Рішення від 30.04.2024 по справі 382/1518/23

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/1518/23

Провадження № 2/382/90/24

РІШЕННЯ

Іменем України

30 квітня 2024 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Кисіль О.А.

за участю секретаря Русу В.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготині Київської області справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Яготинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів, відповідно до вимог якого просив звільнити його від сплати судового збору за подання позовної заяви, зменшити розмір аліментів, встановлених рішенням Яготинського районного суду Київської області від 07 червня 2018 року про стягнення з нього ідентифікаційний код НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тараща Київської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_3 , аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та на утримання малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі по 1/4 частині всіх видів доходу відповідача, на кожну дитину, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 10 травня 2018 року, і до досягнення дітьми повноліття з 1/4 частини на кожну дитину до 1/3 частини від його доходу, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на користь ОСОБА_6 на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 та на утримання малолітньої доньки ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , починаючи з 19 вересня 2023 року і до досягнення дітьми повноліття.

Позов обгрунтовано тим, що згідно рішення Яготинського районного суду Київської області від 07 червня 2018 року стягнуто із ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тараща Київської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_3 , аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та на утримання малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі по 1/4 частині всіх видів доходу відповідача, на кожну дитину, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 10 травня 2018 року, і до досягнення дітьми повноліття.

Позивач на даний час не працює, що підтверджується копією виписки про доходи.

Як убачається з рішення Яготинської міської Ради Київської області за № 264 від 04 вересня 2023 року "Про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_1 щодо призначення та реєстрації його помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_7 , який за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки" призначено та зареєстровано громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки.

Як убачається з посвідчення за № НОМЕР_2 позивач є помічником недієздатної фізичної особи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки.

Як убачається з довідки від 12 вересня 2023 року з Березанської міської лікарні Березанської міської Ради ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 проходить процедуру нирково-замісної терапії (гемодіаліз) 3 рази на тиждень.

Як убачається з висновку лікарсько-консультативної комісії за № 113 від 20 грудня 2022 року комунального некомерційного підприємства Яготинської міської ради "Яготинський центр первинної медико-санітарної допомоги" ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за станом здоров'я та віком (81рік) потребує стороннього догляду.

Як убачається з висновку лікарсько-консультативної комісії за № 288 від 03 серпня 2022 року комунального некомерційного підприємства Яготинської міської ради Яготинський центр первинної медико-санітарної допомоги" позивач може за стано здоров'я здійснювати догляд за хворим батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Сукупність вищенаведених обставин свідчить про те, що у житті позивача з 2018 року відбулися суттєві зміни майнового та сімейного стану, що є обставинами, що мають істотне значення, що дає підстави відповідно до ст. 184 СК України для визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

З урахуванням встановлених конкретних обставин справи, положень закону, ч. 1,2 ст. 27 Конвенції ООН "Про права дитини" від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України N 789X11 від 27.02.91 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року та приймаючи до уваги, що після постановления рішення про сплату утримання малолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та на утримання доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у розмірі по 1/4 частині всіх видів доходу на кожну дитину, але не менше, ніж 50 %мінімуму для дитини відповідного віку, у позивача змінилось матеріальне становище, а також виходячиз того що право вимагати заміни розміру аліментів шляхом способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, не може обмежуватися разовим її здійсненням.

Таким чином, у позивача виникло право вимагати зміни розміру аліментів шляхом зміни розміру присудження аліментів.

Враховуючи в сукупності обставини та додатки до позовної заяви, а саме факт наявності на утримання хворого батька, існують підстави про зміну розміру аліментів шляхом їх зменшення.

Вважає, що визначений розмір аліментів, а саме 1/3 частина всіх видів його доходів відповідача, на двох дітей, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, відповідає встановленим обставинам справи, наданим доказам та вимогам СК України.

При цьому діти будуть захищеними та будуть отримувати належне утримання від батька в однаковому обсязі, що гарантовано як нормами національного так і нормами міжнародного законодавства.

