Рішення від 02.05.2024 по справі 560/2277/24

Справа № 560/2277/24

РІШЕННЯ

іменем України

02 травня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернулася до адміністративного суду з позовною заявою до Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення сорок третьої сесії восьмого скликання Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області від 06.09.2023 №36 в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою та передачі у приватну власність ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_1 ) земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області.

2. Зобов'язати Ізяславську міську раду Шепетівського району Хмельницької області на черговому пленарному засіданні затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_1 ) земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області.

3. Зобов'язати Ізяславську міську раду Шепетівського району Хмельницької області прийняти рішення про безоплатну передачу ОСОБА_1 (код РНОКПП: НОМЕР_1 ) земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області у місячний строк після закінчення в Україні воєнного стану.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок якої, оскаржуване рішення є протиправними та підлягає скасуванню. Заява позивача була розглянута із значним пропуском встановленого Земельним кодексом України строку. Внаслідок чого до спірних правовідносин були застосовані норми законодавства, які встановлюють обмеження у відносинах безоплатної приватизації громадянами державних та комунальних земель через введення на території України воєнного стану. Просить позов задовольнити.

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що позивач не дотримався процедури безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, визначений у статті 118 Земельного кодексу України, не набув права і законної підстави для виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення вказаної ним у клопотанні земельної ділянки. За таких обставин Ізяславська міська рада Шепетівського району Хмельницької області жодним чином не порушила право позивачки на землю і її позовні вимоги не ґрунтуються на нормах законодавства.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

У поданих запереченнях відповідач вказує, що позові вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 28.03.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що 23.10.2020 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами Клубівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.

У зв'язку із ненаданням Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області дозволу на розроблення проекту землеустрою, а також мотивованої відмови у його наданні, ОСОБА_1 , керуючись нормами Земельного кодексу України, звернувся до землевпорядної організації щодо розроблення технічної документації зі землеустрою.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 на замовлення ОСОБА_1 розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

20.01.2022 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області внесено до Державного земельного кадастру відомості про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру.

31.01.2022 ОСОБА_1 подала до відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та безоплатне передання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області.

12.05.2022 рішенням двадцять першої сесії Ізяславської міської ради восьмого скликання №9 ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, у зв'язку із:

- забороною безоплатної передачі земель комунальної власності у приватну власність відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану".

14.07.2023 позивач повторно подала на розгляд відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та безоплатне передання у власність земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області.

06.09.2023 рішенням сорок третьої сесії Ізяславської міської ради восьмого скликання № 36 Позивачеві відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, у зв'язку із тим, що:

- договір на виконання робіт із землеустрою, у випадку розроблення проекту землеустрою без надання дозволу, укладений із порушенням термінів передбачених статтею 118 Земельного кодексу України (в редакції 2020);

- безоплатна передача земель комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі під час дії воєнного стану заборонена.

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернулася до суду за захистом порушеного права з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Статтею 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктами "а", "б" статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частинами першою, другою статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (пункт "в" частини третьої статті 116 ЗК України).

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено статтею 118 ЗК України,

Відповідно до положень частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, серед інших, вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до стані 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету,

Отже, у даному випадку Ізяславська міська рада Шепетівського району Хмельницької області має виключні повноваження на вирішення питання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та передачі у власність земельних ділянок.

Підставою для відмови позивачу у передачі земельних ділянок у власність є те, що:

- договір на виконання робіт із землеустрою, у випадку розроблення проекту землеустрою без надання дозволу, укладений із порушенням термінів передбачених статтею 118 Земельного кодексу України (в редакції 2020);

- безоплатна передача земель комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі під час дії воєнного стану заборонена.

Разом з тим, згідно з абзацом першим пункту 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до абзацу третього пункту 7 статті 118 ЗК України у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Тобто, позивач мала право до 26.12.2020 замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області та повинна була письмово повідомити орган виконавчої влади про це з додаванням до повідомлення договору на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Аналіз положень абзацу 3 частини сьомої статті 118 ЗК України дає підстави для висновку, що зацікавлена особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу протягом одного місяця від дня закінчення місячного строку з часу реєстрації клопотання у відповідному уповноваженому органі. Місячний строк, упродовж якого особа може реалізувати це право, є присічним. Відтак, нездійснення права замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у цей строк призводить до припинення цього права.

