Рішення від 02.05.2024 по справі 580/3291/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2024 року справа № 580/3291/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Янківської В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

03 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не призначення та невиплати позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати з календарні роки, що передують року звернення, а саме за 2021, 2022, 2023 роки з урахуванням частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) призначити та виплатити з 12.02.2024 позивачу пенсію за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати за 3 календарні роки, що передують року звернення, а саме за 2021, 2022, 2023 згідно частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІУ, з урахуванням різниці, що була виплачена.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні з 2021, 2022 та 2023 роки з урахуванням виплачених сум. Листом від 19.03.2024 №6182-4027/А-02/8-0500/23 відповідач повідомив її, що пенсію обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи. Позивач вважає таку відмову протиправною, а тому звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 08.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просив відмовити повністю.

Згідно з наказом Черкаського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 №47-О «Про внесення змін в облікові документи» ОСОБА_2 , судді Черкаського окружного адміністративного суду, змінено в облікових документах прізвище ОСОБА_3 на Янківська.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у письмовому провадженні.

Вивчивши доводи сторін, викладені у позовній заяві, поясненнях на позовну заяву та відзиві, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 та отримує пенсію за віком.

22.02.2024 позивачка звернулася на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України зі зверненням № ВЕБ-05001-Ф-С-24-031197 від 22.02.2024, в якому просила перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні з 2021, 2022 та 2023 роки з урахуванням виплачених сум.

Листом від 19.03.2024 №6182-4027/А-02/8-0500/23 відповідач повідомив її, що законодавчі підстави для перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2021-2023 року відсутні. Пенсію обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивачка звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі Закон № 1058-ІУ) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІУ, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Так, суд встановив, що позивач звернулася на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою № ВЕБ-05001-Ф-С-24-031197 від 22.02.2024, в якій просила перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні з 2020, 2021 та 2022 роки з урахуванням виплачених сум.

Листом від 19.03.2024 №6182-4027/А-02/8-0500/23 відповідач повідомив її, що законодавчі підстави для перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2021-2023 року відсутні. Пенсію обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи.

Тобто матеріалами справи підтверджено, що позивач у своїй заяві просила відповідача здійснити перерахунок її пенсії, на яку відповідач надав відповідь листом.

Надаючи оцінку таким діям відповідача суд зазначає, що відповідачем порушено порядок розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії та не прийнято відповідне рішення за заявою позивача.

Так, згідно з ч. 1 ст. 43 Закону № 1058-ІУ перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що ст. 44 Закону № 1058-ІУ передбачено порядок призначення (перерахунку) пенсії.

В редакції статті, що діяла на момент звернення позивача до пенсійного органу, передбачено частиною 1, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 1.1 вказаного Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Пунктом 4.1 розділу IV Порядку передбачено, що Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (п.4.2 Порядку).

Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (п. 4.3. Порядку).

Як вже було зазначено судом, позивачем була подана до пенсійного органу заява про перерахунок пенсії, але відповідачем була надана відповідь на цю заяву листом.

Подана позивачем заява відповідала всім ознакам заяви про перерахунок пенсії, була чіткою та зрозумілою, тобто жодних перешкод у розгляді поданої заяви по суті судом не встановлено.

З огляду на те, що відповідачем не було здійснено повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача та не прийнято за результатами їх розгляду відповідного рішення, тобто не реалізовано надані йому дискреційні повноваження, належним способом захисту прав позивача в цій справі, який відповідатиме завданням адміністративного судочинства, регламентованим ст. 2 КАС України, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 22.02.2024 та прийняти рішення за результатами її розгляду.

З огляду на це, суд вважає, що відповідно до ст. 9 КАС України, слід за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити їх у вище зазначений спосіб.

Щодо позовних вимог зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) призначити та виплатити з 12.02.2024 позивачу пенсію за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати за 3 календарні роки, що передують року звернення, а саме за 2021, 2022, 2023 згідно частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІУ, з урахуванням різниці, що була виплачена, суд зазначає, що у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, оскільки відповідачем заява позивача не була розглянута у порядку та спосіб передбачена законом та за результатами її розгляду не було прийнято відповідне рішення, а тому ці позовні вимоги є передчасними і тому не належать задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи викладене та оцінюючи встановлені факти та обставини, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Черкаській області діяло не у спосіб та порядок, визначені законодавством, а тому позовні вимоги є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами ст.139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні з 2021-2023 роки та не прийняття відповідного рішення за результатом розгляду вказаної заяви.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.02.2024 № ВЕБ-05001-Ф-С-24-031197 від 22.02.2024, яка зареєстрована за №4027/А-0500-24 про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні з 2021-2023 роки, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА