Справа № 560/5161/24
іменем України
05 травня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить:
- визнати дії протиправними та такими, які мають ознаки бездіяльності не надання належного запитуваного документа на запит на отримання публічної інформації від 30.03.2024 року, який адресований до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області;
- визнати лист паперу з назвою заява, яку надало позивачу Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, не законною;
- стягнути у формі моральної шкоди 200,000 грн. з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач, всупереч вимогам законодавства, у відповідь на запит на отримання публічної інформації надав простий аркуш паперу, на якому немає необхідних реквізитів.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що форма заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру та її реквізити встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051), і не може містити інших відомостей, ніж ті, що передбачені Порядком №1051. Заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру формується в автоматизованому порядку програмним забезпеченням Державного земельного кадастру з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через веб-сторінку Держгеокадастру, а також, відповідна заява створюється без участі працівників територіальних органів Держгеокадастру. На запит позивача надано копію саме тієї заяви (ЗВ-9932028532024 від 04.03.2024), на підставі якої сформовано витяг НВ-6800172132024 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001 від 04.03.2024.
До суду надійшло клопотання, в якому позивач просить встановити чи можна подавати заяви до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, через веб-сторінку Держгеокадастру програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в автоматизованому, щодо отримання витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки, на землі цільового призначення водного фонду.
До суду надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач зазначає, що надав копію оскарженої заяви, яка на момент надходження запиту позивача уже створена програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку і надійшла в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, в тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Таким чином, відповідачем надано саме ту копію заяви, із запитом на отримання якої звертався позивач.
До суду надійшло клопотання, в якому міститься прохання, ідентичне наведеному в попередньому клопотанні. Зазначено, що відповідач не спростував і не заперечив попереднього клопотання.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.04.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Позивач звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації від 30.03.2024, в якому просив:
- надати копію заяви на підставі, якої було надано Красилівські міські раді витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 6822782200:04:003:0001, від 04.03.2024 року;
- відповідь надати на електронну скриньку.
За результатом розгляду запиту від 30.03.2024 відповідно до листа Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (від 03.04.2024 вих. №37/287-24) позивачу надано копію заяви ОСОБА_2 ЗВ-9932028532024 від 04.03.2024 щодо отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001, яка надійшла в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, в тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Також надано витяг №НВ-6800172132024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 04.03.2024.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно з статтею 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру вносяться відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Статтею 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених цим Законом, та надаються у формі:
витягів з Державного земельного кадастру;
довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території);
викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);
копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.
Для фізичних та юридичних осіб відомості Державного земельного кадастру надаються за бажанням заявника:
у паперовій формі;
в електронній формі через Публічну кадастрову карту, за умови електронної ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису або засобу електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та оплати послуг за надання відомостей з Державного земельного кадастру із застосуванням електронних платіжних засобів відповідно до Закону України "Про платіжні послуги".
Пунктом 171-1 Порядку №1051 передбачено подання заяви в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій про надання відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру та оплата послуги з їх надання за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру та електронних платіжних систем можуть здійснюватися через Публічну кадастрову карту або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держгеокадастру.
Для подання заяви в електронній формі заявник на Публічній кадастровій карті або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через веб-сторінку Держгеокадастру вносить за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру таку інформацію:
для фізичної особи:
- прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- реквізити документа, що посвідчує особу (найменування, номер та серія (за наявності) документа, дата його видачі), та документа, що посвідчує повноваження діяти від імені особи (для уповноваженої особи);
- місце проживання.
У разі подання заяви в електронній формі через Публічну кадастрову карту програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку з урахуванням вимог пунктів 168-170, 176 цього Порядку формується заява про надання відомостей з Державного земельного кадастру, а також витяг або повідомлення про відмову в наданні таких відомостей, які передаються в режимі реального часу в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій на адресу електронної пошти, зазначену в заяві. У цьому випадку формування документів у паперовому вигляді не здійснюється.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" заява в електронній формі - заява про внесення або отримання відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, яка формується і подається з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Зі змісту наведеного слідує, що подання відповідної заяви здійснюється в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Враховуючи наведене, суд вважає відсутніми підстави для задоволення клопотань позивача про встановлення можливості подання заяви до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, через веб-сторінку Держгеокадастру програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в автоматизованому, щодо отримання витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки, на землі цільового призначення водного фонду. Крім того, листом від 03.04.2024 №37/287-24 повідомлено, що заява ЗВ-9932028532024 від 04.03.2024 щодо отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001, надійшла в електронній формі через Єдиний державний портал адміністративних послуг, в тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Порядком №1051 визначена форма заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру та її реквізити, а тому, помилковим є посилання позивача на ДСТУ 4163:2020 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів".
Щодо надання позивачу копії заяви ОСОБА_2 про надання відомостей з Державного земельного кадастру, а не Красилівської міської ради, то суд зазначає, що з заявою стосовно отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001 від 04.03.2024 зверталася ОСОБА_2 . Про це свідчить зміст листа Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 22.04.2024 №1004/421-24-0.502, а саме, в цьому листі зазначено, що заява на отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6822782200:04:003:0001 від 04.03.2024, надійшла через онлайн-звернення (реєстраційний номер заяви - ЗВ-9932028532024) до системи Державного земельного кадастру 04.03.2024 від уповноваженої особи - начальника відділу земельних відносин та екології, Красилівької міської ради, ОСОБА_2 .
Згідно з пунктом 20 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147, витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 №753 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок" змінено форму витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка передбачає підтвердження дійсності такого витягу шляхом нанесення відповідного QR-коду.
Згідно з пунктом 176 Порядку №1051 витяг з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Примірник витягу в електронній формі містить обов'язкове посилання на Державний земельний кадастр, а в паперовій формі - надається без використання спеціальних бланків, проставлення печатки та містить обов'язкове посилання на Державний земельний кадастр. Обов'язковим атрибутом витягу є QR-код, що містить інформацію про документ. Витяг з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру в електронній формі оформлюється відповідно до Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”. Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку в електронній формі долучається до Поземельної книги в електронній формі.
Отже, QR-код містить інформацію про документ, а QR-код наявний в витязі №НВ-6800172132024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованому 04.03.2024.
Враховуючи викладене, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання дій протиправними та такими, які мають ознаки бездіяльності не надання належного запитуваного документа на запит на отримання публічної інформації від 30.03.2024 року, який адресований до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та визнання листа паперу з назвою заява, яку надало позивачу Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, не законним.
Як наслідок, немає підстав для розгляду питання щодо стягнення моральної шкоди.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська буд. 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк