Справа № 553/960/24
Провадження № 3/553/676/2024
Іменем України
06.05.2024м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП,
До Ленінського районного суду м. Полтави 02.05.2024 надійшли адміністративні матеріали після доопрацювання відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що даний адміністративний матеріал слід повернути до Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного доопрацювання, виходячи із наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 314279 від 15.03.2024, 15.03.2024 о 09 год. 55 хв. в м. Полтава по пл. Слави, буд. 1, ОСОБА_1 перебуваючи на зупинці громадського транспорту «Південний вокзал» курив сигарети «Вінстон», де відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» куріння заборонено, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 1 статті 175-1 КУпАП.
Постановою судді Ленінського районного суду м. Полтави Подмаркової Ю.М. від 27.03.2024 повернуто адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 175-1 КУпАП до Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області, для належного оформлення з тих підстав, що як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 314279 від 15.03.2024, його складено стосовно неповнолітньої особи. Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, та в додатках до нього відсутні відомості щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що позбавляє суд можливості викликати їх у судове засідання для участі у розгляді справи з метою недопущення порушення прав неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Також, до матеріалів справи не долучено "витягу з ІПНП", на підставі якого було встановлено особу під час складення протоколу про адміністративне правопорушення або будь-якого документу, що посвідчує особу ОСОБА_1 . Усунути зазначену неповноту і неправильність, допущенні при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, у судовому засіданні неможливо, тому матеріал підлягає поверненню для належного оформлення.
Вказаний матеріал надійшов повторно до суду 02.05.2024.
Дослідивши направлені після дооформлення матеріали, суддею встановлено, що недоліки справи про адміністративне правопорушення уповноваженою особою Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області не виконано. Жодних відомостей щодо виконання постанови судді від 27.03.2024 до матеріалів справи не додано.
Згідно ст. 13 КУпАП передбачено відповідальність неповнолітніх, до яких належать особи віком від 16 до 18 років.
Своєрідність неповнолітніх як спеціального суб'єкта адміністративної відповідальності, передусім, полягає у тому хронологічному віці, який обумовлює психічний та фізіологічний розвиток особистості, набуття нею певних знань, навичок та вмінь, що дає змогу усвідомлювати суспільну небезпечність своїх дій та керувати ними.
Істотного значення для захисту прав та інтересів неповнолітнього правопорушника набуває можливість участі його батьків або інших законних представників при першому поясненні та складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Згідно з ч. 3 ст. 270 КУпАП законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
З аналізу вищезазначених положень слідує, що у разі вчинення неповнолітньою особою правопорушення, її законних представників повинні повідомити про складання протоколу, час і місце розгляду справи, обставини справи, крім того, їм мають бути роз'яснені їхні процесуальні права.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення, що надійшов до суду, та приєднаних до нього матеріалах відомості щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відсутні, що позбавляє суд можливості викликати їх у судове засідання для участі у розгляді справи з метою недопущення порушення прав неповнолітньої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
В силу ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 7 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Тому, суд наголошує, що виходячи з розуміння положень Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції, належним дооформленням справи в даному випадку стало б складання нового протоколу про адміністративне правопорушення у повній відповідності до вимог КУпАП та Інструкції, з подальшим врученням примірнику нового протоколу особі, стосовно якої він був складений або унесення в протокол виправлених даних та подальше підписання протоколу особою, стосовно якої його складено.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи те, що вимоги постанови Ленінського районного суду м. Полтави від 27.03.2024 належним чином виконана не була, суд вважає за необхідне справу про адміністративне правопорушення повторно повернути до Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП, суддя,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, повернути до Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Грошова