Дата документу 02.05.2024Справа № 554/3490/24
Провадження № 3/554/1034/2024
«02» травня 2024 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Сметаніна А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з УПП в Полтавській області ДПП (адреса: 38751, Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, буд. 2в) у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтава, громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
- за ч.1 ст. 130 КУпАП,
26 березня 2024 року о 15 годині 30 хвилин в м. Полтава по вул. Реміснича, 8, ОСОБА_1 керував ТЗ ВАЗ 2107, д/н НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_2 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці, зі згоди водія, за допомогою пристрою Drager 7510, прилад ARMF-0307, результат огляду 0,71% проміле, чим порушив вимоги п.2.9А ПДР України.
В судовому засіданні, призначеному на 11 квітня 2024 року на 10 годину 00 хвилин, ОСОБА_1 пояснив, що провину у скоєному не визнає, зазначив, що того дня він їздив на рибалку, а потім на станцію технічного обслуговування, а після цього приїхав за адресою свого місця проживання. Вже будучи біля свого будинку, він вийшов з авто та замкнув машину, а вже після цього відкрив пляшку пива, котру мав в авто, та зробив пару ковтків. В цей момент до двору заїхало авто патрульної поліції і на нього склали протокол про керування ТЗ в стані алкогольного сп'яніння, хоча поліцейським він неодноразово зазначав, що він не пив за кермом, а зробив пару ковтків пива лише після того як вийшов з авто. Також, просив суд викликати та допитати осіб, чиї письмові пояснення маються в протоколі, оскільки він впевнений, що останні підтвердять його слова.
В судове засідання, призначене на 02 травня 2024 року на 15 годину 00 хвилин, ОСОБА_1 не з'явився з невідомої суду причини, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить його особистий підпис в розписці про явку до суду.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, жодних заяв чи клопотань не направляв, а отже не добросовісно користувався належними йому процесуальними правами та не виконував належним чином процесуальні обов'язки, в зв'язку з чим, суд прийшов до висновку про можливість подальшого розгляду справи за відсутності правопорушника ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Крім цього, відповідно до ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
В судовому засіданні допитаний свідок ОСОБА_2 повідомив, що транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 належить йому на праві власності. В той день йому подзвонив його батько, та повідомив, що до нього додому приїхав ОСОБА_1 на його машині в стані алкогольного сп?яніння і, що він ледве стоїть на ногах. Тоді він зателефонував до поліції та повідомив, що ОСОБА_1 керує ТЗ ВАЗ в стані алкогольного сп'яніння та назвав поліції адресу місця проживання останнього. Поліція довго їздила та шукала ОСОБА_1 , телефонувала йому, питала, де він може бути. Він був з ними на зв?язку. Потім вони його знайшли по АДРЕСА_2 . Зазначив, що особисто ОСОБА_1 в той день він не бачив, про те, що той керував автомобілем в стані сп?яніння знає зі слів батька.
В судовому засіданні допитаний свідок ОСОБА_3 пояснив, що знає ОСОБА_1 більше 10 років. По АДРЕСА_3 в нього є гараж, а напроти проживає ОСОБА_1 Дату, коли це сталося точно не пам'ятає, але пам?ятає, що в той день вийшов з гаражу покурити і побачив, як до двору під?їхав ОСОБА_1 на автомобілі ОСОБА_2 . Коли зупинилося авто, побачив, що ОСОБА_1 , ще перебуваючи в ТЗ, відкрив пляшку пива та зробив пару ковтків. Він підійшов, почувши від нього запах алкоголю, запитав у нього, чому він п'є за кермом, на що ОСОБА_1 відповів, що він зараз вже не керує автомобілем. В цей час до двору заїхало авто патрульної поліції. Вони підійшли до ОСОБА_1 , повідомили, що надійшов дзвінок, що він керує транспортним засобом в стані алкогольного сп?яніння, на що ОСОБА_1 повідомив, що він в стані сп?яніння не керував, а випив пива вже після того як заглушив мотор та вийшов з машини. Вони провели його огляд, алкотестер показав, що він був стані сп?яніння і на нього склали протокол.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , показання свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , дослідивши зібрані по справі докази, вивчивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Згідно зі статтею 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КупАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції або за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 №14, відповідальність за ст. 130 КУпАП, зокрема, несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції або, які, керуючи транспортним засобом, відмовились від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 1.3 ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, що кореспондується з п. 1.9 ПДР України учасники дорожнього руху зобов?язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, за порушення цих Правил вони несуть відповідальність згідно з законодавством.
Відповідно до п.1.10 ПДР України, водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування (Постанова Пленуму ВСУ від 23.12.2005 №14).
Таким чином, керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зрушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.
Вказана правова позиція міститься також у постанові Верховного Суду у справі №404/4467/16-а від 20.02.2019.
Пунктом 2.9А ПДР України передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.266 КУпАП, «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі Порядок) та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння бо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452/735 (далі Інструкція), особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу а швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог ст.266 КУпАП, та висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп?яніння, складені з порушенням вимог Інструкції та Порядку, вважаються недійсними.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №629016 від 26.03.2024 року; результатом тесту 0,71% проміле; актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (результат тесту 0,71% проміле); письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 ; відеозаписом події; а також поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , наданими в судовому засіданні.