З матеріалів справи встановлено, що у проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області гр. ОСОБА_1 в пояснювальній записці зазначено, що проект землеустрою розроблено на підставі договору №01-02 від 29.01.2021.

Крім того, у проекті землеустрою міститься договір на виконання робіт №17/3/2 від 17.03.2020, за яким виконавець ФОП ОСОБА_2 зобов'язується розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області в кількості 1 шт.

Враховуючи вищезазначене Договір на виконання робіт із землеустрою, укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_2 - виконавцем робіт із землеустрою, у випадку розроблення проекту землеустрою без надання дозволу, укладений з порушенням термінів, передбачених статтею 118 ЗК України (в редакції на 2020), що є невідповідністю положень проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 109 порядку ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (в редакції на час реєстрації земельної ділянки), державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою:

1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

4) замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву);

5) власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв);

6) особи, визначеної частиною першою статті 118 ЗК України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

Згідно пункту 110 Порядку, для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, в електронній формі подаються:

1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;

2) документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки;

3) електронний документ.

Згідно з пунктом 110 Порядку заявники, зазначені у пункті 109 цього Порядку, через уповноважених ними осіб, які є сертифікованими інженерами-землевпорядниками та розробниками відповідної документації із землеустрою, мають право надсилати документи, зазначені у пункті 110 цього Порядку, Державному кадастровому реєстраторові в електронній формі з накладеним електронним підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, з використанням кваліфікованої електронної позначки часу засобами телекомунікаційного зв'язку та отримувати документи, зазначені в абзаці шостому пункту 73, підпунктах 4 і 6 пункту 75, пункті 77, підпункті 1 пункту 87 цього Порядку, в електронній формі з накладеним кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора.

Нормами пункту 110 Порядку передбачено, що заява про державну реєстрацію земельної ділянки з доданими документами подається відповідним сертифікованим інженером-землевпорядником від імені замовника з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через веб-сторінку Держгеокадастру.

Під час подання заяви сертифікований інженер-землевпорядник за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на веб-сторінці Держгеокадастру вносить погоджену відповідно до законодавства документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі відповідно до вимог Закону України "Про землеустрій" та у формі електронного документа відповідно до вимог Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, доданий позивачем, свідчить про те, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011 проводилась на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, а не на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, на що посилається у відповіді на відзив позивач, та який було подано ним на затвердження.

Вищевказану технічну документацію було розроблено 01.10.2021, що зазначено у Витязі, доданому позивачем, що вказує на невідповідність Витягу проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, який подано позивачем на затвердження.

Суд встановив, що 06.09.2023 Рішенням сорок третьої сесії Ізяславської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області.

Підставою для відмови слугував той факт, що Договір на виконання робіт із землеустрою, укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_2 - виконавцем робіт із землеустрою, у випадку розроблення проекту землеустрою без надання дозволу, укладений з порушенням термінів, передбачених статтею 118 ЗК України (в редакції на 2020), що є невідповідністю положень проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, у відповідності до частини 2 статті 2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що рішення сорок третьої сесії восьмого скликання Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області від 06.09.2023 №36 в частині відмови у затвердженні проекту землеустрою та передачі у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області прийняте правомірно, відповідно до вимог законодавства.

У зв'язку з цим, відсутні підстави для зобов'язання Ізяславську міську раду Шепетівського району Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 6822182600:04:029:0011, площею 1,8706 га, цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування якої: за межами населених пунктів Ізяславської міської ради, Шепетівського району, Хмельницької області, а також прийняти рішення про безоплатну передачу ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області - відовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 травня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Ізяславська міська рада Шепетівського району Хмельницької області (вул. Незалежності, 43, м. Ізяслав, Шепетівський р-н, Хмельницька обл., 30300 , код ЄДРПОУ - 04060720)

Головуючий суддя В.В. Матущак