровим номером 7324584500:02:002:0572 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, на думку суду, є безпідставними та не беруться до уваги.

Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами відповідача про наявність вмотивованої відмови у наданні позивачу дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Перевіряючи оскаржуване позивачем рішення суб'єкта владних повноважень на відповідність його критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, суд дійшов до висновку, що при його прийнятті відповідач діяв на підставі закону, який регулює спірні відносини, тобто з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого виду рішень.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу відповідачем надано суду належні і допустимі у розумінні статей 73-74 КАС України докази, які підтверджують правомірність оскаржуваного позивачем рішення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов до висновку про те, що вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, а відповідач не надав доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства

ВИРІШИВ:

У задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Даймондс корпорейшн" до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправним протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Згідно статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Даймондс корпорейшн" (вул. Головна, 122, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 44229284),

Представник позивача - адвокат Поляк Марія Володимирівна (вул. Головна, буд. 89, м. Чернівці).

Відповідач - Сторожинецька міська рада Чернівецького району Чернівецької області (вул. Чернівецька, буд. 6-А, м. Сторожинець, Сторожинецький район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 04062179).

Суддя В.О. Григораш