Переглянутим відеозаписом підтверджено факт керування ОСОБА_1 26 березня 2024 року о 15 годині 30 хвилин в м. Полтава по вул. Реміснича, 8, ТЗ ВАЗ 2107, д/н НОМЕР_2 . В подальшому у водія виявлені ознаки сп?яніння та запропоновано пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу або в закладі охорони здоров?я. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці, зі згоди водія, за допомогою пристрою Drager 7510, прилад ARMF-0307, результат огляду 0,71% проміле. ОСОБА_1 погодився з його результатом.
Під час огляду ОСОБА_1 зазначив, що транспортним засобом в стані сп?яніння не керував, а випив пиво вже після зупинки транспортного засобу.
Проте, суд відхиляє такі доводи правопорушника, оскільки вони спростовуються не лише доказами, наданими до протоколу, в тому числі відеозаписом події, але й показаннями свідка ОСОБА_3 , наданими в судовому засіданні.
Так, з дослідженого відеозапису вбачається наявність у ОСОБА_1 таких ознак алкогольного сп?яніння як порушення мови, порушення координації рухів. З акту огляду на стані сп?яніння, наданого до протоколу, також вбачається наявність запаху алкоголю з порожнини рота.
Мати такі ознаки сп'яніння ОСОБА_1 не міг би лише від пару ковтків пива, які ніби-то він зробив після зупинки транспортного засобу.
З показань свідка ОСОБА_3 вбачається, що ОСОБА_1 під?їхав на автомобілі, а коли автомобіль зупинився, то побачив, як ОСОБА_1 , перебуваючи в ТЗ, відкрив пляшку пива та зробив пару ковтків. Він підійшов до нього, почув від нього запах алкоголю і запитав, чому він п'є за кермом, на що ОСОБА_1 відповів, що він зараз вже не керує автомобілем.
Суд зазначає, що обставини, які підтверджуються показаннями свідка повинні узгоджуватись з іншими доказами у справі, тоді вони можуть бути визнані судом достовірними та достатніми для висновку про винуватість чи невинуватість особи в тому чи іншому адміністративному правопорушенні.
В даному випадку такі показання свідка повністю узгоджуються з іншими доказами, зібраними у справі, в тому числі показами свідка ОСОБА_2 , який хоча особисто не бачив як ОСОБА_1 керує транспортним засобом в стані сп?яніння, проте, здійснив виклик до поліції, опираючись на пояснення свого батька, який особисто бачив, як ОСОБА_1 приїхав до нього на транспортному засобі в стані сп?яніння.
На підставі викладеного, суд відхиляє доводи правопорушника в частині не керування транспортним засобом в стані сп?яніння, оскільки вони спростовуються іншими зібраними по справі доказами, а тому розцінюються судом як версія захисту, з метою уникнути відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
З аналізу наданих до справи доказів вбачається, що огляд ОСОБА_1 проведено з дотриманням вимог ст. 266 КУпАП, відповідної Інструкції та Порядку.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.cт.283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Отже, враховуючи, що судом не встановлено недотримання працівником поліції вимог ст. 254, 255, 256, 268 КУпАП при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, вимог ст. 266 КУпАП, відповідних Порядку та Інструкції які регламентують процедуру проведення огляду, суд, оцінюючи кожен наведений доказ за своїм внутрішнім переконанням, вважає їх належними, допустимими та достовірними, а їх сукупність є достатньою для того, щоб покласти в основу вказаного судового рішення щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки останній, керував транспортним засобом в стані алкогольного сп?яніння, чим порушив вимоги п. 2.9А ПДР України.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за керування особами транспортними засобами особами в стані алкогольного сп?яніння.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самими правопорушником, такі і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Крім того, відповідно до ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі - Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
З огляду на характер вчиненого правопорушення та суспільну небезпечність вчиненого, а також той факт, що керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння є грубим порушенням та має підвищену суспільну небезпеку, враховуючи особу правопорушника, інші обставини в справі, вважаю за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції статті, у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, відповідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
При цьому, згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осібвстановлюється Законом України «Про державний бюджет» на відповідний календарний рік та станом на 01 січня 2024 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3 028 грн.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 23, 33, 40-1, ч.1 ст. 130, 245, 251, 252, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про судовий збір», -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК Полтавської області/ 21081300; код ЄДРПОУ: 37959255; Банк отримувача: Казначейство України «ЕАП»;номер рахунок (IBAN): UA048999980313050149000016001; код класифікації доходів бюджету: 21081300) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 /один/ рік. Стягувач - УПП в Полтавській області ДПП (38751, Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, буд. 2в).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/Шевченків.р-н//22030101, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA528999980313191206000016722, код класифікації доходів бюджету: 22030101). Стягувач - ТУ ДСА України в Полтавській області (вул. Соборності, 17, м. Полтава, 36030, код ЄДРПОУ - 26304855).
Строк пред'явлення постанови до виконання до 02 серпня 2024 року.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Октябрського районного
суду м. Полтави: А.В. Сметаніна