Крім того позивач повідомляє, що його батько ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_7 проходить процедуру нирково-замісної терапії (гемодіаліз) 3 рази на тиждень, що вимагає від нього значних витрат на процедури. Загалом він вимушений позичати по родичах кожного місяця в середньому по 9000-10000 грн. що призводить до того, що позивач опиняється у дуже важкому матеріальному становищі. Відповідно не може сплатити судовий збір по даній справі, оскільки він не спроможний буде забезпечити свої найнеобхідніші життєві потреби.

Ухвалою Яготинського районного суду Київської області від 18.10.2023 року відкрито провадження у справі, та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, визначено строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді та заперечень.

На адресу суду від відповідачки надійшов відзив на позовну заяву з котрого вбачається, що відповідачка повністю заперечує проти його задоволення виходячи з наступних обставин.

Так, своїй вимоги щодо зменшення розміру аліментів позивач обґрунтовує тим, що він здійснює догляд за хворим батьком, не працює на даний час, а тому не має змоги сплачувати аліментів на утримання дітей по частині на кожного, відтак з огляду на вказані обставини позивач просить зменшити розмір на користь ОСОБА_8 на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з частини на кожну окрему дитину до 1/3 частини від його доходу починаючи з 19 вересня 2023 року і до досягнення дітьми повноліття.

Однак, з такими вимогами позивача погодитися не можливо, виходячи з наступних обставин.

Щодо обставини безробіття позивача, слід звернути увагу на те, що дана обставина вже була досліджена судом під час розгляду справи №382/699/19 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей.

Так, Яготинський районний суд Київської області у своєму рішення від 7 червня 2018 року по справі № 382/699/19 встановив, що «враховуючи ті обставини, що відповідач є працездатною особою, на обліку у лікарні з будь-якими хронічними захворюваннями не перебуває, інших утриманців не має, здатний надавати матеріальну допомогу на утримання дітей, а також те, що в силу ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня 2018 року становить 1860 гривень, то суд вважає, що з відповідача на утримання малолітніх дітей необхідно стягнути аліменти у розмірі по 1/4 частині всіх видів доходу відповідача, на кожну дитину, що буде необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дітей.»

При цьому, слід звернути увагу на те, що рішення у справі № 382/699/18 було ухвалено Яготинським районним судом Київської області 7 червня 2018 року, саме у той час коли позивач офіційно працевлаштований не був, що підтверджується відомостями форми ОК-5 долученими ним до позовної заяви.

Відтак, вважаю, що тимчасове безробіття позивача не є безумовною підставою для зміни розміру аліментів, враховуючи те, що платник аліментів є працездатною особою та немає протипоказань за станом здоров'я, а отже немає перешкод у працевлаштуванні.

Так, Верховний Суд у своїй постанові від 6 червня 2018 року по справі № 138/594/17 відповідно до якої «встановивши, що звільнення позивача відбулось з його власної ініціативи, враховуючи те, що непрацевлаштування саме по собі не є підставою для зміни способу стягнення та зменшення розміру аліментів за відсутності доказів щодо погіршення майнового стану платника аліментів, дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову про зменшення розміру аліментів, виходячи з того, що позивач не довів обставин, на які посилався як на обґрунтування своїх вимог, які б давали підстави вважати, що його майновий стан погіршився.»

У постанові від 23 січня 2019 року по справі № 464/3480/17 Верховний Суд звернув увагу, що « вирішуючи спір, місцевий суд … не прийняв до уваги, що тимчасове безробіття заявника не є безумовною підставою для зміни розміру аліментів, враховуючи, що платник аліментів є працездатною, здоровою людиною. Таким чином, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про наявність правових підстав для зменшення розміру аліментів та неспроможність відповідача сплачувати аліменти на утримання малолітнього сина у визначеному у судовому рішенні розмірі не є достатньо обґрунтованим.»

Щодо обставини призначення позивача помічником дієздатної особи, слід звернути увагу на те, що як вбачається з посвідчення № НОМЕР_2 долучено позивачем відповідно до Цивільного кодексу України він має право одержувати пенсію, аліменти, заробітну плату, кореспонденцію, що належить фізичній особі, яка потребує допомогу, вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги відповідно до наданих йому прав, представляти особу в органах державної влади, місцевого самоврядуваннях та організаціях , діяльність яких пов'язана з обслуговування населення. Помічник має право представляти особу на підставі окремої довіреності. Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються.

