Справа № 686/2687/24
Провадження № 2/686/2294/24
заочне
01 травня 2024 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Колієва С.А.,
секретаря судового засідання Кучерук Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів, -
встановив:
У січні 20204 року Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (далі Управління) звернулося до суду із вказаним позовом в якому просило стягнути з ОСОБА_1 на свою користь 634,97 гривень як надміру виплачених коштів та понесенні судові витрати у виді сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з 01.01.2021 року отримувала в Управлінні компенсаційні виплати по догляду за громадянином похилого віку яка не здатна о самообслуговування ОСОБА_2 , які була призначені відповідно до Постанови КМ України від 29.04.2004 року №558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги». До 01.01.2021 року вказані виплати ОСОБА_1 отримувала в управлінні соціального захисту населення Хмельницької РДА. У січні 2023 року під час проведення верифікації з міністерством фінансів України було отримано інформацію, що утриманець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до п.15 постанови КМ України від 29.04.2004 року №558 фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у місті Києві державні адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у місті Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплаченої суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Ненадання ОСОБА_1 інформації про смерть утриманця ОСОБА_2 призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів в розмірі 637,97 гривень. З метою добровільного повернення зайво отриманих коштів Управління зверталася до ОСОБА_3 з відповідними письмовими зверненнями, проти кошти до бюджету останньою повернуті не були.
В судове засідання представник позивача не з'явилася. Подала письмову заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності. Позовні вимоги підтримала у повному обсязі. Не заперечувала проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини своєї неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав.
За таких обставин, судом, відповідно до положень ст. 280 ЦПК України, прийнято рішення про заочний розгляд справи.
У відповідності до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Встановлено, що 05.09.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації із заявою про призначення компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за інвалідом 1 групи або особою, яка досягла 80 років.
Вказана заява була задоволена та ОСОБА_1 була призначена відповідна виплат, як особі яка здійснює догляді за утриманцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв'язку із зміною місця проживання ОСОБА_1 облік та виплата останній вищевказаної компенсації було покладено на Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з 01.01.2021 року.
Відповідно до повідомлення про результати запиту на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу від 18.05.2023 року встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно результатів перерахунку допомог від 03.01.2023 року за період з 28.09.2022 року по 31.12.2022 рік ОСОБА_1 було надмірно виплачено суму компенсації у розмірі 637,97 гривень.
19.12.2023 року Управлінням на адресу ОСОБА_1 був направлений лист, в якому повідомлено про необхідність повернути надміру виплачену суму державної соціальної допомоги у розмірі 634,97 гривень, яку слід перерахувати на вказаний у цьому листі рахунок Управління (за відповідними реквізитами).
Застосовані норми права та мотиви з яких виходить суд.
Станом на час виникнення спірних правовідносин призначення і виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги був передбачений Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, який затверджений Постановою КМ України №558 від 29.04.2004 року (далі Порядок).
Згідно пунктів 1 та 5 вказаного Порядку визначено, що непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація). Компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
Пунктом 8 Порядку визначено, що компенсація призначається: на час встановлення групи інвалідності - особам з інвалідністю I групи, інвалідність яких встановлена безстроково та які згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією потребують постійного стороннього догляду; на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.
Приписами п.15 Порядку встановлено, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради:
- визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення;
- повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Пунктом 1 ч.1 ст.1215 ЦК України визначено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
Як встановлено з матеріалів справи ОСОБА_1 отримувала від позивача компенсацію як особа, яка надавала соціальні послуги утриманцю ОСОБА_2 , виплата якої були призначена відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, який затверджений Постановою КМ України №558 від 29.04.2004 року.
Після смерті утриманця ОСОБА_4 27.09.2022 року, ОСОБА_1 не повідомила Управління про вказану обставину, у зв'язку із чим в період з 28.09.2022 року по 31.12.2022 рік отримала надміру виплачені суми відповідної компенсації у розмірі 637,97 гривень.
Доказів повернення до відповідного бюджету надміру отриманих сум компенсації матеріали справи не містять і суду не представлені.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 діяла недобросовісно своєчасно не повідомила Управління про настання обставин, які впливають на отримання відповідної компенсації (смерть утриманця) та незаконно отримала відповідну компенсацію в період починаючи з 28.09.2022 року, а тому з неї на користь позивача слід стягнути надміру отримані суми компенсації у розмірі 634,97 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача, також, підлягає стягненню судовий збір у сумі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 10, 81, 141, 223, 258-268, 280-282 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 637,97 гривень.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, код ЄРДПОУ 03198563, м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду виготовлено 01.05.2024 року.
Суддя: