Постанова від 30.04.2024 по справі 191/2302/23

ПОСТАНОВА

іменем України

30 квітня 2024 року справа 191/2302/23

Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:

головуючий суддя Суховаров А.В.

судді Головко О.В., Ясенова Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпрі апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10.07.2023 (суддя Костеленко Я.Ю.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 29.05.2023 звернувся до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить скасувати постанову серія АА №00008253 від 08.05.2023 у справі про адміністративне правопорушення, якою на нього накладений штраф в сумі 8500гр за частиною 2 статті 132-1 КУпАП за перевищення загальної маси та навантаження на строєні осі автомобіля DAF FT XF 105.460 держномер AВ9216IT. Посилається на відсутність доказів вимірювання та перевищення вагових норм. В постанові вказано що дозволена максимальна маса 40т, але вантаж перевозився в контейнерах ZTK60 на спеціалізованому напівпричепі контейнеровозі, для якого дозволена максимальна маса 42т, внаслідок чого неправильно визначений відсоток перевищення маси автомобіля. Відсутні докази повірки обладнання, на якому здійснювалось зважування. Не зазначено що автомобіль рухався з напівпричепом. Автомобілем перевозилась пшениця та через фізичні властивості вантажу неможливо встановити точну масу автомобіля та навантаження на осі в русі. Законодавством не передбачена можливість отримання дозволу на перевезення подільних вантажів (ас1).

Рішенням Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10.07.2023 позов задоволений. Прийняте рішення суд мотивував відсутністю доказів скоєння адміністративного правопорушення (ас69).

В апеляційній скарзі Державна служба України з безпеки на транспорті просить рішення суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказують що вина позивача доведена в сформованих в автоматичному порядку метаданих та фотографіями, які долучені до матеріалів справи (ас75).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 23.07.2021, спеціалізований вантажний сідловий тягач DAF FT XF 105.460 держномер AВ9216IT належить ТОВ ДВК «Альянс» (ас25). Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 19.06.2020, спеціалізований напівпричеп контейнеровоз KRONE держномер AЕ0043ХI належить ТОВ ДВК «Альянс» (ас12).

Згідно товарно-транспортної накладної №6 від 10.04.2023, автомобіль DAF FT XF 105.460 держномер AВ9216IT з напівпричепом контейнеровозом KRONE держномер AЕ0043ХI здійснював перевезення пшениці масою 26140кг. Відправник ТОВ «ІДСФ», одержувач Ізмаїльський морський торговий порт, перевізник ТОВ ДВК «Альянс» (ас24).

Постановою заступника директора Департаменту державного нагляду за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті Сидоренко А.В. серія АА №00008253 від 08.05.2023, позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 132-1 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 8500гр. В постанові вказано, що ОСОБА_1 допустив рух автомобілю DAF FT XF 105.460 держномер AВ9216IT з перевищенням загальної маси на 6,65 процентів та навантаження на строєні осі на 5,175 процентів (ас21).

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, рух транспортних засобів та їх составів по автомобільним дорогам державного значення допускається в разі, коли їх параметри не перевищують для двовісних або трьохвісних автомобілів з двовісним або трьохвісним причепом - фактичну масу 40т; двовісних автомобілів тягачів з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра - фактичну масу 42т; на одинарну вісь 11,5т; на здвоєні осі, якщо відстань між осями менше 1м - 11,5т, від 1м до 1,3м - 16т, від 1,3м до 1,8м при неспарених колесах - 18т, від 1,3м до 1,8м при спарених колесах, за умови що навантаження на кожну ось не перевищує 9,5т - 19т, від 1,3м до 1,8м чотирьохвісних автомобілів, ведучі осі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу ось не перевищує 11,5т - 23т, від 1,8 до 2,5м для причепів та напівпричепів - 20т; на строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями 1,3 метра і менше - 21т, понад 1,3м до 1,4м - 24т.

Відповідно до частини 2 статті 132-1 КУпАП, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 процентів до 10 процентів включно; 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 процентів, але не більше 20 процентів; 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 процентів, але не більше 30 процентів; 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 процентів.

Відповідно до частини 1 статті 14-1 КУпАП, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною 2 статті 122-2, частинами 2, 3 статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки або відеозапису, що функціонують відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа: фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, а в разі якщо до єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, іншими документами.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого Постановою КМУ №1174 від 27.12.2019, автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних, інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом, ідентифікацією за державним реєстраційним номером.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2 Порядку, метадані - структуровані дані, які містять відомості про подію, зафіксовану за допомогою автоматичного пункту, характеристики зафіксованого транспортного засобу, необхідні для його ідентифікації, параметри функціонування технічних засобів автоматичного пункту, а також інші дані, необхідні для обліку, пошуку, оцінки, управління такими відомостями.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 Порядку, інформаційний файл - упорядкована сукупність відомостей про транспортний засіб, відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП, наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та метаданих, сформованих автоматичним пунктом.

Відповідно до абзацу 5 пункту 2 Порядку, інформаційно-комунікаційна система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - система комплексних взаємопов'язаних методів і засобів збирання, збереження, обробки, надання даних про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті та підсистем взаємодії з єдиним державним реєстром транспортних засобів, реєстром адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху та іншими інформаційно-комунікаційними системами МВС, Агентства відновлення, державних органів, національного оператора поштового зв'язку, а також з електронними комунікаційними мережами постачальників електронних комунікаційних послуг.

