Справа № 420/6262/24
06 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 (звернувся представник позивача - адвокат Чебаненко А.М.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови листами від 17.11.2023 №37750-31084/T-02/8-1500/23 та від 21.12.2023 №1500/0203-8/180463 в проведенні перерахунку пенсії йому - ОСОБА_1 ; - зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності йому - ОСОБА_1 , із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 2018 рік.
Представник позивача зазначив, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсійне посвідчення видано 26.07.2023 року. Згідно з відомостями військового квитка він з 13.08.2013 року по 13.03.2023 року проходив військову службу за контрактом.
05.10. 2023 року звернувся із заявою до відповідача про перерахунок раніш призначеної пенсії по інвалідності із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 2018 рік.
17.11 2023 року отриманий лист відповідача від 17.11. 2023 ро ку за вихідним номером 37750-31084/Т-02/8-1550/23 про відмову в перерахунку раніш призначеної пенсії по інвалідності з посиланням на ніби то наявне рішення суду і на п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.
Із змісту доданої до цієї позовної заяви копії письмової відповіді начальника НОМЕР_1 при кордонного загону Державної прикордонної служби України від 21.09. 2023 року №11/4955-23вих вбачається, що надати позивачу довідку про час проходження служби в цьому загоні і про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 2018 рік неможливо з причини втрати бази даних грошового забезпечення у зв'язку із збройною агресією з боку російської федерації.
Представник позивача вважає, що оскільки внаслідок відмови відповідача від перерахунку раніш призначеної пенсії по інвалідності, викладеної в листах від 17.11. 2023 року вихідний номер 37750- 31084/Т-02/8-1550/23 і від 21.12.2023 року вихідний номер 1500-0203-8/180463 право позивача на належне пенсійне забезпечення виявилось порушеним, то воно підлягає судо вому захисту шляхом визнання цієї відмови протиправною з подальшим зобов'язанням відповідача здійснити перерахунок позивачу раніш призначеної пенсії по інвалідності із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 2018 рік.
Ухвалою суду від 04.03.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.262 КАС України.
Представник ГУ ПФУ надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що ст.63 Закону України № 2262-ХІІ посилається на Порядок № 45, яким встановлено, що перерахунок пенсій провадиться на умовах та в розмірах, передбачених КМУ. Після прийняття КМУ рішення про перерахунок пенсій формуються списки, на підставі яких готуються довідки відповідними уповноваженими органами.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, уповноваженим органом виготовляється довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії.
В довідці обов'язково зазначається: - кутовий штамп державного органу; - ПІБ; - назва, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії; - дата станом на яку зазначені види грошового забезпечення; - посада на день звільнення зі служби; - розмір грошового забезпечення (посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, та інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою КМУ № 988.
З кутового штампу вбачається, найменування державного органу, який видає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також дата видачі довідки і номер довідки.
Представник ГУ ПФУ просить звернути увагу на те, що органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції, тому з питання визначення вислуги років необхідно звертатися до уповноваженого органу де позивач проходив службу.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Представник позивача надав відповідь на відзив, в якій просив задовольнити позов.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України (паспорт СМ844041),. Згідно з довідкою від 20.03.2023 року взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за місцем проживання АДРЕСА_3 . За випискою з акта МСЕК від 29.06.2023 року є особою з інвалідністю 2 гр з 29.06.2023 року (травма пов'язана із захистом Батьківщини).
06.07.2023 року позивачу видано посвідчення серія НОМЕР_2 особи з інвалідністю внаслідок війни, 26.07.2023 року видано пенсійне посвідчення терміном дії довічно.
Згідно з відомостями військового квитка серія НОМЕР_3 від 10.09.2013 року 24.02.2022 року на підставі Указу Президента України призваний на військову службу (аркуш 27 військового квитка), 13.03.2023 року на підставі наказу військової частини НОМЕР_4 від 09.03.2023 року звільнений за сімейними обставинами (аркуш 28 військового квитка).
На звернення позивача ГУ ПФУ повідомило його щодо перерахунку пенсії на підставі рішення суду, що відповідно до п.7 постанови КМУ №393 пенсії обчислюються на підставі відповідних довідок про грошове забезпечення та призначаються на підставі довідок про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці.
Позивач звернувся за правничою допомогою та 13.12.2023 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ із адвокатським запитом про надання копії рішення, на яке посилалось ГУ ПФУ при наданні відповіді позивачу, оскільки згідно з даними реєстру судових рішень відносно позивача рішення не приймались судом.
На адвокатський запит ГУ ПФУ направило адвокату копію листа ГУ ПФУ від 21.12.2023 року, в якому зазначено, що вказаний лист наданий на заміну листа від 17.11.2023 року щодо розгляду заяви з питання перерахунку пенсії, яка надійшла до ГУ ПФУ 05.10.2023 року. Зміст листа є ідентичним первинному, тобто ГУ ПФУ фактично виправило помилку про наявність судового рішення.
Між тим, оскільки згідно з відповіддю 8 при кордонного загону Державної прикордонної служби України від 21.09. 2023 року №11/4955-23вих надати позивачу довідку про час проходження служби в цьому загоні і про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 2018 рік неможливо з причини втрати бази даних грошового забезпечення у зв'язку із збройною агресією з боку російської федерації, представник позивача вважав, що відповідач ГУ ПФУ зобов'язаний позивачу перерахувати пенсію.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Згідно з абзацами 2,4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом МОУ від 31.12.2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007року№3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Аналізуючи зазначені правові норми Верховний Суд в постанові від 17.12.2019 року по зразковій справі №160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року, зробив правовий висновок, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати військо службовці мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ. Але до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Вказаний правовий висновок підтриманий у подальшому по іншим подібним правовідносинам щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям, а саме надання до ГУ ПФУ пенсіонером довідки про розмір грошового забезпечення, виготовленої уповноваженим органом, є підставою для перерахунку його пенсії.
По даній справі достовірно встановлено, що до ГУ ПФУ не була надана довідка уповноваженого органу про грошове забезпечення позивача, яке надає йому право на призначення, перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Проте відповідно до сталої практики Верховного Суду лише з моменту отримання належної довідки у пенсійного органу виникає обов'язок з перерахунку пенсії військового пенсіонера.
Таким чином у ГУ ПФУ не виникло будь-якого обов'язку на здійснення перерахунку пенсії позивача.
Фактично позивачем обраний невірний спосіб захисту своїх прав та він передчасно звернувся до ГУ ПФУ за відсутністю належних документів щодо здійснення призначення або перерахунку йому пенсії.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа "Серявін проти України", § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).
Пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвеція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України", no. 4241/03, від 28.10.2010 року).
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій щодо відмови листами від 17.11.2023 №37750-31084/T-02/8-1500/23 та від 21.12.2023 №1500/0203-8/180463 в проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 2018 рік.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.