Зазначений перелік прав помічника дієздатної особи визначений ст. 78 ЦК України.

Крім того, як вбачається з ч. 5 ст. 78 ЦК України послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.

Тобто, призначення позивача помічником дієздатної особи надає йому право на представлення інтересів дієздатної особи, яка потребує допомоги, у здійсненні її прав та виконанні обов'язків, однак не зобов'язує позивача утримувати його за власний рахунок.

При цьому, слід вказати, що позивачем не доведено, що його батько перебуває на його утриманні.

Так, Верховний Суд у своїй постанові від 5 вересня 2018 року у справі №306/2389/16-ц вказав, що «доводи заявника стосовно того, що суд апеляційної інстанції не врахував наявності на його утриманні непрацездатних батьків-пенсіонерів, а також того, що з ним проживає сестра, яка є інвалідом другої групи та неповнолітні племінники, не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, оскільки позивачем не доведено, що вказані особи перебувають на його утриманні.»

У постанові від 1 серпня 2019 року у справі № 382/222/17 Верховний Суд наголосив, що «доводи заявника стосовно того, що суд першої та апеляційної інстанції не врахували наявність на його утриманні непрацездатних батьків-пенсіонерів, а також того, що з ним проживає дитина-сирота ОСОБА_6 , не спростовують висновків суду першої та апеляційної інстанції, оскільки позивачем не доведено, що вказані особи перебувають на його утриманні.»

Є доречним закцентувати увагу суду на тій обставині, що батько позивача отримує пенсію.

Особа вважається такою, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують їй прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості (стаття 1 Закону України «Про прожитковий мінімум»).

Сума прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць встановлюється державним бюджетом України на кожен рік.

Таким чином, для набуття права на утримання непрацездатна особа повинна мати дохід, менший встановленого законом прожиткового мінімуму на місяць. (постанова ВС від 18 квітня 2018 року, справа № 165/325/17)

В той же час, навіть при доведенні факту перебування батьків на утриманні позивача, ВС/КЦС по справі № 760/11934/16-ц від 01.08.2019 зробив висновок, що «перебування на утриманні платника аліментів непрацездатних батьків не є однозначною підставою для зменшення розміру аліментів».

Тобто, надання матеріальної допомоги своєму батькові не позбавляє позивача обов'язку сплачувати аліменти на утримання своїх дітей у належному розмірі.

Окремо звертаю увагу суду, що твердження щодо витрат позивача на процедуру гемодіалізу для батька взагалі не підтверджується жодними доказами.

Гемодіаліз для пацієнтів з нирковою недостатністю є безкоштовним, оскільки входить до Програми медичних гарантій.

Безоплатно пацієнтам проводять: первинний огляд та подальше спостереження; контроль ефективності діалізного лікування; своєчасну діагностику, профілактику та лікування ускладнень із направленням до лікарів-спеціалістів; проведенні процедури гемодіалізу; проведення необхідних лабораторних досліджень; забезпечення лікарськими засобами з Нацпереліку основних лікарських засобів, а також медичними виробами та розхідними матеріалами.

Більше того, держава додатково надає матеріальну допомогу хворим з хронічною нирковою недостатністю (ідентифікатор послуги у застосунку Дія 02198).

Даною Програмою передбачається надання грошової допомоги хворим з хронічною нирковою недостатністю для часткового відшкодування витрат на проїзд від населеного пункту, в якому вони проживають, до населеного пункту, в якому отримують програмний гемодіаліз.

Отже, є незрозумілим, які саме витрати та у якому розмірі несе позивач у зв'язку із хворобою батька.

Також відповідач не зазначає, що він не є єдиною дитиною в родині, а обов'язок щодо матеріального утримання непрацездатних батьків в рівній мірі покладається на усіх дітей.

В разі дійсної наявності додаткових витрат, які не покриваються доходом ОСОБА_7 (що є сумнівним, оскільки будь-які докази щодо витрат позивач чомусь не надає), останній має право звернутися до суду про їх стягнення із дитини, яке не хоче добровільно допомагати батьку.

Покривати витрати на лікування батька за рахунок зменшення аліментів на своїх дітей (які й так майже не сплачуються), при наявності осіб, які також зобов'язані нести витрати на утримання непрацездатного батька, суперечить засадам Сімейного кодексу.

Станом на вересень 2023 року позивач має заборгованість по аліментам у розмірі 92305,37 гривень.

Відтак, враховуючи те, що позивач не довів зміни свого матеріального становища, сімейного стану та стану свого здоров'я, заявлені ним вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Щодо тверджень позивача про те, що «позов пред'явлено 19 вересня 2023 року, а тому і присуджено аліменти мають бути з цієї дати, а не з дня набрання рішення законної сили», слід звернути увагу на те, що предметом даного позову є не стягнення аліментів, а є зміна розміру аліментів, а тому вимога ст. 191 СК України у даному випадку не застосовується.

Так, відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів, у разі задоволення судом вимоги про зміну розміру аліментів, новий розмір аліментів сплачується з дня набрання рішенням законної сили.

Додатково слід зауважити, що позивачем у прохальній частині вказано про зменшення розміру аліментів на користь « ОСОБА_8 ».

29.12.2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив.

Представник позивача звернувся до суду з заявою про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав. В судовому засіданні, що раніш відбулося, зазначив, що позивач не працює.

Представник відповідачки звернулася із заявою про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення позову заперечує з підстав викладених у відзиві.

При цьому, у судовому засіданніє, що раніш відбулося, відповідачка повідомила про наявність іншого сина у батька позивача, який може опікуватись батьком позивача. Крім цього, вона не має додаткового доходу, орендує будинок, бо не має свого житла та не має нерухомого та рухомого майна. Також дитина потребуває відповідних коштів, оскільки навчається в школі, потребує відповідної їжі, одягу, гігієнічні засоби, пароїзду в транспортному засобі до школи і т.д.. Крім цього, вона має хворобливий стан здоров'я та витрачає кошти на ліки, маючи заробутну плату 10000 грн..

Перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, враховуючи письмову думку сторін по справі та пояснення сторін заслухані в судовому засіданні попередньо, суд вважає, що в позові необхідно відмовити.

Стаття 180 СК України встановлює обов'язок батьків утримувати неповнолітніх дітей, способи виконання такого обов'язку визначаються за домовленістю між ними відповідно до норми ст. 181 цього Кодексу.

Згідно вимог ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до ч.1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Дана норма закону також закріплена в п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року.

В судовому засіданні встановлено, що як убачається з посвідчення за № НОМЕР_2 ОСОБА_1 є помічником недієздатної фізичної особи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки. Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії за № 113 від 20 грудня 2022 року комунального некомерційного підприємства Яготинської міської ради "Яготинський центр первинної медико-санітарної допомоги" ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за станом здоров'я та віком (81рік) потребує стороннього догляду. Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії за № 288 від 03 серпня 2022 року комунального некомерційного підприємства Яготинської міської радиЯготинський центр первинної медико-санітарної допомоги" позивач може за станом здоров'я здійснювати догляд за хворим батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.5-6).

Згідно рішення Яготинського районного суду Київської області від 07 червня 2018 року стягнуто із ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тараща Київської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_3 , аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та на утримання малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі по 1/4 частині всіх видів доходу відповідача, на кожну дитину, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 10 травня 2018 року, і до досягнення дітьми повноліття (а.с.7-8).

Як убачається з рішення Яготинської міської Ради Київської області за № 264 від 04 вересня 2023 року "Про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_1 щодо призначення та реєстрації його помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_7 , який за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки" призначено та зареєстровано громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки. (а.с. 8 зворотня сторона)

Відповідно до довідки про застраховану особу форма ОК-5, вбачається, що ОСОБА_1 у 2018 році на час прийняття рішення суду не процював. Натомість за перше півріччя 2023 року він мав дохід (а.с.9-10).

Згідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 має батьків ОСОБА_7 та ОСОБА_9 (а.с.11).

З копії паспорта, вбачається, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.30).

Відповідно до свідоцтва про шлюб, вбачається, що 03.09.2021 року між ОСОБА_10 та ОСОБА_11 в Яготинському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), прізвище нареченої після реєстрації шлюбу " ОСОБА_12 " (а.с.31).

Згідно заборгованості зі сплати аліментів, вбачається, що станом на вересень 2023 року заборгованість ОСОБА_1 зі сплати аліментів складає 92305,37 грн. (а.с.32).

Відповідно до рішення Яготинського районного суду Київської області від 03.04.2018 року шлюб між ОСОБА_3 (прізвище до шлюбу ОСОБА_13 ) та ОСОБА_1 , зареєстрований 17 листопада 2007 року у Яготинському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області актовий запис № 180 - розірвано. Прізвище позивачки після розірвання шлюбу залишити дошлюбне -" ОСОБА_13 " (а.с.33-34).

Згідно довідки №636 від 17.11.2023 року наданої адвокату Вак О. В. на запит, вбачається що КНП "Березанська міська лікарня Березанської міської ради" укладала угоду з НСЗУ за програмою медичних гарантій на 2023 рік за напрямком "Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах" (а.с.40).

З копії виписного епікризу №10375, копії даних патологогістологічного дослідження №21243-21281, копії актів про надані медичні послуги, копії висновку лікаря травматолога, копії магнітно-резонансної томографії правого колінного суглоба, копії магнітно-резонансної томографії лівого колінного суглоба, копії магнітно-резонансної томографії від 25.04.2019 року, копії фіскальних чеків, вбачається, що ОСОБА_6 має хворобливий стан здоров'я та проходить лікування (а.с.62-69), які направлено поштовим листом до суду до розгляду справи по суті.

З копії паспорта, вбачається, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.83).

З копії паспорта, вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.84-85).

Стаття 180 СК України встановлює обов'язок батьків утримувати неповнолітніх дітей, способи виконання такого обов'язку визначаються за домовленістю між ними відповідно до норми ст. 181 цього Кодексу.

Згідно вимог ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує:1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Частиною 1 ст. 185 СК України закріплене правило, відповідно до якого, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом, тощо).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно зі ст. 18 Конвенції про права дитини батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Частина 1 ст. 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них.

Ураховуючи зміст ст. ст. 181, 183, 184, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним, за рішенням суду розмір аліментів визначається у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов'язує їх зі способом присудження (ч. 3 ст. 181 СК України).

Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із батьків та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Зокрема, до підстав визначення розміру аліментів в твердій грошовій сумі (що фактично є зміною розміру) ст. 184 СК України відносить: нерегулярний, мінливий дохід платника аліментів, одержання частини доходу в натурі та інші обставини, що мають істотне значення.

Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених у ст. ст. 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.

З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

Це підтверджується правовою позицією Верховного Суду України висловленій у постанові від 5 лютого 2014 р. у справі N 6-143цс13, ухвала ВССУ від 02.04.2014 року 6-10175цс14).

Пункт 1 ст. 3 ч.1 Європейської Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХII від 27.02.91 р. передбачає, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Згідно п.2 дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Пунктом 2 ст. 27 ч.1 Європейської Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХII від 27.02.91 р. визначено, що батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Враховуючи матеріальне становище сторін, їх стан здоров'я, наявність утриманців, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що у позивача погіршилося становище у порівнянні з часом призначення аліментів на стільки, що він не може сплачувати аліменти на неповнолітніх дітей у визначеній судом частці від свого доходу, а також враховуючи вимоги Конвенції про права дитини, Закону України «Про охорону дитинства», та те, що позивач отримав більше доходу у 2023 році на час подачі позову у порівнянні з 2018 роком, коли він доходу не отримував, та було прийнято рішення суду про задоволення позову, тому з огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 258-259, 265, 268, 354, 141 ЦПК України, Європейської Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою ВР № 789-ХII від 27.02.1991 р., ст.ст.180 - 183, 192, 191 СК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів, відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення повного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, після проголошення повного рішення 06 травня 2024 року, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 06.05.2024 року.

Суддя Кисіль О.А.