Відповідно до абзацу 6 пункту 2 Порядку, система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-комунікаційної системи.

Відповідно до абзаців 7 - 10 пункту 4 Порядку, основними функціями системи є: автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів; забезпечення послідовності дій уповноваженої посадової особи Укртрансбезпеки щодо розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі; забезпечення друку постанов про накладення адміністративного стягнення; наповнення офіційного веб-сайту Укртрансбезпеки інформацією з фотознімками, відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення правопорушення, зафіксованого автоматичними пунктами, для ознайомлення з нею особи, яка притягається до відповідальності за таке правопорушення.

Відповідно до пункту 7 Порядку, фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.

Відповідно до пункту 8 Порядку, автоматичні пункти встановлюються в місцях руху вантажних транспортних засобів. Вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим Постановою КМУ №163 від 24.02.2016.

Відповідно до пункту 11 Порядку, автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені КУпАП.

Відповідно до пункту 12 Порядку, автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію і розпізнавання номерного знака транспортного засобу; фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу в момент проїзду через автоматичний пункт; первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-комунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-комунікаційної системи.

Відповідно до пункту 13 Порядку, під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.

Відповідно до пункту 14 Поряду, інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-комунікаційної системи у вигляді метаданих.

Відповідно до пункту 15 Порядку, метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки, серійний номер, найменування виробника, найменування власника засобу вимірювальної техніки, інформацію про відповідність та результати повірки; місце фіксації; найменування автомобільної дороги; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, номерний знак транспортного засобу, тип транспортного засобу, повну масу транспортного засобу, зовнішні габарити транспортного засобу, розподіл навантаження за осями транспортного засобу; фотографії транспортного засобу; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).

Відповідно до пункту 16 Порядку, посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли. Рішення посадової особи Укртрансбезпеки, прийняті під час розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, підтверджуються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та створення кваліфікованої електронної печатки із використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, що мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

Відповідно до пункту 17 Порядку, в постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги. Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Аналізуючи надані сторонами докази та правове регулювання спірних правовідносин, колегія суддів відзначає, що державою на автомобільних дорогах побудовані пункти автоматичного визначення вагових та габаритних параметрів вантажних транспортних засобів в русі, які фіксують, зокрема, загальну масу автомобіля, навантаження на осі, зі складанням картки габаритно-вагового контролю та фотозйомкою автомобіля в момент проїзду через автоматичний пункт. Зафіксовані за допомогою сертифікованих у відповідності з технічними регламентами комплексів технічних засобів автоматичного визначення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу в русі вагові та габаритні параметри автомобіля, характеристики автомобіля формуються у структуровані дані та у інформаційних файлах, сформованих автоматичним пунктом у вигляді метаданих передаються до інформаційно-комунікаційної системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі. Автоматичні пункти взаємопов'язані та інформація про вагові та габаритні параметри автомобілів, які проїхали через кожний пункт, автоматично передається до інформаційно-комунікаційної системи. В разі автоматичної фіксації на автоматичному пункті перевищення вагових та габаритних параметрів вантажного автомобіля, інформаційно-комунікаційна система автоматично формує постанову про адміністративне правопорушення, встановлює власника або користувача транспортного засобу та на зареєстровану адресу направляє підписану посадовою особою постанову про адміністративне правопорушення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії, бездіяльності покладається на відповідача.

Як зазначалось вище, зафіксовані на пунктах автоматичного визначення вагових та габаритних параметрів вантажних транспортних засобів в русі, загальна маса автомобіля і навантаження на осі мають бути відображені у картці габаритно-вагового контролю і фотографіях, сформованих у структуровані дані та у інформаційні файли, сформованих автоматичним пунктом у вигляді метаданих, які передаються до інформаційно-комунікаційної системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі.

Але представлені відповідачем сформовані в автоматичному режимі метадані автоматичного визначення вагових та габаритних параметрів стосуються зовсім іншого транспортного засобу (ас56-62). Суб'єктом владних повноважень не надані докази зважування двохосьового спеціалізованого вантажного сідлового тягача DAF FT XF 105.460 держномер AВ9216IT з трьохосним напівпричепом KRONE держномер AЕ0043ХI зі складанням картки габаритно-вагового контролю та фотозйомкою автомобіля в момент проїзду через автоматичний пункт. Також суб'єктом владних повноважень не надано доказів що ОСОБА_1 є власником перелічених транспортних засобів.

Суд першої інстанції правильно підкреслив, що на спеціалізованому напівпричепі контейнеровозі KRONE держномер AЕ0043ХI здійснювалось перевезення пшениці в контейнерах (ас22,23), та в такому випадку максимальна дозволена маса автомобіля становить 42т, а не 40т, як вказано в оскаржуваній постанові у справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись статтями 157, 241 - 244, 272, 286, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті залишити без задоволення, а рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10.07.2023 - без змін.

Постанова набирає законної сили з 30.04.2024 та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.В. Суховаров

судді О.В. Головко

судді Т.І. Ясенова